miiiil mmmrummm» MAANDAG *1 ME I. BIWIIEH öffiillWMfffiR PUBLIEKE BESTEMTO. SCHUTTERIJ* - PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avotids. De Prijs per Kwartaal is f J,75 franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodbet igten van .16 regels a f d.SO behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 8 Mei J852 des namid dags ten een ure ten Raadhuize aldaar publiek en aan den minstaannemende trachten aan te besteden De Reparatie aan de Kleppen der Ophaal brug en eenige Rioolkozijnen en Bakken in deze Gemeente met bij levering van de ontbrekende Materialen. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden door den Architect op Donderdag den 6 dezerdes namiddags ten een ure te beginnen aan de Ophaal brug. Zullende het Bestek en de Voorwaarden van Aanbesteding ter Secretarie ter lezing liggen van lieden af lot den dag der Besteding, van des voor- middags negen tot des namiddags twee ure Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 1 Mei 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Ter ordonnantie van dezelven. De Secretaris H. C. PI LA A R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES: Gezien de wet van den 11 April 1827 (Staatsblad N°. 17), betrekkelijk de oprigting van Schutterijen en speciaal de artikels 1 2 7 8 en 9 luidende als volgt «Art. 1. Ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1 Januarij van elk jaar zijn 25sle jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben zal ingevolge de bepalingen dezer wet, daartoe op geroepen zijnde, verpligt wezen de Schntlerlijke dienst uit te oefenen. Art. 2. Als ingezetenen worden, met betrekking tot de toepassing dezer wet beschouwd re. Alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende. b. Alle vreemdelingen, binnen iiet Rijk woonach tig welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofd-rniddelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van een bedrijf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekking geiijk die van leerling, knecht enz., kan op zich zeiven niet beschouwd worden ais een bewijs van het voornemen om zich in dit Rijk te vestigen. Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd zullen tol de inschrijving verpligt zijn, binnen die Gemeente alwaar eene dienst doende Schutterij aanwezig is. Bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door hel plaatselijk bestuur wor den ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevenen, om ,van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet voor den 1 Junij te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur, ambtshalve ingeschreven worden en door den na te melden Schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daar enboven, zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal blijken dal er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot. uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden." (Fervolg en Slot hierna.) GOES den 3 Mei. Hel onderstaande nemen wij over uit de Zeeuwsche Courant van 25 11. De uitvoerige mededeeling van het verhandelde in den Gemeente-Raad alhier ver hinderde ons, onderstaande regelen reeds in ons vorig N°. op te nemen. R EG TER LIJK E ORGANISATIE. De Memorie van toelichting bij het aan de Tweede Kamer ingezonden wets-ontwerp tot regeling van het regtsgebied en aanwijzing der zetels van de Regts-collegien enz. bevat onder anderen Bij de indeeiing der arrondissementen, waaruit de Provincie Zeeland thans bestaat is vooral de bij zondere gesteldheid van dit gewest in aanmerking genomen. Men heeft gemeend déze omstandigheden ook thans niet uit het oog te mogen verliezen en daarom het behoud van drie Arrondissementen aldaar voorgesteld doch diezelfde redenen van natuurlijke gesteldheid moester. naar haar (d. i. der regering) inzien voor eene andere afscheiding der Arrondisse menten pleiten en zij heeft daarom gemeend de overbrenging der regtbank van Goes naar Sas van Gent te moeten voorstellen. Ten aanzien der wijziging door de regering ir, de regterlijke indeeling van Zeeland voorgesteld, meent zij genoegzaam geregtvaardigd te zijn door de natuur' lijke gesteldheid van Zeeland zel»e. Door breede wateren wordt die provincie in drie hoofddeelen ge scheiden het noordelijk gedeelte bevat de eilanden Duiveland en Schouwen, Tholen en Philipsland, het geen bijna een derde gedeelte van Zeeland uit maakt en door de Ooster-Schelde van de overige gedeelten dier provincie wordt gescheiden. De tweede natuurlijke afdeeling bevat de eilanden Walcheren en Noord- met Zuid-Beveland, dal weder door een an derhalf uur breeden stroom, de Wester-Schelde, van helderde gedeelte wordt gescheiden, welk derdedeel aan den vasten wal gelegen is, en het zoogenaamde Staats-Viaanderen bevat. Het is der regering voorgekomen, üol deze natuur lijke ligging bij de bestaande organisatie niet genoeg zaam is in het oog gehouden. Bij deze inrigting toch zijn aan het middengedeelte van Zeeland twee regt- banken gegund geplaatst in steden niet ver van elkander gelegen, slechts door een onbeduidend bin nenwater het zoogenaamd Sloe gescheiden, hetwelk altoos en zonder gevaar wordt gepasseerd terwij! de zetels dier regtbanken, namelijk Middelburg en Goes, daarenboven door eenen straatweg en door de com municatie met eene diligence, tweemaal daags rijdende, verbonden zijn. Bij deze twee arrondissementen waarvan de hoofdplaatsen, naar het inzien der rege ring, niet zeer doelmatig waren aangewezen, is Staats- Vlaanderen, bij gedeelten, toegevoegd, welke gedeelten op deze wijze bij stormachtig weder van alle ge meenschap met de zetels der regtbanken waaronder zij behooren ja in den winter somtijds gedurende verscheidene dagen zijn verstoken. Deze stand van zaken schijnt verandering aan te bevelen en de rege ring stelt daarom bij het tegenwoordige ontwerp voor, om aan het 60,000 zielen tellend Staats-Viaanderen het genot eener regtbank te schenken en den zetel daarvan te Sas van Gent te plaatsen, Sas van Gent, meent zij, dat ziel), wegens de daar meer dan elders aanwezige middelen van huisvesting nog het meest daartoe aanbeveelt. Verder bevat de memorie van toelichting niets anders omtrent de kanlongeregten in Zeeland dan het na volgende «In de Provincie Zeeland, gezamenlijk de 3de, 4de en 5de Arrondissementen van dit District uitmakende, wordt, behalve de boven aangeduide hoofd-verandering, nog de opheffing nn het kanlongeregt te Cortgene, welks regtsgebied bij de thans vigerende organisatie tol het Arrondissement Goes behoort, doch volgens dit ontwerp bij het Kanton Goes en daarmede bij het derde Arrondissementhoofdplaats Middelburg wordt gevoegd. De buitengewoon geringe werkzaamheden van dit kanlongeregt dat overigens slechts uit vier kleine Gemeenten beslaat met eene totale bevolking van 5409 inwoners, meent de regering, dat deze opheffing wel regtvaardigen. Ook gelooft men dat die ophef fing zonder al te groot ongerief voor jusliciubelen kan geschieden, als de indeeling geschiedt, zooals bij het tegenwoordig ontwerp wordt voorgesteld dewijl de afstand niet al te groot isde gemeenschap van de plaatsen van het Kanton Cortgene naar de Stad vrij goed, en de Veren te Cortgene en te Kats bijna ieder oogenblik te passeren zijn. Ook zullen door deze vereeriiging de werkzaamheden van den Kanlonreg- ler te Goes niet al te zeer vermeerderen. Het wets-ontwerp verdeelt het grondgebied van den Staat in vier kwartieren waarvan het zuider kwartier is zamengesteld uit de Provinciën Noord- BrabandZeeland en Limburgwaarover een geregtshof wordt gevestigd te 's Hërtogenbosch. Het Zuider-kwartier bevat 7 Arrondissementen waarvan de regtbanken wat betreft de 3 4 en 5 Arrondissementen, zullen gevestigd zijn te Middel burg Zierikzee en Sas van Gentzullende de regtbank te Middelburg behooren tot de eerste klasseen de beiden andere tot de derde klasse. De regtbank te Middelburg zal zich uitstrekken over de Kantons MiddelburgFlissingenGoes (waaronder wordt getrokken het tegenwoordige Kanton Cortgeneen Beinkenszand. De regtbank te Zierikzee omvat de Kantons Zie rikzee Brouwershaven en Tholen. Die te Sas van Gent zal zich uitstrekken over de Kantons Keuzen Sluis, Oostburg en Hulst. Van het tegenwoordige Kanton Axel wordt niet gesproken noch in het wets-ontwerp noch in de memorie van toelichting. De verplaatsing van het kanlongeregt van Axel naar Neuzen en volgens art. 15 naar Sas van Gent, geschiedt zonder opgaaf van redenen. Het moet bevreemden dat geene enkele autoriteit schijnt gehooid. De minister acht het niet noodig te melden op welk gezag zijne plaatselijke kennis berust. Wij bepalen ons bij de bloote mede deeling, doch zullen als Zeeuwsch orgaan onze kolom» men openstellen voor de opneming van artikelen voor en tegen het ingediende wets-voorstel en weliigt

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1