GM8SCIE las, 1853. No. I BiiKik Mmmmmmmm SSÏL waSmwSST MAANDAG 9 FEBRUARIJ. IKTO1II M11IIICTMT1II» ADVERTENTIE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. SaSMÊI -h roiRvvr De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J75 Franco per Post f J,90, Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigien van J6 regels a f d ,20 behalve het Zegelregt. NATIONALE MILITIE. Het PLAATSELIJK BESTUUR van GOES, verwittigt de Ingeschrevenen voor de Nationale Milite van dezen jare, dat de Alphabetische Naamlijst, van alle de personen die aan de ügting van dit jaar moeien deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal Üggen op het Raadhuis, van Maandag den 9 tot Zaturdag den 28 February d852, des morgens van negen ure tot des namiddags twee ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weg gelaten daarvan aan den Heer Militie Commissaris kennis le geven, met last zich op den 6 MAART 1852 des morgens ten tien ure le bevinden te Goes in de groote Geregtszaal op het Raadhuis ten einde aldaar voor de dienst der NATIONALE MILITIE te LOTEN, en, redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te gevenalsmede om de bewijzen tot 6taving derzelve en bij de wet gevor derd uiterlijk binnen vijf dagen na de loting, over te leggen oan het Bestuur der Gemeente, Goes, den 7 Februarij 1852. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn. J. C. van oer MEER MOHR Ter ordonnantie De Secretaris H. C. PILAAR, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis vaneen ieder die het aan gaat Dot liet tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Belasting op de HONDEN, over het dienstjaar 1851 gearresteerd den 17 Januarij 1852, en door Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie executoir ver klaard den 28 derzelfde maand aan den Ontvanger der Plaatselijke Belastingen ter invordering toege zonden is mitsdien ieder belastingschuldige verma nende om het deswegens verschuldigde ten Kantore van voornoemden Ontvanger le voldoen. Zullende aan deze op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Raadhuize van Goes, 7 Februarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris II. C. PIL A A R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat; Dat volgens art. 1 van het fji nK Reglement op het houden van openbare Veemarkten, tot han del in Paarden, Runderen, Schapen en Varkens binnen dezelfde Stad, gearresteerd den 7 Aprii 1845 en gepubliceerd den 26 dier maand op de laatste Di ogsdag in de maand Februarij, zijnde dit jaar den 24 dier maand aldaar zoodanige Veemarkt zal ge houden worden, en dat dezelve zal onderworpen zijn aan de bepalingen in dat Reglement vervat. En zal zulks door afkondiging aanplakking en insertie in de Goessche Courant worden bekend gemaakt. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 7 Februarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PILAAR. GOES, den 9 Februarij. Naar wij vernemen zijn door Z. E. den Commis saris des Konings de noodige beschikkingen genomen, ter zake van de in drie gemeenten van dit eiland heer» schende besmettelijke ziekte onder de Paarden. Van de paarden van den landbouwer Feijtelte Kattendijke zijn er bereids 3 en van die van den landman Bemijnse te Wolfaartsdijk 5 overleden; terwijl de paarden van den landman Lokerse te Heinkenszand allen zijn aangetast. Men schrijft uit 's Gravenhage 6 Februarij Z. M. heeft zijn verlangen doen kenbaar maken om wederom dit jaar geene openbare feestplegtigheden, ter gelegenheid van HDs. aanstaanden verjaardag, te doen plaats hebben, doch dezelve andermaal te ver- eenigen met die, welke op 17Junij gevierd worden. Heden zijn door de procureurs Eyssell en Clant conclusie genomen in zake van jonkh. R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de hooge erf genamen van wijlen Z. M. Koning Willem II. De eischer concludeerde tot veroordeeling van de gedaag den tot betaling eener som van 2625 en voldoening van vijf driemaandeiijksche termijnen van f 525 ieder, behoudens de nadere regten van den eischer. De gedaagden concludeerden tol ontzegging van dien eisch, of althans tot niet-ontvankelijk-verklaring en veroor deeling in de kosten. De pleidooijen zijn bepaald op 16 April e. k. Men verneemt met belangstelling dat de redactie, voor de zamenstelling van het Nederlandsch Woor denboek met den 1 dezer een aanvang heeft ge maakt hare circulaires tot uitnoodiging van mede werking aan verschillende taalgeleerden hier te lande rond te zenden. Nu deze eerste stap gedaan is zal het van den ijver onzer taalbeoefenaars afhangen in hoe ver deze aangelegen zaak een gunstigen uitslag erlangen zal. Op den 1 Februarij zijn te Sneek door het huwelijkvereenigd Reinard Avontuur, oud 77 en Dieuwke Postma, oud 74 jaren. De man nam nu zijne vierde vrouw en de vrouw haren tweeden man. Men meldt uit 's Gravenhage van den 5 dezer Heden heeft het prov. geregtshof in Zuid-Holland uitspraak gedaan in de zoo veel gerucht gemaakt hebbende zaak van de predikantsvrouw M. te Rijns burg weswege voor dit hof heeft teregt gestaan. A. M. beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan een persoon op het afgesloten erf van genoemden predikant. Het hof heeft, die daadzaken aannemende, en op de gronden, door den verdediger, den advoc. v. Raallevoorgedragen, uitgemaakt dat zij het kenmerk van diefstal misten. Het heeft den besch. mitsdien verklaard niet schuldig aan den hem ten laste gelegden diefstal en heeft hem daarvan vrijge sproken; doch heeft hem schuldig verklaard aan het dooden van eenen haan zonder noodzaak en hem, op grond van art, 454 en 463 slrafregt, veroordeeld lot eene gevangenisstraf van 14 dagen. Wij vernemen dat de beroemde inrigting en stichting voor verwaarloosden te Montfoort, van den heer/"rankenhuyzen, aan hetwelk hij al zijne zorg heeft toegewijd en zijn vermogen besteed thans in vollen bloei, eerlang in handen zal overgaan van eene Maat schappij, welke haar nog verder zal trachten uit te brei den en haar een voortdurend bestaan te verzekeren. Men leest in het Handelsblad: Ten aanzien van het bekende ontslag van den baron v. Baders, als gouverneur van Suriname, bevat een brief uit Weenen het volgende: «Den 21 Junij 1851 was het Oostenrijksche koop vaardijschip F"enesia kapitein Rennieri Czar, uit Texel naar de Nedei landsche kolonie Suriname gezeild. Bij de aankomst te Suriname woedde onder de be manning der oorlogs- en koopvaardijschepen aldaar de geele koorts met buitengewone hevigheid ten gevolge waarvan de kapitein en 5 matrozen als offers vielen. De nog gezond geblevene drie matrozen, be nevens de scheepsjongen, verlieten het schip en dwaal den het land door. Op bevel van den gouverneur aldaar werd nu hei schip, als een goed zonder eige naar, voor den spotprijs van 5100 gl. verkocht. De Oostenrijksche regering t>r«gl tegen dezen vvederreg- telijke handelwijze baar beklag in en had het genoe gen dat zij niet te vergeefs vertrouwd had op de billijkheid en regtvaardigheid der Nederlandsche re gering, daar thans Jangs diplomalischen weg het be- rigt ontvangen is, dat de gouverneur van Suriname baron v. Raders, teruggeroepen en tevens de verze- kering gegeven is, dat de belangen der bij deze zaak betrokkenen in den uitgestreklsten zin zuilen behar tigd worden." DUITSCHLAND. - Frankfort, den 4 February. Ter gelegenheid eener serenadewelke door de studenten gedurende het verbljjf des konings van Sak sen te Leipzig gebragt werd hebben van de zjjde der ingezetenen manifestatien plaats gehad die niets minder dan vleijend voor Z. M. waren, Onze vroegere mededeeling dat Rendsburg tot bondsvesting zal verklaard worden, wordt heden van onderscheidene zjjden bevestigd naar men verneemt heeft zulks van de zijde der Deensche regering den hevigsten weerstand ontmoet en het was eerst na de ontvangst der jongste Oostenrijksche nota dal men le Kopenhagen het besluit nam, zich naar den wensch der overige groote mogendheden te schikken. De be slissing van dit gewigtige punt, heeft tot onmidde- lijk gevolg, dat de Oostenrijksche troepen nog in den loop dezer maand Holstein zullen ontruimen. Ham burg zou naar men beweertnog voorloopig bezet blijven men weet echter door andere reglstreeksche beriglen per telegraaf uit Weenen ontvangen dat de Oostenrijksche troepen mede deze vrije rijkstad als mede Lauenburg zullen verlaten, en daartoe de noo dige toebereidselen maken. Er is hier sprake van een traclaat tusschen Oostenrijk en Frankrijk waarbij deze mogendheden zich tot gemeenschappelijke maatregelen ten opzigte

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1