lende deelen van de bewoonde aardehebben hel woord gevoerd. De eersle redenaars bedienden zich van de oudere lalen en daarop voigdell Italianen Franscheri Spanjaarden Portugezen Duitschers Engelschen, Schotten, Ieren, Zweden, Nederlanders, Polen, Hongaren, Illyriers, Bulgaren, Turken, Grie ken KataloniersMalthezersHebreërsSyriers ChaldeërsKopten Arabieren Ethiopiers Geor- gicrs Amhaziers Chinezen Samaritanen Arme niërs Perzianen Albaniers, SabeërsMongolen, Kurdcu en Celten welke allen zich in hunne moe dertaal uitdrukten. Daar de gehoorzaal te klein was, om al de belangstellenden te bevatten zoude het feest den volgenden dag worden herhaald. Men leest in een der dagbladen van Frankfort, 't welk meermalen als een orgaan van de bonds-ver- gadering is aangemerkt, hel volgende betoog: De beide vredes-verdragen van Parijs (1814 en 1810) en de jegens den persoon en het geslacht van Napoleon aangegane overeenkomsten behooren tot de geschiedenis. Deze bepaalt eehter alleen hare waarde. De bedoelde overeenkomsten waren tegen deFransche omwenteling gerigt en hebben desniettegenstaande noch in 1830, noch in 1848, verpligtingen opgelegd of vorderingen gewettigd volgens dezelve werd hel geslacht van Napoleon voor altijd van de Begering in Frankrijk uitgesloten en toch heeft niemand op grond derzelve de benoeming van Lodewijk Na poleon tol Voorzitter der Republiek kunnen verhin deren. Wij kennen de spilsvindige onderscheiding welke men in de bij de Constitutie van 1848 bepaalde afscheiding der wetgevende van de uitvoerende magt meent te vinden maar zij gaan ons niet aan. Dergelijke overeenkomsten hebben bij al de opregtheid der bedoelingen slechts eene betrekkelijke waarde. Al de vredes-lractalen beginnen hiermede, dat voor altijd vrede vriendschap en goede verstandhouding zal bestaan en toch is de oorlog niet uil de wereld verbannen, en begint een nieuwe vrede met eene nieuwe eeuwigheid. De wegen van het noodlot zijn niet vatbaar om te worden nagevorscht en de mensch behoort niet wijzer te willen zijn dan de Godheid. ENGELAND. Londen, den 2J January. De oneeniglieid tusschen de werklieden en fabrie kanten duurt steeds voort. Van de 189 vereeni- gingen hebben reeds 72 hun gevoelen te kennen gegeven aan de centrale associatie, en daarvan heb ben 69 hunne goedkeuring geschonken aan de heffing van 10,000 p st. op de maatschappelijke fondsen, voor de daarstelling van werkplaatsen. De Globe zegt gemagtigd te zijn het berigt te kunnen tegenspreken alsof de heer Beatson van zijne espeditie ter opsporing van sir John Franklin zou afgezien hebben. Te Portsmouth worden be reids matrozen voor deze expeditie aangeworven. LI Maandag avond werd er alhier eene mee ting gehouden van zeer aanzienlijke ingezetenen dezer hoofdstad me! hel doel om over de verdedi gingsmiddelen des lands, ingeval eener landing, te spreken. Sir John Phillipparl bekleedde het voor zitterschap. De heer Serie stelde voor, hel gouver nement Ie verzoeken het volk in dert wapenhandel Ie oefenen ten einde bel gereed zoude zijn des ge vorderd een inval af te slaan. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl er eveneens een commité benoemd werd dat het gouvernement over deze gewigtige aangelegenheid raadplegen en daarover in de volgende vergadering rapport uitbienge.ii zou. FRANKRIJK. Parus, den J"i January. Gelijk te voorzien was is het plan om de goe deren van hel huis Orleans in beslag te nemen opgegeven. Men is daarover algemeen zeer tevreden en de openbare fondsen welke gisteren onder den invloed van dit gerucht eene daling hadden onder gaan hebben zich sedert weder hersteld. Te gelijk heeft men vernomen dat de oneeniglieid die sedert éenigen lijd in den boezem van het kabinet heerschte, heeft opgehouden alzoo eene dubbele reden tol geruststelling. Er heeft een gerucht geloopen, als zou eene repu blikeinse!)-or lean istlsche samenzwering bestaan, die in en builen Frankrijk aanzienlijke vertakkingen zou hebben. Niemand slaat echter eenig geloof aan dit gerucht, waarvan sommige legitimisten zoo men wil, gebruik hebben gemaakt, oin hunne aansluiting aan hel tegenwoordig bewind te Vergoelijken waarvan hel gros hunner partij nog. niets wil wefe'ri. Gisteren verscheen de president der republiek op bet onverwachts in de opera hij was op zijnen weg derwaarts door geen escorte vergezeld geweest. Bij zijn vertrek werd hij met algemeene toejuichingen begroet. In den namiddag had hij mede zonder eenig escorte de werken en toebereidselen aan het paleis der Tuillerien bezigtigd. Hel standbeeld van keizer Napoleon dat be stemd is om te Lyon te worden geplaatstis nage noeg voltooid. Dit standbeeld het werk van den graaf van Nieuwerkerke, zal, voor het naar de plaats zijner bestemming verzonden wordt op een der pleinen alhier ten toon gesteld worden. Een zeker aantal socialisten zien met genoegen, dat de heer de Persigny aan het bewind gekomen is; zij verwachten toch van hem eene tegemoetkoming aan hunne beginselen zij hopen op hel in werking komen van een nieuw finantieél stelsel, dal aanvangen zal met de afschaffing der oclrooijen. Werkelijk is de heer de Persigny van Oordeel dat de regering beter doet wanneer zij steunt op den landbouwer en arbeider dan op de burgerij; dat het beter is Wanneer zij op het platte land en op de faubourgs dan op de sleden rekent. Wat de buitenlandsche staatkunde aangaat, houdt men den heer de Persigny voor een voorstandei van een bond met Engeland, doch gelooft men tevens, dat eenige andere krijgszuchtige plannen, wel eens een begin van uitvoering zouden kunnen erlangen. Dit laatste vooral verdient echter in allen deele bevestiging. Van lieverlede komen weder een aantal vreem delingen binnen deze hoofdstad aan. Onder de aan zienlijksten noemt men den generaal Collegno bui tengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Sar dinië den Oostenrijkschen prins Rarel von Lich- nowsky, den prins Salm Kirbourg, den graaf Doria de lords Churchill en Brougham en den Peruaan- schen prins Fetje-Ahmel. Men is reeds begonnen met het gieten in brons van een groot getal arenden waarmede de banieren der nationale garde en van het leger zullen voorzien worden. Het model stelt een arend voor die met den eerien klaauw op eene globe rust en in den an dere het bliksemvuur geklemd houdt. In de maand Maart aanstaande zullen de biblio theken van Lodewijk Philips verkocht worden deze verkooping zal wel eene maand duren. In het kanton Aspre-les-Veignes, in het depar tement der Beneden-Alpén heeft men getracht des nachts de kazerne der gendarmerie in brand testeken; de eerst ontwaakte gendarmen, die naar buiten snel den om het vuur te blusschen werden met eenige geweerschoten begroetwaarna de boosdoeners de vlugt namen, zonder dat hel tot dusver mogelijk was een hunner in handen te krijgen. Z' Univers zegt uit Napels berigt te hebben ontvangen, dat koning Ferdinand voornemens zoude zijn in navolging van liet welgelukte voorbeeld van den president der Fransche republiek aan zijné on derdanen eene grondwet van eigen maaksel te schenken. Gelijk men weet is de grondwet, die in 1848 door den Koning van Napels was aangenomen, sedert op geheven zoodat dit koningrijk in een voorloopigen toestand verkeert. V Univers beweert dal koning Ferdinand met het Uitvoeren van zijn plan alleen wacht op het einde van het grootë staatkundige proces, dat op dit oogenblik aanhangig is voor de criminele regtbank. Heden 23 Januarij behelst de Moniteur een decreet, waarbij, in navolging van hetgeen onder Lode wijk XVIII ten op/igle der familie goederen des keizers geschied isde verkoop bevolen wordt van alle goedeTen, toebeboorende aan de familie Orleans binnen een jaar tijds. Deze verkoop zal geschieden terr voordeele der eige naars en wel van die goederen welke niet door Lo dewijk Philips aan zijne kinderen geschonken wer den bij zijne troonsbeklimming. Wat de laatste goederen betreft, zoo wordt bijeen ander decreet bevolen dat zij aan het domein van den staat zullen vervallen, en dat de prijs, die er voor verkregen wordt, Zal bestemd worden als volgtna melijk De Weduw-gift aan de hertogin van Orleans Zal voortdurend uitgekeerd worden en inde eerste plaats op de opbrengst van den verkoop ingehouden worden. Hef overschot van de opbrengst Zal aan maatschap pijen van hulpbetoon, aan de wijkplaatsen voor werk lieden aan de dotatie van het Legioen van Eer en voor de oprigting van opvoedings-gestlchten voor de weeskinderen bestemd worden. Het besluitwaarbij aan de verschillende mo numenten pleinen en stratenhunne oude namen worden teruggegevenzal ook van toepassing worden verklaard op onze kolonie in de Indische Zee en dat met te meer regt, omdat de naam van het eiland Bourbon in den handel nog altijd bekend is. Men maakt reeds toebereidselen voor het nati onaal feestter eere van de constitutie van 1852 dat in hel laatst van Februarij zal gevierd worden. Ten einde een aantal vreemdelingen r.aar Parijs te jokken zullen de feesten 8 dagen duren. De Patrie spreekt heden het gerucht tegen als zoude Lodewijk Napoleon nog nader verschil lende brieven van staatkundige beteekenis aan de mogendheden gezonden hebben. In de laatste dagen zijn wederom een groot aantal bedelaars en vagebonden gevangen genomen over het algemeen gaat de regering voort met strenge maatregelen ië riemen tegen iederdie geerie mid delen van bestaan kan aanwijzen. BELG IE. Brussel, den 22 Januarij. Het aantal der Franschen welke zich voor hot oogenblik ter zake der staatkundige gebeurtenissen, uit hun vaderland mëenen te moeten verwijderen, en zich herwaarts begeven, groeit nog aan. De meesten schijnen den toestand in hun Vaderland nog als be kommerend aan te merken. Velen zijn leden geweest van de Wetgevende Vergadering, doch hebben de openbare aandacht door hunne gedragingen niet bij zonder opgewekt. Van degenen die in de eerste dagen het land zijn uitgezet, hebben sommige reeds verlof bekomen, om terug te keeren, en andere zien het reeds aangevraagde verlof daartoe te gemoet. Het verblijf dergenen die zich thans alhier bevinden baart weinig opzien. De meesten behooren dan ook tot de gematigde voorstanders der partijen, onder wel ker vanen zij zich hadden geschaard. De warme re publikeinen die niet reeds vooraf de wijk hebben genomen naar Engeland behooren lot de zoodani- gen welke indien zij zonder verlof naar Frankrijk mogten terugkeeren gevaar zouden loopen om naar Cayenne te worden gebragtof in eene vesting te worden opgesloten. De Legitimisten worden zigtbaar met toegevendheid behandeld. Hunne lijkdienst voor koning Lodewijk XP I is meer dan louter veroorloofd geworden. De betrekkingen van den koning tot het geslacht van Orleans zijn van een te teederen aard dan dat men de voorstanders van die partij alleen als vlogtelingen zoude kunnen beschouwen en behandelen. De organen der oppositie van den tweeden rang vooral in Vlaanderen, gewagen steeds van staatszuch- tige bedoelingen van tien prins-voorzitter waarbij de onafhankelijkheid cn zelfstandigheid van Belgie groot gevaar zou loopen maar tot dus verre schij nen dergelijke voorspellingen in de hoogere kringen en ook bij de beurslieden weinig indruk te maken. 'i 16 L' Staats-Loterij. prijzen van 1000 en daarboven. 2de Klasse. 4de Lijst. No. 18755 en 19652, ieder een Prijs van f 1000. MfilTilTIMo OPENBARE 4. Jjyf VERKOOPING, hsÊÊ>li^MSÊixSÈ4Mfi in het Logement de Koorn- beurs, te Goes, op Dingsdag den 3 Februarij 1852, des namiddags ten 4 ure, met bekomen reglerlijke autorisatievan 3 Bunders, 73 Roeden, 20 Ellen uitmuntend WEILAND, ge- legeir in de Poel onder 's Beer Abtskerke met 3 B. 33 R., 20 Elf, Kadastraal bekend sectie O. numeris 2S0 281 en 282 en onder Goes met 40 Roeden, Kadastraal sectie C. No, 269, aankomen de den Eerzamen JACOBUS JANSE DE SCHIP PER te PVemeldingeen Kinderen. fnformatien zijn te bekomen bij Mr. P. J. A. va ft Dam, le Goes, Te Goes, bu F. Klebewens Zoos.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2