MM ML iIieWgfIJiii«a. 2i6lle Staats-Loterij. GOES den 22 Maart. LI. Vrijdag, 19 Maart, in den voormiddagbrak in de schuur der Hofstede toebehoorende aan den Wel Ed. Heer N. J. F. F er schoor, Med. Doctor alhieren bewoond door den landbouwer Nieu- wenkuincn staande onder de gemeente Nisse een allerhevigsten brand uit. Door de dadelijk toegesnelde hulp zoo van de gemeente Nisse als van de omlig gende dorpen mogt men er in slagen het hoofdge bouw te bewaren, doch de schuur en stal werden eene prooi der vlammen. Gelukkig was in de schuur slechts nog een klein gedeelte van den oogst voorhanden. Te meer betreurenswaardig is echter het verlies van 1 paard 2 koeijen 4 kalven en 6 vette varkens die, niettegenstaande alle aangewende moeite, bij welke de bewoner der hofstede zelve aanmerkelijke brandwonden bekwam, niet aan de vlammen konden worden ontrukt. De oorzaak van het ongeluk is tot beden onbekend. Alles was, zoo wij vernemen, voor brandschade verzekerd. In afwachting eener nadere bepaling der dienst aangelegenheden, werkkring, tractements-regeling enz. zijn, naai men verneemt, de HH. commissarissen des konings in de onderscheidene provinciën aange schreven, orn bij voorraad reeds nu hunne gedachten te laten gaan over de personen die voor de betrek king van inspecteur der jagt en visscherij zouden kunnen in aanmerking komen. Men verneemt verder dat de provinciale staten in hunne eerstvolgende zomerzitting zullen moeten over gaan tot de vaststelling van een reglement op de uitoefening van de j,agt en visscherij. Met genoegen vernemen wij, dat het plan om, veer rekening van hel Rijk eene geologische kaart «n beschrijving van Nederland daar te stellen waar voor dit jaar voor het eerst eene som van f 10,000 ep het budget staat uitgetrokken verwezenlijkt zal worden en de eerste slappen daartoe door de rege ring reeds gedaan zijn. De minister van binnenlandsche zaken toch heeft krachtens koninklijke magtiging van den 25 Julij 1851, N°. 80, bij besluit van den 20 Februarij 1852 eene commissie van deskun digen benoemd tot het beramen der maatregelen waardoor het werk eener geologische kaart en be schrijving van Nederland tol stand zal moeten worden gebragt. Die commissie bestaande uit de heeren prof. tan Breda, Bosquet, jhr. van Panhuys prof. Simons dr. Staring prof. Miqueldr. (F eslerhoffprof. van Heynsbergen en van Riems dijkis aan het ministerie van binnenlandsche zaken, onder voorzitterschap van prof. van Breda en bijgestaan door den referendaris Staring, op Dings- dag en Woensdag den 9 en 10 dezer maand ver gaderd geweest, heeft de haar opgedragen taak reeds afgewerkt en de slotsom vari hare overwegingen in een daarvan opgemaakt verslag aan den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld. Bij besluit van Z M. van den 14 dezer is, op advies van deze commissie van deskundigen reeds eene hoofdcom missie benoemd geworden. Verlangend zien wij naar de voortzetting van deze gewis belangrijke onderne ming uit en wenschen vurig dat zij wel moge ge lukken. Het bestnur der af deeling 's Gravenhage van bet aan het Prolestantsch Landbouwkundig Ge slicht te Montfoort, voor verwaarloosde kinderen van beiderlei Awwneverbonden Patronaat, heeft dezer dagen bij circulaire inededeeling gedaan van den staat der genoemde afdeeling bij het sluiten van het eerste dienstjaar. Daaruit blijkt o. a.. dat 144 personen, «n aan bet hoofd van deze Z. M. de Koning, op de lijst der begunstigers van de werkzaamheden der af deeling konden worden geplaatst, die aan jaarlijksche bijdragen of giften in eens eene som van 1524,50 verstrekten dat uit de door die begunstigers aange wezen kindereu 5 jongens en 4 meisjes werden ge plaatst, die naar ligchaam cn geest verwaarloosd waren, of met verwaarloozing werden bedreigd doch die voorspoedig opgroeijen en tot nuttige arbeidzame leden der maatschappij worden gevormd terwijl het uit— gèblusélit gevoel voor godsdienst en zedelijkheid bij hen ontwaakt en opgewekt wordt. Het belang van den Staat en der burgermaatschappij zijn bij zooda nige uitkomsten naauw betrokken; wie dus de ver- rigtingen in deze goedkeurt zal zoo wel uit een slual- of staathuishoudkundig oogpunt, als door vader landsliefde en uit godsdienstig zedelijk en meusch- lieveud beginsel aanleiding vinden tol deelneming en een genoegzarnen prikkel om deze weldadige in- rigting te ondersteunen en zoo mogelijk te helpen uitbreiden. - Men schrijft uit Amsterdam Dezer dagen zijn op last des konings uil 's Hage naar' het paleis alhier gezonden twee marmeren borst beelden van Rembrandt en Rubbens door onzen beeldhouwer Royer gebeiteld. Deze borstbeelden zijn door den koning uit eigen beweging aangeboden tot opluistering van het ophanden zijnde Rembrandts- feest Wij vernemen uit eene goede bron, dat er be langrijke veranderingen te wachten zijn, in de oplei ding van de officieren voor 's lands zeedienst. Onder anderen schijnt reeds bepaald te zijn, dat de leerlin gen vóór dat zij op de academie te Brede toege laten worden eene of meer zeereizen moeten, doen op 14jarigen leeftijd om zich te beter van den lust voor de zeedienst te verzekeren. Immers het blijkt maar ai te dikwijls, dat die lust, na de voleindiging der studie, ontbreekt, tot schade van 's lands dienst. Men meldt uit Tilburg]dd. 17 Maart: Even als onlangs aan den Leidschendam, vertoonde zich ook dezer dagen alhier een zoogenaamde wonder doctor, die aanvankelijk, door de ligtgeloovigheid van eenige ingezetenen goede zaken deed voor dat hij echter den grooten toeloop bekwam en de wonderen verriglte van zijn Leidschendarnschen conlrater be greep de justitie hem le moeten vragen naar zijne be voegdheid en gewone middelen van bestaan, welke vragen hij zoo als het schijntniet voldoende heeft kunnen beantwoorden, daar hij op last van den offi cier van justitie in hechtenis en ter diens beschikking naar 's Hertogenbosch orergebragt is. In de vorige maand had in de omstreken van Petersburg het volgende voorval plaats. Een gezel schap aanzienlijke personen vereenigde zich tot eene beerenjagt. Een groote heer verschijnt en nadert een der deelnemers den heer de Fogué secretaris der Fransche ambassade, op schots-afstand. Hij vuurt en wondt het dier. De grimmigheid eens gekwetsten beers is bekend. Het woedende dier valt op een nabij staanden jager aan en werpt hein ter aarde. De heer de 'F oguédie geen tweede lading meer op het geweer had valt om den jager te redden den beer met zijn hartsvanger aan en brengt hem een geweldigen stoot toe, welke echter ongelukkiger wijze niet doodeiijk was. De nog woedender geworden beer wendt zich nu van den onder zijne klaauwen liggenden jager en valt met ontzettende kracht den heer de F ogué aan. Tot geluk van dezen die met moed eenigen tijd met den beer kampte, snelde de baron van Bylandtsecretaris van het Neder- iandsche gezantschaptoe zette den beer den loop zijns geweers achter het oor en gaf vuur. Doodeiijk getroffen viel het dier neder en de heer de F ogué was van een zekeren dood gered zijne wonden zijn niet gevaarlijk; ook den jager, die ernstiger gekwetst is hoopt men in het leven te behouden. iWTmriïiwwMiiiSiir DU1TSCIILAND. - Frankfort, den dó Maart. Volgens een hier in omloop zijnd gerucht, zou de hertogin van Orleansvergezeld van haren oudsten zoon, in de maand Mei met den graaf van Cham- bord eene bijeenkomst te Wiesbaden hebben. De voornaamste aanhangers der beide partijen zullen zich alsdan mede derwaarts begeven; voor den heer Thiers zou reeds eene woning gehuurd zijn. Dit alles ver dient gewis nadere bevestiging. Wat wj nopens de waarscliijnl jkheid eener min zame schikking lusschen Zwitserland en Frankrijk reeds aangestipt hebben zien wij in het officieële dagblad van Bern bevestigt. Uit de laatste mededeeling van Parijs ontvangen schijnt het inderdaad te blijken dat de Fransche regering met de verklaring der bonds raad te vreden zal wezen en van hare eischen afzien, waaraan overigens Zwitserland niet konde voldoen. In het Nassausche wordt bij voortduring aan de uitbreiding der zijdeteelt gearbeid. In het aan staande voorjaar zullen er weder 18,000 moerbeziën hoornen geplant worden vele personen vinden daar reeds een toereikend beslaan door dien nieuwen tak van industrie welke door de regering zeer wordt aangemoedigd. FRANKRIJK. Parijs, den J6 Maart. De geruchten omtrent de aanstaande invoering van den keizerlijken regeringsvorm bij gelegenheid van de uildeeling der adelaren aao de regimenten, inden loop van April of het begin van Mei aanstaande, vin den, bij sommigen bijval, doch worden door anderen als geheel ongegrond aangemerkt. Van eene door gaans goed onderrigte zijde wordt medegedeeld dat over het algemeen het leger minder Bonapartistisch- gezind is dan men aanvankelijk had gedacht. Het schijnt op den geest van den soldaat een diepen indruk te hebben gemaakt dat na de breideling van het Socialismus op den 3 en 4 December 1851, de bur ger over het algemeen eenig wantrouwen aan den dag beeft gelegd ten aanzien van het leger, en in elk geval zich geheel anders jegens de geregelde krijgsmagt heeft gedragen dan na den bloedigen opstand van Jnnij 1848, toen allerwegen het leger werd aangemerkt als het hechtste bolwerk van de beschaafde maatschappij, en de krijgslieden overal door de welgezinden met opene armen werden ontvangen en hoog werden ver heven als redders uit het dreigende gevaar. Men meent le bespeuren, dat thans over het algemeen eene groote verwijdering bestaat tusschen den burger en den soldaat en dat deze laatste zich steeds met de grootste ornzigtigheid over de staatkundige aangele genheden uitlaat. De Fransche gezant, graaf PFalewskiwiens onverwachte aankomst uit Londen aanleiding heeft gegeven tot verontrustende geruchten omtrent eene mogelijke vredebreuk inet Engeland zal naar men van verschillende zijden verzekert, heden avond naar Londen terugkeeren. Steeds wordt volgehouden, dat de Prins-Voorzitter zeer vredelievend gezind blijft zelfs wordt daarbij gevoegd, dat hij ernstig derilttover eene vermindering van het Fransche leger. Omtrent het aantal der soldaten, die zouden worden ontslagen, bestaat verschil; sommigen spreken van 50,000, an deren van 100,000 weder anderen van niet minder dan 125,000 man. Deze en dergelijke opgaven vinden hier veel ingang en maken een buitengemeen gun- stigen indruk. Den 20 April e. k. zal Lodewijk Napoleon zijn 44ste jaar intreden. De groote revue die Lodewijk Napoleon den 15 April, over de troepen in het veld van Mars zou houden is tot 1 Mei uitgesteld. Alsdan zullen de nationale gardes en guides der hoofdstad in hunne nieuwe monteringen verschijnen. Men verneemtdat Lodewijk Napoleon de wetgevende vergadering en den senaatpersoonlijk op 29 dezer openen en dat hij daarbij eene redevoering uitspreken zal. Daarna zullen de leden in handen van Lodewijk Napoleon den eed van getrouwheid afleggen. Verscheidene personen hebben in last bekomen, om binnen weinige dagen het Fransch grondgebied te verlaten. Wal tot deze hernieuwde strengheid aanleiding heeft gegeven is onbekend sommigen be weren, dat er een aantal stukken en brieven in beslag zijn genomen, die van eene schuldige betrekking met de Bourbons getuigen, doch de regering verbant niet slechts de Orleanisten maar ook lieden van geheei tegenovergestelde denkwijze. PRIJZEN VAN 1000 KN DAARBOVEN. 5de JTlasse. 12de Lijst. No. 8059, een Prijs van f 1000. ÖHMHfSHv Goes, 19 Maart 1852. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, M. G. LENSHOEK geliefde Echtgenoote van Dr. R. B. van den BOSCH. Bevallen van eene DOCHTER, M. P. van HIELE geb. van der Valk, Goes, 20 Maart 1852 KOOPDAG IN DE BANK VAN LEENING TE GOES, OP nOADERDAC. 1 APRIL 1853, DER BELEENDE EN NIET GELOSTE PANDEN IN DE MAANDEN JüLIJ, AUGUSTUS EN SEPTEMBER d850. waarvan daags te voren voor een ieder Kijkdag. -■ - -err— Te Goes, bij F. Klreuwens ioo»,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2