MIDIlIf BIJZIN, FRANKRIJK. - Pi rijs, den £9 February. De verkiezingen duren heden soort zonder dat het nog mogelijk is iets nopens den uitslag méde te deelen. Het schijnt nog altijd dat de regering eeniger mate bevreesd isover het resultaat der verkiezingen binnen deze hoofdstad niet zoo zeer om de pogingen der oppositie, maar uithoofde zeer velen geen 'deel aan de stemming nemen en het dien ten gevolge mogelijk wordtdat de regerings kandidaten niet het bij de wet vastgestelde aantal stemmen op zich vereenigen. Alle regerings bladen behelzen dan ook voortdurend artikelswaarin de kiezers worden aangespoord aan de stemming deel t,c nemen. De organen der oppositie bewaren over hunne kan- dïdalen hel stilzwijgen veelligt wel een gedwongen stilzwijgen; uit hunne toon blijkt echter ten duide lijkste, dat zij alle hoop hebben om eenige hunner kandidaten in deze hoofdstad te zien zegepralen. Binfhen Weinige dagen zal men weten, wie van beide partijen alhier de bovenhand heeft weten te behouden. Volgens de telegrafische dépêches, die de regering uit de departementen ontvangt, nemen de landlieden in groolen getal deel aan de verkiezingen, zoodat het aan te nemen is, dat de regerings-kandidaten aldaar met groole meerderheid zullen verkozen worden. liet decreetwaarbij een prijs van 5000 francs wordt uitgeloofd aan hem die het best aantoont hoe de electriciteit het veelvuldigst en het nuttigst kan worden aangewend is op officieele wijze aan al de gezanten van vreemde mogendheden toegezonden. De mededinging is zoowel voor den Franschen als voor ijen vreemden opengesteld. - in de Assemblee Nationale verscheen een door den heer de Salvandy onderteekend artikel dat «ene zekere sensatie heeft gemaakt. Het heeft niets «nders ten doel, dan de zamensmelting van de beide takken der Bourbons aan te raden en bevorderlijk te zijn. Dé Union neemt lieden een groot gedeelte van dat artikel over en doet zulks met een breedvoerig betoog vergezeld gaan waarin het mede op de zamensmel ting in het bijzonderen op eensgezindheid in het Igemeen aandringt. Hel Bulletin de Paris daarentegen bestrijdt het artikel van den heer de Salvandy daar het met het oog op de toekomstde magt van Lodewijk Napoleon door eene vereenigiug der Bourbons be dreigd ziet. Onlangs heeft de heer Michel Chevalier in het Journal des Bébals een breedvoerig opstel geleverd, ten belooge dat de tentoonstelling van nijverheid, welke hier te lande in 1854 moet plaats hebben, geens kins eene Fransche, maar eerie algemeene tentoonstel ling moet zijn. Volgens dien staatkundigen schrijver, moei Frankrijk zich het door Engeland gegevene voor beeld ten nutte maken en zal buiten twijfel eene tweede algemeene tentoonstelling veel luisterrijker zijn dan de eerste. Men zegt dat de Prins-Voorzitter persoonlijk zeer gunstig denkt over eene aanstaande -•Igemeene tentoonstelling hier ter stede. - Heden moeten de stembiljetten ingeleverd wor den voor de verkiezing van leden der wetgevende vergadering. Van verschillende zijden verzekert men •heden dat de kandidaten der regering meer oppo sitie zullen ontmoeten, dan rnen zulks tot dusverre wel vermoedde. Hel oogenblik waarop men den Werkelijken uilslag kennen zal is echter te nabij dan dat men thans nog eenig gewigt aan geruchten .óf Vooronderstellingen hechten kan Men zegt, dat de door liet gouvernement te nemen maatregelen opzigtens liet openbaar onderwijs nog •meer omvang zullen hebben als eergisteren gemeld. Niet alleen de normale school, maar ook het collegie vori Frankrijk en de faculteit der wetenschappen zullen vernietigd worden, Zulks vereischt evenwel allezins bevestiging. Eveneens blijft men nog altijd voorbereid op een decreet waarbij de oclrooijen worden afgeschaft. Vervolgens verwacht men een decreet, waarbij het hypothecaire stelsel hervormd wordt; dit onderwerp was reeds bij de voormalige wetgevende vergadering in behandeling zonder dat zij eenig besluit nam. Niet zonder teleurstelling heeft men opgemerkt, dat de regering in een der artikelen van hel decreet, be treffende het crediet op vast goed, als het ware haar voornemen te kennen geeft om de decreten, tot in« beslagneming der goederen van de familie Orleans, onveranderd te handhaven. Lodewijk Napoleon is thans ongesteld alhoe wel slechts in ligte mate ;- bij lijdt aan rhumatismus. Het gemiddeld aantal sterfgevallen bedraagt ieder jaar in deze hoofdstad 12 a 13000. In 1850 stier ven er 12,851 daarvan werden 6033 begraven zonder dat de geestelijkheid er toe medewerkte; iets, hetgeen in de departementen nimmer het geval is. Op aanzoek van Lodewijk Napoleon en van den aartsbisschop van Parijs, heeft thans de prefect van het departement der Seine bij den gemeente-raad het voorstel ingediend, om aan elke begraafplaats binnen deze hoofdstad twee aalmoezeniers te verbinden, wier taak het zal zijn om alle begrafenissen te volgen regelmatig op ieder graf te bidden en andere kerke lijke cereiiionien te verrigten. Deze geestelijken zullen op de begraafplaatsen zeiven wonen en door het ge meente-bestuur bezoldigd worden. Men wi! dat het met de Zwilsersche kwestie niet meer zoo ongunstig staat. Men zegtdat de Engelsche gezant te Bern er zoo goed als in geslaagd is, om eene minnelijke schikking tot stand te bren gen. Daarbij zal de onschendbaarheid van het Zwitsersch grondgebied gehandhaafd worden en alleen die uitgewekenen daarvan verwijderd worden, die men overtuigen kan, dat zij van de hen aangebodene gast vrijheid door staatkundige kuiperijenmisbruik maakten. De nieuw georganiseerde nationale gardes, zul len waarschijnlijk den 15 Maart in werking treden. Mej. Maria Lopez was in der tijd wegens staat kundige oorzaken in hechtenis genomen en zag zich met transportalie naar Cayenne bedreigd. Nadat een naauwkeurig onderzoek ingesteld was, bleek het even wel dat mej. Lopez valschelijk beschuldigd werd en wel door eene vrouw, die zij met weldaden over laden had. Deze eene naaister van beroep had op raad van haren minnaar, de valsche beschuldiging ingeleverd, met bet doel om hare meesteres te beroo- ven, gedurende den tijd, dat zij zich inde gevangenis bevinden zoude. Werkelijk maakten beiden zich meester van een aantal kostbaarheden kleedingsluk- ken, linnen en wat dies meer. Gisteren stonden zij teregt en werden veroordeeld de vrouw tol drie jaren en haar minnaar tot twee jaren gevangenisstraf. De militairen, die zich afzonderlijk des avonds in de straten wagen staan weder aan talrijke aan vallen bloot, die reeds tot bloedige gevolgen leidden. Naar men verneemt, zal de zaak van de heer Boeker die, gelijk men weet, in hechtenis geno men is wegens het verspreiden van gedrukte stukken, welke het regt van de familie Orleans en het ongelijk van Lodewijk Napoleon trachtten te bewijzen, aan staanden Woensdag dienen, Buiten de verkiezingen valt weinig te melden. Men spreekt nog altijd van een besluit betreflénde de vrijheid van onderwijs en de voorstanders der universiteit verkeeren in eene bestendige vrees, hoe wel de laatste geruchten iets minder verontrustend luiden voor het vermoedelijk lot van sommige inrig- lingen van onderwijs Men wil dat de president der republiek dit jaar Bordaus, Bayonne, Toulouse, Marseille en Tou- ion welligt ook Nantes ee Brest bezoeken zal. Hel borstbeeld van den president der republiek, dat reeds in de foyers van sommige schouwburgen in deze hoofdstad geplaatst was, zal nu voortaan ook in de andere schouwburgen en openbare etablissementen gevonden worden. De Union zegtdat de regering willens is het aantal maarschalken van Frankrijk weder op 12 te brengen dat het cijfer was tijdens het keizerrijk. Is dit zoo dan moeten er vijf nieuwe maarschalken benoemd worden. Zekere Custodi Giovanni, Ilaliaansch vlugle- lingen uit Frankrijk verdreven, beschuldigd van mede- pligtigheid aan den moord van den graaf Rossi te Rome en verdacht als agent van Mazziniwordt door de policie zorgvuldig op al zijne gangen nage gaan daar hij het Fransch grondgebied onder een verdichten naam weder tracht binnen te dringen. Een brief uit Milaan door de Opinione me degedeeld meldt, dat de Oostenrijksche policie in Italië last heeft gekregen om een waakzaam oog te houden op de Engelsche reizigers en hunne passen met de meeste gestrengheid te onderzoeken. Behalve in eenige buitengewone gevallen, is het aan zoodanige rei zigers niet geoorloofd langer dan 24 uren op het Lom- bardijsch-Yenetiaansch grondgebied door te brengen. EXTRACT uit de Registers van den Burger lijken Stand der Stad Goes gedurende ds maand Februarij 1852. Gehuwd Cornells Hogerwerve en Adriana Jacoba van de Kreke. Marinus Johannes de Jongh eit Wilhelmina Johanna Vincensia Callenfels. Geboren Ben 6den. Adriaanzoon van Theodoras Adrianus Mol en Maatje Blondel. Janzoon van Cornelis Reijnierse en Maria Theresia de Groote. Maria dochter van Hendrik Willemse en Elsie van de Voorde, den 7den. Corneliszoon van Anthonij Snoep en Wilhelmina Jobse. den JHden. Izaakzoon van Jo hannes van Maldegem en Jannetje Wagenaar. dcnJ5den. Abraham Willemzoon van Wessel Swart en Maria Adriana de Fouw. den HHsten. Pieter Adrianus, zoon van Bonaventura Cornelis Briels en Elisabeth Louisa van Calsteren. den £3sten. Johannes Christiaanzoon van Anthonie Konings en Izalella Catrina Jongepier. den Hosten. Maria Pieternelladochter van Johannes Marinus Leenpoel en Pieternella Hendrina Blondel. den Hósten. Willem Frederik, zoon van Gerard Bosman, en Willemina Luijk. Maria, dochter van Jacobus Geluk en Johanna Korstanje. den H7sten. Geertruida Apolonia, dochter van Jacobus Mulder en Forra de Jongh. den H9sten. Johanna Maria, dochter van Johan nes Antonius de Witte en Willemina de Kievit. Bus 8 van het mannelijk- en 5 van het vrouwelijk geslacht, in hel geheel J3. Overleden BenHden. Hendrik Jacobus, oud J8 jaren, zoon van Pieter Marinus Magielse en Agatha Johanna Lange- beke. den3den. Adriaan, oud H dagenzoon van Geer- truid Proos. den 4den. Jacoba de Broekertoud 70 jaren, wed. van Willem Polderman, den J3den. Adriaan Nonnekensoud 60 jaren, den Jóden. Willemoud 3 maandenzoon van Cornelia Toornaar. den JSden. Arij van Buijnoud H9 jaren. Johannes Lamberlus Limburg oud 4J jaren, den J9den. Johanna Schelf houtoy,d 7 J jaren. den HHsten. Adriana, oud J jaar, dochter van Engel Barbier en Elisabeth Kesselaar, denHSsten. Cornelis Zuidweg, oud 39 jaren, den H7sten. Johannes Zandboer, oud 36 jaren, den H8sten. Abigael Anna Catharinaoud 4- jarendochter van Frederik Willem Goossen en Catharina de Waard, den H9sten. Pieter van de Velde oud 27 jaren. /lus 9 van het mannelijk- en 4 van hel vrouwelijk geslachtin het geheel J3. Van de volgende Artikelen le Goes, Van den 16 tot den 29 Febiuarij 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f8,10. Bogge f7,10 Vroege Gerst f5,30. Late Gerst f 5,00. Boekweit f 0,00. Haver f 2,45, Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00, Groene Erwten f 6,18. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 10,10. Rogge Meel f 8,75. allen per mudde. Boter f 0,82. Noord-IIollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sohe Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 30 cs. Tarwe Brood 18 cs, Bogge Brood 15 cs. Ossen-Vleesch 50 cs, Koe-Vleesch 50 cs. Kalls- Vleesch 50 cs. Schapen-Yleesch 30 cs. Lams-Yleesch 30 cs. Versch Varken-Vleesch 55 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 75 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,30. Late Aardappelen f 2,40. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groole Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het val. Koolzaad f 9,40. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned,pond. 216 e Staats-Loterij. PRIJZEN VA!* 1000 en DAARBOVEN. 5de Klasse. lsle Lijst. No. 16768 een Prijs van f 1000, 2de Lijst. No. 12502, een Prijs van f 10,000. No. 1769 een Prijs van f 1000. 3de Lijst, No. 5789, een Prijs van 50,000. No. 3012, een Prijs van f 2500. No. 5121 /één Prijs van f 1500. No. 14082, 5712, 19971, ieder een Prijs van f 1000. Te Goes, bij F. Klbkuwens Zoo*.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2