GOESSCHE COURANT 1853. MAANDAG IS APRIL. IIITW» MIIlIIgfMflIIo KENNISGEVING. biiitiil De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Prance per Pest d,99. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbet igten van .16 regels it f d,20 behalve het Zegclregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaan mag Dat de lijsten bedoeld bij de wet van den 4 Julij 1850, (Staatsblad^0. 37) aanwijzende de Personen, die tot het kiezen van LEDEN van db TWEEDE KAMER der STATEN GENERAALPROVIN CIALE STATEN en van den GEMEENTE-RAAD bevoegd zijn opgemaakt naar aanleiding van de door den Ontvanger der Directe Belastingen inge- zondene en door hem gewaarmerkte opgave, op heden volgens Art. 31 der wat bepaaldelijk vast gesteld en gesloten zijnde, dadelijk ter gewoner plaats in deze Gemeente zijn aangeplakt en dat dezelve andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze alomme binnen de Gemeente worden aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant, Gedaan ten Baadhnize van Goes den 10 April 1852, Burgemeester en Wethouders voornoemd .1. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PIL AA R. GOES den .12 April. Men meldt uit 'sGravenhage van den 7 dezer: In eene gisteren te 'sGravenhage gehoudene ver gadering der afdeeiing 's Gravenhage van de maatschap pij san landbouw, deelde de heer Hoek, geneeskun dige aldaar mede dat hij een door proeven in het groot gestaafd op wetenschappelijke gronden rustend middel had gevonden om de longziekte onder het rundvee te genezen. Hij lierigtte verder, dat hij voor eerte maand van die zaak kennis had gegeven aan den minister van binnenlandsche zaken en dat hij spoedig hoopt over te gaan tot het medeaeelen en verspreiden van zijne bevindingen. Wij vernemen dat het aan den koning heeft behaagd, dezer dagen aan de onderscheidene korpsen van het leger ten geschenke te zenden een pracht exemplaar van de levensbeschrijving van wijlen HD. vader Willem, II, door prof. Bosscha te Amster dam om in de boekverzameling van elk regiment geplaatst te worden. De hoogleeraar J. Bosscha isvoor het schrijven van de Levensgeschiedenis van Koning Willem II, door den groot-hertog van Saksen Weimar Eisenachtot ridder van den Witten Valk benoemd. Met genoegen hebben wij vernomen dat het Z. M. den Koning van Pruissen behaagd heeft den Kondigen en menschliever.den directeur van het etablissement Zuiderburg, Dr. W. Hendtikst tijdens zijn verblijf te Berlijn, te benoemen tot ridder van den Rooden Adelaar, waarvan hem de ver sierselen door Z. K. H. prins George zijn op de borst gehecht. Deze hooge onderscheiding, bewezen aan een onzer verdienstelijkste landgenooten wiens nuttig en werkzaam leven geheel aan de lijdende menscheid is toegewijd, zal zeker de goedkeuring weg dragen van die hem van nabij kennen en met dankbare vreugde vernomen worden door de tallooze arine lijders, aan wie hij zoo belangloos zijne zorgen besteedt, De bibliotheek van het klooster Gaesdonck bezit een zeer merkwaardig handschrift van het beroemde werk: over de navolging van Christus. Het bevat de vier boeken en is in het jaar 1427 geschreven, en dus het oudste tot dus ver bekende, daar het afschrift voorheen in de bibliotheek der Jezuiten te Antwerpen thans te Brussel in de Bourgondische bibliotheek bewaard van het jaar 1440 dagteekent. Hierdoor is het vraagstuk beslist of de schrijver (Thomas a Kempishet vierde boek vóór het jaar 1440 voltooid had, waarover de geleerden het oneens waren. Bovengemeld hand schrift behoorde oorspronkelijk aan het klooster van Bethlehem bij Doetinchem nabij Zwolle. Door zekeren Prior der kruisheeren in Emmerik, met name Tauschliffer werd bet aan zekeren Frederik Kette- ler ten geschenke gegeven die als Canonicus regu- laris in het klooster Gaesdonck ging en het hand schrift aldaar schijnt gebragt te hebben. De Geneeskundige Courant deelt eetiige waar nemingen van vergiftiging mede eene persoon die zoo veel smaak in oude en scherpe Limburgsche kaas had dat hij een half pond er van gebruikte werd er door vergiftigd. Eene 18jarige dochter van een likeurstoker die 3 a 4 drachmen aetherische olie van bittere amandelen had gebruikt overleed er aan. Men schrijft uit Apeldoorn van den 7 dezer: Naar men verneemt zal de landbouwkundige school, opgerigt door Z. M. Willem III op den 3 Mei ingewijd worden. Onderscheidene autoriteiten zuilen, daartoe uitgenoodigd het feest bijwonen ook zal Z. M. persoonlijk tegenwoordig zijn. De werkzaam heden moeten den 20 dezer afgeloopen wezen ook van het plantsoen welks aanleg aanvankelijk door den kundigen hovenier van het park Broekhoven, wordt bewerkstelligd die aan den pas aangelegden tuin het voorkomen heeft gegevenals had hij 20 jaren bestaan. Voor het gebouw waar sierlijke bloembedden geplaatst zijn prijken twee tulpen- boomen, welke gemelde hovenier in 1817, door zaad, in potten gewonnen heeft, en die thans een heerlijk effect zullen te weeg brengen. Uit eene officiële opgave van het aantal der in Nederland gevestigde personen, die, in den loop van het jaar 1851, van daar, als landverhuizers, over zee zijn vertrokken, blijkt, dat bel in 't geheel 1196 heeft bedragen, waaronder 178 vrouwen en 599 kin deren. Onder deze personen waren 401 hoofden van huisgezinnen, en onder dezelve 34 welgestelden, 237 mingegoeden, en 125 behoeftigen. Uit Zeeland zijn vertrokken 108, uit Noord-Braband 84, uit Gelder land 72, uit Zuid-Holland 30, uit Vriesland 15, uit Groningen 8 uit Limburg 7 uil Utrecht 3 en uit Drenthe geene. Van deze hoofden van huis gezinnen of op zich zeiven staande personen behoorden 177 tot de Hervormden 32 tot dé Afgescheidenen 163 tot de Roomsch-Katholieken 6 tot de Israëliten, en de overigen tot andere gezindheden. De jongste dezer hoofden van huisgezinnen, of op zich zeiven staande personen, had den ouderdom van slechts elf jaren bereikt; de oudste dien van 75 jaren. De ouderdom der meeste was van 23 tot 35 jaren. Van deze 401 personen was van 28 het beroep onbekend. Onder de overigen waren 81 landbouwers, j 73 arbeiders, 27 boerenknechts, 13 daglooners 11 I schoenmakers10 timmerlieden, 10 dienstmeisjes, enz. Van dezelve hebben als redenen tot hun ver trek, 184 opgegeven verbetering van stand en beslaan; 42 gebrek aan bestaan 26 lust om hun fortuin te beproeven 23 hoop op meerdere verdiensten 22 gebrek aan werk 14 familiebetrekkingen. Van de overige hebben onder anderen 7 (uit Noord-Bra- band) als reden vermeid verbetering van beslaan en den druk der belastingen. Van 23 zijn de redenen onbekend gebleven, Te Leeuwarden is eene belangrijke procedure voor de arrondissements-regtbank, tusschen den minis ter van koloniën voor bet rijk als eischer en de minderjarige kinderen van mr. G. M. baron de Tout- van Bellinchavealdaar, in hoedanigheid van erf genaam in den blooten eigendom van hunnen oom wijlen mr, G. J. Brace, benoemd gouverneur-gene raal van Nederlandsch-lndie benevens mevrouw de douairière Bruce, te Zwolle ais vruchlgebruikster van de nalatenschap des overledene, gedaagden. Het geldt de vordering door het rijk, om restitutie te err langen van: 1°. eene som van f 60,000, in der tijd aan den heer Bruce verstrekt ais kosten van uitrus ting voor de voorgenomen reis naar Nederl. Indie en 2°. eene som van 33,333,33 als voorschot van reis kosten, De pleidooijen in deze zaak werden jl. Dings- dag gevoerd, des voormiddags van 11 tot 1* ure en des avonds van ii tot 9 uré en wel voor riet rijk door den heer mr. J. W. Tromp rijks-advocaat voor de eerste gedaagden, door den heer mr. B.Al- barda en voor de tweede gedaagde door den heer mr. J. A. van Boijen van Zwolle. Het Staatsblad N°. 52 behelst een besluit van 30 Maart jl., waarbij de plaatsing in het Staatsblad bevolen wordt van de overeenkomst tusschen Nederland en België van 28 Januarij 11. omtrent eene verbinding van de Electro-Magnelische telegrafen in beide rijken. Bij die overeenkomst verbinden zich de regeringen der Nederlanden en van België, om, vóór het einde van het jaar 1852, de telegrafische lijnen in de beide landen aan te sluiten door middel eerier lijn Ioopende van Ant werpen op Breda, Amsterdam, 'sGravenhage en Rotterdam. Ingeval tusschen Nederland err België een spoorweg mogt worden aangelegd zullen de regeringen der beide Staten zich met elkander kun nen verstaan omtrent eene eventuele verplaatsing der internationale telegrafische lijn. De beide cor respondentie-kantoren zijn Breda op de Neder--, landsche iijoen en Antwerpen op de Belgische lijnen. Evenwel kan op de grens een kantoor van reëxpeditie worden opgerigt ingeval dit door de beide regeringen nuttig inogt 'worden geoordeeld. Alle gelden en kosten worden voldaan aan het kan toor van oorsprong. De Nederduitsche en Fransche talen zijn voorloopig de eenige waarin de interna tionale correspondentie der ingezetenen gevoerd mag worden. De overeenkomst is voorloopig aangegaan voor den tijd van tien jaren. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 6 April. De telegraaf meidt, onder dagteekening van heden oehtend, uit Weenen, dat graaf von Buol Schauert- stein wordt genoemd als de staatsman, die voorloopig met de werkzaamheden van presiderenden minister in plaats van den overleden prins von Schwarten- berg zal belast worden.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1