1853. No. IS. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,76, Franco per Post f J,90. Qewone Advertentien worden a 20 etsde regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a J ,20 behalve het Zegelregti. BllIIIk IffiiWCTlJlMI!, GOES, den J°2 February. Bij den raad van state is thans in onderzoek het ontwerp van wet houdende regeling van het regts- gebied en aanwijzing der zetels van de verschillende regtscollegien enz. Men kan dus de aanbieding van dat ontwerp aan de tweede kamer eerlang te gemoel zien. Zoo wij wel onderrigt zijn dan zouden de kosten der regterlijke regeling zoo als zij bij dit ontwerp wordt voorgesteld, in vergelijking met de kosten die daartoe, ingevolge de tegenwoordige wet, vereischt worden nog eene bezuiniging van bijna f 200,000 opleveren. Daartoe zal in de eersteen voornaamste plaats bij dragen de suppressie van zeven geregtshoven welke, in overeenstemming met het bij de kamer aanhangige ontwerp van wet op de regterlijke organisatie bij dit ontwerp van wet is voorgesteld. Indien onze berigten juist zijn zou al verder zijn voorgedragen de opheffing van zes reglbanken doch zou hel aantal kontongeregten, op zeer weinige uit zonderingen r,a waar de weinig uitgebreide werk kring en onbeduidend regtsgebied in het oog loopend waren geene inkrimping hebben ondergaan. Naar wij vernemen zegt het IF eekblad van het Regthoudt men zich aan het departement van justitie bereids onledig met eene herziening van het wetboek van burgerlijke reglsvordering. De wijzigin gen van bet strafwetboek zijn reeds uit de bureaux van het departement verzonden. Men schrijft uit 's Gravenhage10 Februarij Naar wij van meer dan eene zijde vernemen zou de minister van Rosse het voornemen hebben op- gevat zijne portefeuille neder te leggen. De oorzaak van dit besluiI moet gelegen zijn in de aanneming door de tweede karner, in hare zitting van gisteren, van het amendement der heeren de Man c, s, tot gedeeltelijke aflossing dei schuld aan de Handel-Maat- schappij. Men meldt uit Leyden van den 8 dezer Gisteren werd alhier eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. De ISjarige zoon van een schipper had zijne moeder herhaaldelijk mishandeld waarover hij door eerien ouderen broeder onderhouden was die hem daarvoor slagen had toegebragt, waarop hij in haat legen dezen zijnen broeder ontstoken, een mes bij zich stak, met het plan om, wanneer hem wederom zijne misslagen onder het oog werden gebragl, zich dan te zullen wreken dit plan werd ten uitvoer gelegd daar hij zijnen broeder, hem later op straat ontmoetende twee gevaarlijke wonden in den buik toebragt. Hij trachtta eerst te ontvlugten doch werd spoedig gegrepen en in verzekerde bewaring gebragt. Men schrijft uit Amsterdam van den 8 dezer Gisteren omstreeks middernacht ontdekte men in een huis op eene der hoofdgrachten dezer stad dat er een manspersoon binnengeslopen was. Toen men dien persoon door de bevoegde magt wilde laten arresteren betuigde de dienstmeid uit dal huis dat hel haar vrijer was. De policie stoorde zich echter weinig daaraan en heeft niet alleen den man maar ook de dienstmeid in verzekerde bewaring genomen. Dezer dagen werd door een reiziger, van Ant werpen komende bjj zijne aankomst te Amsterdam in het logement bespeurd, dat hij eenen ruwen zwar ten diamant van eene groote waarde dien hij los in den zak droeg, had verloren. Na vergeefsche pogin gen om het verlorene terug te vinden, na zelfs vruch teloos de reis naar Antwerpen te hebben gedaan is eindelijk na verloop van twaalf dagen de verloren steen teruggevonden. Hij was als iets zonder waarde bij het schoonmaken der spoorwagens, op den Rijn spoorweg op den weg geworpen daar later opge raapt en ter hand gesteld aan den stationschef, die hem ter bewaring had weggesloten, Men schrijft uit Drongelen van den 7 dezer: Het volgende diene tot bewijs, dat de verkiezingen voor leden van den Gemeente-Raad niet overal even gelukkig zijn uitgevallen. In den loop der gepas seerde week zou iemand uit deze gemeente wiens huisvrouw bevallen wasbij den nieuw benoemden plaatselijken ambtenaar van den burgerlijken stand (den edel achtbaren heer G. M., die tevens als wet houder verkozen werd) de geboorte van zijn kind aan geven daartoe vervoegde de man zich, geadsisteerd door twee getuigen, aan het huis van evengenoemden ambtenaar, die echter, wat men ook aanwendde, volstrekt weigerde van deze geboorte eene acte op te maken of haar in de daartoe bestemde registers in te schrijven, en wel uilsluitend om de eenvoudige reden, dat hij zich daartoe niet bekwaam kende, want dat eene letter abuis f 2,50 en een heel woord fout 75 boete kostte; omtrent de geboorte van dit kind is alzoo aan de bepalingen van art. 29 B. W. niet voldaan. De vader van het kind heeft zich on» middelijk gewend tot de arrondisseinerits-regtbank te 's Hertogenbosch met ongeduld wordt derhalve de beslissing dier vreemdsoortige kwestie welker uit komsten wij zullen inededeelen te gemoet gezien. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 10 Februarij: Heden namiddag ten 2h ure vertrok van hier naar het naburige den Dungen eene schuit waarin zich 27 personen en daaronder ongeveer 20 vrouwen be vonden. Bijna aan de plaats der bestemming geko men liep de schuit op eene paal waardoor zij een zwaar lek bekwam. De gemelde personen, het gevaar ziende verdrongen zich aan eene zijde der schuit waardoor dezelve omslag en allen in het water ge raakten. Gelukkig zijn al de passagiers dadelijk ge red, hebbende men den schipper eerst na lang zoeken aan een wissen dood kunnen ontrukken. Een drietal bewoners van den Dungen, waagden zich in een klein bootje om de in gevaar verkeerende naluurgenooten bij te slaan vooral verdient het kloek gedrag van zekeren de Haas inwoner dezer stad, met lof ver meld te worden, daar hij, na eerst zijne vrouw, (die evenwel in een zeer bedenkelijken toestand verkeerde) na geruimen tijd zwemmens gered te hebben zich weder te water begaf en de zelfvoldoening mogt sma ken nog twee vr jwen te redden door ze boven water te houden tot genoemde bewoners van den Dungen hen ter hulpe kwamen. IfiTIIk IffiilMlIIgl. DUITSCHLAND. - Frankfort den 8 Februarij. Volgens eene uit Berlijn aan de Breslauer Zei- tung gedane mededeeling, zou de Oostenrijksche ge zant te Parijs met den president der republiek eene overeenkomst gesloten hebben, volgens welke bij ze kere eventualiteiten, Zwitserland door de troepen dier beide mogendheden zoude bezet worden. Deze han delwijze van Oostenrijk is te Berlijn, naar het schijnt zeer kwalijk genomen, te meer daar Pruissen wegens Neufchatel wezenlijke belangen in Zwitserland heeft te behartigen. Voor zoo verre Frankrijk betreft ge looft men dal hetzelve tot eiken prijs zijn gezag in Geneve wil vestigen, omdat deze plaats de zetel van alle revolutionnaire bewegingen in Zwitserland is. Men legt aan Lodewijk Napoleon mede ten lastedat hij op het bezit van Savoye speculeert. Deze mede deeling maakt hier eene zekere sensatie, ofschoon over het algemeen de zaak zelve nadere bevestiging ver eischt. Uit Bern wordt van den 6 dezer geschreven dat, volgens een aldaar verbreid gerucht, de Fran- sche gezant zijnen pas heeft verlangd en ten gevolge van dien, de bondsraad bevel zoude hebben gegeven om, tot bezetting der grenzen, de troepen bijeen te roepen. Dit gerucht dat nadere bevestiging ver eischt heeft voornamelijk zijne bron in den eisch der Fransche regering, dat de staatkundige vlugte lingen van het Zwitsersch grondgebied moeten ver wijderd worden. Op de weigering van den bondsraad om hieraan onvoorwaardelijk te voldoen, is, naar men zegt eene tweede nota van Parijs ontvangen die bedreigingen behelst, door welke men de eer en on- afkankelijkheid der Zwitsersche natie aangerand ge looft. Met ongeduld ziet men de nadere bijzonder heden te gemoet. De jongste nota der Fransche regering heeft in Zwitserland veel verbittering verwekt. Voor eenige dagen waren een aantal Oosten rijksche mineurs in de onderaardsche gewelven der vesting te Mainz werkzaam. De arbeid afgeloopen zijnde werden de gewelven zoo als gewoonlijk gesloten. Men dacht er evenwel niet aan dat iemand kon achter gebleven zijn doch vertrouwdetoen men later een der mineurs miste, dat hij gedeserteerd was zes dagen waien er reeds verioopen toen te verrigten werkzaamheden andermaal een aantal mi neurs naar de gewelven voerde tot hunne groote ontsteltenis vonden zij den vermisten mineur daar door den honger uitgeput terug. Hij had zich om zijnen honger te stillen reeds stukken uit den arm gebeten. Naar het hospitaal overgebragt zijnde overleed hij binnen weinige uren. ENGELAND. Londen, den 7 Februarij. Het dorp Holmfirth nabij Huddersfild is in den nacht van 5 Februarij door eene waterramp bezocht geworden. De daar aanwezige fabrieken worden van het noodige water voorzien uit onderscheiden in het gebergte gelegen reservoirs. De in den laatsten tijd gevallen regen had een derzelve zoodanig gevuld, dat de drukking van het water de wanden verbrak, en de ontzettende stortvloed met onweerstaanbare kracht het dorp overstelpte in zijne vaart geheele rijen huizen met de slapende bewoners wegrukkende, en de straten verstoppende met de overblijfselen der gebouwen en de lijken van menschen en dieren. Reeds heeft men 60 lijken uit het water gehaald. In het geheel worden een honderdtal personen vermist. De schade door deze vreeselijke gebeurtenis te weeg gebragt is zeer aanzienlijk. Er is thans bepaald dat de kapiteins Belcher en Kellett het bevel zullen voeren over de noord- pool-expeditie, ter opsporing van sir John Franklin. De expeditie zal vertrekken, zoodra het weder daartoe eenigzins gunstig zal zjjn.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1