1853.No. II. MAANDAG 16 FERRUARIJ. wyfiim iiiiiiigfiifiii., PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J.75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei iglen van J6 regels d f J .SO behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS tak GOES, herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Gemeente, aan de bepalingen der Wet van den 26e Ventose 4ejaar, betrekkelijk de zuivering derBoomen, Strui ken en Hagen, van Rupsenesten Ringen en Netten, welke voor deze Provincie verpligtend is gemaakt bij het Decreet van den 8 November 1810, en nader gepubliceerd bij Publicatie van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 26 Jannarij 1826 en manen dezelveter bevordering van hun eigen belang en dat van hunne naburen, dringend aan, om binnen den bij de wet bepaalden tijd, hunne in eigen dom of gebruik toebehoorende Boomen, Struiken en Hagen, van de daarin aanwezige Rnpsenesten Ie zui veren, ten einde niet te vallen in de kosten en straffen daarop gesteld als zullende aanvankelijk tegen 8 Maart eerstkomende, en voorts van 14 tot 14 dagen, zoo lang het saizoen 'het nemen van maatregelen tot wering van Rupsen zal toelaten, daarop naaun keurige Schouwingen gehouden, en legende nalatigen Proces- Verbaal opgemaakt worden volgens de wet. Gedaan ten llaadhuize van Goes, den 14 February 1852. Burgemeester en Weihouders voornoemd J. C. VAN dek MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris II. C. PILAAR. GOES, den J6 February. Als iets hoogst zeldzaams verdient vernield te worden dijt in ge kerkelijke gemeente van Nuis en Niebert vier paar uieosehen wonen die gelijktijdig in Mei 1800 in deze gemeente getrouwd zijn, zoodat zij in Mei van dit jaar 52 jaren zijn getrouw^ geweest. Deze personen zijn fe Nuis Jan G. Hazenberg en Alberlje Hazenbergoud 78 en 76 jaren te NiebertHesder E. Renkema en Itje Alsej-da oud 81 en 71 jaren, ffeddc JJde Roer en Trientje R. de Roer, oud 77 en 76 jaren; Popke Akkersma en Aukje h¥iebrfpids oud 73 en 73 jaren. Door de zorg van den hoogleeraar Miquel te Amsterdam heeft de Ned. Indisch regering in het midden des vorigen jaars eene bezending kina-boomp jes, van de beste soort, onlvangeij, die naar 'sLands plantentuin te Buitenzorg verzonden zijn om aldaar proeven met de cultuur te nemen. Mogt die proef gelukken waarvoor naar men meende veel waar schijnlijkheid bestaatdan zou dit niet slechts een zegen voor de inenschheid maar ook een belangrijk geldelijk voordeel voor lndië zijn daar de prijs van de kinabast zoowel door bet vermeerderd gebruik der kinine als door de roekelooze behandeling van den kinaboom in Zuid-Amerika, waar de Cascaril- leiros den boom tot verkrijging der bast eenvoudig vellen, zonder zich om zijne instandhouding lebekom meren in den laatslen tijd zeer is gestegen. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat eenige ingezetenen dier stad in aanmerking nemende dat onze handswerklieden dikwijls hun vak niet grondig verstaan, zich vereenigd hebben, om aan handwerks lieden, die zich door goed gedrag onderscheiden, de gelegenheid te verschaffen om zich in hun bedrijf te bekwamen derwijze dat zij voor vreemden niet be hoeven achter te staan. Door den koopman J. H. Hase, in de Lange Pooten, te 's Gravenhage, zijn verspreid zoogenaamde adres-billettcn, in den vorm van bankbiljetten. Eene oppervlakkige beschouwing dier adres-biljetten zon aanleiding kunnen geven om dezelve werkelijk voor bankbiljetten van ƒ25 aan te zien en daardoor mis leid te worden. In het algemeen belang wordt bij deze de aan dacht daarop gevestigd. Men schrijft van den Leijdschen Dam, den II February Sedert eenigen tijd houdt hier op bepaalde dagen een zoogenaamde wonderdoctor zitting, om men- schen die kwalen hebben, van goeden raad te die nen en hunne genezing te beproeven. De toevloed van inenschen uit naburige dorpen en uit 's Graven hage neemt telkens in aantal toe. Het gemeen ver haalt wonderen Tan de goede gevolgen welke de lijders ondervinden en van de diensten die de man schier geheel belangloos aan de lijdende inenschheid bewijst ofschoon men geen enkel persoon bij naam noemt die de gezegende gevolgen werkelijk heeft ondervonden. Noch hier ter plaatsenoch in den naasten omtrek, is een enkel voorbeeld van genezing bekend. Geneesmiddelen reikt de man niet uitbelooning vraagt hij niet doch laat zich die wel opdringen. Hij beveelt allen het geloof in God aan schrijft vele gebeden voor en liet aanroepen van Heiligen en in sommige gevallen het gebruik van hoendereijeren, welke op Witte Donderdag gelegd zijn. Ieder die den man wenscht te raadplegen be taalt 10 centsen ontvangt daarvoor een kaartje waarop het nommer staatdat de volgorde aanwijst, waarop men kan worden toegelaten. Er wordt han del in de toegang-kaartjes gedreven en er worden voor de laagste nommers betrekkelijk belangrijke sommen besteed of speculatie door winstbejagers daarbij in het spel komt zou niet geheel te verwon deren zijn. Heden was de toeloop van inenschen welke te voetmet daartoe opzettelijk varende schuiten en met rijtuigen aankwamen verbazend groot men schat het aantal op meer dan acht honderd doch welk een teleurstelling allen moesten ongetroost en ongeholperi terugkeeren, omdat de man niet ver scheen. Enkelen zijn daarop naar Soetermeer ge gaan in de onderstelling dat hij daar te vinden zou zijn. Men zal zich herinneren dat wij in der tijd gemeld hebben, dat het standbeeld van wijlen koning Willem II te Parijs zou worden gegoten. Op de afkeuring, welke daarop in de meeste binnenlandsclie couranten volgde werd tan goederhand de verzeke- ring gegeven, dat de gieting van het beeld in Neder land zoude plaats hebben. Thans vindt men in de Echo Universel het stellige berigtdat het stand beeld toch te Parijs zou worden gegoten. Wij hopen echter nog altijd dat onze Haagsche confrère verkeerd zal zijn onderrigt. (TV. R. C.) Men schrijft uit Leyden van den 14 dezer: Eene ontzettende wreedheid is dezer dagen aan het licht gekomen, Eene vrouw alhier riep het medelijden van som mige menschen in door op haar kind te wijzen dat steeds schreeuwde. Als reden daarvoor werd door haar opgegeven dat hetzelve grooten honger had. Een geneesheer, die meermalen de vrouw met het schreeuwende kind gezien had, werd opmerk zaam en vroeg aan de moeder naar de oorzaak er van; hij ontving het gewone bovengemelde antwoord. Hierop liet de menschlievende arts haar met zich mede gaan ten einde het in zijne woning iets te eten te geven. De moeder werd ondervraagd of het kind ook aan iets anders lijdende was, doch dit werd ontkennend beantwoord. De arts verzocht daarop om de kleederen van het kind eens los te maken doch hieraan werd niet direct voldaan, hetgeen argwaan verwekte, en nu werd het kind tegen den wil der moeder ontkleed ten einde het geneeskundig te onderzoeken. Doch wie schetst de verbazing van den geneesheer toen hij eene halve notendop ontdekte welke op den buik bevestigd was, en waaropder eene groote spin- nekop was geplaatst, die natuurlijker wijze het kind verwondde en onophoudelijk martelde. Men schrijft uit Leeuwarden 13 February: Volgens daarvan gedane kennisgeving zal liet zevende landhuishoudkundig congres, op Dingsdagden SJunij aanstaande en vier volgende dagen, binnen deze stad worden gehouden. Men verneemt dat bij die gelegen heid door de leden der sociëteit Amicilia aan dé leden van het congres een vocaal en instrumentaal concert zal werden aangeboden, in de groote kolf baanzaal dier sociëteit, waar tevens de vergaderingen van het congres zullen gehouden worden. Die zaai zal daartoe vooraf behoorlijk ingerigl worden. Tevens zal de harddraverij om eene niet zilver gemonteerde zweep van wege Z. M, uitgeloofd alsdan plaats hebben. Waarschijnlijk za] ook eene tentoonstelling van vee landbouwkundige werktuigen en dergelijke gehouden worden. Ook nog andere festiviteiten wor den hij deze gelegenheid verwacht. Nadat voor eenigen tijd in de provincie Gro ningen waren opgegraven het geraamte van een hert en daarna van een mensch, waarvan noch oorsprong, noch tijd van verblijf in den bodem, zelfs niet ver moedelijk, konden worden opgegeven, is er nu weder in het noorder gedeelte, in het veld een menschengeraamle gevonden waarvan men evenmin afkomst of tijd kan begrijpen. Voor de oudheidkundige kennis van ons land worden deze ontdekkingen gezegd van be lang te zijn in het bijzonder wat het hert aangaat. ÜUITSCHLAND. - Frankfokt, den JJ February. Men ontwaart in het Badenselie eene buitenge wone zucht lot landverhuizing; er hebben zich reeds 18000 personen aangemeld om op kosten der re gering naar Noord-Amerika getransporteerd te wor den. De gunstige berigten van de vroegere land verhuizers ontvangen schijnen niet weinig hiertoe te hebben bijgedragen. Volgens regtslreeksche uiededeelingen uit Berlijn zal door het aanstaande tol-congresde belasting op de beetwortelsuiker merkelijk verhoogd worden. Ook wordt van daar verzekerd dat de zending van den Franschen diplomaat David, aan onder scheidene Duitsche hoven ten doel heeftdeze mogendheden gunstig te stemmen ten aanzien van het door Lodewijk Napoleon gevormde planzich tot keizer van Frankrijk te verklareu.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1