WAARSCHUWING, DONDERDAG 29 JANUARIJ. BIWUIII k MffilIIWMTIIIo NATIONALE MILITIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 franco per Post f J ,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodbei igten van .16 regels a f J.20 behalve hel Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze Ier kennisse van allen die het aan gaat dat de Militie-Raad, krachtens art. 126 der Wet op de Nationale Militie van den 8 Januarij 1817 Staatsblad N°. I) over dezen jare zijne Eerste Zittingtot onderzoek der Lotelingen voor een jaar vrijgesteld volgens art, 37 der Wet van 27 April J820 Staatsblad N°. II), welke ver- meenen inogten regt op vrijstelling te hebben zal houden te Middelburg Hoofdplaats dezer Provin cie op Maandag den 9 Februari] aanstaande des morgens ten half tien ure, in de Abtdij aldaar. Van deze verpligting zijn echter uitgesloten, zoo danige Lotelingen welke geenerhande reden tot vrijstelling hebben daar dezulken voor den Militie- Raad niet behoeven te verschijnen en finaal voor de dienst gedesigneerd zullen zijn. Terwijl bij deze alle Ouders Voogden Curators at Gemagtigden worden herinnerd, dat zij, reclames hebbende, voor hunne absente Zonen of Pupillen zich zullen moeten gisteren ten dage, ure en plaatse voor meld. Zullende de Commissie voor de werkzaamhe den der Nationale Militie tot de afgifte der benoodig- de Attesten vaceren ten Stadhuize alhier, Vrijdag •den Februarij 1852, des middags ten twaalf ure, ter opmaking van welken men vooraf Ier Stads-Griffie de noodige opgaven gelieven te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden gepubliceerd en genffigeerd mitsgaders geplaatst in dezer Stads-Courant. Goes, den 28 Januarij 1852, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C. van oer MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris U. C. PIL A A R. GOES, den 29 Januarij. Men schrijft uit Middelburg van den 28 dezer Gisteren had alhier voor het front eener parade, de executie plaats van een vonnis, gewezen door den krijgsraad in hel provinciaal kommandement van Zee land bij hetwelk Johannes Robertus van der Heyr den. sergeant in hel 5de regiment infanterie, is schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd met inwen dige braak en ontrouw gepleegd in een militair bewind van penningen waarover hij was gesteld mitsgaders van eene sententie van het hoog militair geregtshof, bevestigende een vonnis van denzelfden krijgsraad houdende schuldig-terklaring van Lam- bertus van der Kolk, kanonnier in het 2de regiment vesting-artillerie, aan feitelijkheid tegen de eerbaar heid uitgeroeid met gewelddadigheid en gepleegd tegen een kind beneden de volle vijftien jaren. Zijnde heide personen ter dier zake verklaard, vervallen van den militairen stand en eerloos en veroordeeld tot de straf, van confinement in een rasp- en tuchthuis gedurende den tijd van zes achtereenvolgende jaren. Men schrijft uit Vlaardingen van 25 Januarij Een lieden binnenkomend koopvaardijschip loste eenige salutschoten met het betreurenswaardig gevolg dat een jongeling door de prop van een stuk geschut gedood en eene vrouw gekwetst werd. De proppen zitten natuurlijk steeds op de stukken, die gelost wor den doch men diende de stukken zoo te pointeren, dat de proppen niet, gelijk in dit geval, ongelukken stichten. Dezer dagen is te Utrecht eene vrouw door het schielijk nuttigen van zeer heete spijzen, plotse ling overleden, De IJ- en Amstelbode zegt met zekerheid vernomen te hebben, dat de regtzaak, ingesteld door jhr van Andringa de Kempenaartegen de Erf genamen van wijlen Z. M. JFillem IJ, ten genoege van eerstgenoemde in der minne is afgedaan. Men leest in de Leidsche Courant het vol gende Het Waalsche comité voor de zaken der Wal- densche kerk in Piemont heeft aan al de klasses der Hervormde kerk in Nederland gezonden de vol gende circulaire Op een adres van den heer P. Revelmo- aerateur der Waldensche kerk in de Valleijen van Piemont verzoekende om vergunning tot hei hou den eener collecte onder de hervormden hier te landeten behoeve van den opbouw eener protes- tantsche kerk te Turin, heeft de minister van jus titie voorloopig belast met het bestuur van het departement voor de zaken van de hervormde eere- dienstenz., bij dispositie van den 15 November 1851 N°. 14, vergunning verleend tot hel doen der verzochte inzameling, onder aanbeveling van de leeraars en opzieners der gemeenten bij aldien deze daartoe termen vinden De algemeene synodale commissie der Nederlandsch- hervormde kerk beeft daarop in hare handelingen den wensch uitgedruktdat deze inzameling voor spoedig inoge voortgaan en hare verwachting dat de vaderlandsehe gemeenten hare gunstige gezindheid jegens het edel volk, die zij zoo vele malen krachtig openbaardeniet verzaken zullen en nu ook de christenhand zullen leenen om het kerkgebouw te doen rijzen, dat daar slaan zal als een gedenkteeken van het verbroken juk de zegepraal der evangelie- vrijheid eeuwen lang met alle kracht gehandhaafd en bij menige vervolging duur betaald met bloed en tranen. De heeren JD. Revelpredikant te 's Graven hage P, J. Marcus predikant te Rotterdam J, HGerlach predikant te Middelburg en E. A. Zublipredikant te Delft, leden van het Waalsch comité voor de zaken der Waldensche kerk in Pie mont, daartoe door het Waldensche kerkbestuur aan gezocht verklaren zich bereid de giften te ontvan gen welke in de gemeenten bijeen gezameld zullen worden loor de boven omschrevene Christelijke onderneming, en nemen op zich, zorg te dragen, dat de hun toe te vertrouwen gelden zoo spoedig mogelijk zullen worden overgezonden. Dienovereenkomstig verzoeken zij hunne geëerde broederen de leden der klassikale besturen van de Hervormde kerk om naar hun beste vermogen te willen bevorderen dat de vergunning des Ministers goede vruchten oplevere in de gemeenten en daar toe in ieéeren Kerkeraad het doen eener inzameling in overweging worde genomen. Moge eenmaal in het kerkgebouw dat te Turin zal worden gesticht erkentelijke gebeden tot den Heer der gemeente opgaan voor de weldadige ge loofsbroeders in Nederland I" Men schrijft uit Leijden van den 26 dezer: Voor eenige dagen had een soldaat, van het alhier liggende garnizoen bijna zijn kameraad uit wraak zucht om het leven gebragt. Des avonds bij de ronde in de kazerne, eene lantaarn moetende dragen en waarschijnlijk meer sterken drank gebruikt heb bende dan hij wel verdragen kon werd hem door een ander| soldaat verweten, dat hij niet in staat was goed te loopen en hem door dezen de lantaarn afge nomen. De beschonkene verre in ligcbaamskrachteu voor zijnen makker moetende onderdoen en hem dus niet openlijk durvende aanvallen, sluipt later, terwij! alles in rust was naar zijnen slapenden makker en bragt hem met een mesje een wonde toe aan den hals. De verwonde is naar de infirmerie vervoerd en de dader in hechtenis genomen. Indien eenig voorwerp op het gebied dei uit vindingen de algemeene aandacht verdient dan is dit voorzeker het middel genaamd React ifuitge vonden door de HH. E. Sf F. Dam te Brussel als zijnde een behoedmiddel legen het aanzetten van kettelsteen eene der voornaamste oorzaken waar door dikwerf de stoomketels springen Verscheidene proeven door de voornaamste eige naars van stoomwerktuigen, zoo hier als elders, ge nomen hebben de gunstigste resultaten aangeboden en bet bewijs geleverd dat het boven alle andere middelen aangewend tegen de zoogenaamde incrus- latien of het aanzetten van steen in stoomketels verre de voorkeur verdient, en men zich met zeker heid kan verlaten op deszelfs onfeilbare uitwerking ook de bestaande aanzetsels doet het loslaten en op ruimen. Daar dit middel veilig kan worden aanbe volen, is het voor het publiek van belang hierop de aandacht te vestigen van allen die stoommaehienes bezigen te meer daar de kosten daarvan met het oog op de voordeelen en de ongelukken die zullen voorkomen worden uiterst gering zijn. Men schrijft uit Haarlem van den 27 dezer: Gistei en is hier de volgende ijsselijke misdaad be kend geworden Een metselaar, Tweelaart genaamd, in de Kok- steeg woonachtig moet Vrijdag avond jl. in dron kenschap en na voorafgegane twist, zijne huisvrouw den hals afgesneden en vervolgens om de misdaad te bedekken het lijk in een put verborgen hebben. Daar de vrouw vroeger meermalen om twist wegge- loopen waskon haar verdwijnen gedurende de eerste dagen, geene verwondering baren, doch giste ren morgen scheen hij zelf le begrijpen, dat demis daad niet langer bedekt kon blijven. Hij zeide der halve lot zijn zoon (omstreeks 15 jaren oud): «Ik heb uwe moeder vermoord en gij moet mij helpen om haar lijk van de Koude Hoorn in het Spaame le werpen.» Deze weigerde dit echter, waarop de vader zijn zoon met den dood bedreigdezoo hij den gepleegden moord durfde aangeven. Later ech ter hiervan naar het schijnt teruggekomen zeide hij andermaal lot zijn zoon ga het aangeven zoo gij wilt ik ga mij het leven benemen. Daarop is hij weggegaan en naar Zandvoort geloopen. De jus titie, die midderlerwijl kennis van de zaak gekregen hadkwam hem voor en nam hem in bovengemeld dorp op een uur afstands van deze stad gelegen in hechtenis. In het rijtuig waarmede hij werd weggevoerd, trachtte hij zich de polsaders af te snijden maar dit mislukkende is hij hier levend ternggebragt en in verzekerde bewaring gesteld.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1