«OESSCHE (OIKAVT. is "K m 1852. MAANDAG 15 MAART. wmmm mkiiictmtiii» I BEKENDMAKING. KENNISGEVING. W f'. f>t uitgaw dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J.90, Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a f ,1,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente Dat tot meerdere aanmoediging van de WER VING van NEDERLANDERS, voor de dienst inde Overzeesche Bezittingen van den Staat, het handgeld, hetwelk voorloopig op 20,00 was gesteld thans weder tot het vroeger bedrag van/ 40,00 teruggebragt is i en dat van die som, aan de belanghebbenden al dadelijk vóór hunne opzending naar het koloniaal werf-depöt 12,00 zal kunnen worden uitbetaald. En opdat dit algemeen bekend zij zal deze wor den afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goes- sche Courant. Gedaan te Goes, den 13 Maart 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. G. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaan mag Dat de Lijsten, bedoeld bij de wel van den 4Julij 1850, (Staatsblad N°. 37,) aanwijzende de Personen, die tot het kiezen van LEDEN van ds TWEEDE KAMER van de PROVINCIALE STATEN en van i»kn GEMEENTE-RAAD bevoegd zijn opge maakt naar aanleiding van de door den Ontvanger der Directe Belastingen ingezondeneen doorhem gewaar merkte opgave, op heden, volgens Art. 10 der wet vastgesteld zijnde, dadelijk ter gewoner plaats in deze Gemeente zijn aangeplakt, en dal dezelve, gedurende veertien dagen, op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd; gedurende wel ken tijd de bezwaren, overeenkomstig Art. 12 der aangehaalde wet, bij verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeente-Raad kun nen worden ingediend. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 13 Maart 1852 om op de gewone plaatsen in deze Gemeente aangeplakt en in de Goessche Courant geïnsereerd te worden. Burpemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PIL A A R. INGEZONDEN STUKKEN~ In het belang der geheele burgerij dezer Gemeente heeft de Schrijver gemeend te han- delen, door zich met hel ondervolgend adres «aan den Raad van Goes te wenden; en hel tevens niet onvoegzaam geoordeeld door de plaatsing van hetzelve in dezer Stads-Courant, zijne geëerde Stadgenooten zoo met deszelfs in- houd als strekking, in zijn geheel, bekend te f< maken ook in hel bescheiden vertrouwen ts dat daardoor c. q. het slot algemeen weer- klink en bevestiging zal erlangen, zoowel als «inde overige Gemeenten van dit Eiland, wier belangen mogen geacht worden daarbij even- zeer te zijn betrokken, Aan den Baad der Gemeente Goes Geeft bescheidelijk te kennen Johannes Fransen van de Putte, Ingezeten der Stad Goes: Dat het van eene openbare bekendheid is dal eene nieuwe organieke wet op de RegterJijke magt in Nederland en in verband daarmede de aan wijzing der zetels van de regtsbedeelingen enz. sedert lang een onderwerp van behandeling bij de Hooge Regering uitmaakt; Dat op grond daarvan vele verzoekschriften van het 4 en 5 District van Zeeland zijn uitgegaan aantoonendc het groot belang dat er voor de Inge zetenen aldaar bestaat dat in een dier Districten de zetel eener veglsbedeeling of Regtbank moge gevestigd worden Dat Volksvertegenwoordigers uit dit Gewest dat verzoek voorstaan Dat, het meest waarschijnlijk is, wanneer de Hooge Regering mogt overhellen om zoodanig verzoek te bewilligen daardoor de Regtbank te Goes zoude komen te vervallen Dathet gemis van deze Regtbank ontegenzeg gelijk voor deze Stad van betreurenswaardige gevol gen moet zijn om dat daardoor aan de Stad Goes of derzelver Ingezetenen zoude ontvallen, eene inkomst van minstens f 20,000 a f 22,000 'sjaars, gerekend te worden genoten 1°. Uit de verteerd wordende Jaarwedden van de leden der thans en sedert zoo vele jaren alhier geves tigde Regtbank van eersten aanleg; 2°. Uit hetgeen door die ambtenaren mag gerekend worden daarenboven uit eigene middelen te worden verteerd en in circulatie gebragl; 3°. Uit de verteringen der huisgezinnen respective- lijk in verschillende betrekkingen tot deze Regt bank slaande en alléén daarom alhier gevestigd zijn; en 4°. Uit die der getuigen het onderhoud der gevan genen enz. Dal, behalven evengenoemd, adminimum voor deze Stad geraamd, jaarlijks direct verlies bij het wegvallen der Regtbank, en dat, niet wel in cijfers aan te geven door de neringdoenden en ambachtslieden te lijden er nog een indirect verlies staat geboren te worden uit de vermindering van de waarde der aanzienlijkste huizen alsdan onbewoond overblijvende, en dat onmiskenbaar op alle overige panden zal terugwerken; Dat, behalven al de genoemde verliezen en nadee- len uit bovengemelden hoofde te verwachten, er nog een veel bezwarende)' voor de nablijvende ingezete nen staat geboren te worden t. w.eene verhoogde aanslag in de Stedelijke Belastingen vermitsmet het vertrek van welgedachte huisgezinnen het niet denkbaar is, de behoeften der Stedelijke Kas zullen verminderen; maar deze, slechts onveranderd dezelfde blijvende, notoir uit eene verhooging van aanslag der overblijvenden zullen moeten gevonden en bestreden worden. Adressant zoude hierbij nog een reeks van andere nadeelige gevolgen voor deze Stad kunnen aangeven edoch oordeelende die alle evenzeer bij de leden van den Raad bekend zijn acht hij de opsomming derzelve overbodig, zonder die evenwel buiten reke ning of aanmerking te willen gesteld houden. Uit aanmerking alzoo van a! het bovenstaande neemt de adressant aanleiding om op dit onderwerp de aandacht van den Raad van Goes te vestigen, en dat te meer, dewijl volgens narigten hel verzoek van de 4 en 5 Districten niet zonder effect schijnt te zijn gebleven bij de overwegingen van het Hooger Bestuur. Al verder om dat hij zich niet kan vereenigen met het gevoelen van sommigen ais of het bezit dezer Regtbank eene voldoende zekerheid voor het blijvend aanwezen derzelve zoude zijn; noch ook dat men juist hel oogenblik behoort af te wachten lot de welsvoordragt daar is er, de naaste zekerheid verkregen zal zijn dal deze Regtbank za! verplaatst worden vermits van de zaak en de daarbij voorop gezette denkbeelden in de Tweede Kamer der Staten Generaal genoegzaam is gebleken om door een verzoek dezer althans dat van eene andere zijde minstens te neutraliseren. Eindelijk de stelling dot elke poging minstens voor ontijdig zoo niet voor onnut te houden is, omdat de mogelijkheid be staat dat de bedoelde wet kan, zoo niet waarschijnlijk za) afgestemd worden,ook deze komt den onder- geteekende min voldoeftde voor, als wanneer toch de zaak aan het loteen zoo groot als algemeen belang der Ingezetenen dezer Stadaan het soms bioote toeval zoude prijs gegeven worden. Adressant, ofschoon onbewust van, en gaarne eer biedigende de redenen welke den Raad mogen genoopt hebben om dit onderwerp nog niet tot een punt van ernstige behartiging immers voor zooveel bekend, t» hebben gemaakt, en alhoewel behoorende tot die wei nige ingezenenen voor wien het behoud ol het verlies der Regtbank van geenerlei persoonlijk belang te ach ten is vermeent echter in het belang zijner Stad genooten, het stilzwijgen ten dezen opzigte te mogen afbreken en er op te mogen wijzen, hoe 'ji hij eene vorige gelijke aanleiding tot verlies der Regtbank als toen door den Raad van Goes en eenige notabele ingezetenen gezamentlijk pogingen tot haar behoud zijn aangewend en hoe die met eenen gewensehlen uitslag zijn bekroond tevens met te kennen geven dat, wanneer de overweging van een en ander het daarheen mogt leiden dat de Raad tot eene poging met hetzelfde doel besloot en de medewerking der burgerij wordt verlangd ol nuttig geoordeeld hij adressant geheel bereid is zoodanige poging te hel pen ondersteunen op de wijze alsdan, en in overleg met der. Raad voegzaamst te oordeelen; niet twijfe lende of bij zulk voorgaan, zullen de Ingezetenen van Goes niet achterlijk blijven maar veeleer zich ge drongen gevoelen en zich dan ook haasten in hun welbegrepen belang, al zoodanige pogingen krachtda dig te bevorderen. Gobs j3 Maart JS5S. 'tWeik doende, (get.) J. Fransen van de Putte. OPMERKINGEN. Op eene bevolking van 3468 zielen, hebben in 1850 de zoogenaamde Provinciale Gemeente-Opcenten (thans afgeschaft) op het Geslagt en Binnen- en Duilenland- sche Gedisteleerd opgebragt f 1874, dat is op eene bevolking van 20878 zielen, waaruit Zuid-Beveland (behalve Goes) bestaat, plus minus 11280,waarin alzoo op eene andere wijze tot dekking der Geineente- uilgaven nu moet worden voorzien dan hoe en óp welke wijze, is de groote vraag. Sommigen beweren dat zulks voor Zuid-Bete» lands ingezetenen niet voordeeliger en eenvoudiger kan geschieden dan door de heffing tan meerdere op centen op de Grond- en Personele-Belasting, en u-

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1