35 B1ffl 3D 3 Men schrijft van den Leydschendarn van den 21 dezer De zoogenaamde wonderdoctor heeft zich ook op den derden dag vergeefs iaten wachten. Er zijn nog ligtgeloovigen verschenen. Bevreemding en ver wondering heeft nu plaats gemaakt voor verachting en verontwaardiging. Naai; men verneemt, is aan Z. M. den Koning der Nederlanden door den Voorzitter der Fransche Republiek het grootkruis van de ridder-orde van hel legioen van eer opgedragen geworden. DUITSCIILAND. - Frankfort, den 2J February. Volgens heden uit Karlsruhe ontvangen berigten is de toestand des grootherlogs verergerd en thans zeer bedenkelijk, - In de Boven-Uijnsche gewesten dreigen de tusschen de kerkelijke en. wereldlijke autoriteiten ontstane geschillen zeer ernstige gevolgen na zich te slepen. De bisschoppen hebben op nieuw aan de ..verschillende regeringen verklaard dat zij zoo 7,ij niet weder in alle hunne vorige regten hersteld werden zij krachtens hunite eigene magt de aan het kerkelijk gezag opgelegde beperkingen als niet meer bestaande zullen beschouwen. De wereldlijke Commissarissen die thans te Kalsruhe vergaderd zijn om over de kerkelijke aangelegenheden te be raadslagen, hebben na het ontvangen dier verklaring noodig geacht, nieuwe instruction aan hunne respec tive regeringen te vragen. ENGELAND. Londen, den J(> February. De Globe behelst den volgenden brief, welke, naar luid van bet blad door de hertogin van Orleans aan den president der Fransche republiek, is geschre ven waarbij zij de jaarlijksehe dotatie van 300,000 fr. van de hand wijst welke haar bij besluit van 22 Jan. II. nog toegekend bleven, Mijnheer J Dewijl ik u bet regt niet toeken mijne familie te berooven, ken ik u evenmin het regt toe, mij eene dotatie te schenken, in den naam van Frankrijk. Ik weiger de weduwegift. Hélène d'Orleans.» FRANKRIJK. Parijs, den 22 February. Het verslag, 'I welk door den minister van Marine aan den prins-voorzitter is aangeboden en waarin de maatregelen worden voorgesteld en toegelicht welke zullen kunnen strekken om eenmaal te geraken tot de geheele afschaffing der bagno's en die te doen vervangen door in Guyana op te rigten straf-kolonien is in meer dan een opzigt merkwaardig. Keeds voor lang werd er van alle zijden aange drongen op de hervorming der bagno's en vele des kundigen hebben gemeend dat men eene proef moest nemen met de oprigling van straf-koloniën niettegenstaande de bezwaren welke bij derzelver toepassing iri het groot nog steeds door de Engelsche bewindslieden worden ondervonden, Het heeft niet ontbroken aan personen die zijn opgekomen tegen de vestiging der straf-kolonie in Fraosch Guyana en hebben beweerd dal het bedoelde gewest veel te wenschen over laat zoo wel wat betreft de ge schiktheid van het luchtgestel, als de vruchtbaarheid van den bodem. Het verslag des ministers strekt ook grootendeelsom de ongegrondheid van deze en dergelijke beweringen aan te toonen. Voorts blijkt het dat de administratie in deze met de noodige omzigtigheid zal te werk gaan. De regering vermeent dat zij niet op eigen gezag de straf van dwangarbeid zoo als die thans in de bagno's wordt toegepast mag veranderen in depor tatie naar een onder de keerkringen gelegen gewest, opdat niet aan de nieuwe verordeningen eene onge oorloofde terugwerkende kracht zon worden toege kend. Uil dien hoofde zijn thans in de te Brest Rochefort en Toulon gevestigde bagno's registers nedergelegd waarop de gevangenen die verlangen se worden overgevoerd, hunne namen kunnen plaat sen na alvorens kennis genomen te hebben van het nieuwe stelselwaaraan zij zich in dat geval zullen onderwerpen. Van de 6000 tuchtelingen welke in die gevangenissen zijn opgenomenbeeft reeds omstreeks de helft uit vrije beweging aange vraagd om naar de straf-kolonien te worden over gevoerd. Öe regering betoogt verder dat de behoorlijke vtrigting van dergelijke koloniën uit den aard der zaak tijd vordert en dat men vooral zorg moet dragen ook lot het bewaren van de gezondheid der te deporteren gevangenen, om niet te veel menschen van verschillende zeden en beroepen in eene te be- krompene ruimte op te hoopen. Uit dien hoofde heeft zij bepaald dat van tijd tot slechts betrek kelijk geringe bezendingen misdadigers tegelijk zullen worden gedeporteerd naar bepaaldelijk aangewezene plaatsen waar zij voorloopig zullen verblijven tot dat de eigenlijke straf-kolonien waaraan reeds met ijver wordt gewerkt gereed zullen zijn. De eerste bezending zal bestaan uit 300 personen, en de administratie heeft zich vooral beijverd om daarvoor geschikte lieden aan te wijzen die vroe ger het beroep van metselaar, schrijnwerker, tim merman smid enz. hebben uitgeoefend en mits dien met vrucht kunnen medewerken tot de verdere inrigting der straf-kolonie. Nog wordt in bet verslag des ministers op den voorgrond gesteld dat de keus van de plaats waar de straf-kolonie moet worden opgerigt geenszins eene onverschillige zaak is. De kolonie moet geheel af gezonderd zijn, derwijze, dat de gedeporteerden geene gemeenschap kunnen onderhouden met de vrije bevolking van het land. Doch tevens moet zij gemakkelijk te bereiken zijn en mitsdien niet te ver afgelegen van de zee of de bevaarbare rivieren. Eindelijk behelst bet verslag van den minister be palingen omtrent het transport, de ontscheping, het voedings-stelsel, de kazernering der gevangeoen enz., die, volgens het oordeel van deskundigen, in elk opzigt voldoende moeten worden geacht. De rege ring stelt zich voor het eerst het bagno van Roche- fort op te ruimen en bet laatst dat van Toulon. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Zwitser land staan op geen goeden roet. Frankrijk wil het regt hebben, om, naar goeddunken, personen var) het Zwitserscl) grondgebied te verwijderen het Zwit serse!) bewind wil daarentegen, dat, alvorens daartoe over to gaari de staatkundige uitgewekenen voor hei minst eene vijandige bedoeling aan den dag leggen. Tolgeris de bladen der regering, zou echter de kwes tie ongetwijfeld in der minne geschikt worden het is echter waarschijnlijk dat men in het tegen overgestelde geval tot den een of andoren dwang maatregel jegens Zwitserland zal overgaan. Men weet dat lord Normanby alhier als gezant van Engeland door lórd Cowley vervangen is. Kort voor hun vertrek zagen lord Normanby en zijne gade het prachtige gezantschaps hotel, door een heirleger van leveranciers bestormen, die onder talrijke verontschuldigingen, de betaling hunner reke ningen eischten. En toch wisten het de beide echt- genootcn, dal zij regelmatig ieder jaar de rekeningen hunner leveranciers voldeden en ook het overschot van dit jaar hadden doen betalen alles, door middel van hunnen eersten bediende Salvatoreen Italiaan van geboorte. Deze tusschen zijne meesters en de onbe taalde leveranciers geplaatst zijnde moest de beken tenis afleggendat hij eene som van ongeveer 100,000 fr. tot zijn eigen gebruik had aangewend hij gaf voor ze door beurs speculation verloren te hebben Lord Normanby was daarop voornemens den Italiaan voor de schande eener reroordeeling te behoeden doch een der leveranciers had reeds de politie gewaarschuwd- zij nam den schuldige in hechtenis die nu weldra voor onze regtbaoken teregt zal staan. In den avond van 20 dezer hebben de tol-be- ambten van Calais den heer Renou een Engelsch architect, gevangen genomen, 'Jaar het bleek, dat hij in den dubbelen bodem eener koffer 4000 esempl. bij zich had van een stuk waarin het regt der fa milie Bourbon met feiten tegenover Lodewijk Napoleon verdedigd wordt. -Eindelijk heeft de regering doen bekend maken wie hare kandidaten zijn in de negen kiesdistricten van het departement der Seine.' en wei in het 1ste kiesdistrict, Guyard Delalain 2de Devinnk 3de Dupérier4de Moreau 5de Perret, 6de Fouché Lepelletier, 7de Lanquetin 8ste Kceningswarter en 9de Fér on. Onder deze negen kandidaten moeten zich twee be vinden die de regering slechts tegen wil en dank patroneert en die van hunne zijde slechts ten halve tevreden zijn met de hooge bescherming, die hen ten deel vait. Hét zijn de heeren Devinck en Moreau. De eerste wordt te regt of te onregt voor een Orlea- nist gehouden de tweede zetelde, zoolang hij volks vertegenwoordiger was, steeds op de banken der ge matigdeoppositie, de regering is thans eenigennote be vreesd, dat hem deze verouderde gewoonte bijblijven zal. In ieder geval heeft de regering thans hare ken» uitgebragt en kenbaar gemaaktterwijl de oppositie het nog altijd niet eens is. Hare beide kandidaten die de meeste kans tot benoeming hadden namelijk de heeren Dufaure en Garnon, weigeren bepaalde lijk zitting in de wetgevende vergadering te nemen. De oppositie is er tot dusverre niet in kunnen slagen hare kandidatenlijst weder met twee geschikte namen aan te vallen men begint dan ook sterk aan hara zegepraal te twijfelen. De inhechtenisneming van den heer Bocher heeft tot velerlei geruchten aanleiding gegeven. Men sprak van een complotvan huiszoekingen en wat dies meer zij. Van dit alles schijnt echter niets waar te zijn en zal deze zaak zich bepalen tot hetgeen des wege vroeger is medegedeeld. Het is waar, dat er in de departemeuten bij aanzienlijken uit den lande huis zoekingen hebben plaats gehad doch dit geschiedde v.óór..»<ie gevangenneming des heeren Bocher en staal daar zoo ver men weetniet mede in verband. Een gerucht wil, dat de regering zelve inziet, dat de drukpers onder de nieuwe wet niet bestaan kan en dat zij dientengevolge voornemens is haar eene wijziging te doen ondergaan. De Monileur behelsde gisteren eene drukperswet voor Algerie welke aan bijzondere bepalingen onderworpen wordt, die even wel niet strenger kunnen genoemd worden dan die .voor Frankrijk ingesteld zijn. Gisteren avond stónd eene in lompen gekleede vrouw, met eene zuigeling op den arm, op denhoek eener straat eri verhaalde aan de voorbijgangers, dat zij sedert twee dagen niets te eten had gehad en ge- volgeiijk baar kind niet meer kon voeden. Eenige medelijdende personen gaven haar dien ten gevolge eenige geldstukken. Nadat zij omtrent een half uur alzooeen beroep op dealgemeene liefdadigheid gedaan had, snelde plotseling een man, van eene reusachtige gestalte op de vrouw toe, ontrukte haar het kind en wierp het onder de raderen vap een juist voorbij rij dende wagen, waaronder het onmiddelijk verbrijzeld werd. De bedelares jammerde eerst, doch achtte het weldra voorzigtiger om het op een loopen te zetten; want de man die het kind onder de raderen van den wagen had geworpen, toonde den voorbijgangers', dat bet slechts een pop was geweest. Alsnu was hun medelijden in toorn veranderd men vervolgde en achterhaalde de vrouw en leverde haar vervolgens der policie over. De zaak van den beer Bocher die in hech tenis is genomen wegens de verspreiding van stukken, betrekkelijk de besluiten van 22 Jannarij verliest meer en meer hare belangrijkheid. Alle denkbeeld van zamenspanning is opgegeven thans is bet niets meer dan eene eenvoudige correctionneele overtreding, en bet gerucht dat men nog getracht heeft in omloop te brengen als Zouden voorname leden dei Orléan- nistische partij in hechtenis genomen zijn is geheel en al ongegrond. Den 18 dezer heeft de koningin vergezeld van i!en koning met de jonggeborene prinses haar bezoek aan de kerk van Atocha gebragt en is op ha ren weg door de bevolking met de levendigste blijken van geestdrift ontvangen. Bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS, te Middelburg is uitgegeven JAARBOEKJE VOOR 1 852. Verzameld door tl. M. C. van OOSTERZEE. hikt drie steendrukplaten. Behalve eenen uitvoerigen KiWSMlfB met op gaaf van Maanstand Watergetijden en Hemelver schijnselen BEVOLKING, fill Ui re.H' O,STJt: It r.r lit zbbetawbenz, bevat dit Jaarboekje bajbuagbk in Proza en Poëzij, door de Heeren dr. Borsius, Boxidewijn, dr. IJA. Ca/lenfels, J. ab Utrecht Uresselhuis Jvan Harderwijk R%. JP, Hasebroek, H. Q. Janssen, dr. tp, J, Janssen, B. Ph. de Kanter J. J. L. ten Kale mr. A. Moens van Bloois IJ M. van Oosterzee dr. R. A. S. Piccardt mr. E. Risseeuw J. PP'as tnr. «S. de PPind en Y. PHIJS GEBONDEN IN ENGEISCH ZINNEN 1,45. Tg Goes, bij F. Klebcwbns Zoom.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2