iaST^ ÏIDDEHJZEN, Van de volgende Artikelen te Goes, MSttHITSHo Den dag na de afzending dier adressen uioglen wij echter reeds vernemen dut het geheele aangebodene ontwerp van wet, uithoofde van den bijna algeroee- nen tegenstand, dien het bij de Tweede Kaïner reeds bij den aanvang der discussien ondervond door de Hooge Regering was ingetrokken. De N, Rolt. Cour. van Zondag !6 dezer, meldt, dat de Minister van Justitie, de Heer Nedermejer ran Rosenthalzijn ontslag aan den Koning heeft ingediend. -Aan het Handelsblad van Vrijdag 14 Mei onlleenen wij het volgende berigt Middelburg 11 Met. Gisteren is alhier eetje Maatschappij van verbeterde Meekrap-bereiding in Zeeland met een maatschappelijk kapitaal van /300.000, bij notariële acte, in afwachting van 's Ko- nings goedkeuring, tot stand g-ebragt. Haar doel is, om dert meekrap-wortel op de meest doéltnulige wijze tot handels-artikel te bewerken, met den daaraan ver honden handel. Het bestuur der maatschappij is opgedragen aan eenen hoofd-directeur, O. F er hagenlid dér Prov. Staten en fabrijkanl te Goes aan een'en administra teur J. Fransen van de Putte, lid der Prov, Staten en kassier te Goes; met eenen adviseur voor het tech nische gedeelte Dr. S, Bleekrode hoogleeruar te Delft, Met vijf commissarissen vormt dit bestuur den al- gemeenen raad der maatschappij onder welken men reeds de Ileeren Dr. C. van den Broecke, lid der der orde van den Nederl. Leeuw; Mr. PA. van den Broecke rijks-advocaat te Middelburg; Jhr, P. Damns van Cillerslid der Gedeput. Stalen van Zeeland, enz.; C Pilaar, oud-controleur van het kadaster en koopman te Goes, als commissarissen lelt. Deze maatschappij zal nu in practijk brengen de verbeterde meekrap-bereiding, overeenkomstig de be ginselen der Verhandeling van de heeren Ferhagen, en Bleekrode. waaraan de maatschappij van nijver-, beid te Haarlem in 1851 hare gouden medaille en premie heeft toegekend. Uit de bereids gedane inschrijvingen blijkt voldoende, hoe zeer Zeelands aanzienlijke mannen en kapitalisten in deze voor dit gewest gewigtige onderneming belang stellen. (Met belangstelling en genoegen nemen wij dit be rigt over Met belangstelling omdat worden do aange wende pogingen verder krachtdadig ook hier in stad en eiland ondersteund deze daarvan bij gewensch- ten uitslag de goede vruchten zullen plukken. Die onderneming toch steunt op wetenschap en ervaring eene onmisbare verwantschap te lang miskend tot opbeuring ran een artikeldat weleer een der mildste bronnen van den welvaart ook van Zuid-en Noord- Bereland was en welks herstel en uitbreiding aan meer handen arbeid en daardoor eene eerlijke kost winning verschaft, dan eenig ander artikel der voort brengselen van onzen grond maar ook met ge noegen omdat de zetel der maatschappij binnen onze muren gevestigd zal zijn, en het voornemen bestaat om de fabriek alhier op te rigten. Beide zullen dus leven en verlier aan onze stad schenken de Sta» Goes heeft er alzoo een overwegend be lang bij. dat dit goede doel bevorderd worde en hare ingezetenen mogen het ook uit dien hoofde met vreugde begroeten Men schrijft uit 's Graverihageden 15 Mei: Den 1! Mei II. Werd alhier gepasseerd de acte van vennootschap eener naainlooze maatschappij, ten doel hebbende het indijken van eene oppervlakte van 14000 bunders der gronden gelegen in de Ooster-Schelde, nabij Bergen-op-Zoom en het fort Bath, waartoe het vaarwater :n die livier in de nabijheid van laatst genoemde plaats zal worden afgesloten door eeiieii dam, en vervangen door een kanaal dat in de rig- tifjg van de dorpen VVeröeldiiige Vlake Schore en Uanswecrt, hét eiland Zuid-Beveland zal doorsnijden. Zoo als bekend is, werd de Concessie van deze on derneming verleend hij Koninklijk besluit van 6 Oc tober f840, aan den heer D. Dronkers, te Middel burg, voor den tijd van 99 jaren welke concessie, ingevolge bovengenoemde acte, thans aan eene naain looze Maatschappij is overgegaan. Daardoor ziet de Concessionaris zich de groote moeite en opofferingen beloond dié hij zich zoo vele jaren getroostte ten einde in den toestand van de Provincie Zeefend, met betrekking tot de middelen van onderlinge gemeenschap, eenige verbeteringen te brengen. Daardoor zal zijne naam gezegend worden wanneer men het groote nut ondervinden zal dezer onderneming, die door dë Re gering werd aangevangen en door den hees Dronkers, met evenveel krocht ijver als volharding werd voort gezet, en gelijk thans bépaald beslist is, zal worden volvoerd. Het maatschappelijk kapitaal, groot zes inillioen guldens, is verdeeld in vijftigduizend aandeelen ieder groot/- 120, doch kan door de algemeene vergadering van aandeelhouders, wanneer het noodig mogt zijn, tot 7,500,000 gebragt worden. De ontwerpen voor de werken van deze onder neming gelijk die zijn vervaardigd door den heer J. H. Muller, Civiel Ingenieur te Goes werden met toestemming van den Min. van Binneni. Zaken onderzocht door den heer A. Greve, Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de provincie Zuid-Holland die zoowel daarover, als over de andere punten dezer acte van concessie, een allergunstigst rapport uitbragt. Deze goede ineening werd volkomen gedeeld door de heeren Joseph Locke en George Benniete Londen, nadat beide, zooWel door hunrie Ingenieurs 'of deskundigen, een lokaal onderzoek hadden ingesteld of persoonlijk instelden, En dit gunstig oordeel van personen, die niet alleen' in Engeland, maar door geheel Europa, zoo hoog in de publieke opinie staan aangeschreven, had ten ge volge het lot stond komen dezer maatschappij door personen wier soliditeit voor het welslagen dezer onderneming zulke goede verwachtingen doet voeden. Deze verwachting wordt versterkt door de wijze waarop de uitvoering der werken zal geschieden, zijnde die uitvoering voor eene, volgens contract vastge stelde som opgedragen aan de heeren Thomas Hat chings, and C°., te Londen, die zoowel door de zoo aanzienlijke werken aan de Great Grimsby Docks én nan die van de Duin-waterleiding nabij Amsterdam; als door de meerdere aanzienlijke werken die zij in Engeland België., frankrijk enz. doen uitvoeren of uitgevoerd hebben, bewijzen volkomen aan hunne verpfigting te voldoen, met eene kracht en ijver, die hunnen naam in Engeland, te regt eene zoowel ver diende vermaardheid heeft gegeven. Wij hopen dat ook de heer Muller dien zij tot hunnen Ingenieur benoemdende moeijelijke taak hein opgedragen, naar vvensch zal vervuilen, en twij felen er niet aan, of daartoe zal hem de leiding van personen, als de heeren Bennie en Hutchingsalle* zins bevorderlijk wezen. Ten slotte zij nog vermeld 'dat aan het bestuur dezer maatschappij thans zeer vei mogende mannen uit Holland, Engeland en Belgie hebben deelgenomen en dit verzekert ons almede, dat deze grootsche onder neming nu spoedig tot uitvoering zal geraken. (Stoompost.) DUITSCIILAND. - Frankfort, den J3 Mei, Het bevestigt zich dat de Hertog van Augus- tenburg bij de jongste schikkingbetrekkelijk zijne in Sleeswijk-Holstein gelegen goederen, geen afstand van zijn erfregt op de Deensche troon heeft gedaan, en in dezen in overeenstemming met i'ruisseri heeft gehandeld. Men schrijft ons uit Wcenen van den 13 dezer Men verzekertdot zich onder de nagelalen pa pieren van den Prins van Schwarzcnberg een ge denkschrift bevindt, waarin hjj zijne meening uit, over den staat van zaken in Frankrijk en de ver diensten van den President der Republiek alsmede over de eventuele heistelling van het Keizerrijk, dat hij niet als geruurlijk voor de rust van Europa acht. In Parijs scheen men op den gunstigen indruk te re kenen Jien dit gedenkschrift op de houding van het Weener kabinet moest maken. Door Frankrijk schijnen ook schreden te zijn gedaan, om Oostenrijk van eene meer innige alliantie met Rusland terug te hoiiden met het doel om gemeenschappelijk een besjissehden invloed op de leiding der midden-Euro- pesehe aangelegenheden uit te oefenen Engeland te isoleren en Pruissen, overeenkomstig hel plan des Prinses van Snhwarzenbergverder te demoedigen. Dit plan schijnt echter schipbreuk te zullen lijden op den (oeneneenden invloed van Rusland, dat van eene herstelling van het Fransche Keizerrijk niet hooien wil. F1UNKRIJK. Parijs, den J3 Mei, De vroeger reeds gemelden brief van den generaal Changarnier aan den Minister var Oorlog waarbij hij weigert als officier den voorgeschreven eed af te leggen heeft sensatie gemaaktwegens de strenge taal waarin dat stuk vervat is. De generaal somt ei in korte trekken de diensten in op, die hij het va derland beweeshij staaft het met bewijzendat hjj steeds zonder eenige bijoogmerken geliacht en medegewerkt heeftom het wettig gezag in Frank rijk te handhaven; hij verhaalt voorts hoe Lodewjk Napoleon hem voortdurend heeft trachten over te halen om den regten weg te verlaten en zijne per soonlijke eerzucht te dienon men heeft hein daar voor hooge posten belangrijke geldsommen aange boden men heeft hem zelfs willen misleiden door zijne koningsgezinde meening ten nutte van Lodewjk Napoleon aan te wenden, maar alles vruchteloos; hij bleef zich tegen de onwettige verlenging der magl van Lodewjk Napoleon verzetten. Thans, nu hij verbannen is eischt men van hem den bij de nieuwe constitutie voorgeschreven eed, Die eed zoo eindigt de generaal die de meineedi- ge welke my niet heeft kunnen omkoopen roor- geeft van mij te kunnen eischen weiger ik af te leggen." Dat het keizerrp tot stand komen zal daaraan twijfelt hier niemand en gelooft men, dat alleen be staande verwikkelingen met de vreemde mogendhe den lot dus ver de proclamering hebben doen uit stellen. Die verwikkelingen worden evenwel niet als onoverkomelijke bezwaren aangemerkt. Er zijn verschillende geruchten verspreid aangaan de aanslagen die op het leven van Lodewjk Na poleon beproefd zouden zijn zij rusten op geen grond wel hebben er eenige inhechtenisnemingen van verdachte personen plaats gehad, doch men heoft hen ten spoedigsten in viijlieid gesteld, daar uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat het alleen hun ne bedoeling kan geweest zijn om Lodewjk Na poleon tijdens de revue, petitien te overhandigen. De inbeslagneming van hel tot de goederen san Lo dewjk Philips behoorende Raincy is met dezelf de omstandigheden vergezeld gegaan als die van NeuiUy en Monceau. De rentmeester der familie Orleans heeft geweigerd het domein over Ie leve ren,'zoodat men verpligt was, om alle hekken en deuren open te breken. Van den I tot den 15 Mei 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f8,25. Rogge f7,45. Vroege Gerst f4,90. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,25. Grnauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 10,25. Rogge Meel f 8,90. allen per mudde. Boter f 0,70. Noord-Hoilandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 32 cs. Tarwe Brood 181 cs. Rogge Brood 16 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Yleesch 50 cs. KaJfs- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 85 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Vnv- ken-Vleesch 70 cs. allen per ned. pond. Vroegs Aardappelen f 2,30. Late Aardappelen f 2,40. de. mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJpen Ilout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. De Ondergeteekenden, Ouders van wijlen Piktbr IIillrbrand overleden Ie Goes den 12 October 1851, een paar dagen voor dat deszelfs voorgenomen huwelijk kon worden voltrokkengeven langs deze kennis, dat des overledenens Bruid JOHANNA WILLEMINA ROBBERDINA ROGGE, op den 12 Mei 1852. voorspoedig is bevallen van eene welge schapene DOCHTER. W. HILLEBRAND, M. C. HILLEBRAND. Geb, Bootsgezel, Tr Gors. rij F. Kleruwms Joon,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2