MR LUIM. schade hierdoor veroorzaakt, is gering te achten, bij die. welke bij gebreke randen molen veroorzaakt zal worden door den hoogen stand des waters en het inunderen der bouwlanden waarop de wintergranen en bet kool- en aveelzaad zeer schoon staal. Men verneemt dat het onderloopen dezer landen nu onver mijdelijk is. öe bliksem sloeg ook in den wind-watermolen staande op de Oostwolder polder naast den stoom- molen. Men heeft echter den brand die daardoor ontstond spoedig kunnen blusschen. Te Selieemderineer (onder Midwolda) vond men eerie dragende koe op den stal met het voeder haar een oogenblik teroren gegeven, inden bek dood liggen; hoogstverinoedelijk werd zij door den bliksem ge trollen. Men schrijft uit Apeldoorn 19 Februari) Zoo als verwucbl werd heeft hier op last van Z, M. den Koning, ter gelegenheid van 1:1. D. ver jaardag, eene uitdeeling van spek, brood en bier plaats gehad aan 109 behoeftige huisgezinnen. Men schrijft uit Leeuwarden, 18 Februari) De natuurlijke kinderpokken heerschen nog altijd in deze stad. Velen laten zich, uit wijze voorzorg, voor de tweede maal vaccineren. Men verzekert, dat dezer dagen een kind door die ziekte aangetast, is Ier wereld gekomen. De moeder was gezond. Men méldt uil Groningen van den 17 dezer Nadat de kinderziekte reeds sedert een geruimen tijd in dit gewest had geheerscht heeft zij zich nu ook in deze stad geopenbaard. Gelijk eiders zoo worden ook hier de gevaccineérdén in geen hevigen graad aangetast. Tan daar dan ook, dat velen, die, uit godsdienstige begrippen tegen de vaccinatie waren er nu toe overgaan om zich en hunne kin deren te doen vaccineren. fJil Enschede wordt gemeld van den 18 dezer Deze week is alhier overleden, in bijna lOOjarigeh ouderdom zekere Wolff Frenkeltot den laatsten oogenblik was bij bij zijne volle kennis en in het bézit van alle geestvermogens. Een jaar geleden maakte deze grijsaard nog eene reis van 3 uren op een dag, Volgens berigten uit Indië, die echter allezins bevestiging behoeven, zoude het hof van Jedo, (Japan), uit kracht van oude traktaten, de hulp van Neder land in geval van eenen aanval van de Vereenigde Stalen, hebben ingeroepen. Mogt het feit waarheid zijn, dan vleit mén zich, dat Nederland als een waar dig bemiddelaar zal weten op te treden ten einde zoowel zijnen eigen handel, als die van alle beschaafde volkeren aan zich te verpligten. DUITSCMLAND. - Frankfort, den J8 February. Git Bern wordt geschreven dat aldaar bij voort during zeer verontrustende geruchten in omloop zijn, nopens de vijandelijke gezindheid van Lodewijk Napoleon ten aanzien van Zwitserland. Het be vestigt zich dat de bondsraad de lusschenkomst van Engeland beeft ingeroepen. Hiermede staat welligt in veiband dat de Britscbe gezant, die zich mei verlof in Londen bevindt, bevel beeft ontvangen, zich onverwijld op zijne post naar Bern te begeven. Gisteren woei te VTeenen een orkaan zoo als de oudste lieden zich niet berinneren. Van vvege de policie waren de meest mogelijke voorzorgen ge nomen waaraan men het ook wel gedeeltelijk moet toeschrijven dal men ten minste voor zoover tot beden bekend is geworden, geeri verlies van inenscben- levens te betreuren heeft. Evenwel waren de straten met dakpannen en afgewaaide soboovsteenen als bezaaid. FRANKRIJK. Parijs, den JS February. Het regevingsblad behelst behalve de wet op de drukpers nog eene zeer geruststellende verklaring der bewindslieden, betreffende de zucht derFransche regering om mede te werken tot handhaving van den algeméenen vrede. Deze verklaring is van den navolgenden inhoud «Toen er in 1848 werd gesproken van de ver- helling van prins Lodewijk Napoleon tot voorzitter der Republiek hebben vele Engelsche dagbladen en lieden die belang hadden bij zijne bestrijding vol gehouden dat liet plaatsen van eenen Bonaparte aan hét hoofd van Frankrijk niets anders was dan eene uittarting van geheel Europa en dat zijne ver kiezing zou moeten worden aangemerkt als bet sein tot eenen algemeenen oorlog. Men weet thansin hoe ver die vrees gegrond is geweest. Sedert den 2 December jl. heeft men onophou delijk datzelfde lasterlijke stelsel gevolgd. Partijzucht en onwetendheid hebben de banden ineengeslagen om den laster ingang te verschaffen. De meest on gerijmde veronderstellingen heeft men uitgedacht dan eens is er gesproken van eischen die op eenen bijna bedreigenden toon waren te kennen gegeven aan naburige Staten dan weder werd gewaagd van voorbereidende maatregelen tot hel voeren van eenén oorlog en de buitenlandsche correspondentien stellen met behulp van stoutmoedige leugens, onzen toestand voor in een geheel denkbeeldig daglicht. De tijd die gewoonlijk spoedig het werk der kwaadwilligen en zotten aan de kaak stelt schijnt ditmaal op éënè ongewone wijze huiinë pógingen in de hand te werken. Meer dan ooit te voren strooit men valsche verontrustende geruchten uit spreekt men van veroverings-ontwerpen noemt men zelfs de regimenten die gereed zouden zijn om de grenzen over te trekken. Daardoor wordt het algemeene krediet niet weinig verzwakt en de nijverheid op eene noodlottige wijze belemmerd. «Inmiddels heeft de Fransche regering sedert den 2 December geene aanvraag hoegenaamd gerigt lot de buitenlandsche Mogendhedenmet uitzondering alleen van Belgie "t welk is verzocht geworden om maatregelen te nemen ten einde te beletten dat daar te lande een stelsel van voortdnrenden tegenstand worde georganiseerd. Zij heeft geen soldaat mèer dan vroeger onder de wapenen geroepen geéné enkele algemeene wapenschouwing meer doen plaats hebben; in een woord, zij heeft niets gedaan, 't welk aan de naburige volkeren eenige aanleiding hoege naamd tot bekommering kan geven. Al de ontwerpen der Fransche bewindslieden staan in verband met eene verbetering van binnen- landschen toestand. Onfegtvaardige aanvallen maken op de regering geen indruk. Zij zal hare tegen woordige rustige stelling niet verlaten dan ingeval men eenen aanslag mogt willen beproeven op de nationale eer en waardigheid. Hare houding heeft geen oogenblik opgehouden vredelievende te zijn en elke tijding die mogt strekken om de Fransche regering in een ander daglicht voor te stellen is een grove leugen, welke men, na eene zoo bepaalde verklaring als die welke thans wordt afgelegd niet anders dan met een verachtelijk stilzwijgen kan beantwoorden. Een jong niensch, die na het middernachtsuur een bal verliet, lette niet in tijds op bet qui vine! van den schildwacht, die in de rue Richelieu voor de nationale bibliotheek geplaatst is en werd door een geweerschot gedood. Dit voorval heeft hier één treurigen indruk gemaakt. Met groote bevreemding vernam men heden, dat de heer Boeker, gewezen volksvertegenwoordiger en prefect en tevens administrateur der goederen van de familie Orleans, in hechtenis is genomen. Als réden daartoe wordt opgegeven dat de heer Boeker een zekér aantal gedrukte snikken, die op de inbeslag neming der bovenbedoelde goederen betrekking had dén in omloop heeft gébragt. Uit Madrid wordt onder dagtéèkening van den 12 Februari) gemeld dat de koningin een eigerihandigen brief had geschréven aan den minister raad' waarbij II. M. in liet algeméén haren dank betuigde voor de blijken van toegenegenheid en ge hechtheid welke haaf bij gelegenheid van den jongsten aanslag, zijn betoond. Op last der koning in zou er eene nationale inschrijving worden ge opend waarvan de opbrengst moest strekken tot het oprigten van ëen hospitaal als een aandenken aan de merkwaardige ontsnapping dér koningin aan het dreigende levensgevaar, Er is sprake, dat de koningin liet plan heeft opgeval otn, ten gunste der kroonprinses, afstand van den troon te doen. if. M moet daartoe in hel bij zonder worden aangezocht door zekére partij dié veel invloed óp den koning heeft éri die lèn laatste alzoo aan hef hoofd der regering hóópte Cé doen komen. Men meent eéne nadering tuschcn de léden des lta- binets en de den koning omringende pérsonen té heb ben opgemerkt; vandaar degeruchten van wijzigingen in het ministerie dié sedert eenigé dagen in omloop zijn. Het bezoek aan de kerk van Atocho moet uit gesteld zijn. BELGIE. aa Brussel, den J9 February. Dé geruchten, alsof Belgie gevaar zoude loopen, om eerlang een vijandelijken aanval van de zijde van Frankrijk te moeten duchten beginnen te vermi deren. De Vlaamsche bladen welke zich st hebben beijverd om te dien aanzien eenige or onder de menigte te onderhouden wijzen bij v< during op de werkzaamheden ter verdere bevesti van het Vlaamsche-Hoofdtegenover Antwerp maar daar staat tegenover, dat het bevelhebbers? over den staf van de tweede divisie van het le - aau den generaal Ghazaleen geboren Fransche en vertrouwd vriend van den generaal Magnan, opgedragen, en dat den eerstgenoeinden waarschijn) het bevel over deze krijgsmagtwelke het eerst o gevreesden aanval zoude hebben te verduren z worden toevertrouwd. Voor het oogenblik is der - halve de bekommering geweken maar dat zich o, vei wachts omstandigheden kunnen opdoen wel eene nieuwe wending aan de zaken kunnen geve wordt door niemand geloochend. ai6,!e Slaats-Ï .olet'ij. prijzen van 1000 en daarboven. 4de Klasse. 4de Lijst No. 3404 en 2776 ieder een Prijs va 1000. JMIlfSlTOft. fWSE.BE OPROEPING VAM SGHULDEISGHERS Op bevel van den Heer Begler-Commissaris in 1, Faillissement van MARIW-lIS EEITAIS te Axe, worden alle bekende en onbekende Schuldeischers i: dat faillissement opgeroepen, om op Woensdag di tienden Maart 1800 twéé en vijftigdes namiddag ten vijf ure voor gezegden Heer Üegter-Commisso ris ter Raadkamer der Arrondissements-Regtbank Goes, ten Stadhuize aldaar te verschijnen, ten eim voor zoo verre dit niet in de eerste vergadering van den achttienden Februari] laatstleden heeft plaats ge had hunne SCHULDVORDERINGEN te doen VERIFIËREN. Axel, den 21 Februari) 1852. De Curator in genoemd Faillissement H. J, van ECK. Op Donderdag den 4 Maart 1852, des na- tlifl middags ten 4 urezal in dé Dorpsherberg te Kloeiingè door het ministerie van den Notaris G. JhssEEUir, residerende te Goes, op bekomen fegterlijk bevel publiek worden te koop gepresenteerd Eene BROODBAKKERIJ op het Dorp Kloetinge en een Perceel BOOMGAARD en BOUWLAND, gelegen aldaarin den bijgang groot 1 B. 02 B. 50 ÉU. aankomende de Weduwe én Kinderen van wijlen ABRIAAW VERBERG. OPEffBARË VEREOGPXMG ten overstaan van den griffier Mr. P. J. A. van DAM. Op Vrijdag den 5 Maart 1852, des voormiddags ten 10 ure WÊ/ïf voor den eerzamen PIETER Wösasffi- VAK OOSTEIVte tP em elding en op de aldaar doorhem bewoonde Hofstede, van eenen kapitalen en aanzienlijken HORSEM I1ÏSPAU, bestaande hoofdzakelijk in 6 extra goede PAARDEN. 9 KOEIJEN, 4 RUN- DERS. 3 VARKENS, HOENDERS, aanzienlijke BOUW- en MELKGEREEDSCHAPPEN HOOI STRÖO én verdere tot het Landbouwersbedrijf be- hooreode GOEDEREN. Dit sedert eenigen tijd zeef gunstig bekend gewöf- den en door onderscheidene Departementen der Né- derlandsclie Maatschappij van Nijverheid aanbevolen Fabricaat, van den Heer C. C. BREMER, te Assen, Hóf-Léverancier van Zijne Majesteit den Koning en van Pfins Fredérih der Nederlanden is te Goes er. te Middelburg alleen verkrijgbaar bij 3. H. UGRTMAJfSf, Te Goes, bij F. Klbbuwbns Zóón.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2