mmmm Wethouders voor liet gedane aanzoek in te willigen, en tevens «oor hel vervolg Ueereri Directeuren der Leenbank te magtigen mits vóór de te houdene vei ling de panden naziende, daarin naar bevind van za ken te handelen. Waartoe inet algeineene stemmen, (uitgezonderd van de Hr. de Knokke van der Meuten die zich als directeur buiten stemming houdt) wordt besloten. De Voorzitter herinnert, dat in de vergadering van den 10 December II. Burgemeester en Wethouders voorloopig zijn geaulhoriseerd om te voorzien in de dienst der poortiers en nachtwakers, waarvoor op de begrooling geene fondsen beschikbaar zijn gesteld. Een door Burgemeester en Wethouders ingesteld onderzoek, doet hen voorstellen om aan de poortiere tier Ganze-poort en 's Heer Hendrikskinderen-barrière ieder 10 aan die der Oost-, Haven- en Bleek- veldsche-poorten f 5 en aan ieder der nachtwakers, voor het openen der poorten na 11 uren, f 5 'smaands toe te staan hetgeen Ie zamen uitmaakt 340 en welke som zij voorsteilen te imputeren op de onvoor ziene uitgaven voor 1852. De Heer van den Bosch vraagt of de maatstaf dier belooning genomen is naar de gehoudene aanleeke- ningen der poorliers. De Voorzitter antwoordt dat die opgaven geen maatstaf konden zijn, omdat sedert de afschaffing dei- poortgelden de passage zoo ais de heer van den Bosch vroeger had vermoed zeer was toegenomen en het voorstel van Burgemeester en Wethouders ge baseerd was op de evenredigheid tusschen de dienst en werkzaamheid en de belooning. Wordt met algWneene stemmen besloten de aan vrage, zoo als is voorgesteld, aar, Heeren Gedeputeerde Staten te doen. De Heer Blaaubeen, ais eerstbenoemd lid der com missie om vicii raad te dienen van berigt, consideratien en advies in zake het behoud der regtbank brengt rapport uit en stelt voor, zich nopens die aangelegen heid te adresseren aan de Tweeu'e Kamer der Staten- Generaal waartoe door de commissie is ontworpen en door ZEd. voorgelezen wordt een uitvoerig adres. De vergadering zich met de algemeene strekking en het adres zelve geheel vereenigende besluit tot de inzending van het adres, en tot het drukken daar van in gerioegzainen getale, om aan ieder van deleden der Kamer een esemplaar te zenden. Beheer van Kerkwijk bedankt de commissie, voor de uitmuntende volbrenging harer taak. Nog zegt de Heer Voorzitter mét genoegen ver nomen te hebben, dat ook uit den boezem der bur gerij een adres aan de Kamer was voorbereid het geen bij Kleeuwens en Zoon ter teekening lag de leden des raads en de burgerij uitnoodigende, door underleekétiing daarvan van hunne belangstelling te doen blijken. Daarna deelt de Voorzitter mede dat Burg. en Weth. het voornemen hebben om binnen kort de Leenbank en de Godshuizen te bezoeken, tot het na gaan der administratie, enz. dat reeds dikwerf aan zoek is gedaan ook bij de leden des raads om die geslichte» te bezoeken en Burg. en Weill., len einde de leden gelegenheid Ingeven dit gelijktijdig met hun te doen, hen zullen kennis geven van den dag, waarop zulks zai plaats hebben. Wordt voorlezing gedaan eener missive van regenten der godshuizen, houdende dankbetuiging voor de toe gestane/ 1000, Ier imigting van het Gasthuis. Welke voor Notificatie wordt aangenomen. Ten slotte woiden overgelegd eenige Staatsbladen en daarna de vergadering gesloten. GOES den JS Mei. Men schrijft uit Amsterdam van den 0 dezer: Wij vernemen dat de schilderijen en andere kunst werken vervaardigd ter versiering van de groole zaal »au het Park bij gelegenheid van het Rem- brandts-feest, voor zooverre die gereed zijn, over het algemeen zeer gunstig zijn uitgevallen en vee! luister aan hèt feest zullen bijzetten. Nopens het program ma der onthulling kunnen wij vermelden dat dit binnen eenige dagen openbaar zal worden gemaakt. Wij zijn in staat gesteld het volgende daaruit te kunnen inededeelen De tribune op eene eigenaardige wijze gebouwd zal juist tegenover het beeld worden geplaatst. Des morgens ten 11 ure zullen zich de commissie bene vens de zes liederentafelende schutterij enz. naar de Botermarkt begeven en aldaar Z. M. en H. D. gezin afwachten die zich omstreeks half twaalf ure aan het standbeeld zullen bevinden. Daarnaar zal de heer Beijnen eene toepasselijke aanspraak hou den en de muziek der schutterij zich doen hooren. Omstreeks 12 ure zal op een door Z. M. te geven sein het beeld worden onthuld. Het standbeeld zal door 16 standaarden worden omringd terwijl na den afloop van de onthulling de gezamenlijke kunstschilders enz. aaneen diner zul len deelnemen hetwelk omstreeks 4 ure zal worden gehouden. Ten 5 ure zullen zich allen naar het Park begeven, om bij het luisterrijk feest dien avond daar te houden tegenwoordig te zijn. DÜITSCHLAND.-'Frankfort den 6 Mei. Volgens de jongste berigten uit Keur-Hessen, neemt de landverhuizing aldaar op eene zoo schrikbarende wijze toe. dat de regering zich deswege in geen ge- vinge verlegenheid bevindt. Het zijn voornamelijk de meer bemiddelde ingezetenen die in massa het land verlaten en belangrijke kapitalen medenemen. Bij gelegenheid van een groot diner ten hove liet een aanzienlijk ambtenaar zich ontvallen dat het thans een gunstig tijdstip was, om grondeigendom men aan te koopen. Hierop voerde de opper-cere- moniemeester, heer van Doernberg hem te gemoet Dal is waar, maar wij zullen ons dan in de nood zakelijkheid geplaatst zien om zeiven houweel en spade Ier hand te nemen. De hertog van Augustenburg is met zijne fa milie naar de badplaats Homburg vertrokken. Het bevestigt zich dat hij zijne vaste goederen en domei nen in Sleeswijk-Holstein legen eene schadevergoe ding van 2,150.000 rijksdaalders aan de Deeosche kroon heeft afgestaan. Door die schikking heeft hij echter geen afstand gedaan van zijne regten op de troonsopvolging. FRANKRIJK. Parus den 8 Mei. Of de feesten, die aanstaanden Maandag een aan vang zullen nemen, als de gelegenheid zullen worden aangenomen, om een gewigtig, staalkundig feit tot stand te brengen, blijft nog altijd raadselachtig ze ker is het dat de algemeene aandacht er bij uit sluiting op gevestigd is en dat in spijl van de vrees der republikeinen socialisten en koningsge- zinden in spijt tevens van de hoop der voorstan ders van het keizerrijk de staatkundige beteekenis van de feesten verdwijnt en alleen de zucht tol uit spanning en vermaalt blijft bovendrijven. Thans reeds kan niets van staatkundig belang gemeld worden en het is te vooronderstellen, dat de dagbladen en brie ven in de eerstvolgende dagen niets anders zullen bevatten dan de bijzonderheden en beschrijving der feesten. Wel houdt men staande, dat hel leger, om Lo- dewijk Napoleon in de hand te werken met over- groote geestdrift den kreet zal slaken van Leve de Keizer! Dit wordt zelfs door niemand in twijfel getrokken. Zal dat echter zwaar genoeg bij Lode- wijk Napoleon wegen, oin hem te nopen in strijd met de onlangs in de officieele bladen opgenomen verklaring, het keizerrijk te proclameren Dit blijft voorshands een onoplosbaar vraagstuk, In ieder geval heeft ae kwestie, op zich zelve genomen be trekkelijk geen belang, vermits er geen sprake meer is of het keizerrijk al dan niet tol stand zal komen, maar het alleen de vraag blijft op welk tijdstip Lodewijk Napoleon zich tot Keizer zal doen uit roepen. Of hij den 12den Mei of den 15den Aug. Keizer van Frankrijk wordtzal wel op hetzelfde nederkotnen. En zelfswanneer hij zich niet den titel van Keizer verwerft, is de zaak minder belang rijk dan sommigen wel denken aangezien hij thans toch reedsonder den titel van Presidentmet de magt eens Keizers bekleed is. Zóó oordeelen ten minste vele Parijzejtaars. In ieder geval is thans de tijd voorbij om op allerlei meeningen en geruchten vooronderstellingen te bou wen daar de feesten overmorgen reeds een aanvang nemen met de revue binnen kort zal men dus be paaldelijk weten wal daarbij voorviel. In de laatste dagen hebben eenige inhechtenis nemingen plaats gehad. Eenige Duitschers in het koffijhuis Frontin eenige Engelschqn in een hótei in de nabijheid der beurs en ook eenige bekende democratenzijn gearresteerd. De mogelijkheid van manifestatien, ten nadeele van Lodewijk Napo leon heeft tot een en ander aanleiding gegeven. Na afloop der feesten zullen de gevangenen weder in vrijheid worden gesteld. Den 9den. Hoewel de feesten morgen eeu aanvang nemen zijn zij eigentlijk reeds heden be gonnen straten en openbare wandelplaatsen wemelen van wandelaars en equipages en niemand denkt oogenschijnlijk ten minste, aan de politiek. Morgen zal zich die geheele massa naar het Veld van Mars begeven om daar de groote revue en de uitreiking van de adelaars bij te wonen de hoofdplegtigheid van de drie feestdagen. Van alle overige aangekon digde festiviteiten is deze de eenigedie tot eenig politiek incident aanleiding kan géven. Op de vol gende dagen zal men dansen souperen illumineren en het groote vuurwerk afsteken (dat overigens niet den 12 maar den 13 zal plaats hebben) maar in dien er iets bijzonders moet gebeuren, dan is het de dag van morgen, waarop men dit zal moeten verwachten. Den lOden. des avonds) Per Courier. De groote militaire revue is met eene schitterende uit slag bekroond geworden. Geen ongeval hoegenaamd heeft de volledige uit voering van bet programma belet. Er was eenetal- looze menigte zamengevloeid om hel feest bij le wonen geheel Parijs was op het Veld van Mars sereenigd. Nadat de president de rijen der soldalen van alle wapenen in slagorde geschaard had doorloopen werd tot de uitdeeling der adelaars overgegaan bij welke gelegenheid de president tot de soldaten eene toespraak rigtle, welke met de volgende zinsneden eindigde Soldatende adelaar door den keizer aange nomen moest terugkeeren toen Frankrijk weder opgerigt na zijne vernedering en zijn eigen meester geworden ophield zijn eigen roem te verwerpen. Herneemt dus deze adelaars; niet als eene bedrei ging tegen vreemde volken gerigt, maar als een zin nebeeld onzer onafhankelijkheid als eene herinne ring aan een heldentijdperk. Herneemt die adelaars, welke zoo dikwerf uwe vaderen lot de overwinning hebben geleid. Zweert mij voor hunne verdediging uw leven le zullen geven, Na de inzegening der vaandels is het defileren der troepen begonnen, onder de luide toejuichingen der loegestroomde bevolking. su. Getrouwd H. K. DOMINICÜS v! n den BOSSCHE en Goes G. M. de JONGH. 12 Mei 1852. Gevoelig voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het ontvangen van het treurige be rigt van het overlijden van mijn geliefden Zoon Abra ham Kisecwens betuig ik daarvoor langs dezen weg mijnen bijzonderen dank. Tevens neem ik deze gelegenheid waar om bij het verlaten dezer stad, aan welke voor mij zoo vele herinneringen verbonden zijn, aan alle hare Ingeze tenen een hartelijk vaarwel te zeggen; vertrouwende dat mijne omstandigheden een persoonlijk afscheid van de vele vrienden, die ik hiermogt bezitten, zul len verschoonen. Goes, E. G. de JONGH, 12 Mei 1852. Wed. F. Keeeuwens. Het Bestuurder Algemeene SPAARKAS te Goes, geeft bij deze kennis, dat de Rekening harer Admi nistratie over het algeloopen dienstjaar, in het open baar zal gedaan worden op Vrijdag den 14 Mei eerstkomende, des namiddags ten vijf ure, in de Regenten-Kamer van het Weeshuis. Namens het Bestuur, Goes P. A. HOCHART Voorz, 13 Mei 1852. P. J. A. van DAM, Secret. Te Goes, bij F. Kleeuwens <fc Zoon,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2