MMRIJZEN, Van de volgende Artikelen te Goes, na de discussie le dezer zake, met onpartijdigheid de slotsommen daarvan aangeven vóór alles daarbij liet belang der justitie in het oog houdende. Men schrijft uit Gorinchem van 30 April lJe visscherij op elft die sedert eenige dagen veel bedrijvigheid aan de visschers gaf, is heden bijzonder gunstig geweest, daar er, naar het getuigenis van de oudste visschers, nog nooit zooveel elft gevangen is als heden. Niet minder dan 13000 stuks kwamen er he den aan wal die naar onderscheidene plaatsen ver zonden werden. In een trek had men 3600 stuks en sommige schuitjes waren zoo zwaar geladen, dat men ze met behulp van grootere vaartuigen aan wal moest brengen. Den 27 April is in's Graverihage het standbeeld van Rembrandt't welk, ter zwaarte van 6000 ned. ponden, in de fabriek van de heeren Enthoven met goed gevolg is gegoten ingescheept om naar Am sterdam te worden ocergebragt. Naar men verneemt, zal ter gedachtenis aan de inwijding van dit stand beeld welke op den 27 Mei aanstaande in tegen woordigheid van Z. M. deri Koning moet plaatsheb ben, door deri heer L. Hartog, te Amsterdam een gedenkpenning worden vervaardigd. Het jongste N°. van het Tijdschrift voor Ne'èrland&ch-1 ndi'é bevat het volgende berigt In '(laatst van December II. werd een jongeling van 18 jaren een inlandsch kind naar de gevan genis in de stad Bataria gebragt. Hij lag onder ver denking van op het postkantoor, waar hij werkzaam was, zich uan hel ontvreemden van briesen met geld te hebben schuldig gemaakt maar ieder die tegen inlandsc.be kinderen en eene donkere kleur niet bevooroordeeld is inoest bekennen dat die be minnelijke gelaatstrekken al zeer bedriegelijk moesten zijn, indien daarachter een booswicht verscholen was Iteeds eene maand lang was hij opgesloten geweest eri nog had men geen zweem van bewijs gevonden dat het vermoeden en de verdenking bevestigde. Zelfs de regler-commissaris hield hem voor onschul digen toch werd hij in verzekerde bewaring ge houden. Jn eeri tieurig, klein vertrek, omgeven van hooge muren, opgesloten, geheel aan zich zeisen overgelaten zonder iemand hoegenaamd te mogen spreken de verpeste lucht inademende van de stads gevangenis waarin geen beschuldigde of schuldige bet lang kan uithouden of hij is eene prooi san den dood; nedergeilrukl door de verdenking, die op hem kleefde, werd hij ziek. Maar nog altoos kwam er «eene verandering in zijn lot. Niemand verscheen om den armen knaap te bemoedigen en te troosten. Is hel wonder dat bij terwijl de koorts hem in zijne aderen brandde, tot moedeloosheid, tot wanhoop, tol vei twijfeling werd gebragt? Hij was nog slechts achttien jaren oud Op zekeren morgen van de maand February kwam de cipier binnen en huiverde bij het vreeselijk schouwspel dat zijne cogen trof. De ongelukkige jongeling had de handen aan zich zeiven geslagen!' Met een zijden zakdoek had hij zich aan het venster verwurgd I Men sorid onderscheidene briesen die hij kort voor zijnen dood geschreven had aan zijne vrienden en betrekkingen eri een aan de justitie gerigt. In allen verklaait hij, dat hij onschuldig is. In den laatsten geeft hij te kermen dat de verdenking waaronder hij ligt de folteringen die hij daardoor lijdt de ziekte die hem drukt, hem het leven ondragelijk maken; maar gereed om zoo straks voor den regterstoel van den Alwetende te verschijnen, van wien hij genade tmopl le verwerven voor zijne wanhoop zweert hij, dat hij volkomen onschuldig is, aan hetgeen men hem ten laste legt en onbewust san eenige misdaad. Bitter moet het lijden van den armen knaap ge weest zijn. Toen zijne betrekkingen zijn stoffelijk overblijfsel in de gevangenis ontwaarden voer eene siddering hen door de leden. De jongeling had naar dit verblijf der ellende gaande ravenzwart haar nu was hij grijs geworden. Niemand twijfelt meer aan zijne onschuld; hij is een slagtoffer geworden van wij zullen geen oordeel vellen misschien zal de tijd het ophelderen. FBANKIUJK. Parijs, den 25 April. De heer de RaynevalFransch gezant te Rome is hier aangekomen. Onrniddelijlt verspreidde zich hel gerucht, da! hij hier slechts korten tijd zal vertoe ven en dat de reden van zjjne komst niet is het ver- trek van de troepen uit Rome maar wel eene ver- j mindering varr de occupatietroepen aldaar. Eene zoodanige reductie is mogelijk eene algeheele eva cuatie is onwaarschijnlijk. De commissarissen belast met de regeling van de festiviteiten van 10 Meihebben zorg gedragen voor bijzondere plaatsen op eene eeretribune voor de leden van het corps diplomatique. Gelijk voorspeld, is de regering werkelijk tus- schen beiden getreden in het procesbetreffende de inbeslagneming van de goederen der Bourbons en zal nu de staatsraad ten dezen uitspraak te doen hebben. Eenige dagen geleden is een gerucht gemeld volgens hetwelk Lodewijk Napoleon een beroep op het volk doende om tot keizer geproclameerd le worden zou zorgen dat het volk tegelijker tijd verklaarde dat het eiken anderen regeringsvorm af keurt. Dit gerucht schijnt niet van ailen grond ont bloot te wezen. Immers het dagblad Le Public hetwelk een der ijverigste organen van Lodewijk Napoleon is behelst heden deswegens een artikel ten opschrift dragende Keizerrijk Koningrijk of Republiek en dat de onderteekening draagt van den heer Amèdéc de Césena. Daarin wordt op den voorgrond gesteld 1°. dal slechts deze drie regeringsvormen kunnen bestaan 2°. dat Frankrijk thans geen derzelve bezit maar een tnsschen soort keizerrijk in werkelijkheid republiek in schijn 3°. dat het keizerrijk boven eiken anderen regerings vorm behoort verkozen te worden. Het artikel ein digt aldus: «Dat men de natie raadplege. Men vrage het volk of het de republiek, het koningschap of het keizerrijk wil. De regering behoort deze vraag te stellen Frankrijk dient er op te antwoor den. Maar dat men dan tevens aan de onzekere toe komst een einde make dal men alle staatkundige hulpmiddelen ter zijde schuive en eiken vreemd- soortigen of voorloopigen regeringsvorm verwerpe. Als een bewijs hoeveel minder belangstelling thans de dagbladen vinden meldt men dat de Pa- rijsche dagbladen dagelijks 30000 exemplaren minder verzenden, dan voor den Coup d'etat var. 2 December. Men wil thans mei zekerheid welen dat de president met de jonge hertogin van Braganza dochter van Don Predo en van eene dochter van prins Eugenius Beauharnais, in het huwelijk zal treden. Van den 16 tot den 30 April 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f8,42. Rogge f7,18, Vroege Gerst f4,87. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 3,15. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f0,00. Groene Erwten f 6,25. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 10,42. Rogge Meel f 8,83. allen per mudde. Boter f 0,87. Noord-Hollandsehe Kaas 50 cs, Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 32 cs. Tarwe Brood 185 cs. Rogge Brood 16 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalls- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 70 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,30. Late Aardappelen f 2,40. de mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJpen Hout f 7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned. pond. Ondertrouwd H. K. D0MIN1CUS van den BOSSCHE Goes, en 29 April 1852. G. M. de J O N G H. Bevallen van een welgeschapen ZOON S. M. de BESTE geliefde Echtgenoote van Goes, W. J van df. WEERT. 30 April 1852. Algeineene Kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene DOCH TER, S. P. J. GEENE, geliefde Echtgenoote van Cortgene, Mr. J. G. de BACKER. 30 April 1852. Algemeene Kennisgeving. De Ondergeteekenden hebben de eer ter ken nis te brengen, dat zij hunnen BOEKHANDEL, met al het daaraan verbondene hebben overgedaan aan den Heer G. F. KGTKDËBSdie deze zaken nu sints acht jaren voor hen administreerde. Hunnen welmeenenden dank betuigende aan allen, die hen sints zoo lange reeks van jaren met hun ver trouwen vereerden, bevelen zij bescheidenlijk hunnen Opvolger in de voortduring van dat vertrouwen aan. Goes, 1 Mei 1852. F. KLEEUWENS ZOON. Blijkens bovenstaande annonce op heden den BOEKHANDEL, met daaraan verbondene Boek binderij Boek- en Courant-Drukkerij der Firma F. KliEEUWESS «OOM hebbende overgeno men en die zaken onder dezelfde Firma zullende blijven voortzetten heb ik de eer mij minzaam aan te bevelen, om in alles, wat opgemelde zaken betreft, met hetzelfde vertrouwen te mogen vereerd worden wat mijne geachte Voorgangers sints zoo vele jaren en zoo ruimschoots te beurt mogt vallen. Goes, 1 Mei 1852. G. F. REYNDERS firma F. Kleeuwens Zoon. De eerst ondergeteekende zijne MOLEN wTiife* de Koornbloem aan JAIV OLBER- 1TU1V overgedaan hebbende bedankt zijne beguns tigers zoo buiten als binnen deze Stad voor de gunst en het vertrouwen waarmede zij hem gedu rende 13 jaren hebben willen vereeren recomman derende hij zijn opvolger in hunlieder gunst minzaam aan. Terwijl de tweede ondergeteekende volgens bovenstaande regelen de MOLEN de Koornbloem van F. TAS WASBEER overgenomen hebbende, zieli minzaamst in een ieders gunst en recommanda tie aanbeveelt zullende hij zich het gegeven ver trouwen trachten waardig te maken. Goes 1 Mei 1852. P. van WASBEEK. JAN ÜLBEBTIJN. jftfoDe Ondergeteekende verwittigt bij deze zijne geëerde Stad- en Landgenoolen dat hij op heden het van ouds bekende GROOT- KOFFÏJUUIS, op de Groote Markt alhier, voor zijne rekening heeft geopend, belovende eene prompte en accurate bediening. Goes, Uw Dv. Dienaar, 3 Mei 1852. G. L. WARRENS. WIJ ONDERGETEEKENDEN, Commissarissen der ONDERLINGE BRAND- TT AARBORG-MAATSCHAPPIJ onder Di rectie van de Heeren DE JONG C'. gevestigd binnen Amsterdam hebben het genoegen aan alle daarbij belanghebbenden te berigten dat heden aan ons in tegenwoordigheid van eenige Corresponden ten en Deelgenooten, door genoemde Heeren is gedaan rekening eil verantwoording hunner gehoU- dene Administratie over het jaar 1851 en daarbij tevens overgelegd een naauwkeerig overzigt van den gunsligen staat en den steeds loenemenden bloei dezer Maatschappij al hetwelk in de meest volledige orde bevonden zijnde met onze volkomerie goedkeuring is bekrachtigd geworden, cn daarbij ons op nieuw gebleken dat deze inrigting het algemeen vertrouwen hetwelk dezelve sedert zoo vele jaren in steeds klimmende mate genieten tnogt ten volle waardig is. Amsterdam den 30 April 1852. Mr. M. C. van HALL. Mr. P. J. vanNAAMENvanSCHERPENZICEL. Jhr. H. W. Bar. van AYLVA van PALLANDT van WAARDENBURG en NEERRIJNEN. Mede namens hunnen Mede-Commissaris L. G. A. Graaf van LIMBURG STIRUM die door Ambtsbezigheden verhinderd is onze Vergadering bij te wonen. Tk Cues. rij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2