i.oiwdii; (OIRAVT. 1853. BiswiL mwmmuwmm* DONDERDAG 18 MAART. BIBTMII it mwmmmim. B EK EN DM AKI N G. Bllifllk llli», ï)t uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Pest ;/,<9tl. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van ,i6 regels a f -i,20 behalve hel Zegclregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend Dat het Kohier N°. 5, der PERSONELE BE LASTING, over het dienstjaar 1851, op den 9 Maart jl. door Zijne Excellentie den Staatsraad Commis saris des Konings in deze Provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk na bekomerie kennisgeving van zijnen aanslag, ver- pligt zijn, dien overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoen op straffe van anderzinls daartoe te zul len worden gedwongen terwijl diegenen welke hun Aanslag-Biljet riiet zullen ontvangen hebben, zich van een dubbeld van hetzelve ten kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzien, en zij die zouden vermeenen dot de aanslag niet overeenkomstig is met hunne op gave of met de plaats gehad hebbende tauxalie op neming en telling, zich deswege schriftelijk met in achtneming der voorschriften ten dien aanzien we gens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande, door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrui kelijke wijze. Gedaan te Goes, den 18 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van per MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PILAAR. GOES den J8 Maart. Men schrijft uit Amsterdam van den 15 dezer: Naar wij vernemen zullen ter gelegenheid der onthulling van het standbeeld van Rembrandttwee composilien van de heeren van Brei en F er hulst door Haagscho en Amsterdumschejjliedertafelen, wor den uitgevoerd. - Jongst). Vrijdag is de eerste ijzeren buis van de duinwaterleiding in den grond gelegd aan de Leijdsche vaart te Leijduin. Al het werkvolk is daarna feeste lijk onthaald. Den 16 dezer had le Brielle tlëf gedachtenis viering plaats van het 300jarig beslaan van het door Engel (Fillemzn. Merula. (in 1482 le Brielle ge boren) geslichte weeshuis benevens de zes daar naast staande huisjes, die door hem op den 15 Maart 1552, benevens eenige zijner landerijen, renten, enz. tot een liefdadig doel werden geschonken, met be paling dol in dit groote gebouw vader- en inoeder- iooze kinderen zouden worden opgenomen, om daarin gevoed verpleegd in het godsdienstige onderwezen en tot een nuttig en eerlijk beroep opgeleid te wor den De zes genoemde huisjes weiden bestemd voor arme weduwen, die in hunne behoeften niet konden voorzien. Deze merkwaardige gedenkdag werd op gepasseerde Zondag in de morgengodsdienst door de Hervormde gemeente plegtig herdacht. Ds. N. van der Tuuk Adrianiaan wien sedert zijne komst alhier het godsdiensiig onderwijs in hel gesticht bleef toevertrouwd, schetste ons de deugden san denman, die voor de zaak der godsdienst den marteldood on derging in eene leerrede over Jeh. 19: vs. 1—6. Het toepasselijk gedeelte zijner leerrede wijdde hij aan het ophanden zijnde feest aan regenten en regentessen van, en de kinderen in dat huis, terwijl door de kinderen ten slotte een roerend danklied werd aangeheven. Reeds in den vroegen margen van gisteren kondigden de uiigestokene vlaggen den feestdag aan. Het gebouw was inwendig door de kinderen op eene eigenaardige wijze met vlaggen en guirlanders versierd en werden de wezen in gezel schap van regenten en regentessen des middags en des avonds feestelijk onthaald. Eene serenade door het muziek-gezelschop Euterpe gegeven, besloot het feest van dier. dag. Men schrijft uit den Helder, 15 Maart: Men verneemt, dat Z M. de Koning spoedig hier wordt verwacht om met de hier gestationneerde oorlogsstoomboot, de Cycloop, naar Harlingen te vertrekken. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 33 Maart. Wij hebben reeds vroeger gewag gemaakt van de reis, door den heer Schwal op last der Badensche regering door de Nederlanden gedaan ten einde de aankweeking en behandeling van den tabak in dat rijk van nabij gade te slaan. De door hem gedane waar nemingen zullen naar wij vernemen eerstdaags in druk verschijnen. Te Baden belooft men zich vele voordeelen wan dit werkje voor dien nieuwen en vvinstgevenden tak van kuituur. De aandacht is hier algemeen gevestigd op de beriglen van de grenzen waar zich gewigtige ge beurtenissen schijnen voor te bereiden. Behalve in Bosnië heerscht mede eene groote gisting in de Do- nau-vorstendommen. Men houdt het er algemeen voordat eene vreemde inagt daarbij de hand in hel spel heeft. - De Prins rari Pruissen heeft gisteren bepaalde lijk te kennen gegeven dat de stand van zaken in Frankrijk bet mogelijk maken, dat zulks eene inobiel- making van een gedeelte van het leger in hel vol gende of welligt in dit jaar zal vereischen hij heeft er voorts op aangedrongen dat het ministerie van oorlog op alle mogelijke gebeurtenissen in Frankrijk steeds met ernst het oog zal houden. ENGELAND. Londen, den 33 Maart. De Morning Advertiser meldt dat zekere sir Geriase Clifton een edelman uit Yorkshire het geluk heeft gehad zeven echtgenooten te hebben. In eenige zijner nagelaleneiie biographische aanteekenin- gen noemt hij zijne drie eerste echtgenooten, welke vroeger ongehuwd warenachtenswaardigede drie anderen welke weduwen waren geacht en de laatste, eene jeugdige dienstbode, onder zijn dak geboren, zijne welbeminde. Iedere der Trouwen had alvorens den geest te geven in het huwelijk toegestemd van de andere. Sir Gervase Clifton is by zjjne overledene vrouwen ter aarde besteld, Toen de nieuwe iord-luitenant van Ierland II. Woensdag op eene schitterende wijze te Dublin zijn inlogt hield hadden er bij het Trinity Collége al daar ernstige ongeregeldheden plaats omdat eenige studenten der hoogeschool, naar men wil, een Oranje vaandel uitgestoken hadden. Het volk was naar het scheen door deze demonstratie beieedigd. Er werd met steenen geworpen en er greep een strijd plaats lussehen de menigte en de studenten. De policie kwam tusschenbeidedoch de wanordelijkheden eindigden eerst toen er een detachement soldaten verscheen, het-' welk de strijdenden uiteenjoeg. Onderscheidene stu denten weiden in hechtenis genomen. Men zegt dat ettelijke personen ernstig gekwetst zijn. De Glasgow Post behelst de volgende anec dote, aangaande een zeer vreemdsoortige)] scheepska pitein Onder de talrijke schepen die in de vorige week door tegenwind teruggehouden werden in de haven van Lambash, eiland Allan (Schotland), bevond zich de oude brik Cloetus, die sedert zeer langen tijd wordt bestuuid door eene jeugdige en aardige vrouw, Relsy Miller genaamd dochter van den overleden reeder en handelaar in scheepstimmerhout, William Miller. Miss Betsy vervulde nog zeer jong zijnde op ver scheiden schepen van haren vader de functien ran super cargo en opmerkende hoe de kapiteins hunne werk zaamheden verrigtten, bekroop haar de iust, om zelve een vaartuig te commanderen. De vader voldeed aan dien zonderlingen wensch zijner dochter en vertrouwde haar het bevel over de Cloetus toe hetwelk zij tot den huidigen dag heeft behouden. Zij heeft op hare verschillende zeetogten verscheidene stormen doorslaan, waarin menig gezagvoerder van het mannelijk ge slacht zijn schip op de klippen heeft zien vergaan. De houding var. miss Betsy op het achterdek ge durende de geweldigste windvlagen, zoude zelfs, een admiraal tot eer verstrekken. Wij moeten er bij voegen, dat gedurende den langen tijd, dat deze jeugdige vrouw ter zee reist, geen man der equipage, geen stuurman die onder hare bevelen stond ooit anders dan met de grootste eerbied tot haar heeft durven spreken. De Cloetus is zeer bekend in de havens van Belfort Dublin Cork enz. Deze brik heeft zich dikwijls in onze oorden vertoond en de ruwe zeelieden der hooglanden, noemen dezelve ver trouwelijk het schip met de She-Cap/ain. (vrou welijke kapitein). FRANKRIJK. Pahijs, den 34 Maart. De zamensmélling der beide takken van de Bour bons houdt nog in sommige hooge kringen, de aan dacht op zich gevestigd. Het publiek bekommert zich echter weinig meer om deze kwestie. Men zegtdat te Compiegne een kamp zal worden opgerigttot oefening der troepen. Volgens de Toulonnais zijn 238 personen, die op het fort Lamalque gevangen gehouden werden, in vrijheid gesteld. Aan de vier hoeken van de brug van Lode- wijk XK1, zullen reusachtige arenden van witmar mer worden geplaatst. De aandacht is bij voortduring zeer gevestigd op de revue, die Lodewijk Napoleon eerstdaa gj voor nemens is te houden. Volgens de loopende en reeds vroeger vermelde geruchtenzou dan hel keizerrijk geproclameerd worden.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1