Bii»k mmmmswL 1852. %o.m DONDERDAG 4 MAAKT. WWliL iu •iigavt deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Üfwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Hdvertentien. wórden a 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- 'en Doódbei igtèn van .16 regels a. f J,20 behalve het Zegelregl. GOES, den 4 Maart. Men schrijft uit Middelburg De plaats gehad hebbende herstemming voor een lid ran den Gemeente-Raad, heeft tot uitslag gehad, dat gestemd hebben 214 kiezers, en zijn ingekomen even zoo veel briefjes. Van de uitgebragte stemmen hadden op zich vereenigd, de Heeren Mr. JV. J. van Hekelen 102 en Z. Snijder 100 stemmen ter wijl 12 briefjes van onwaarde zijn verklaard, zoodat eerstgenoemde heer tot lid van den Gemeente-Raad is verkozen. Men verneemt dat het Z. M. den koning heeft behaagd aan de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw als een bewijs van zijne belangstelling ten geschenke aan te bieden eene kostbare Zweep ter waaide van f 400 terwijl Z. M. daarbij het ver langen zou hebben te kennen gegeven dat om het bezit daarvan, door de leden der Maatschappij, naar den ring zal worden gereden en zulks ter gelegen heid van den geboortedag zijns broeders, prins Hen drik der Nederlanden. Zoo wij wel onderrigt zijn dan zai ook de ge wone Vereeniging van borengenoemde Maatschappij dit jaar binnen Zierikzee te houden op dat zelfde tijdstip plaats vinden en zoude den 12 Junij aan slaande de tot den boven vermelden wedstrijd be stemden dag zijn. Met de voorbereidende werkzaamheden tot het maken der fundering voor het standbeeld van Rem brandtop de botermarkt te Amsterdam, is reeds een aanvang gemaakt. Waarschijnlijk zal in de maand Mei de onthulling plaats hebben hij welke gelegen heid luisterrijke feesten zullen worden gehouden. In de voorgaande week is te Rijswijk overle den, de tuinman van de familie Freedenburgh. De man laat een vermogen na, gedurende zijn ongehnwd leven bijeenvergaard van ongeveer honderd duizend gulden. Hij heeft de familie F reedenburgh tot uni verseel erfgenaam benoemd. Zijne familie ontvangt alleen zijn weekgeld, gedurende eenigen tijd. Het vermogen moest, zoo nap zijn stelregel, weder terug koeren tot de bron waaruit het gevloeid was. Hij had eenen hoogeu oudeidom bereikt en was békend wegens zonderlinge manieren, maar ook door bijzon dere gehechtheid aan de familie, voor wie hij meer dan een bediende was geworden. In de afgeloopcne week heeft zich te Nieuwe- Diep een Engelschman bevonden met het doel om plaatselijk onderzoek en opneming te doen omtrent de mogelijkheid voor het leggen van een onderzeeschen telegraaf tusschen Engeland en Nederland en meer bepaald om eene geschikte plaats van verbinding te vinden tusschen Harwich met Hellevoetsluis het Nieuwe Diep of eene zeeplaats op de Friesche kust; om vervolgens in verband te worden gebragt met eene telegrafische linie naar Duilschland enz. Het plan zou gegrond zijn op de mogelijkheid eener verwik keling tusschen Frankrijk en Engeland als wanneer de thans bestaande onderzeesche telegraaf tusschen Calais en Douvres, zoo niet vernietigd, althans zeker niet gebruikt zou worden. Van den uitslag van be doeld onderzoek is ons nog niets ter oore gekomen; zeker echter zullen ter uitvoering van dit reuzenplan, enorme kosten en groote inoeijelijkheden in den weg «taan. Het strekt ons tot genoegen te kunnen melden, |lat devisscherÜ "iet de netten sedert de laatste dagen I te Scheveningen vrij gunstige uitkomsten oplevert, en dat de stormen, die onlangs gewoed hebben, ofschoon vele pinken in zee waren, met uilzondering van eene enkele, die door aanzeiiing aanmerkelijk is beschadigd geworden geene rampen hebben veroorzaakt. De den 28sten Februarij te VJaardingen nil de Noordzee gearriveerde beughoeker Jonge Jan, schip per Jan Schep, heeft alleen aan verschen visch hel aanzienlijk montanl van 800 ontvangen en 45 ton gezouten visch aangebragt. De berigten uit zee, om trent de vangst luiden als vroeger veel visscherij doch veel ruw weder. Men schrijft uil Amsterdam van den 2 dezer: Heden is ter teregtziüing van het provinciale ge- regtshof tan Noord-Holland de zaak behandeld van Gerrit Putting Jan Putting en Karei Rudolf Bertram de beide eersten instrumentmakers en de laatste van beroep koopman, beschuldigd van valsch heid in 607 geschriften van koophandel (coupons) door het namaken van handteekeningen en van het des bewust gebruik maken van minstens 237 stuks van deze. Het proces had aanvankelijk eene groote mate van belangstelling opgewekt, doordien de coupons zoo goed waren nagemaakt dat van wege de ver schillende administratie-kantoren en hunne corres pondenten een groot aantal waren betaald zonder de valschheid op te merken zoodat de vrees voor valschheid in de coupons, onder hel publiek eene lastige stremming in de anders gemakkelijk circulatie der coupons had veroorzaakt vooral ten aanzien van de Nedeilandsche Coupons van de administratie Brondgeest Zn. van ,V. D. Saportas en van de Russische Coupons bij Hope Sf Co. van al welke men wist dat er valsche in omloop waren. Bij de. behandeling van dat proces ging echter alle reden tot buitengewone belangstelling verloren, door dat men geene andere bijzonderheden vernam dan die in de acte van beschuldiging waren verval en de beschuldigden de hun ten laste gelegde misdaad had den bekend. Bij de debatten bleek hel dat de Gebroeders Puttingzijnde zeer bedreven instrumentmakers, de valsche coupons hadden vervaardigd en dat de be schuldigde Bertram behulpzaam was geweest in het uitgeven. Dit bekorte de taak zoowel van hel openbaar mi nisterie als van de verdedigers. Na eene korte in leiding bepaalde zich de openbare aanklager bij hel doen tan den eischdat de beklaagden schuldig zouden worden verklaard, aan het hun ten laste ge legde en zij diensvolgens zouden worden veroordeeld tot een half uur te pronkstelling en een aantal jaren tuchlhuisstraf door het hof te bepalen. De advokaat der beide broeders trachtte aan te toonen dat zij zich niet hadden schuldig gemaakt aan valschheid in geschriften van koophandel maar aan misbruik. De verdediger van den derden beschuldigde gaat diens leven na en vindt hem in alle tijdperken als een oppassend mensch. Hij eindigt met de toege vendheid van het hof voor hem in te roepen. Het hol' zal uitspraak doen op Dingsdag 9 Maart. Donderdag 11. stond voor het prov. geregtshof te Arnhem een jongeling teregtwiens antecedenten en hier gepleegde misdrijven een op zeer jeugdigen leeftijd verre gevorderden aanleg tot diefstal verraadden. Hij heet Carl Hermann Siebenbaumis 17 jaren oud, werd geboren te Brnnswijk en heeft zich laatstelijk aldaar en te Hessen-Kassei opgehouden. In Duitseh land is hij reeds eenmaal ten correctionele en drie rei zen ten criminele terzake van diefstallen veroordeeld. Na uit de strafgevangenis te zijn gevlugt, had hij te Hessen-Kassei onder een valschen naam opgehouden,, Voorleden zomer uit het luchthuis ontslagen, pleegde hij al dadelijk een nieuwen diefstal ten nadeele van een schrijnwerkers leerling, met wien hij bij èenam bachtsman werkte te dier zake met eene vervol big* bedreigd nam hij de vingtna dien ambacbtsmaV eene som gelds van eenig belang te hebben ontstolen. Te Hannover ontvreemde hij den reispas vaii een réi ziger met wien hij in hetzelfde logement was en ver- valschte dien pas. In de diligence tusschen Libgèn' en Arnhem had hij den reiszak van een reiziger, die' zat te slapen opengemaakt en daaruit een pak pa pieren ontvreemd. Te Arnhem aangekomen had li ij- getracht de pendule welke in de wachtkamer der. eerste klasse van het stationsgebouw slaat, weg te nemen; doch in zijn bedrijf gestoord, de pendule op eene canapé achtergelaten en slechts den slinger me degenomen. Des anderen daags ontstal hij aan een heer met wien hij in hel Zwijnshoofd gelogeerd was en tijdens deze uit was, een juweelen doekspeld, gouden knoopjes cn ruim veertig gulden aan geld. Hij is eindelijk te Amsterdam aangehouden eri gebragt tot bekentenis van alle zijne misdaden. Hij werd door het hof tot zes maanden cellulaire, gevangenis verwe zen en zal daarna aan de Duilsche autoriteiten worden uitgeleverd. Men meldt uit Groningen van den 28 dezer Men verhaalt dat dezer dagen door arbeiders van- het Stadskanaal in de nabijheid van Zeilingehet geraamte eener vrouw is gevonden niet diep onder de aarde bedolven, Wanneer dit berigl bevestigd wordtmoet men wel op het denkbeeld komen dat hier eene misdaad is gepleegd en het is als dan te wenschen dat de justitie zich deze zaak aantrekke. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 29 Februarij, Sedert de opening der scheepvaart, komen dagelijks scharen, landverhuizers in Manheim aan. Hun ver langen naar een nieuw vaderland is zoo groot dat zij zelfs in dit gure jaargetijde niet schromen eene zoo bezwarende reis met vrouw en kinderen ie ondernemen. Eergisteren zijn van daar ruim 400 en gisteren 250 van die lieden den Rijn afgezakt het zijn voor het grootste gedeelte Wurtembergers Zwitsers en Badensche ingezeten tot de bemid delde klasse kehoorende. Van de 17 politieke Duitsche vlngtelingen die tot dusverre onder boigtogt in het Zwitsersche kanton Bern geduld werden hebben 6 bevel ont vangen hetzelve te verlaten, omdat zij zich in de inwendige aangelegenheden des lands gemengd hebben. Onder hen bevindt zich de bekende FFilhelm Löwe, voormalig lid der Duitsche nationale vergadering. De mededeelingen, welke men bij voortduring uit het kanton Bern ontvangt zijn weinig bevredi-; gend en kondigen eene ernstige krisis, als nabij zijnde',, aan. In het kanton Neufchatel waar de verkiezin gen voor den grooten raad morgen eeneu aanvang nemen heerscht eene groote gisting. De partijen staan gereed elkander eene beslissende slag le leveren. Aan de eene zijde staan de royalisten, aan de andere de republikeinen. Beiden zullen het uiterste wagen om de overhand te behouden.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1