MMiSXdli; 01 RAV I KINDERDAG 8 APRIL. BliSÜIk IIlOTCTIMiMR BiiTIIk iiiifglMi»» 'So. s«. mm h De uitgave /lener Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75 franco per Post f d,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei igten van J6 regels a d,20 behalve het Zegelregt. Zjithoofde van het Paaschfeest zal de M aan- dagsche Courant in plaats van des avonds, des morgens worden uitgegeven i 'na GOES den 8 April. VVy vernemen uit eene goede bron dat het ont werp van wet op het hooger middelbaar en lager onderwijs naar den Raad van State verzonden is en dat men stellig verwacht dat het nog in deze zitting aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal aangeboden worden. (TV". Roti. C.) Men verneemt dal de commissie tot de ten toonstelling van voortbrengselen van nationale nijver heid, aanstaande zomer te Arnhem te houden, pogin gen heelt in het werk gesteld om van de verschillende ondernemingen van spoorwegen stoombooten veer schepen en postwagens kosteloos vervoer voor de in te zenden voorwerpen te bekomen De directie van den Hollandschen spoorweg heeft zoodanig vervoer reeds toegezegd. Men meldt uit 'sGravenhage van den 7 dezer Gisteren is door het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland, onder voorzitterschap van Mr. Buyskes, de zaak behandeld van J. C. Sterrenburg, burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand te Berkel en Rodenrijs, appelleerende van een vonnis der arron- dissements reglbank te Rotterdam waarbij hij is veroordeeld tot 8 geldboeten, ieder van f 1000 of bij volstrekt onvermogen tot eene gevangenisstraf van één jaar en in de kosten ter zake van acht ver schillende overtredingen van het verbod bepaald bij artikel 197 der wet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817 Staatsblad No. 1) om eenig manspersoon ten huwelijk aan te teekenen of in den echt op te nemen zonder dat hem bij behoorlijk bewijs gebleken was dat zoodanig manspersoon aan de verpliglingendie ten aanzien der Nationale Militie op dezen mogten berust hebben tot dat oogenblik voldaan heeft, De appellant heeft zelf zijne verdediging voorgedragen en zijne memorie nader ontwikkeld welke hij aan het hof had over gelegd. Hij heeft geconcludeerd tot zijne vrijspraak op grond dat hij niet zou hebben misdreven maar de uitlegging die hij aan de wet gegeven heeft niet alleen de ware zoude zijn maar dat hij, indien hij anders gehandeld had tegen de wet zou ge handeld hebben. Het openbaar ministerie heeft bij monde van den heer La Grappe Dominions gecon cludeerd tot conformatie van het vonnis. De uit spraak is bepaald op 13 April aanstaande. Hel feest der onthulling van Rembrandts standbeeld, zal, tengevolge van 's konings goedkeuring, plaats hebben op den 27 Mei De onthulling zelve en de overgifte aan hel stedelijk bestuur zal op zeer eenvoudige wijze geschieden. Des te schitterender nogtans zal het feest zijn bij die gelegenheid in de schoone zaal van het park en verdere daarbij behoo- rende vertrekken des avonds te geven. Het zal in twee deelen zijn gesplitst het eerste gedeelte be staande uit bijdragen door beoefenaars van letteren en toonkunst zal worden opgeluisterd door voor dragten van de rederijkerskamer Achilles en door uitvoeringen zoowel van vocale als instrumentale muziek expresselijk daartoe vervaardigd door de heeren van Bree en ferhulst die de door hen gecomponeerde stukken in persoon zullen dirigeren. Het zangpersoneel zal bestaan uit de leden der ver schillende liedertafels en zangvereenigingen en het orchest uit de voornaamste instrumentislen. Het tweede zal bestaan uit een schitterend bal. Gedu rende het bal zullen de schilderijen plaat- boek en muziekwerken van Rembrandts album worden verloot welks waarde op eenige duizende guldens wordt geschat. Elk bewijs van toegang zal vijf gul den kosten waarvoor tevens kosteloos een aandeel in de verloting wordt uitgereikt. Mogten de uil gaven door de ontvangsten overtroffen worden dan heeft de commissie het hoogst loffelijk voornemen, dat provenu van het feest der kunst ten bate der wel dadigheid te doen komen door het uit te keeren aan het weduwen-fonds der maatschappij Arti Amicilice. Men scluijft uil 's Hertogenbosch aan de Tijd: Gij herrinnert u welligt nog den Udenschen schaap herder die eenige jaren geleden in de dagbladen is genoemd geworden, door den aanleg, dien hij voorde beeldhouwkunst vertoonde, middelerwijl hij, de kud den hoedende, tot tijdverdrijf het zakmes als bijtel gebruikte en in hout verwonderlijke beelden sneed. Die schaapherder F. van der Ff ijst genaamd, heeft sinds aan de academie te Antwerpen geregelde studiën gedaan met aanvankelijk bijzonder gelukkig welslagen. Dezer dagen toch heeft aan voormelde academie het jaarlijks concours plaats gehad, en de voormalige schaap herder heeft in de hoogste klasse der beeldhouwkunst de eerste plaats bekomen. De goede uitslag verheugt niet weinig de vrienden en begunstigers van den veel- belovenden kunstenaar. Moge hij met ijver in zijne studiën volharden moge hij het hem aangeboren ta lent al meer en meer ontwikkelen tot eer en bloei van de gewijde kunst en zijn naam eenmaal de roem worden zijner geboorteplaats. Dit wenschen hem zijne vrienden opregtelijk toe, Men schrijft uit Aarle-Rixlel 6 April Thans is de groote prijs-tnedaille uitgereikt aan de heeren Petit fy Frilsen, klokkengieters alhier, hun ten deel gevallen voor het uitmuntend klokkenspel, dat zij op de wereldtentoonstelling te Londen hebben ingezonden. De Engelschen hebben het als eene zeld zaamheid bewonderd, en, na de juweelen en het zilverwerk onder de Nederlandsche bijdragen de meeste aandacht waardig gekeurd. De heer Gevers Deynoot wenschte namens de Nederlandsche commis sie voor de tentoonstelling, de geachte vervaardigers van dit overheerlijk klokkenspel geluk met de onder scheiding, die hun met slechts weinige landgenooten is mogen te beurt vallen en elk Noord-Brabander stelt er prijs op, dal de heeren Petit 8f Frilsen hun gewest zoo uitmuntend vertegenwoordigd hebben. Dit kunststuk trok ook in het bijzonder de aandacht van de Academie Nationale Agricóle, manufacturi'ere et Commerciale te Parijsdie zich daardoor voelde opgewekt, meergenoemde heeren Petit Sf Frilsen het eere-lidmaatschap dier nuttige maatschappij aan te bieden en het vereerend diploma toe te zenden, Te Berlijn worden in het Collegium Frederik Ffilhelm toebereidselen gemaaktom de Antigone van Sophocles in hel Grieksch ten looneele te voe ren zoo veel mogelijk op dezelfde wijze als dit bij de Ouden plagt te geschieden. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van de muziek, welke Mendelssohn Bariholdy in der tijd vervaardigd heeft voor dr. Donner's Duitsche vertaling van hel genoemde treurspel waarbij de vers-maat van het oorspronke lijke gedicht getrouw behouden is. De Koning en de overige leden van het Koninklijk gezin hebben beloofd deze voorstelling te zullen bijwonen. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 5 April. In bijzondere berigten uit Romevan het laatst dezer maand wordt het volgende gemeld len aan zien van de laatste reis van den Prins van Canino naar die hoofdstad en zijn wedervaren op dien logt De reis heeft (ofschoon de Prins welligt geheime oogmerken daarbij kan hebben gekoesterd) geene be trekking gehad tot de staatkundemaar alleen tot huisselijke zaken, en daar des Prinsen vermogen reeds lang geleden is verteerd, moet dat zijner echtgenoote, de dochter van wijlen Joseph Bonaparte 't welk grootendeels in America gelegen is, ook al veel heb ben geleden. Op zijne verzekering dat er aan ge dacht werd, om hem het beheer over deze goederen te ontnemen is hij als Fransch burger aangemerkt en van een paspoort voorzien ten einde dit te ver hoeden «Dat hij, in Civita-Vecchia ontscheept, door de troepen met zekere plegtigheid en ook met eenige geestdrift is ontvangen, is waar, en niet te verwon deren daar hij reeds drie jaren geleden aan de be-; zetting dier vesting den kreet van leve Napoleon heeft weten te ontlokken; maar het is ook waarheid, dat de tijding zijner ontscheping in Rome een zeer ongunstigen indruk heeft gemaakt,en men verzekert stellig dat de Paus heeft verklaard, dat indien de Prins in Rome mogt komen, hij zich oogenblikkelijk van daar zou verwijderen, en zich onder de bescher ming der Oostenrijkers plaatsen. Des Prinsen nabe staanden hebben zich ook krachtig legen zijne komst verzet, en geweigerd zich naar Civita-Yecchia te begeven om zich met hen te beraden en onder dergelijke omstandigheden heeft men het geraden ge oordeeld hem den verderen togt te ontzeggen. Hij moet ook door zijne voormalige bondgenooten niet gunstig zijn ontvangen.» Hoe hoogden nood onder de arbeidende klassen te Berlijn geklommen is bewijst de omstandigheid dat op 1 dezer zijnde de gewone verhuisdag zich niet minder dan 300 familien aanmelden, met verzoek, om in het werkhuis geplaatst te worden daar zij van dak beroofd waren. Van eene doorgaans goed onderrigte zijde wordt gemeld dat door twee groote mogendheden eene nota aan Lodewijk Napoleon is gezonden, waarin de wensch wordt te kennen gegeven, dat de president Fraukrijk voortaan zal regeren onder den titel van prins-regent en zal afzien van het denkbeeld om eene dynastie te vestigen. Alle berigten uit Griekenland en Turkije komen daarin overeen dat de koude en de sneeuw aldaar eene groote schade aan het veldgewas en de vrücht- boomen hebben toegebragt. Uit Rhodus meldt men, dat dit eiland op vele punten door veelvuldige regens als overstroomd is. Geweldige stormen ontwortelden de zwaarste hoornen. Den 2 Maart had men het daar ongewoon verschijnsel van eene allergeweldigste hagelbui; men trof steenen aan, die de grootte had den van een hazelnoot. Ook uit Italië wordt ge schreven dat de bergen aldaar met sneeuw bedekt zijn en men zich sedert menschen geheugengeene zoodanige koude herinnert.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1