lSöiENo. 31. donderdag ii maart. ingezonden stokken. verhagen. bswiik mmmmmoL De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 f ranco per Post f d,90. Geuione Advértehtien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei iglen van d6 regels a dSO behalve het Zegelregt. Te 's Gravenhage is in 1851 eene Vereeniging ter bevordering van Fabrijk- en Handwerk-Nijver heid in Nederland, opgerigt, waarvan de strekking ongetwijfeld ook voor deze Stad en omstreken gewenschte gevolgen zal kunnen hebben', bij toetre ding van een voldoend aantal leden. Het doel der Vereeniging toch is de Fabriek en handwerk-Nijverheiddoor de best mogelijke en meest gepaste middelen te bevorderen en dat vooral de laatstgenoemde, de Ambachts-standte dezer stede opbeuring en deelneming behoeft zal wel door niémand worden betwijfeld. Zonder hier' alle de middelen op te geven, waar door de Vereeniging dit doel volgens hare wet zal trachten te hereiken zoo bekleedt daaronder ook eene plaats het wegnemen der voorliefde tol builenlandsche producten. liet lidmaatschap wordt verkregen tegen eene Contributie van f 4,—- 'sjaars. Ik noodig bij deze alle Ambachtslieden, welke eeni- gen prijs stellen in de bevordering hunner belangen uit, zich tot het lidmaatschap dezer Vereeniging bij den Ondergeleekende aan te melden gelijke uit nood igïng doende aan alle fabriekanten, enz. en vooral aan de zulken, wier stand in de Maatschappij het hun tot eere zal strekken door toetreding tol deze Vereeniging, te bewijzen, dat zij gaaine wilien mede werken om de nijverheid in onze Stad en Eiland te helpen bevorderen. Zoodra een voldoend getal belangstellenden zich zal hebben doen kennen zal door den Ondergelee kende eene bijeenkomst worden uitgeschreven tot het doen van meer uitvoerige mededeelingen om trent de inrigting en de werkkring dezer Vereeniging, ten einde ook hier ter slede eene afdeeling te vestigen. Goes dO Maart dS5S. F HAAG. Moet de Gemeente-Wet zoo na mogelijk voor allen even billijk werken of niet? Zoo ja wat is dan de reden dat in de Stad Goes de werkzaam heden der Secretarie ongeveer 42 cents per ziel mogen kosten en dat zulks ten platten lande in Zuid-Bevelandvoor 10 a 12 cents per ziel moet geschieden X. GOES den dd Maart Bij Kon. Besluit van 5 Maart is benoemd tot Surnumerair der Registratie en Domeinen de Heer //-, Ade Laat de Kanter Jr. alhier. Onlangs deelde hel Handelsblad een berigt mede (in ons nommer van den 4 dezer overgenomen), betrekkelijk zekeren hovenier te Bijswijk die bij zijn overlijden hondei d duizend gulden zou hebben nagelaten; van die som zou hij de familie F reden - burgh universeel erlgenaam gemaakt hebben enz. Dit alles schrijft men uil Rijswijk aan de Am- ster damsche Courantis zeer overdreven voorgesteld. De waarheid is dat de bedoelde man naar zijn stand nog al bemiddeld en dit ook bij zijn leven geen geheim was maar te beweren dat hij eene tonne gouds zou hebben nagelaten grenst aan het bespottelijke. Hij heeft, ja, aan de familie F reden- burgh een groot gedeelte van zijn vermogen uit achting en dankbaarheid nagelaten maar dit heeft hij insgelijks gedaan ten behoeve van zijne bediende, die hem verzorgde en zijn huishouden bestierde (de man was ongehuwd) alsmede aan de tuinknechts, die legaten hebben bekomen alles naar proportie der nalatenschap. Zijne familie die hij zou voor- bijgegaan hebben bestaal uit twee verre neven stokoud 70 a 80 jaren tellende die hij zelden of nooit zag waarmede hij geen omgang hoegenaamd had en in eene verwijderde provincie woonachtig zijn. Ook deze hebben iets bekomen. Men schrijft uit Zutphen den 7 Maart In den namiddag van 25 Februarij II. omstreeks vier ure werd eenig noodgeschrei vernomen in de rigting der woning van G. R. landbouwer op het Mansliuisje in VVoold, onder Winterswijk. Twee mannen zich derwaarts spoedende, vonden in den wa terput dier woning liggen T. H>, echtgenoote van R, die zich uit het water trachtte te redden en aanhoudend om hulp riep. Door de buren uit den put opgehaald heeft zij aanstonds IF. R voordochter van haren man beschuldigd, dat deze haar om het leven had willen brengen. Zij gaf te kennen, dat, terwijl zij een emmer water ophaalde, hare stiefdochter haar met de beenen van den grond geligt, voorover in den put geworpen en vervolgens getracht bad haar met den pulbaak onder water te houden. G J. R., was tijdens hel voorval afwezig Hij was in December II., met T. II in bet huwelijk getreden nadat zijne eerste vrouw de moeder van FFzoo wat een jaar te voren overleden was. Het schijnt dat FF. dat huwelijk ongaarne gezien heeft, hoezeer zij wel niet in open lijke onmin met hate stiefmoeder leefde. Ofschoon zij het aan haar ten laste gelegd misdrijf ontkende schijnt evenwel de justitie voldoende bezwaren te hebben gevonden, om haar in hechtenis te doen nemen. Zij is na een door den regter-cominissaris en substi tuut-officier van justitie gehouden onderzoek, in ver zekerde bewaring gesteld en herwaarts gevankelijk «vergebragl. 7. His alzoo niet overleden en het voorval, wat dan ook een verder onderzoek zal aan den dag bren gen heeft geen menschenleven gekost. Men meldt uit Tieldd. 6 Maart: Gisteren eri heden zijn voor de arrondissem. regt- bank alhier de pleidooijen gevoerd in de zaak van het bestuur der domeinen, als eischer, tegen den heer van Rossem als gedaagde, betreffende het beheer der geestelijke goederen te Rossem. Mr. J. FF. Schiff trad voor den eischer op en beweerde dat het be stuur der domeinen als het beheer hebbende over alle goederen van den slaat, bevoegd en geregtigd was om van den gedaagde, die vrijwillig de administratie van deze aan den staat loebehoorende goederen had op zich gertomen en gevoerd rekening en verantwoor ding en overgifte van het beheer te vorderen. Mr.M. de Kempenaer voerde het woord voor den gedaagde en deed in eene zeer uitvoerige rede de geschiedenis van deze geestelijke goederen, en de betrekking, waar in de heer van Rossem tot dezelve stond kennen waaruit volgde, dat deze goederen, krachtens de stich ting en de beslaande wellenj zijn in de doode hand, alleen bestemd lot de dienst der kerk, onder toezigt van den heer als patroon, en dat de staat op dezelve niet eenig regt, noch van eigendom, noch van beheer heeft en veel minder een dier regten bewijst. Door eene vriendelijke hand zijn wij in staat ge steld het volgend extract uit een brief mede te deelen, uit Triest, dd. 3 Maart: De heer Roohussen is gepasseerde Zaturdag met de Lloyds-stoomboot alhier gearriveerd, komende van Alexandrie. Maandag morgen is hij vervolgens naar Venetie vertrokken waar hij 4 of 5 dagen denkt te vertoeven en zijne opwachting te maken bij den kei zer die zich aldaar bevindt. De heer Roohussen zal tegen hel einde dezer week hier terugkeeren en denkt alsdan zijne reis naar het vaderland over Weenen, Praag en Dresden voort te zetten; hij is vergezeld van zijn zoon en den adjudant F er l holen. (N.R.C.) Men schrijft uit Amsterdam, 9 Maart: Het hof van Noord-Holland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Gèrrit Putting Jan Put ting en Karei Rudolf Bertrambeschuldigd van het vervaardigen van valsche coupons enz. Hel hof heeft de drie beschuldigden veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf, brandmerk en eene soli daire geldboete van 35,000. Naar men verneemt zijn de verschillen die tusschen de regering en de Nederlandsche Rhiin- spoorweg-maatschappij waren gerezen ten aanzien van zekere punten in verband staande tot de uit voering der werken tot verlenging van den spoor weg van Arnhem naar Oberhausen en bet gelijktijdig leggen van den spoorweg van Utrecht naar Rotterdam, uit den weg geruimd zoodat niets meer de uitwis seling der ratificatien van het met Pruissen gesloten verdrag, noch den aanvang der w-erken, in den weg staan. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 8 Maart. De hertogin van Nassau heeft door middel dei- dagbladen de vrouwen var. allen stand en rang opge roepen, op door milde bijdragen haar te ondersteunen in hare pogingen ter verzachting van het harde lol dergenen, die, tengevolge der duurte van de onont- beerlijkste levensmiddelen, aan gebrek en ellende zijn blootgesteld. Volgens beriglen, die men var, alle zijden ont vangt, neemt de landverhuizing alom op eene kolos sale wijze toe. Alleen in de Thuringsche staten staan vele duizenden op bet punt de reis naar Noord- Amerika te aanvaarden. In het Weimarsche zijn al de ingezetenen van een dorp met den pastoor aan het hoofd, vertrokken, nadat zij hunne landerijen en huizen aan de regering verkocht hadden. In Beijeren en andere bergachtige streken van Zuid-Duitschland worden thans voor rekening der Fransche regering, vele paarden voor de ligte kava- lerie opgekocht. Naar men verneemt heeft zulks reeds de aandacht der regeringen lot zich getrokken en zullen hiertegen eenige beperkende maatregelen wor den genomen. De aangekondigde tentoonstelling te New-York verwekt hier en elders in Duitschland eene leven dige belangstelling. Velen die hieraan deel willen nemen hebben zich reeds aangemeld bij het alhier gevormde eomité voor de Duitsehe tolbondslaten.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1