FBI 1852. *o. 25. A DONDERDAG 25 MAART. BIWWH k MillWMWII. GEMEEKTE-RÜAD TE GOES, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J75 Franco per Pest f J,-99. Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- ett Doodberigten van J6 regels d f d ,20 behalve het Zegelregt. ■mkesgaz.r: -rr~~ OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuizk aldaar OP P RIJ DAG DEfi 26 MAART d852 des avonds ten half zeven ure, punten van behandeling: "Mededeeliiiff der bedenkingen van Z. E. den Minister van pinneulandsche Zaken, op liet Reglement tot verkoop van Versclie Viseli. Voorstel van Burgemeester en Wethouders dientengevolge. Voorstel van de Schoolcommissie tot oprigting van eene boogere Burgerschool. Beslissing dér vraagof het al of niet noodig is den Ge meente-Ontvanger te benoemen. Aanvrage onvoorziene uitgave voor meerdere Verlichting dan aanbesteed is. Benoeming eener Commissie om den Raad voorloopig en doorgaande te dienen van berigt, consideratien en advies, omtrent het punt der Begterlijke Organisatie. Adres betrekkelijk de Regtbank, van den Beer -1- Fiuïïsen van de Putte. Voorstel van den Breeden Kerkenraad betrekkelijk de Diaconie. Voorstel tot oprigting eener Kamer van Koophandel en Fabrieken. GOES den 25 Maart. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer ts benoemd, tol lid van liet bestuurder visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het ressort van Goes, de beer D. P. DominionsOntvanger en Secretaris »un de Gemeenle Kruiningen. Men meldt uit 's Gravenhage van den 22 dezer üe liooge raad heeft II. Vrijdag eene uitspraak ge daan die de aandacht verdient. Het betrof eene «vmen-kwestie of vordering lot restitutie wegens voor eene diaconie zoo het heet gedane allimentatie. Men weel dat de hooge raad in dergelijke zaken steeds in het nadeel der diaconie pleegt te beslissen. Thans heeft de hooge raad uitgemaakt dat art. 13 der wet van 1818, waarop die vorderingen gewoonlijk berusten van geene toepassing is wanneer er geen geschil bestaat over armlastigheid de behoeftigen zich in loco bevinden en de onderstand door de diaco nie wordt geweigerd dat dan het burgerlijk bestuur j;een regl beeft voor de diaconie onder den last van restitutie op te treden er. olzoo geene negoliorum aeslio plaats heeft. Het betrof eene zaak van hel nurgeriijk bestuur te Coiijnsplaal tegen de diaconie aldaar. Voor het burgerlijk bestuur eischer in cassatie was opgelrede» Mr. L. Meiman en voor ite diaconie Mr. A. ,V. van Hierop de bekende verdediger van de onajhankelijkheid der diaconien. Het arrest is gewezen overeenkomstig de conclusie van den adv, generaal Mr. Gregortj. Men leest in de Arnh. Ct, hel volgende Naar men verneemt zal de tentoonstelling van voortbrengselen van nationale nijverheid, die inJulij aanstaande te Arnhem zal plaats hebben zeer luis terrijk zijn want behalve de veje aanvragen thans reeds ingekomen ter plaatsing van belangrijke voor werpen, schijnt uit de overzeesche bezittingen ook een groot aantal belangrijke zaken daarvoor bestemd te zijn. Hel fraaije, aan den binnensingel gelegen gebouw, Musis Sacrumwordt voor stadsrekening voor deze tentoonstelling aanmerkelijk vergroot aan hetzelve zal verbonden worden en is al reeds in aanbouw een gebouw van de noodige ruimte, terwijl men daaren boven is voorbereid des noods nog loodsen met het hoofdgebouw in vereeniging te kunnen brengen en alzoo een geheel tot eene zeer ruime en voordeelige plaatsing aan al het in te zenden zal worden aange boden. Aanvragen lol vrachtvrije middelen van vervoerder voorwerpen heen en terug zouden alreeds gedaan zijri en het voornemen bestaat even als te Delft heeft plaats gehad, met bewilliging der inzenders, eene loterij te openen van zoodanige voorwerpen ais men daarvoor vatbaar zal oordeelen. Men schrijft uit 's Gravenhage 22 Maart; Men verneemt dut ingevolge daartoe gedane uit nood iging van den minister van koloniën door den burgemeester lijsten Ier inschrijving voor de oprig ting van een gedenkteeken voor den generaal-majoor F. A. Mickiels die in 1849 op Balie gesneuveld is ter secretarie der gemeente in de voornaamste sociëteiten en in het Zuid- ffollandsche Koffijhuis zijn nedergeiegd. In de Zuider- en Goudzee (eigenlijk de Gouwe) is ten terleden jare niet minder gevangen dan zeven eri zestig millioen stuks ansjovis en negentien inillioen haringen, die, allen te Monnikendam aangehragt en voor een goed gedeelte ten afslag verkocht, eene som geids in omloop stelden van niet minder dan 237,000. De heer A. de Fatlemare over wiens zen ding dezer dagen door de dagbladen gesproken is, heeft hier zoowel van openbare wetenschappelijke inriglin- gen als bijzondere personen hel meest voorkomend onthaal gevonden, daar inen algemeen liet belang van zijne zending erkende. Deze bestaat toch in het aan- knoopen van betrekkingen tot het ruilen van boeken en andere voortbrengselen des geestes tusseben de on derscheidene volken, en heeft hij sedert 1832 onbe zweken dat doel voor oogen gehouden. Het werd door de Ooslenrijksche en Pruissische regeringen daarna door de Fransche en Amerikaansche en vele andere begunstigd, en men verneemt, dal onze regering ziel) ook allezins geneigd heeft betoond om dit schoone doel te bevorderen. Hij deed verscheidene reizen in de Vereenigde Staten van Noord Amerika om het stel sel van ruilingen ook aldaar te doen ingang vinden en wel 'met zulk een goed gevolg dat het congres een bepaald besluit nam om alle dobbelen in zijne bibliotheek voor den ruil af te zonderen en daaren boven 50 exemplaren van alle stukken op last van de vergadering gedrukt wordende mede daartoe te bestemmen Door vele der afzonderlijke staten wer den soortgelijke besluiten genomen, en de geestdrift, weJIte zich alom voor het door den heer Fattemare vertegenwoordigde stelsel openbaarde, was zoo groot, dat men hem in Bostonen elders eene nationale gast vrijheid betoonde, die niet vergunde, dat hy een penning verteerde daar alle zijne onkosten uit de staatskas werden bestreden, en liij.de diénsten der spoorwegen stoombooten enz. zag wedijveren om den vervoer van vele duizende boekdeelen die over en weder werden gezonden geheel kosteloos le ge schieden, Men beschouwde algemeen zijn stelsel als een middej om vooral de oude en nieuwe wereld elkan- der nader te doen kennen en de schatten van kennis, welke thans vaak nutteloos of afgesloten blijven, te verspreiden ten algemeenen nutte. Zoo zou de ken nis van de archieven van New-York, die van Albany vooral, voor de kennis der eerste vestiging door Ne derlanders van groote geschiedkundige waarde zijn en ware het naar des heeren Faltemares verzeke ring allezins wenschelijk, dat zulks van de Amerikaan sche zijde vroeger reeds van de Nederlandsche archieven ware geschied. De onderneming van dien beer is ook daarom loffelijk omdat hij die met de meeste be langloosheid heeft beproefd en reeds in groote mate verwezenlijkt. Hij is thans voornemens eeriige andere der voornaamste steden des vaderlands le bezoeken en zal gewis bij de hoofden der wetenschappelijke inrig- tingen en bijzondere personen die daartoe in staat moglen zijn die ondersteuning en voorlichting ont vangen welk het doel zijner reize verdient. DUITSCIILAND. - Frankfort, den 20 Maart, Het bevestigt zich dat de betrekkingen tusseben Zwitserland en Frankrijk een meer vriendschappelijk aanzien hebben gekregen dewijl laatslgemelde staat zijne dreigende houding heeft opgegeven. Men ver neemt, dat de Zwilsersche commissie voor de spoor wegen zich verklaard heeft voor den aanleg van spoorwegen op kosten van den staat. In Bosnië is de haal der Muzelmannen tegen de Christelijke ingezetenen dermate toegenomen, dat zelfs het leven vari den Oostenrijkschen vice-consul in gevaar was. De vereffening van de geschillen tusseben Frankrijk eri Zwitserland wordt grootenaeels toege schreven aan de tusschenkomst van den generaal Duf our, die met Lodewijk Napoleon zeer bevriend is. ENGELAND. Londen, den 20 Maart. In een der laatste nommers van de New-York Tribune treft men een uitvoerig berigt aan, blijkens hetwelk de groote zeeslang, waarover reeds zooveel ge schreven is. en die zulk eene groote rol heeft gespeeld, eindelijk op 14 Januarij jl. door een Amerikaansche» walvischvaarder is afgemaakt. Charles Seabui-y kapitein van den walvischvaarder Monongahela, uit New-Bedford, meldt namelijk aan bovengenoemd blad. nog aan boord van zijn schip, dat hij op 13 Januarij des namiddags, onder 3 graden 10 minuien zuider breedte en 131 graden, 50 minuten westerlengte, het wachtwoord Zandbank van deu man die zich op den u.tkijk bevond gehoord had hoe hij zelf echter le vergeefs naar dezelve uitgezien en er zich eindelijk een zwarte vlak in de zee voor de oogen zij ner manschap opgedaan had; eb hóe'hij toen, nadat hij bemerkt bad dal hel hier niet om een gewonen walvisch maar om niets minder dan om de groote zeeslang le doen was zijne manschappen door eene aanspraak moed ingeboezemd en hen bewogen had jagt op dezelve te maker,. Inderdaad gelukte het hun het dier nabij genoeg te komen om de harpoenen uit te werpen twee dezer werptuigen drongen diep in het ligchaam van het dier; meteen derde harpoen trof den kapitein hetzelve in een der oogen. De booten werden door de bewegingen, welke da slang maakte, zoodanig geschokt dat onderscheidene leden der be manning in zee vielen, waaronder ook de kapitein; zij kwamen echter weder behouden in de booten, liet dier was inmiddels naar beneden gedoken, de kabels aan de harpoenen bevestigd gingen tol eene diepte van 6000 voet naar beneden zoodat men de einden

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1