Hagen Struiken en dergeiijken of wel onder de Haken der Gebouwen. Hebbende deswegens gelegd Schouwing, op Woens dag den 5 Mei 1852 zullende iedere overtreding worden gestraft ingevolge de Wet. Goes, den 24 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PILAAR, GOES den 26 April. Van wege het ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn de gemeente-besturen in de onderscheidene pro vinciën uitgenoodigd om de ingezetenen te waar schuwen legen het gebruik althans te vroegtijdig gebruik van het tleesch of de melk van runderen aan welke, ter voorkoming tot genezing van longziekte, rattenkruid in- of uitwendig is toegediend; nademaal, blijkens genomene proeven, dit hevige vergift in alle dierlijke weefsels en ook in de afgescheidene vochten wordt opgenomen, en tot dus ver niet met juistheid te bepalen is hoe tang het daarin aanwezig blijft alsmede om de ingezetenen op nieuw opmerkzaam te maken op de straffen, bedreigd tegen liet verkoopen, enz. van eet- en drinkwaren, die voor de gezondheid schadelijke zelfstandigheden bevatten. De procureur-generaal bij den H. Baad heeft gisteren (Vrijdag) conclusie genomen in de zaak van jhr. R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de erfgenamen van wijlen Z. M. Koning IVHem IJ, betreffende eerie vordering van f 2100 'sjaars, gedu rende 5 jaren tot uilkeering waarvan Z. M. zich jegens den eischer verbonden zou hebben bij acte van 26 Jan. 1849. Op de breèdvoerig door hem uiteengezette gronden heeft de proc generaal gecon cludeerd tot afwijzing der vordering. De uitspraak is bepaald op 21 Mei aanstaande. Naar men verneemt heeft de regering hare bij zondere goedkeuring gehecht aan het stelsel san ruil der voortbrengselen van wetenschap letterkunde en kunstwaartoe de heer A. de Vallernare in ons midden is gekomen. Die heer is ook voor Nederland als agent daartoe benoemd en de minister van bin nenlandsche zaken heeft hem een allezins vleijenden brief geschreven, waarin hij de goedkeuring over het door hem zoo krachtig bo<orderde stelsel en over het door maatschappijen en bijzondere personen in Neder land daartoe reeds in het werk gestelde, betuigt. Een aantal werken kaarten en platen, is, als eene eerste dadelijke ondersleuning van dit stelsel bij het depar tement van binnenlandsche zaken ontvangen en wordt ter overzending gereed gemaakt. De minister van finan ciën heeft daartoe eri voor de te ontvangen werken vrijdom van in- en uitgaande regten toegestaan, zoo dat men thans kan zeggen dat de pogingen van den heer de Vallernare aanvankelijk met den besten uit- jdag ook in Nederland zijn bekroond, Men verzekeit betrekkelijk de zaak van eenen nieuwen schouwburg te Amsterdam dat Z. M. de koning non den ingenieur IVB. Brade heeft doen te kennen geven, dat H. D. gaarne alles wil aanwen den om aan de zaak een gewensoht gevolg te geven, Men schrijft uit Assen van 21 April Heden morgen is alhier aan de justitie ontkomen een berucht smokkelaar, uit de gemeente Sleen, HF. genaamd. Hij stond thans andermaal leregt wegens smokkelarij. De geregtsdienaar, die hem uit de audiën tie naar de gevangenis moest overbrengen liep even voor hem uit, de voordeur van het gebouw stond open en in een oogenblik was de beklaagde verdwenen, nadat hij zijne klompen had uitgeworpen. Men volgde hem op staande» voet en had hem bijna ingehaald, in de nabijheid dezer stad, in een boschje, maar door over sloolen en heggen te springen heeft bij zich gered en is men zijn spoor bijster geworden alleen zijn broek werd gevonden. Als een gerucht, en ook als niets meer, deelt de 'Jss. Cour. mede, dat Z. M. de Koning voornemens zon zijn, dit jaar ook nog Drenthe te bezoeken. Ook zegt men, dat Z. M. zich dit jaar naar Busland zal begeven, ter bijwoning van de viering tan het 1000 jarig bestaan des rijks, Te Garrelsweer is onlangs door den ijzersmid aldaar uitgevonden en gemaakt een toestel of ma chine, die in open land te gelijk tot ploegen, zaaijen en eggen kan gebezigd worden waaraan vijf ploeg ijzers, vijf zaai trommen en voldoende eggen vereersigd zijn zoodat een geheele akker daarmede te gelijk kan bewerkt worden. Voor eenige dagen is dit werktuig alhier beproefd op hel land van den heer J. D. Jcnsema, in tegenwoordigheid van al de leden der commissie van landbouw in deze provincie be nevens eene menigte belangstellenden. Maar hoewel het werktuig de algemeene bewondering mogt weg dragen was de commissie niet zoo voldaan over de uitwerking. Er is daarom dan ook besloten heizelfde werktuig op zandgronden te beproeven, als hiervoor naar het oordeel der commissie meer geschikt dan onze klei- of zavelgronden. ENGELAND. Londen, den J8 April. De opper-commissaris der bosschen en domeinen heeft de beeren Fox en Henderson aangeschreven om het glazen paleis binnen het kortst mogelijke tijds verloop te doen afbrekenovereenkomstig liet konink lijk besluit van den 26 September 1850 Die heeren hebben hierop hel publiek verwittigd dat het hun thans onmogelijk is het gebouw langer voor het alge meen open te stellen. In een der Amerikaansche bladen treft mende volgende advertentie aan met het opschriftBelang rijk berigt voor Zeelieden Het was op een sohoo- nen Junij-morgen des jaars 1851, De zon verlichtte met hare ligt gele kleur de witte takelaadje en het nette dek van het fregatschip Henry, Trotsch vloog het schip over de baren reeds was Sumatra in het gezigtdoch helaas! de hemel werd bewolkt, een verschrikkelijke storm uit het N. N. W., een storm, zooals de oudste zeelieden zich niet herinnerden, brak plotseling los. De bliksemstralen waren niet van den hemel, de masten sloegen over boord en het met den ondergang bedreigde schip werd een speelbal der golven we'ke hel naar eene rots nabij de Afrikaansche kus' sleurden, Negen matrozen en de kapitein redden zich op de rots. Drie dagen en drie nachten stonden de ongelukkiger) tot aan hun midden in het water, zon der hunne dorst aan het zoute water te kunnen ies- schen of hunnen honger met het vleesch van twee kleine schildpadden te kunnen stillen. Op den vier den dag werden zij door de inboorlingen ontdekt. Orider het aanheffen van een wild krijgsgezang voerde men her. in eene kanoenaar de kust, een groot men- schenotfer zou aan den afgod der wilder, gebragt wor den hel feest zou weldra beginnen plotseling vait echter het opperhoofd voorden kapitein op de knieën, de andere Wilden knielden insgelijks en smeken om erbarming. De Amerikanen waren gered. Wat was hiervan de oorzaak? De kapitein had zijne kap laarzen met het glimmend smeer van het cndergetce- kende handelshuis gepoetst. Het opperhoofd, dat, hem weinige oogenblikken geleden slagten wilde had in den glans der laarzen zijne beeltenis ontdekt en waande zijn afgod te zien. Nogmaals de Ameri kanen waren gered. Dit echte smeer is alleen te bekomen bij John right Brothers 5 Strand Baltimore. FRANKRIJK. Pabijs, den j9 April. Vele geruchten zijn bij voortduring in omloop nopens een huwelijk dat Lodewijk Napoleon zou aangaan. Men zeide heden dat hij in den echt zou treden met eene prinses van Hessen Kassei en dat hij onmiddelijk daarna een beroep op het volk zal doen, om de erfopvolging van het gezag in Frankrijk te regelen. Het spreekt van zelf dat een en ander allezins bevestiging vereischt te meer daar andere geruchten spreken van een huwelijk met eene Zweedsche prinses of met de oudste dochter tan den hertog van Rianzarés. Te Reims is een moord gepleegd die zeer veel sensatie gemaakt heeft. Eene aldaar woon achtige zeer rijke weduwe namelijk eigenares van veertien pachthoeven die haar een jaarlijkse!) inko men van 40.000 francs verzekerden, is eenige dagen geleden het slagtoffer van een moordenaar geworden, die des avonds laat in hare in eene der volkrijkste straten van Beiins gelegen, woning, heeft welen te dringen. Hel zonderlingste daarbij is, dal de moor denaar niet het minste ontvreemd heeft de justitie vond alles in het huis in goede orde terug en tevens in eene ongesloten secretaiie 15,000 fr. aan goud en 100 000 fr. aan bankbilletten. Men verdiept zich in vooronderstellingen wat tot deze gruweldaad kan hebben aanleiding gegeven. De zaak der familie Orleans tegen Lodewijk Napoleonweaens de inbeslagneming der aan die famiiie behoord hebbende goederenheeft den 21 dezer wederom voor de regtbank van het departement der Seinekamer van burgerlijke zaken gediend. In strijd met de onlangs door den prefect van het departement namens den staat, afgelegde verklaring, heeft de regtbank zich bevoegd verklaard om ten deze uitspraak te doen. Na de pleidooijen der ver dedigers van de eischende partij de heeren Paillet en Berryeris de behandeiing der zaak veertien dagen uitgesteld. Men merkt thans op, dat de regering met toe nemende strengheid opzigtens de dagbladen handelt. De waarschuwingen aan de binnen deze hoofdstad en in do departementen uitkomende bladen, wisselen el kander af, en men weet hoe gewigtig deze waarschu wingen voor de dagbladen zijn, vermits de bladen, na twee derzelve ontvangen te hebben, zonder eenig de creet van Lodewijk Napoleon zonder eenigen vorm van proces en op een eenvoudig besluit van het mi nisterie worden geschorst. Het algemeen dat geloof hecht aan de op han den zijnde uitroeping van het keizerrijk wordt in dat gelooi door de strengheid der regering tegen over de drukpers versterkt. De officieele bladen behelzen eene mededeeling waarbij wordt gezegd dat de nieuwe arenden niet aan de nationale gardes op den 10 Mei te gelijk met de troepen zullen worden uigereikt, maar dat dit 5 dagen later ge schieden zal. (Sok dit wordt in den zin der procla- menng van het keizerrijk uitgelegd. De regering wil niet zegt men dat de houding der nati onale gardes op deri 10 Mei een scherp contrast levere tegen de geestdrift der troepen dat het stil zwijgen der nationale gardes le zeer in het oog Talie, wanneer de troepen het leve de Keizer! zullen laten hooien. Hoe dit nu ook zijn moge zeker ii het, dat de nationale gardes geen deel aan het feest van den 10 Mei mogen nemen. Niettegenstaande de vele aangekondigde feesten, be gint Parijs van lieverlede verlaten te worden dooreen zeker aantal zijner inwoners. De voorname lieden heb ben veel vroeger dan gewoonlijk het winler-saizoen gesloten verklaard en vertrekken naar hunne land goederen. Men verneemt dat door de regering aan de vreemde mogendheden, die door de decreten vari 22- Januari] benadeeld werden, geantwoord is, dat hunne bezwaren evenmin in aanmerking kunnen genomen worden ais die der familie Orleans. Men beschouwt de herstelling van het keizerrijk als zoo zeker en nabij dat men thans reeds over niets anders spreekt als over de middelen die Lodewijk Napoleon aanwenden zal om tot zijn doei te geraken. Heden zeide men dat Lodewijk Na poleon een beroep doende op het volk de vraag zoo stellen zal dat hij wanneer zij naar zijn ver langen beantwoord wordt niet alleen tot keizer ver kozen zal zijn, maar ook-de Bourbons op formele wijze van den troon zullen vervallen verklaard wezen. De legitimisten geven luiden hunne verontwaardiging over iets dergelijks te kennen. Er was een gerucht in omloop als zouden de vreemde mogendheden bij Lodewijk Napoleon gere clameerd hebben tegen de decreten van Januari) waarbij de goederen van het huil Orleans in beslag genomen zijn. ÖÏÏOTITIIIo Ondertrouwd F. J. H. va» DEINSE, Hoofd-Commies bij de Cultures te Batavia en J. C. DOMfNICUS VAN DE» BUSSCHE. Gors 23 April 1852. Eenige en algemeene Kennisgeving. Voor de blijken van deelneming doof familievrienden en bekenden ontvangen bij het overlijden van ons geliefd Zoontje, betuigen wy lang* deze onzen welrneeneriden dank, A. NORTIEB, M. C. N0RTIEH. de Koning, Bij den Wagenmaker J. BAii, te Goes, is een stevige LEERJONGEN benoodigd. w Bij denzeUen zijn gebruitite CÜA1SEN te koop. Te Goes, bij F. Kieküwïns Zoo».

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2