GOESSCIIE COURANTv limtU t MIMST1M* HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. BiHiBk ffiliMCTJSIMIIL 1853. v DONDERDAG 15 APRIL1. k4 i%vl»j j uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kuiartaal is f J5 Franeo pee' Pest f J ,90. Gewone Adverlentien worden a £0 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a. f J.£0 behalve het Zegelregl. Db GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, doen te welen, dat door hen, in hunne vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt Art. 1. De herijk, over het jaar 1852, van de Nederlandsche maten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest en mits dien van alle gewigten, lengte-maten, inhouds-maten voor drooge waren vocht-maten voor den handel in het klein en in het groot mitsgaders van de wisse zal in deze Provincie worden aangevangen met den Sden Mei aanstaande, en gesloten den SJslen Julij daaraanvolgende. Art 2. De letter fa (Gothische vorm) zal voor ijklelter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens het bijzonder merk van den Arrondisse mentsijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissetnents-IJkers zullen, over eenkomstig art. 5 van het reglement op den herijk van den 15den Februarij 1822, behalve in de plaats hunner woning r.og tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissement als door ons bij resolutien van den 10 April 1840, N°. 46, van den 1841, N°. 24, (Provinciaal Blad '2 April v N°. 34) van den 30 Jnnij 1843 N°. 11 van den 17 April 1846, N°. 27, (Provinciaal BladN°. 48), en van den 21 Junij 1850, N°. 33, zijn aangewezen, en op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burgemeester en Wethouders hunner woonplaats ken nis geven, welke daarvan, door publicatie en insertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courantaan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-IJkers zullen Burge meester en Wethouders der Gemeenten, in welke zij, in overeenstemming met het bepaalde in art. 3, tot den herijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, den Burgemeesters en Wet houders der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven, ten einde de ambtenaren publieke administratien, kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen wor den verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mitsgaders de slrijkels der halve en quart mudden te doen herijkenzullende de Plaatselijke Besturen behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking, tevens, zoo veel mogelijk, den be langhebbenden ingezetenen hunner gemeente welke zij weten, dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hnnnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen, Art. 6 De Burgemeesters der gemeenten worden uitgenoodigd om aan den Arrondissementsijker, vóór den aanvang van den herijk of bij deszelfs komst in de gemeente, eene naamlijst te doen gewor den van inwoners hunner gemeente, welke, uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpiigt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en pu blieke administratien, welke, in hunne ambtsbetrek kingen van malen of gewigten tot het constateren van leverantien of werken gebruik moeten maken wordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naanwkeurigheid aanbevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende ijk— pligtigen, en geene andere dan de zoodanigen, wor den opgenomen. Art. 5. De Arrondissementsijkers zullen, betrek kelijk de door hen in iedere gemeente in welke zij hebben gevaceerd gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren publieke administratien en particulieren welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting, betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondis sements-ijkers, na den afloop van den termijn ge durende welken de herijk is opengesteld, aan ons wor den gezonden. (P'ervolg en Slot hierna.) GOES den J5 April. De Zeeuwsche Courant deelt hel volgende mede: Bij gelegenheid dat. de heer C. ïfvan der IVaaijen Pietersten van Z. M, den Koning vergun ning heeft gekregen, lot het aannemen en dragen der onderscheidings- teekenen van het ridderkruis der Christus-orde hern door II. M. de Koningin van Portugal geschonken achten wij het niet ongepast daarbij een woord over dien zoozeer verdienstelijken en talentvollen Zeeuw mede te deelen. In het jaar 1845 naar Portugal vertrokken, werd hij weldra belast met de uitvoering eener kapitale her stelling aan het drooge dok te Lissabon, met de daar toe gevorderde afdamming nabij den mond van de ri vier de Taag, hel uithalen der oude en het aanbren gen sari nieuwe deuren, alsmede met het daarstellen van eene geheel nieuwe machine tot het drooghouden van dat dok. Dit veelomvattend en door plaatselijke aangelegen heden zeer bernoeijehjkt werk was reeds vroeger, vruchteloos, door onderscheidene vreemde Ingenieurs ondernomendoch telkens moeten worden gestaakt. Onder dusdanige ontmoedigende omstandigheden werd evenwel de uitvoering, andermaal, en wel door onzen kundigen landgenoot, moedig ondernomen, die dan ook, na eenen ingespannen arbeid van'niet minder dan zes jaren en schoon daarbij telkens het hoofd hebbende moeten bieden aan allerlei onvoorziene te genspoeden, die meer dan eenmaal dreigden, alles te doen mislukken wat met zoo veel krachtinspanning was tot stand gebragt, er in geslaagd is, dit groote werk in de beste orde te voltooijen. Door zijne bekwaamheid moed en volharding heeft hij de eer van zijn land en die van Neerlands waterstaat waardiglijk gehandhaafd; zulks getuigt dan ook de hooge onderscheiding, hem door het Portu- geesch gouvernement geschonken. Het is verblijdend te kunnen aanloonen dat dis achtingswaardige stand der maatschappij in welken genoemde heer Pietersten zijne vorming heeft erlangd, nog voortgaat even als vroeger verdienstelijke mannen op te leveren. De arrondissemenls-regtbank te Tiel heeft den 9 April bij hare uitspraak, in zake van het bestuur der domeinen tegen den heer G. A. baron van Randwijck van Hossein verstaan, dat de staat heeft den blooten eigendom en het beheer van de geeste lijke goederen te Kossem, en dat aan de Hervormde gemeente aldaar het vruchtgebruik van die goederen toekomt op grond waarvan de gedaagde is veroor deeld tot het doen van rekening en verantwoording van zijn gevoerd beheer, over de geestelijke goederen te Rossem en tot overgifle van dat beheer aan het domein-bestuur. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 11 dezer: Naar men verneemt zullen den 17 dezer, in de vlakte van Waalsdorp door eene halve batterij veld artillerie thans in garnizoen te Nijmegen en eens batterij rijdende artillerie, alhier in garnizoen, proeven worden genomen deze moeten in verband staan met de reorganisatie der artillerie ten einde te bepalen welke van de beide wapenshetzij veld- of rijdende artillerie, het doelmatigst zal worden bevonden om in dienst te blijven, De Hooge-Raad heeft den 13 dezer uitspraak gedaan in de zaak van J. Slotboom (den moord in de Kalfsjeslaan bij Amsterdam) en met vernietiging van het arrest van het Hof van Noord-Holland, we gens schennis van art. 56 van het wetboek van straf- regtnopens de herhaling van misdaad niettemin ten principale regtdoende den aangeklaagde tot de straf' des doods verwezen. Heden heeft het provinciaal geregtshofin Zuid- Holland (1ste kamer, zitting houdende als kamer van appellen) uitspraak gedaan in de zaak van G. C. Sterrenburgburgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand, te Berkel en Rodenrijsappellant van een vonnis der arrondissements-regtbank te Rot terdam alwaar hij was veroordeeld lot acht geld boeten ieder van 1000. Het hof heeft bij een zeer gemotiveerd arrest den appellant ontslagen van alle regtsvervolgingde kosten te dragen door den staat. De heer mr. J. van Lennep geeft in de Am- slerdamsche Courant een omstandig berigt wegens den heer Vatlemarewiens bezoek hier te lande, tot bevordering van zijn stelsel van letterkundigen juilhandel, reeds bij herhaling is vermeld. Daaruit blijkt dat die kundige vreemdeling dezelfde is die zich vroeger, onder den naam van Alexandre, hiel en elders als bekwaam en geestig buikspreker en too- neelspeler deed kennen, maar tevens dat hij als zoo danig te Berlijn voor het eerst openlijk optrad met het menschlievend doel om eene geëmigreerde Fran- sche familie uit geldelijke verlegenheid te helpen eene dochter uil welke familie naderhand zijne vrouw werd. Reeds toen hij sedertals buikspreker ver schillende landen bezocht en overal roem en geld inoogstte, had hij zijn stelsel van letterkundigen ruil handel begonnen en zegt de heer van Lennep o. dezelfde man die 's avonds de menigte met zijne grollen vermaakte, 's morgens als geleerde de boeke rijen bezocht en 'smiddags aan den disch der aan zienlijken, die hem by tich noodigden, aanza''egde

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1