MIDDENPRIJZEN Van de volgende Artikelen te Goes, LEES HIER. JOSEPH HAIJDN. TEKSTBOEKJES, Heden avond omstreeks fi lire is de president ran don ministerraad prins run Schonenberg overleden l)e prins was juist uit den ministerraad tertuggekeerd toen hem eene beroerte trof. Eene aderlating werd te vergeefs beproefd. ENGELAND. Lonoknden 3 April. De commissie welke benoemd is om een onder zoek ir. te stellen, naar de in Ierland veelvuldig ge pleegd wordende misdaden houdt zich ijverig met hare-"taak bezig, onder de leiding van haren presi dent den heer Napier advokaat der kroon voor Ierland. Reeds zijn vele getuigen gehoord, maar nog is het niet uit hunne woorden gebleken welk doel de zamenzweringen en de geheime vereenigingen waardoor het land verontrust wordt beoogen. Die getuigen beweren dat de eenige middelen om aan den legenwoordigen bedroevenden staat van zaken een einde te maken bestaart in de opheffing der per soonlijke vrijheid de uitbreiding van het regt tot gevangenneming en de beperking der jury. ,i—- Heden hebben in het voor de groote tentoon stelling gebezigde glazen-paleis zeven muziek-corpsen van de hier en irt den omtrek in bezetting liggende troepen zich doen hooren, en ook te gelijk het volks lied gespeeld. Deze muziekale uitvoering had plaats ten einde de volksmenigte tot het bezoeken van het gebouw uit ie lokken, en alzoo de onderteekening Ie bevorderen van het verzoekschrift, waarbij op de in standhouding san hetzelve wordt aangedrongen. Het glazen paleis is dagelijks geopend voor het publiek welks ondersteuning men door het doen teekenen van petitien hoopt te erlangen om het ge- houw als wintertuin of als eenige andere plaats van uitspanning in stand te honden, Zaturdag 11.— zijnde de dag, waarop een entree geld gevorderd wordt, werd het gebouw door 70,000 personen bezocht waardoor de ontvangst een bedrag van 3500 p. st. heeft opgeleverd. De vertegenwoordiger in het parlement vooi Nottingham, de heer Feargus O' Connordie, éenigen tijd geleden door zijn onbetamelijk ge drag Zulk eene opschudding veroorzaakte in het Tiatre Royal Lyceum heeft thans wederom eene niet minder buitensporige daad bedreven. Ettelijke dagen geleden, ontmoette hij in eene der zalen van het lagerhuis den behotidsgezinden vertegenwoordi ger Kerry en sloeg dezen zonder eenige reden hoegenaamd met zijn hoed in het aangezigt. De vertegenwoordiger Kerry bleef het antwoord niet schuldig en ten slotte delfde de heer Feargus O'l'onnor het onderspit. De strijdenden werden daarna gescheiden, ert de vrienden van den vermaar den Chartist koesleren hel ernstige voornemen om te trachten hem tiert toegang tot het lagerhuis te doen ontzeggen. FRANKRIJK, Pzitus. 'den 3 Jpril. Oe zaak van den prins van Canino is afgcloopen. Da neef van den president zal naar Frankrijk terug- keeren zonder Rome gezien te hebben zoo hij Ci~ vito Vechia al niet reeds verlaten heeft. Hel gerucht onlangs door een Dnilsch dagblad medegedeeld«Is zou eene bijéénkomst hebben plaats gebild tusschen dert hertog van Jumale en den graaf twin Ghambord wordt bepaald tegen gesproken. -De prins-voorzitter heeft nog, bij besluit van 20 Maart de aangelegenheden der Protestantsche Ker ken in Frankrijk geregeld. Wat do Hervormde be treft zul elke gemeente door eenen Presbyterialen rand worden bestuurd onder voorzitting van den predikant en beslaande uit vier leden, door de le dematen te verkiezen met eene bepaalde aftreding en vervanging. Deze Gemeenten zullen onder toezigt «taan van Consistorien in de hoofdplaatsen der distric ten die de predikanten, uit eene nominatie van de Presbyteriaie Roden zullen benoemen. Het geheel zo) bij de Regering worden vertegenwoordigd door een centralen Raad, te Parijs, die de hand zal hou den aan de beslaande reglementen van bestuur. De leden van dien Raad zijn te gelijker lijd 'door den Prins-Voorzitter benoemd. Zij zijn ten getale van vijftien. Hel voorzitterschap is opgedragen aan den admiraal llaudinen de predikant Coguerel maakt er een deel van tiil. Gisteren is in tien senaat beraadslaagd over de dotatie van den voorzitter Lodewijk Napoleon. De onder-voorzitter Mesnard was met de leiding der be raadslaging belast en heeft namens het bureau voor gesteld om die jaarwedde te bepalen op een bedrag tan 12 iniltioeheh, Men heeft besloten onverwijld lot de behandeling van dat voorstel over te gaan, en reeds heden wordt het Senatus-Consult waarbij de jaarwedde, op 12 millioenen wordt vastgesteld door den Moniteur medegedeeld. Men zal zich herinneren dat de civiele lijst van koning Lodewijk Philipswelke aanleiding heeft gegeven tot zoovele bezwaren en scherpe aanmerkin gen, mede 12 millioenen bedroeg. De financiële toe stand van dien vorst was echter minder gunstig dan die van het tegenwoordige Hoofd der Republiek nademaal deze laatste het onderhood niet behoeft te bekostigen van de voormalige koninklijke thans na tionale paleizen der Tuilerien van de Louvre Tri anon te Foritainebleau, teCompiegne, te Versailles, van Saint-Cloud te Meudon het Ëlysée-National en het kasteel te Pau. Daarentegen genpot Koning L. Philips het vruchtgebruik der bosschen te Ver sailles, FontainebleauCompiegne, Marly en Saint- Germain en is den voorzitter alleen hot regt om daarin te jagen verzekerd. De heer Emile de Girardin schrijft thans weder ijverig in het doof hem bestuurde dagblad la Preste; Reeds heeft hij een derde beloog geleverd, wantin hij beweert, dat Frankrijk alleen kan worden gered door de instandhouding van de Republiek, Hij zwaait het tegenwoordige Hoofd van den Slaat wan neer hij daartoe slechts gelegenheid vindt grooten lof toe en verkondigt Onder anderen, dat de Prins- Voorzitter, toen hij zeide «dat men de Republiek moest behouden, want dat die regerings-vorm niemand bedreigde ert iedereen geruststelde aan Frankrijk de grootste dienst heeft bewezen; dat hij toch daar door de vet hroedet ing van de keizerlijke en de repu- blikeinsche partijen heeft tot stand gehragt en den invloed van deze laatste grootelijks vermeerderd. De heer de Girardin beijvert zich vooral, waarschijnlijk ten einde zich in de oogen der tegenwoordige be windslieden te verheffen om zich op eene zeer vij andige wijze uit te iaten over de heeren Guizolde Salvandy en andere voorname raadslieden van wijlen Koning Lodewijk Philips. Volgens hem geelt de Voorzitter thans een voorbeeld hoe men regeren moet, en zal de Republiek een duurzamen staatkun digen toestand in 'tleven roepen, en tevens aart het land die vrijheid teruggeven welke gedurig (altijd volgens den heer de Girardin) verraden is geworden door de aanhangers der Monarchie, In het dagblad lAssemblee Nationale liet be kende hoofdorgaan der zoogenaamde Fusionisten, wordt de heer de Girardin fel doorgestreken wegens de thans door hem beledene staalkundige beginselen. Ook schijnen de Bonapartislen voorstanders der weder invoering van den keizerlijken regeringsvorm niet zeer ingenomen te zijn met de wijze, waarop die ge slepen dagbladschrijver zich uitlaat over de instand houding lier Republiek. Den 5 dezer heeft de prins-voorzitter op het Klysée-Nationa! den eed afgenomen van, de ieder: der regterlijke magt. Bij die gelegenheid heeft hij de vereenigde magislraats-persouen op eene veel betee- kenende wijze toegesproken gewaagd van de volks- souvereiniteitwaardoor hel beginsel van het godde lijke regt is vervangen en op dien grond verklaard dat geene Regering op eenen meer wettigen grond slag berust dan de zijne. Verder heeft de Prins de aandacht gevestigd op hel jaar 1804, toen vier millioenen stemgeregtigden zich hadden verklaard ten gunste van het erfelijke gezag in het geslacht Bonaparteen daardoor hem, Lode wijk Napoleonhadden aangewezen als den eenigen wetigen erfgenaam van het gezag; op het jaar 1848, toen zes millioenen hem aan het hoofd der Republiek hadden geroepen; op het jaar 1851 toen hij door acht millioenen in het gezag werd gehandhaafd. Bij het afleggen van den eed in mijne handen (dus heeft de prins in zijne toespraak verklaard) zweert gij geenszins trouw aan een mensch, maar aan een beginsel aan eene zaak ja aan den nationalen wil. Men zegt, dat vele hooge regterlijke ambtenaren hun misnoegen niet hebben ontveinsd over de omstandig heid dat de prins die het niet beneden zich heeft geacht om zich te begeven naar den staatsraad, tot het beëedigen der leden van dat ligchaam de leden der magistratuur bij zich heeft ontboden, en dat wel op het Elysée en niet op het paleis der Tuilerien. Men zegt dat Lodewijk Napoleon eenmaal tot keizer geproclameerd zijnde de erfelijkheid van den troon in zijne iamilie zal wenschen te ver zekeren door een huwelijk. Hoe ongelooflijk het ook schijnen moge verzekert men dat bereids de noodige «tappen zijn gedaan in Spanje tot verkrij ging van de hand der dochter van don Francois d'Asisses waardoor dus eene prinses uit het huis der Bourbons de gemalin van den neef van keizer Napoleon. In de diplomatieke kringen houdt men zelfs staande dat de komst van den hertog van Rianzarés binnen deze hoofdstad geen ander doel heeft, dan de mogelijkheid van een dergelijk huwe lijk te onderzoeken en de wederzijdsehe voorwaarden te regelen. Het glazen paleis, dat in de Champs Elysées opgerigt zal worden, zal de helft kleiner zijn dan dat, waarin de groote wereld-tentoonstelling gehouden is. Men zegt, dat het in Februarij 1853 gereed zal wezen en dat men trachten zal wanneer het glazen paleis te Londen intusschen rnogt afgebroken worden die gedeelten van hetzelve aan te koopen die voor het nieuw op te rigten gebouw zullen kunnen gebezigd worden. Het blijkt al meer en meer, dat de geruchten, betreffende eene algemeene door Lodewijk Napo leon uit te vaardigen amnestie, van allen grond ont bloot zijn. Volgens de Pays, zal Lodewijk Napoleon de meermalen besproken groote revue houden, op het plein van het Carroussel en omliggende kaden en straten. Niet minder dan 150,000 man zullen daar bijeenkomen. Van den 16 tot den 31 Maart 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f8,90. Rogge f7,52 Vroege Gerst 10,00, Late Gerst f 5,62. Boekweit f 0,00. Haver f 2,98, Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,70. Graauwe. Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 10,90. Rogge Meel f 9,17. allen per mudde. Boter f 0,92. Noord-JIollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs W:itte Brood 32 cs. Tarwe Brood 181 cs. Kogge Brood 16 cs. Ossen-Vleesch 50 cs, Koe-Vleesch 50 cs. Kalis— Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleescb 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vleesch 70 cs, allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,30. Late Aardappelen f 2,40. de mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJpen Hout f 7,50. Esschen Hout f7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Tnrf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie I' 34,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned. pond. De Ondergeteekende geeft bij deze kennis aan zijne geëerde Stad- en Landgenooten dat hij heeft ont vangen eene groote collectie ZIJDEN MANS* HOEDEN, naar de nieuwst vervaardigde mo dellen van 3,40 en hooger uit de Fabriek van den Heer A. van ROOZENDAAL, te Middelburg. Verzoekt een ieders gunst en recommandatie. J. O. ROEL.OFSE Lange Kerkstraat, Wijk C. N°. 22. ORATORIUM van Van bovenstaand Oratorium alhier zullende uit gevoerd worden op FFaensdag den J-i April aan staande zijn de bevattende öe Oorspronkelijke Tekst, benevens eene Metrische navolgingdoor Dr. J. P. HEIJE, a 34 cents te bekomen in den Boekwinkel van F. KEEEFWENS KOOK. Te Goes, bij F. Ki.es»wen8 Zoos.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2