GOESSUHE COURANT. MAANDAG 5 APRIL. bi wiiii mmmmmmm* PUBLICATIE. PUBLICATIE. BIIIIIL illfffgflJBIISIIo 18 52. Duitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Frane» per Pest f ,9#. Gewone Advert en tien worden a SO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J.SO behalve het Zegelregt, Db STAATSRAAD, COMMISSARIS obs KO NINGS in db Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de Aannemers van publieke werken, dat door Zijne Excellentie den Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan hem Zijn me degedeeld de voorwaarden, waarop het Spaa.nsche Gouvernement voornemens is het leggen van eenen Spoorweg van ARANJUEZ naar ALMANSA, aan te besteden te MADRID op den 31 Julij aanstaande, en dal aan hen die genegen moglen zijn van die voorwaarden kennis te nemen, daartoe ter Provinciale Griffie gelegenheid zal worden gegeven. Middelburg den 1 April 1852. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES: Gezien de circulaire van Zijne Excellentie den Staats raad Commissaris des Konings in deze Provincie van den 2A Maart 1852, A. N°. 1543, 2de Afdeeling b [P, ■ovinciaal B/ad N". 43), Herinneren bij dezede belanghebbenden aan de bepalingen vervat in de wet van den 8 November >815 Staatsblad N°. 51) volgens welke alle VORDERINGEN ten LASTE van den STAAT, binnen zes maanden volgende op het jaar waarover dezelve loopen zullen moeten worden ingediend hij zoodanige Administratien of Ambtenaren als welke de orders tol het doen van Leverantien of anderzins gegeven hebben op pcene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om de pretentie welke hij ten laste van het Rijk, over 1851 mogt hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uiter- itjkeri termijn, bij de wet vastgesteld, zijnde den (aalsten Junij niet al' te wachten. En zal deze, op de gebruikelijke wijze worden af gekondigd aangeplakt en in de Goessnhe Courant geplaatst. Gedaan ten llaadhuize van Goes, den 3 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J, C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Secretaris H. C. PILAAR. orn tot armenbedeeling de loevlugt te moeten nemen, zoo niet geheel voorgekomen althans zeker aanmer kelijk verminderd zal worden. Bij dezen aandrang tot deelneming door de arbei dende klasse, voegen Burgemeester en Wethouders niet minder eene krachtige en dringende aanbeveling aan de Werkbazen, Fabriekanten, Landbouwers, en een ieder die anderen in dienst hebben of in hun bedrijf of beroep bezigen, om hunne knechts, werk lieden en bedienden, opzettelijk en met nadruk aan- tesporen en zooveel mogelijk te bedingen dat zij ieder naar vermogen tot inleg van een gedeelte hunner verdiensten in den Zomer van de Spaarkas gebruik maken en zich daardooreenige waarborg voor den Winter bezorgen waardoor zij zullen kunnen medewerken om den toestand der minvermogenden te verbeteren bun zedelijk gevoe! op te wekken en zich alzoo te kwijten van eenen schuldigen bur- gerpligtter bevordering van bet goede. En zal deze worden afgekondigd aangeplakt en opgenomen in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 3 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C, van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, overtuigd van de nuttige strekking van de in deze Gemeente bestaande SPAARKAS, en gaarne willende medewerken om de belanglooze pogingen van het Bestuur dezer Inrigting te bevorderen, doen bij dezen, aan de arbeidende-en minvermogende klasse van In gezetenen opmerken, dat het voor ben van het grootste belang is., om, in het gunstige jaargetijde wanneer de verdiensten ruimer zijn en gelegenheid is ge geven om een gedeelte voor min voordeelige Sai- zoenen uit te sparen gebruik te maken van de bestaande gelegenheid om die spaarpenningen in deze kas in bewaring te gevenmet het uitzigt om daarvan, ingeval van behoefte gebruik te kunnen maken en het ingelegde met rente terug te ont vangen; waardoor, de, altoos met een verdrietelijk en kwetsend gevoel gepaard gaande noodzakelijkheid in. -bi: 1 1 1 i GOES den 5 April. Uit het verslag van hel muntcollegie over de werkzaamheden van de munt, gedurende 1851blijkt, dat in dat jaar zijn geslagen 2506 dnbbele gouden Willerns10 016 gouden Willems10,006 halve gouden Willems, 3,649,575 rijksdaalders, 2,126,468 guldens en 2,051,400 halve cents, en dat alzoo buiten de negotie-penningen voor eene hoeveelheid van f 11,260,662 .aan nieuwe geldspeciën uit de werkplaatsen van de Munt zijn gevloeid. Het collegie vermeer,t, dat het meer dan waarschijnlijk is, dat in eene lange reeks van jaren voor rekening van het Rijk geene zilveren standpenningen zullen worden vervaar- digd. Van het zilver zijn voor rekening van bijzondere personen geslagen 3,639,478 rijksdaalders en 56,338 guldens. Hel wettelijk onderzoek heeft bewezen dat al de stukken met de vereischte naauwkeurigheid zijn ver vaardigd. Met het oog op de prijzen van het goud en het zilver meent het Munt-collegie (bestaande uit de heeren AFrolik Calkoen en L. C. Hora Sic- cama) dat men zich mag verblijden dat in 1847 eene muntwet met den enkelen zilveren standaard is aangenomen dat de Regering in 1849 in staat is gesteld oin aan de gouden munt hare hoedanigheid van standpenning te ontnemen en in 1850 daarvan gebruik heeft gemaakt om het nederlandsche munt stelsel van de wisselingen, die zich verder in den prijs van het goud zullen mogen voordoen onafhankelijk te maken. Het standbeeld van Z M. Koning PFillemll zal ingevolge een op den 30 Maart door den Ge meente-Raad van 'sGravenhage genomen besluit, worden opgerigl op het Buitenhof, met den rug naar de dusgenaamde Stadhouders-poort. Men ver zekert dat men er eerst aan heeft gedacht om het beeld op het Tournooi- veld te plaatsen doch ten einde aan het beloonde verlangen van II. M. de Koninginne-moeder te gernoet te komen daarvan heeft afgezien. Men schrijft uit 'sGravenhage van den 2 dezer Naar men verneemt zijn van het departement van oorlog de noodige orders uitgevaardigd tot het op roepen der miliciens, otn den 15 Mei in dienst la treden. De artillerie zai minstens drie maanden da infanterie vier maanden en de kayallerie een jaar in dienst blijven. ÜUITSCHLAND. - Frankfort, den 3J Maart. In Keur-Hessen Wordt een monster-proces «oor- bereid, waarin betrokken zullen zijn al degenen, die in 1849 aan den Badenscheri opstand deel hebben genomen Dit was meer dan elders het geval te Hanau, vanwaar eenige honderd vrijwilligers zich naar Karls ruhe hadden hegeven, om zich aan de zijde der op standelingen te scharen. Hel waren meerendeels jonge lieden uit den defligen stand. Door het hof van appèl te Greifswald is de Keur-Hessische minister von Hassenpjlug wegéns valschheid in geschrifte, in tweede instantie, tot eens maand gevangenis veroordeeld. Luidens eene mededeeiing uit Triest zou de graaf z>. Chambord den 18 der vorige maand met den hertog van Auma/e eene bijeenkomst op het herto gelijke slot te Cattaro hij Padua gehad hebben. Men voegt er bij dat de grootvorst Gonstantin en de hertog van PPurtemberg den graai' de Chambord, bij diens vertrek naar Cattaro vergezeld hebben. In de politieke kringen te Weeneri is men van gevoelen dat, zoo de president der Frunsche repu bliek het keizerrijk proclameert, de drie groote mo gendheden Oostenrijk Pruissen en Rusland deze gebeurtenis als een fait accompli beschouwen, doch den nieuwen keizer niet bepaaldelijk zuilen erkennen. In Warschau wordt thans eene nieuwe ligting van rekruten bewerkstelligd. De keizer wordt daar legen het midden dezer maand verwacht, en zal over al de in het koningrijk zich bevindende troepen eene revue houden De tegenwoordigheid des keizers schijnt nog eene andere beweegreden te hebben, daar bevel is gegeven het noodige voor de ontvangst van vreemds hooge personen voor te bereiden. - Nadere rnededeeiingen uit Bern behelzen de volgende bijzonderheden nopens de bewuste brieven te Neufchatel onderschept. Daarin worden de ko ningsgezinder) vermaand bij gelegenheid der verkie zingen waaraan zij aanvankelijk geen deel wilden nemen aan de republikeinen zooveel mogelijk de ze gepraal te betwisten. Wijders wordt hun daarin medegedeeld, dat ter zake van de hersleliing van het koninklijk gezag in Neufchatel te Londen en Parijs onderhandelingen waren aangeknoopt, die door Oos tenrijk en Kusland krachtdadig ondersteund worden. Men moest echter een meer gunstig oogenblik tol handelen afwachten, dewijl van de zijde van Frankrijk en Engeland nog vele zwarigheden in den weg werden gelegd. Intusschen zou reeds veel gewonnen zijn indien de meerderheid des volks zich voor de her stelling van den vroegeren staat van zaken verklaarde. Ten slotte wordt getrouwheid aan den koning aan bevolen enz. De voorwaarden welke Denemarken aan het afslaan van het regt op de Deensche kroon door den Hertog van Angustenburg wil verbinden, zijn thans

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1