GOESSCHK 1852. DONDERDAG I APRIL. ,/x If: De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal is f JJ5 Franco pej- Post J,9&. Gewone Advertentien worden a 20 etsde regel geplaatstGeboorteHuwelijks- en Ooodbengten van J6 regels d J?20 behalve het Zegelregt BICTS1II 4 ölIiWMf III. Db STAATSRAAD, COMMISSARIS des KO NINGS in db Provincie ZEELAND, In aanmerking nemende dat volgens de wet van den 8 November 1815 Staatsblad No, 51) de Bekeningen Memorien of üeclaratien van alle Schuldvorderingen ten laste van het Rijk over den jare J85J, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars, bij zoodanige Administratien, Koilegien, Auto riteiten of Ambtenaren welke de orders tot het doen van Leverancien of anderzins gegeven hebben, behoo- ren te zijn ingediend, terwijl bij achterlijkheid hierin, de Schuldvordering zal worden gehouden verjaard en vernietigd: Herinnert bij deze alle belanghebbenden de ad ministratien en particulieren in deze Provincie aan de bepalingen der bovenbedoelde wet, zoo mede aan die van artikel 125 der Provinciale- en van artikel 228 der Gemeente-Wet waarbij de termijnen van verjaring, voor de vorderingen van het Rijk, ook op die ten laste der Provincie of ran de Gemeenten van toepassing zijn verklaard onder uitnoodiging tevens om de indiening hunner pretentien over 1851, daar en waar het behoort zoo spoedig mogelijk te bewerk stelligen en daarvoor hel aangegeven tijdstip van 30 Junij 1851 niet af te wachten. Middelburg den 25 Maart 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. Het BESTUUR der ALGEMEENE SPAARKAS ïe GOES maakt bij deze bekend dat de gelegen heid tot deelneming wederom opengesteld wordt op Zaturdag den 3 Jpril 3852, des avonds ten 8 ure, in het gewone locaal, terwijl hetzelve tevens de vrij heid neemtdeze zoo heilzame inrigting bijzonder aan hunne Stadgenooten aan te bevelen, en de Werk bazen en Ambachtslieden ter dezer stede bescheiden doch tevens ernstig aan te. sporen, hunne Werklieden tot deelneming aan dezelve op te wekken. Gobs, 1 April 1852. Het Bestuur voornoemd P. A. HOCHART Foor». P. J. A. van DAM, Secret. B1I1I1L. »WOTUM!«I. GOES den J Jpril. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 30 Maart: In de zitting van den gemeente-raad van lieden is, onder anderen, beraadslaagd 07er de plaats, waar het standbeeld ter eere van wijlen Z. M. fVillemlI zal worden opgerigt. De raad heeft besloten dat bet standbeeld op het Buitenhof in deze residentie zoi worden geplaatst, en wel in eene regie lijn tegen over het paleisvroeger door dien vorst bewoond. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 29 Maart In de vorige week heeft alhier een treffend ongeval plaats gehad dal wijdaar het op verschillende wijzen verhaald wordt naar het berigt van oogge tuigen mededeelenals een nieuw bewijsdal men niet te voorzigtig met kruid en vuurwapenen kan omgaan. De knechts in zekere smederij hadden verlof eenige uren, op den verjaardag van bunnen meester, in vrolijkheid door te brengen. Voor den morgen zou den zij die vreugde besluiten door het afschieten van een ouden geweerloop. Deze werd gerigt door een gat in den muur, anders bestemd om door het pak huis in den winkel te kunnen zien. Een der werk lieden zou het in het pakhuis afschieten, de overigen zouden met de huisgenooten in den winkel staan. Om zwaarder slag te geven had men den geweer loop met een vetlap uit de werkplaats geladen. Toen het schot vallen zou vreesde een der knechts [ff. J. Rouenstein) dat een knaap, die er ook bij was, zich te ver waagde. Hij liep dus voor den tromp heen om hem weg te trekken, maar kreeg op het zelfde oogenblik daar hij die het afschoot niets zien kon het schot in den rug. Men verbeelde zich, hoe de gulle vrolijkheid op eens gestoord, en den zwaar gekwetsten met schrik en smart in zijn huis gedragen werd. Vergeefs werd alles in het werk gesteld wat liefde en kunst vermogt. Het schot had de ribben verbrijzeld en het projectiel was tot de edele deelen doorgedrongen. Eerst bij de opening van het lijk kon men het terug vin den. In het gasthuis overgebragt, gaf de ongelukkige, na een ontzettend lijden van bijna twee dagen den geest. Zoo heeft eene enkele onbezonnenheid bij overi gens gepaste vreugde begaan, eeneviouwen tvsee nog jeugdige kinderen van man en vader en tevens van het dageiijksch brood beroofd, Men schrijft uit Rotterdam 29 Maart Het genootschap voor geneeskunde, onder de zin» spreuk üisce Docendus Jdhuc. alhier, hield heden avond (17 Maart) eene buitengewone vergadering. Tot hij woning waren de provinciale en plaatselijke geneeskundige comrnissiën lectoren der clinische school, de medicin® doctoren en heelmeesters, alhier practiserende, en eenige geneeskundigen uil den om trek genoodigd terwijl eenige inwoners dezer stad door hunne tegenwoordigheid hunne belangstelling bewezen. Bij de opening der vergadering door den voorzitter, dr. Goddardmaakte deze de aanwezigen bekend dat de heer Hirsch eenige proeven geven zou van de vordering tan vijf doofstom geborene kin deren die gedurende korter of langer lijd aan zijne leiding waren toevertrouwd, en die doorhem, volgens de zoogenaamde Duitsche méthode waren onder wezen, Deze méthode stelt zich voornamelijk ten doel de kinderen te leeren spreken en ze door mon deling onderwijs te vormen. Na den voorzitter sprak de heer Sijmons en gaf eene schets van de voornaamste méthodes tot hiertoe bij de opvoeding van doof stommen gevolgd en var, de uitkomsten, daarbij «er- kregen. Hierop ging de heer Hirsch over tol het afnemen van het onderzoek, waarbij de leerlingen zulke over tuigende bewijzen van hunne vorderingen gaven, dat al de aanwezigen er van opgetogen waren. Met eene duidelijke en vaste stem werden de vragen over onder scheidene onderwerpen beantwoord terwijl vele van de antwoorden door hen terstond op het bord werden geschreven, ten bewijze dat zij door hen goed waren gevat en begrepen. Het onderzoek van het oudste kind liep over de beginselen der wetenschappen waarbij het eene groote mate van kennis aan den dag legde. Ten slotte werden er door de twee oudste kinderen dichtstukjes voorgedragen waarbij de uit spraak bijna niets te wenschen overliet. Een en ander wekte de levendige en onverdeelde toejuiching der aanwezigen op. Iedereen was geheel vervuld van den lof van den heer Hirsch, die zeker voor zijne moei jelijke taak ailezins berekend is,-en wiens groot talent, rusteloozen ijver en onvermoeid geduld de bewonde ring van een iéder ruimschoots verdiende. De heer Sijmons nam nu nogmaals het woord en vestigde de aandacht op de voordeelen, aan deze mé thode verbonden. Hij uitte daarbij den wensch, dat de gelegenheid om dit onderwijs te verkrijgen voor een grooter getal kinderen zou worden opengesteld. Hij deelde daarbij mede dat hij in overeenstem ming met den heer Hirsch, het voornemen had opgevat om weldra binnen deze stad eene school tot dat einde te openen en riep de belangstelling der aanwezigen daarvoor in. Na eenige beraadslagingen, waarbij onderscheidene sprekers optraden rerklaar- deri sommigen der aanwezigen zich bereid om zich met den heer Sijmons en den heer Hirsch te ver- eenigen en hunne gemeenschappelijke pogingen tot hel daarstellen eener zoodanige inrigting te doen strekken.» Men schrijft üit Nijmegen dd. 28 Maart aan het Handelsblad: Onlangs werd alhier in hechtenis gesteld en zal op den 1 April aanstaande voor hel Provinciaal Ge- regtshof van Gelderland teregtstaan zekere Her manns F os kleedermaker te dezer stede ter zake van kerkroof. De meditatiën in de R. C. kerk der eerwaarde Paters predikheeren getrouw bijwonende, had 's mans voorbeeldige devotie, sedert een geruimen tijd de stille aandacht en christelijker! naijver van velen tot zich getrokken en opgewekt terwijl hij wanneer de schare het tempelgebouw verliet veelal nog in de diepte des gebeds verzonken achter bleef. Intusschen was het ook hier schijn bedriegt. Onop houdelijk toch werd er een deficit in de stoelen opgemerkt en bleek het weldra dat een aantal van die transportabele geéclipseerde zitplaatsen successi- veiijk door onzen vromen kerkganger waren verkocht. Onder voorgeven dat die verkoop geschiedde ten be hoeve van een herbergier, die op de jleschwas geraakt had deze persoon naar men verneemt alzoo bereids ongeveer diie dozijn stoelen te gelde gemaakt, toen hij eindelijk door apprehensie in zijne anti-godvruchtige economie werd gestuit. Men schrijft uil Groningen van 28 Maart: Zoo als men in onderscheidene dagbladen vermeld vond is voor ongeveer 3 weken een groote steen in de nabijheid dezer stad gevonden. Men verneemt dal eenige oudheidkundigen alhier niet vreemd van het denkbeeld zijn, dat daar een Hunnebed aanwezig kan wezen, weshalve zij op eigen kosten de gravin- gen laten voortzetten, die voor de wetenschap belang rijk kunnen zijn, en waarop wij nader zullen terug komen. Als eene bijzonderheid wordt gemelddal te Houwerzij) gemeente Ulrum twee zusters doch ters van den daglooner van Tilzijn bevallen elk van twee kinderen. Deze zusters wonen beiden in een en dezelfde behuizing, aan den provincialen dijk al daar hare echtgenooten zijn heiden daglooners en dragen beiden gelijke voornamen, DUITSCHLAND. - Frankfort, den 20 Maart, Men verzekert, dat de kwestie, betreffende de wet geving op het huwelijk, beslist is door de verklaring des keizers dat de bepalingen van het Concilie van Trente op nieuw van kracht moeten worden vèf- klaard en ais onveranderlijke regel aangenomen.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1