.Ier fHtülE.N IvAKÏUtKK»: cu Verschoor. 'fege* de HciPr'e>> SOUTEKBAXVAft DEiN BOSCH, kerkwijk. blaaurleft «n ijoCHART. Het ^verdere voorstel der' Commissie om door Burgemeester e.D Wethouders te doen benoemende Peilder en Roeijer, KlokkenistBoden MarktmeestersConcierge van 't Raad huis Waagmeester Commissaris der Veren Touwspannei' op de BeestenmarktMarktveger, Beurtschippers, Ketting sluiters aan de ZuivelmarktKlokluiders, Poortiers, Stads werkers, Keurmeesters van 'tVleesch, Grafdelvers en Ad- sistenten, Zoutwegers, Kolenmeters en Adsistenten, Koren meters, Turftonners, Houtmeters en Adsistenten, Houtteller, Kolenweger, Concierge der Beurs, Majoor van de Nachtwacht, Naehtwachts en AdsistentenLijkdragers en Adsistenten, Commissarissen der Broodzetting, Commissaris-Boekhouder der Werklieden, Ohdéfvvijzei'essen in Vrouwelijke Handwer ken en Kindèr-Schoolhoudèreséen. In omvraag gebragt zijnde, wordt door den Heer Smallegange voorgesteld de Rerioëming van- den Commissaris dei' Veren aan den Raad opTe dragen:; waartoe wordt besloten, (tegen de h.h. Ver schoor, v DEoRnqkke tan der Meulen, Soutendam en Kake- SEWEï.).'terwijl :op voorstel des Voorzitters wordt besloten, ora.vook de'betrekking van Boekhouder der Werklieden aan den r*ad op.te.dragen. poór den Heer van den Bosch nog gevraagd zijnde of de Onderwijzeressen in Vrouwelijke Handwerken en Kinder- schoolhouderessen wel aan te merken zijn als ambtenaren erkent de Voorzitter daarvan de twijfelachtigheid. Er, wordt met algemeene stemmen goedgevonden conform hét .uitgebragt gevoelen eene verordening op te maken en later in behandeling te nemen. Nada| de lezing geschied was der ingekomene missive van de" Geneeskundige Commissie, houdende berigt van de beëe- digipg en installatie, der H.H. de Pb val en van der Hoek, als leden dier Commissie. Overgegaan zijude tot de benoe ming van ee.nén president der Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt, is gebleken, dat op den Heer g. t. Callenïels alle de stemmen waven uitgebragt, zoodat z^e(j. als zoodanig is benoemd. De Voorzitter zegt te zullen zorgen, dat ZEd. ingevolge de wet van 1818 eed allegge, en kennis gegeven worde aan den benoemde en de Commissie. Aan de orde gesteld zijnde de benoeming van eenen Stads drukker deeltbde (Voorzitter mede; dat ter dezer zake is ingekomen eeu rekwest van s. J. de Jonge, hetwelk wordt Voorgelezen en waarbij de adressant(daar de Raad geen onderscheid van personen maken mag en de voordeelen aan het drukken der stukken verbonden, aan allen gelijkelijk toekwam,) verzoekt om de titulatuur yan Stads-Drukker en dat de Raad inogt bepalen dat de drie drukkers in deze Ge meente om de drie maanden met het drukken zouden wor den begunstigd. De Voorzitter zegt, dat hij ter vorige vergadering, namens .Burgemeester en Wethouders heeft geadviseerd tot inwil liging van het verzoek des Heeren Reynders dat hij even- viel thans dat voorstel wil beschouwd hebben als niet ge- .danndat hij.de redenen wil opgeven die Burgemeester en Wethouders hebben geleid tot het doen van dat voorstel ter i'.viorige vergadering; dat het en voor het bestuur en voor de ingezetenen bezwaar zou opleveren indien reglementen, vcrordeuingeuenz., «iet bij één bepaald persoon werden .uitgegeven, om dat men, na verloop van eenigen tijd, niet isou weten waar de stukken gedrukt zijn; dat met gewone hjverantien het beginsel van gelijkheid bereids door Burge meester en Wethouders in praktijk is gebragt; dat de Stads drukker geniet 150,die, in verband tot de diensten »ic,t als eene belooning. maar als eene tegemoetkoming moeten worden aangemerkt; dat bij Kieeuwens en Zoon wordt uit- gegeven de Goestche Courantwaarin, zonder eenige beta ling, worden opgenomen alle advertentien van het Bestuur en de corporatien in deze Gemeente, die, indien ze moesten ...Betaald worden tot grove uitgaven zouden leiden: dat bet yr.ioch van zelve spreekt, dat de Heer Reynders, indien hem de titel van en vergoeding als Stads-Drukker wordt ontno- ineu, niet langer om nief zat plaatsen die advertentien waar ds? toe hij nuvcrpligt is, en dat hij na de gegevene inlichtingen Verzoekt tot* de benoeming over te gaan. Bij de uitgebragte stemming bleekdat alle de stemmen op de firma Klbeuvtess Zoon waren uitgebragt, zoodat (■de Heer g. f. Reynders, onder die firma handelende, is - benoemd. Waarvan aan hem en aan den adressant s. j. de •v. Jonsb, zal worden kennis gegeven. v. De Voorzitter antwoordende op de beide door den Heer van pKn. Bosch ter vorige vergadering gedane vragenzal bet. antwoord op beide ineen zamenvattenen zegt: dat burgemeester en Wethouders evenzeer als de Heer van den Bosch overtuigd zijn, dat de oude leden in Commissien door nieuwe behooren vervangen te worden uit den tegenwoor- dljgen Raad dat dc toestand van den Heer Burgemeester, witns ongelukkige positie en steeds betoonden ijver voor de belangen der Stad, den leden overbekend is, en ZEd. meer malen en herhaaldelijk te kennen gegeven verlangen, dat de benoeming van vaste commissien. mogt <worden uitgesteld, tot n0 zijn herstel, het aan de Wethouders „moeijelijk. had gemaakt, zoodanig voorstel te doen dat evenwel de Wethouders gaarne wilden medewerken tot die benoeming en daarom voorstelden te be.rioe.men twee vaste co/junissje.a. ééne tot herziening der hegiementen nopens het belasting stelsel en ééne tot herziening der verordeningen waarbij straf wordt bedreigd. De Heer de Knokke tan der Meulen vermeenende, dat er een register of lijst voorhanden isvan alle bestaande ver ordeningen stélt Yoor om ééne commissie te benoemen die heide zaken omvat en onderzoekt, welke verordeningen moeten vernieuwd worden,, welke kunnen behouden blijven, om aan de beide voorgestelde Commissien daarvan rapport te doen. De Heer Blaaubeen antwoordt daarop, dat zoodanige lijst als [de Heer tan der Meulen bedoeltniet voorhanden is dat het bovendien eene onmogelijke zaak is alle die werk zaamheden aan ééne Commissie op te dragen envaste Commissien steeds met een bepaald doel moeten worden voorgesteld, niet om andere commissien voor te "lichten.,. Nadat de Heer van der Meulen zijn gevoelen n.ader had aangedrongen en de Heer Blaaubeen dat bestreden had stelt de Heer van den Bosch voor, het voorstel van de Wethouders, in zoo ver teampliëren dat de; Commissie voor het finantiewezen, bepaald als doel voor oogen moest houden: herziening van het geheele finantiewezen, en amortisatie' van schuldterwijl ZEd. opineert om nog eene derde Commissie te benoemenvoor het Armwezenals van het-gewigtigste belang en onberekenbaar nut. De Heer Blaaubeen stemt toe,dat het Armwezen eene veel omvattende zaak is, doch vermeent, dat de benoeming van eene Commissie uit leden van den Raad, zonder toevoeging van leden uit verschillende Armbesturen tot niets zal kunnen leiden. De Heer van den Bosch ontveinst de moeijelijkheden niet, verbonden aan die werkzaamheid maar vermeent dat eene Commissie met een officieel karakter, veeleer de noodige inlichtingen zal verkrijgen dan eenig ander: hij wenscht dan ook niet dat eene Commissie benoemd worde tot rege ling van het Armwezen, maar tot verzameling van de bouwstoffen, om tot leidraad te dienen voor de, in hel vervolg te benoemen gecombineerde Commissien. De Heer van Kerkwijk oordeelt met den Voorzitter,, dat het doelmatig zijn zou eene Commissie uit de verschillende Armbesturen en den Raad te benoemen en te trachten door onderling overleg tot een bepaald resultaat te komen. Na nog eenige discussien stelt de Voorzitter voor: i«. Zal "er worden benoemd eene vaste Commissie tot herziening van het geheele Finantie-wezen? %o; Zal er worden benoemd eene Commissie, tot herziening én in verband brenging met de Gemeente-wet, van de Verordeningen waarbij straf is bedreigd err 3*„ Zal er worden benoemd eene Commissie ten einde te trachten een geheel overzigt te verkrijgen van alles wat het Armwezen betreft? en worden deze drie vragen met algemeene stemmen -toe stemmend beantwoord. De Heer van den Bosch aan den Voorzitter gevraagd hebbende of de benoeming dier Commissievoor moet gaan aan de verordeningen die hunnen werkkring regelt, ver klaart de Voorzitter te vermeenen, dat de benoeming vooraf moet gaan, wordende besloten de benoeming van de Com missien zelve uit te stellen tot de volgende vergadering. Nog deelt de Voorzitter mede dat hij onderzoek gedaan heeft op welke betrekkingen de 1ste vraag van den Heer van den Bosch toepasselijk was; dat hem was gebleken, dat in de Collegien van Kerkvoogden, Directeuren der Leenbank, ArmbestuurBrandwezen en Hoofd-Commissaris der Werk liedenreeds door eene nieuwe benoeming aan bet verlan gen des Heeren van den Bosch was voldaan dat nog over bleven de Commissarissen der Weef-Fabriek, Commissie van Kazernering en twee Directeuren der Stads-Teekenschool en dat hij voorstelt ter volgende vergadering tot die benoe ming over te gaan. Nadat de Heeren van Kerkwijk Vervennb en Vbrschoor hadden in bedenking gegeven bij de vervulling hunner betrekkingen ook aan andere leden te denken en de werk- aaamheden wat te verdeelenwordt overeenkomstig het voorstel besloten in de volgende vergadering tot die benoe mingen over te gaan. Ten slotte worden overgelegd de Staatsbladen 52, 53, 54 en 58en daarna de vergadering gesloten. 1 t'.-ii»:. r. r— GOES den 29 April. Me» meldt uit Hoogeveen van den 24 dezer: Gisteren morgen brak in de Hollands-Veidsciie reenet) een veenbrand uit die aangeblazen door een meer en meer aanwakkerende» oosten wind weldra een zeer verontrustend aanzien kreeg. Een regen van vonken vloog over de dorre en door de aanhoudende droogte, ligt ontvlambare bovenkorst van het veen en slak weldra de in menigte gegraven turf aan, welke in groote hoopen ter afscheping ge reed lag. Thans was hef vuur in kracht en weldra onbedwingbaar, terwijl een wervelwind, de uitbrei ding van den brand nog meer bevorderende den- zelven op ongelooflijke' afstandente gelijker tijd deed uilbarsten. Meer dan vijftig hoopen (zooge naamde vuren) zag men te gelijker tijd ia vlam alaanen de hitte was zoo geweldigdal zij elke poging tot blussching onmogelijk maakte. Thans "is de wind eenigzins bedaard en men hoopt (hoewel het vuur nog allerwege smeult) den brand meester te worden. De schade is zeer aanzienlijk doch op dit oogenblik moeijelijk te berekenen; sommige veen- eigenaren verloren hurt geheëlen voorraad van turft De Chinesche'familie van Canton/die verschei den gfoote steden van ons werelddeel bezocht 'heeft en laatstelijk in Belgie zoo zeer de nieuwsgierigheid heeft opgewekt is thans té Rotterdam aangekomen. Er bevinden zich onder anderen drie Chinesche dames bij, hetgeen daarom opmerkelijk is, wijl de Chinesche vrouwen bijkans nooit haar land verlaten daar haar het gaan, door het inbinden der voeten van kindsbeen' af, zeer moeijelijk valt. Men zal tevens in de gele genheid zijn, eene verzameling van Chinesche kunst- voorwerpen te zien, die ongetwijfeld de aandacht zal boeljen naar hetgeen de buitenlandsche dagbladen daarvan berigt hebben. FRANKRIJK. Parijs, den 25 April. Er is thans een zonderling proces aanhangig: Eene actrice van het Théatre des Variétés, mejuf-- vrouw Fènardof wel Céleste en ook Mogador genaamd vervolgt namelijk den heer Charles de Besseli'evre, redacteur en recensent van de Corsair.e,. wegens laster op grond dat hij in eene zijner be oordeelingen over mejufvrouw Mogador geschreven heeft, dat zij iederen avond eene zekere hoeveelheid van in brandewijn ingelegde kersen laat halen en ge bruikt, om te natuurlijker in de vaudeville Paris qui dort hare rol te kunnen vervullen. De verdediger van de eischeres is de heer Léon Duval en van den heer de Besselièvre de heer Desmarels. Meer dan immer geloofde men heden aan de naderende afkondiging van het keizerrijk. Alhoewel het vroeger in twijfel gelrokken werd is het thans erkend en bewezen dat Oostenrijk, Rusland en Pruissen zich onderling hebben verstaan ten op- zigte van hunne houding tegenover Lodewijk Napo leon voor het geval dat hij zich tot keizer doet uitroepen. Het is thans namelijk uit echte bronnen bekend geworden dat de Oostenrijksche eerste minister, prins von Schwarzenberg kort voor zijn overlijden uit naam van zijn gouvernement, eene nota aan de andere mogendheden zond over den stand van zaken in Frank rijk en de gebeurtenissen, die daaruit zouden kunnen voortspruiten en daarbij zijn wenscli te kennen gaf, dat de vreemde mogendheden eene algemeene gedrags lijn zouden vaststellen. Den 24 Maart hebben Rusland en Pruissen daarop gemeenschappelijk geantwoord en in duidelijke termen omschreven welke houding zij voornemens zijn aan te nemen wanneer het keizerrijk in Frankrijk moet worden hersteld. (Jit dot antwoord blijkt dat de beide mogend heden aan Frankrijk het regt niet betwisten om Lodewijk Napoleon tot keizer te benoemen doch alléén onder voorwaarde dat deze verandering van regerings-vorm tot stand komeop uitdrukkelijke begeerte van het volk en dus door middel der vrije verkiezingen. Daarentegen protesteren Pruissen en Rusland wanneer Lodewijk Napoleon alzoo ver kozen is legen de erflijkheid van den keizerskroon in zijne familie, als zijnde in strijd met de verdragen van 1814 en 1815, waarbij Napoleon Bonaparte voor altijd werd vervallen verklaard van den Frun- schen troon. In verband met het vóórgaande verdient nog een ander berigt vermelding, volgens hetwelk Rusland, Oostenrijk en Pruissen hunne gezanten te Parijs heb ben gelast, om hunne paspoorten te vragen, zoodra bet keizerrijk geproclameerd is en dan alleen zaakge. lasligden achter te laten. Dit verdient evenwel nadere bevestiging. ttt,rr—rr,j; Bevallen van een welgeschapen ZOON J. M. PILAAR, geliefde Echtgenoote tan Goks J. M. nu JONGH 24 April 1852. Luitenant ter Zee. Eenige Kennisgeving. (Bovenstaande Advertentie, ofschoon bij tijdg inge zonden, was verzuimd in onze Courant van 11. Maan dag op te nemen.) Te Coss. bij F. Kizebwrics <£-. laas.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2