Uit Meravie wordt geichreïen dat deze pro vincie, tengevolge van de aldaar toenemende industrie zoo mede door baren rijkdom aan steenkolen en de spoorwegen die zij bezit, binnen weinige jaren tot de meest bloeijende der Oostenrijksche monarchie zal beliooren. in de nabijheid tan Olmulz, en op andere .plaatsen ontstaan dagelijks nieuwe fabrijken tan al- ierlei aard. Van landverhuizingen ziet men daar geen spoor. In sommige streken bfestaat er zelfs gebrek aan arbeiders. Tot dezen bloeijenden staat van zaken, draagt veel bij de omstandigheid dal de rijke adel het,niet beneden zich acht, zich aan het hoofd der groótere industriële ondernemingen te plaatsen in voege dc talrijke sniker-fabrieaen ijzergieterijen enz. haar ontstaan alleen aan den adel te danken hebben. Hoe weldadig dit alles op den welstand der bevolking werkt, behoeft we) niet herinnerd te worden. Naar men verneemt zijn Beijeren Wurtern- berg Saksen Keurhessen en Darmstadt onderling overeengekomen om bij het .congres te Berlijn ge meenschappelijk te handelen, met opzigt tol de voor» stellen, die tot waarborging der Zuid-Duitsche han delsbelangen aldaar zullen gedaan worden. Overigens wenscht men ook van deze zijde, de verdere instand houding des lolverbonds. Alle latere reglstreeksche beriglen uit Hannover, stemmen overeen in de bevestiging onzer vroegere mede- deeling, dat namelijk de aldaar gehouden» conferen- ïien ter zake van de Dnilsche vloot volkomen mis lukt zijn, in voege deze vloot eerlang geheel ontbon den zal worden. - De Duitsche rijks-adelaar, die ten tijde der na tionale vergadering in de Paulskerk prijkte is dezer dagen door zekeren Ëngelschen lord voor 10 pd. st. gekocht om ais historische merkwaardigheid in zijn Aobinet geplaatst te worden. -Uit Bern wordt gesehreven, dat men aldaar zeer treurige beriglen heeft ontvangen nopens den hoogst ongelukkigen toestand van een aantal Zwitsersche land verhuizers. die in den aanvang des vorigen jaarsnaar Algerie waren vertrokken, en daarvan een groot ge deelte reeds door gebrek en ziekte bezweken waren. De overgeblevenen wenschen naar Zwitserland terug- te keeien, indien hun daartoe de noodige hulp ver leend wierd, waartoe de bondsraad de vereischte slap pen zal doen. De Zwitsersche regering heeft onderscheidene brieven van koningsgezinden te Neufchatel onder schept uit welke gebleken is dat daar een ltom- plot bestond om zich van het bondgenootschap los te scheuren. FR ANKRiJK. Pakijs den SS Maart. Ken meermalen besproken plan schijnt op het punt van verwezenlijkt te worden. Het Journal des Dé bals verzekert toch dat de vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden met dien van Zweden te Londen eene conferentie zullen houden, ten einde de kwestie der Deensche troonopvolging teregelen. Dien ren gevolge zal in den loop der volgende maand een onderling verdrag gesloten worden terwijl, als uit vloeisel daarvan de hertog van Juguslenburg, zal worden gesommeerd, om, binnen een gegeven tijd, de hem door den koning tan Denemaiken aangeboden schadevergoeding aan te nemen of van de hand le wijzen. Alle mogendheden, zelfs Pruissen, zuilenden hertog aanraden om die schadevergoeding aan te nemen. De lieer Devtnok lid der wetgevende verga dering is een der sterkste schaakspelers var, Frank rijk. Hij is president van het comité dat zic.lt als tegenpartij van de club van St. Georges te Londen beeft gesteld, in het spelen eener partij schaak, door middel van den electrischen telegraaf; hij deze partij ontvangt de winner van den verliezer eene som van SO p. st. Een aantal Fransche viugtelingeu hebben aan de regering van Donna Maria, verlof gevraagd om ziel) iii) Portugal te mogen vestigen. De Alonileur deelt heden wederom een aantal trestuiten mede, welke hoofdzakelijk van den volgen den inhoud zijn Het Code Civil Zal voortaan den ouden titel van Code Napoléon dragen. De staat van beleg is in alle gedeelten des lands opgeheven. Een gedeelte van degoederen der Bourbons, welke, tengevolge der decreten van 22 Januari] jl., wederom -aan den staat zijn vervallen zullen verkocht worden tot bedrag van 35 millioen francs. De bepaling datten gevolge dier decreten de opbrengst van een gedeelte der goederen zoude aan gewend worden tot verhooging van de dotatie voor het legioen van eer is vernietigd. Daarentegen zal eene rente van 50,000 francs, in het belang dier do tatie, op het grootboek der Nationale 4| pCt. schuld worden ingeschreven, terwijl de overblijvende goede ren der Bourbons wederom met de domeinen zullen vereenigd wordenbehoudens den lateren verkoop derzelve. De minister van finantien wordt gemagtigd om voor 35,000,000 francs van de bosschen van den staat te doen verkoopen tot dekking van de bovenbedoelde 50 millioen francs, ten behoeve van het legioen van eer. De opheffing Tan den staat van beleg en de te- rugkeering lot de gewone wetgeving heeft den meest gunstigen indruk gemaakt. Het derde gedeelte van Frankrijk bevindt zich sedert eenige maanden en som-, mige gedeelten zelfs sedert éénige jaren, onder excep-' tionneele wetten en regtbanken. Een zoodanige toe stand begint op den duur drukkend te worden en men kan dus zeer goed begrijpen, hoe verheugd de bevol king is nu zij zich tan een zoodanig bewind ont heven ziet. Alleen de drukpers blijft nog onderwor pen aan een stelsel, waarbij zij zonder een geregtelijk vonnis aan banden gelegd wordt. De president heeft heden eene revue gehouden over eene der brigades van de armee van Parijs, be slaande uit drie regimenten van linie, het 8ste regi ment huzaren en het 6de van de jagers. Morgen zal de president eene tweede revue houden en zoo roorts iederen dag, lot dat het geheeie garnizoen geïnspec teerd is. Zoo «el de chefs als de militairen gaven doorslaande blijken van geestdrift voor het keizerrijk. Men zegt, dat de leden tan het wetgevend ligchaam mede met de herstelling van het keizerrijk zeer inge nomen zijn en dat de senaat, in vergelijking met deze heeren flaauw zal schijnen. Dit verschijnsel herin nert dot ook, op zeker tijdstip, tijdens de restauratie, de kamer der pairs minder koningsgezind was dan de kamer van gedeputeerden. Morgen moet de plegtig- heid der installatie van de groote staatsligchamen op de Tuiilerien plaats hebben. Zij schijnt zeer schoon te zullen zijn. De voornaamste wijziging in het pro gramma is, dat de senatoren en gedeputeerden niet hoofd voor hoofd den eed zullen afleggen zoo als eerst Was bepaaldalleen de leden der bureaux van deze ligchamen zullen daarna in de eerste zitting van den senaat of van de wetgevende vergadering, afzon derlijk den eed afleggen. Gelijk bij voorbaat was aangekondigd heeft heden de plegtige installatie plaats gehad van de wetgevende vergadering, den senaat en den staatsraad. in de zaal der maarschalken op het paleis der Tnilleriën hadden zich reeds vroegtijdig vereenigd de ministers de beambten van het huis van Lodc- wijk Napoleon het corps diplomatique een groot aantal dames, in rijken en schitterenden dosch de hoofdredacteurs van ite voornaamste Parijsche dag bladen en eenige der beroemdste kunstenaren. Ongeveer ten 1 ure werden de constituerende lig chamen binnengeleid waarna hel gebulder van het kanon en hel geroffel der trommen den aantogt van Lodewijk Napoleon aankondigden. Weldra trad Lodewijk Napoleon de zaal binnen, plaatste zich op eene soort van troon, die voor hem was opgerigt. en sprak eene redevoering uit, waarvan wij den hoofdzakelijken inhoud hier laten volgen Mijne Beer en de Senatoren en Afgevaardigden Heden eindigt het dictatorschap hetwelk het volk mij toevertrouwde. De zaken zullen dns hunnen geregelden loop herkiijgen. «Naauwelijks eenige 'maanden geleden heeft men mijne magt trachten le bekorten in dezelfde male als ik alles aanwendde, oin binnen de voorgeschreven grenzen te blijven. Daardoor ontmoedigd zoude ik gewis de zoo betwiste magt verlaten hebben. Doch ik werd daarvan teruggehouden omdat ik als mijn eenigen opvolger voor mij zagregeringloosheid. Overal trof ik ziedende hartstogten aan die onbe kwaam om iels te stichten vernietigd moesten worden. Nergens vond ik eene instelling waarop ik bouwen een man, waaraan ik mij hechten kon. Nergens zag ik een regt dat niet werd betwist, ner gens eenig spoor van orde en regel nergens een stelsel dot voor. verwezenlijking vatbaar was. Toen ik dan ook geholpen door eenige moe digs mannén en dank zij de krachtige houding van het leger alle gevaar binnen eenige uren had be zworen vroeg ik het eerst aan het volk om instel lingen. Te lang toch geleek de maatschappij op eene pyramide die op zijn top rustik heb die pyramide weder omgekeerd zoodat zij thans weder op den breeden grondslag rust. Het algemeen stem- regt werd hersteld het wettig gezag herkreeg haar overwigt en er werd besloten tol de instelling van staatsligchamen wier invloed en gezag te grooter zijn omdat hunne attributen wijsselijk beperkt werden, Voor staatkundige instellingen is de juiste afba kening van hare magt en haren werkkringeen waarborg voor haren duur alleen daardoor komt men lot eene nuttige en weldoende toepassing der vrijheid. (Om dit te bewijzen gaat Lodewijk Napoleon de geschiedenis na van af 1814 tot op dezen tijd en eindigt zijne rede aldus). Mijn gedrag zal het volgende zijn «Men zegt; ik wil het keizerrijk herstellen doch wanneer ik zulks wilde dan ware dit sedert lang geschied, want de middelen evenmin als de gelegen heid, hebben mij ontbroken. «In 1848, toen 6 millioen Franschen mij verko zen stond de troon voor mij open maar die rang- verhooging die destijds ernstige ongeregeldheden na zich moest slepen kon mij niet verleiden. «Den 13 Junij 1849 had ik mij tot keizer kun nen doen uitroepen maar ik wiide niet. «Den 2 December 1851 had mij het volk gewis geen grootschen titel geweigerdde belangen des lands wogen mij echter zwaarder dan eene keizers kroon. Even ala'vroeger ben ik besloten om alleen voor Frankrijk niets voor mij zeiven le doen en zal van dien stelregel alleen dan afwijken wanneer ik daar toe klaarblijkelijk genoodzaakt wordt. «En die noodzaak kan alleen door de partijen in hel leven geroepen worden Onderwerpen zij zich niets wordt veranderd. Verzetten zij zich tegen mijne regering, trachten zij haar te ondermijnen, betwisten zij de wettigheid mijner verkiezing of leggen zij de toekomst van het land in de waagschaal dan, maar ook eerst dan, zoude het raadzaam voor mij kunnen worden, om aan het volk in naam van de rust in Frankrijk een nieuwen titel te vragen die onher roepelijk op mijn hoofd de magt vestigt waarmede het rnij reeds bekleed heeft. Wij zullen ons bij voorbaat met geene bezwaren bezig houden, die waarschijnlijk niet verrijzen zullen. Behouden wij de republiek zij bedriegt niemand en kan iedereen gerust stellen. Onder hare banier wil ik een nieuw tijdperk van verbroedering inwijden en ik roep zonder onderscheid iedereen op om met mij aan het algemeen welzijn te arbeiden. De Voorzienigheid, die mij tot dusverre bescherm de zal mij mijnen arbeid willen laten voltooijen Zij zal ons bijstaan en de noodige wijsheid en kracht schenken om het geluk van ons land en den vrede van fjuropa te verzekeren, MFlEMimiIL t Heden overleed tot onze groote droefheid ons zeer geliefd Dochtertje JACOBA COBNELIA KHUIJSSE, in den jeugdigen leeftijd van 9 jaren en 6 maanden, Goes, G. BÜIJZE, den 31 Maart 1852. C. A. BUIJZE Geb, Verhoeff. j)e Ondergetekende heeft de eer zijne Tn>*~ geëerde begunstigers kennis te geven van de ontvangst van DAMES- en KINDER- STROO- HOEDEN LINTEN, KRAGEN MOUWTJES CHEMISETS en verdere NOUVEAUTÉS. Ook belast ik mij met het WASSCHEN en VER MAKEN van STROO-HOEDEN, naar de laatste mo dellen. Tevens is er gelegenheid ter plaatsing voor een MEISJE ter opleiding in den Winkel, alleen die genen zullen in aanmerking komen, welke goed kun nen rekenen. a./inmK|r M Goes, April 1852. UAaH 4 JS1AWW. Een KNECHT, het TIMMEREN en MET SELEN verstaandebenoodigd bij P. Smjlir- gakge, le Nisse. Te Gobs, bij F. Kiekoweks Zoo*.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2