«OESSIHE (OlIRANT. KAVALLERIE EN ARTILLERIE. 1852. MAANDAG 26 JANUARIJ. I Bllfilli <1 IBMfflWMTIH» AANBESTEDING. ElIIIIk IliUWOTIJilIMl f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 6 regels 'a f ./.SO behalve het Zegelregt. IB# PAARDEK ffg# voor de De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KO NINGS in de Provincie ZEELAND, 'Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, van den 13 dezer maand N°. 129, 2de Afdeeling. Brengt, achtervolgens die missive, bij deze ter ken nis van de belanghebbenden Dat op FP'oensdag den J8 February aanstaande, des middags ten twaalf ore door de Hoofd-Admi- nislratie van het vierde Regement Dragonders te Deventerin het openbaarde levering zal worden aanbesteed van een getal van DRIE HONDERD KEVEN EN BERTICt PAARDENten behoeve van de verschillende Korpsen Kavallerie en Artillerie van hel leger, onder welk getal KEVEN TREK PAARDEN zich moeten bevinden voor het wapen der Artillerie, alles overeenkomstig de aankondiging, welke daarvan dezer dagen in de Staals-Courant wordt gedaan en dat de voorwaarden waarop de bedoelde aanbesteding zal worden gedaan voor een ieder ter lezing liggen in het Bureau van den Ka pitein-Kwartiermeester bij voornoemd Regement Dra gonders, bij het Departement van Oorlog te 's Gra- venhage er. ter Provinciale Griffie van Zeeland. Zullende deze Bekendmaking worden geplaatst in de binnen dit gewest uitkomende dagbladen. Middelburg den 21 Januarij 1852. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende eene circulaire van Zijne Excel lentie den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, van den 19den Januarij 1852, A., N°. 103, 1ste Afdeeling, Provinciaal Blad N°. 11); houdende uitnoodigingom zoodra mo gelijk aan Z. E. in te zenden eene opgave van al de in deze Gemeente zich bevindende tegen woordige en voormalige Officieren Onder-Officieren èn verdere Leden der Schutterijen, die, ter erlanging van het Eereteeken ingesteld bij Zijner Majesleits Besluit van den 5den December 1851 voor eer volle, langdurige werkelijke dienst bij de Schut terijen in de termen vallen en verlangen daarmede Le worden begiftigd brengen zulks ter kennis van de belanghebbenden met verzoek om met overlegging van eenen Slaat van Dienst waaruil blijkt, dat zij gedurende Vijftien jaren en langer, voor zich zeiven in werkelijke dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen van hun verlangen om met het bedoelde Eereteeken begiftigd te worden, aan Burgemeester en Wethouders te doen blijken vóór of uiterlijk op den 7den Eebruarij eerstkomendeten einde door hun ten bepaalden tijde gevolg aan de bekomene aanschrijving kunne gegeven worden. En opdat dit algemeen bekend zij zal deze wor den afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 24 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PILAAR, GOES, den 26 Januarij. Naar men verneemt is door den heer J. Galman, aannemer van publieke werken, aan den minister van binnenlandsche zaken, aangeboden een door hem ont worpen plan met de daartoe hehoorende teekeningen, tot daarstelling van eene brug over het IJ te Amster dam, waarvan de kosten zijn geraamd op f 2,700,000. Deze brug zal, volgens het plan, eene lengte hebben van 1000 El bij eene breedte van 24 Ei en van eene zoodanige bouworde zijn dat zij hoogst gemakkelijk zal wezen voor rijtuigen voetgangers enz. terwijl de grootste schepen daaronder onbelemmerd zullen kunnen doorvaren. Bovendien schijnt het dat de onderneming renderen zal. Het ontworpen plan zal door den minister aan Z. M. den Koning worden voor gelegd om hetzelve in overweging te nemen. Bevoegde beoordeelaars zoo in Amsterdam langs de Zaan als in de residentie zijn zeer met het plan ingenomen, Noord-Holland verlangt niets vuriger dan dat het de hooge goedkeuring van het gouvernement zal mogen wegdragen ten einde in eepe lang gevoelde behoefte le voorzien. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 23 dezer: Eergisteren, Woensdag avond j 1.is men in het gebouw van den schouwburg alhier op eene toe vallige wijze lot de ontdekking gekomen dat daar poging tot brandstichting was gepleegd en zulks door de gazpijpen op verschillende plaatsen in de nabijheid van het looneel te verbreken. Er was dien avond geene voorstelling in den schouwburg maar er was eene repetitie gehouden. Zoodra de admini stratie het gepleegde feit bespeurde, heeft zij der policie daarvan kennis gegeven die terstond de noodige maatregelen tan voorzorg heeft genomen. Men huivert op het denkbeeld dat er eergisteren avond of gisteren nacht, bij het heerschen van zwaren storm brand ontstaan ware. De justitie doet onderzoek. Er loopt te 's Gravenhage een man met eene poppenkast, die, ofschoon hij de zoon is van een be roemd vader met zijri gezin in hoogst armoedige om standigheden verkeert en door zijn nederig bestaan, middel te naauwernooa in de meest beperkte behoef ten der zijnen kan voorzien. Die man zou voor eenige dagen, eene vertooning houden voor een huis alhier, doch terwijl hij zich in hetzelve bevond, om ten aan zien van den prijs of den duur der voorstelling te on derhandelen, hebben baldadige jongens hem het mid del ontnomen om voort te gaan met zijne broodwin ning zij hebben het ambulant tooneel met den geheelen toestel in het water geworpen. Het huisge zin werd hierdoor geheel broodeloos, daar de deco- ratien, enz. onbruikbaar waren geworden. Het voor gevallene kwam echter ter oore van eene geachte en verdienstelijke tooneelspeelster van het Fransche ge zelschap, de door haar veeljarig verblijf hier burgeres geworderie mad, P,en deze trok zich het lot var. den poppenkast-vertooner zoo zeer aan dat zij hem dadelijk eene ondersteuning deed geworden en, hier mede niet le vreden ten zijnen behoeve onder hare medeleden van den Koninklijken schouwburg eene lijst deed rondgaan waarop weldra voor eene aan de behoeften geëvenredigde som was ingeschreven terwij) |de poppenkast ten gevolge van dit voorval tevens fraaijer dan ooit te voorschijn zal komen daar eenige leerlingen-decorateurs nieuwe decoratien vervaardigen en de costumier van het tooneel de poppen van nieuween zeker betere kleeding zal voorzien. De Haagsche poppen-kast zal hare stand plaats dus voortaan weder tot eere strekken. Wij juichen dit toe, niet omdat in deze stad aan poppen en komediespel behoefte is, maar omdat hier door mad. P. en hare navolgers en helpers een blijk is geleverd van groote liefdadigheid die den hoogst geplaatste in het vak den op den laagslen trap ge raakte met kracht doet ter hulpe komen, Gisteren heeft Z. M. de koning in een plegtig gehoor ontvangen den buitengewonen gezant en gevol- magtigd minister van Frankrijk, bij het Nederlandsche hof, den heer A. dfAndré, die H. D. eenen eigen- handigen brief van den president der Fransche repu bliek heeft aangeboden houdende mededeeling van deszelfs nieuwe bekleeding met die hooge waardigheid. Men schrijft uit Oosterhout van den 24 dezer: In de naburige gemeente Raamsdonk heeft gisteren een droevig voorval plaats gegrepen. Eene arme vrouw uit de gemeente Loon op Zand, heeft zich met haar kind van 3 jaren in eene wiel verdronken nadat zij pogingen had aangewend haar tweede bijzijnde kind, hetwelk echter ouder in jaren was, op dezelfde wijze het leven te benemen dit kind is echter het droevige lot ontvlugt. Het voorgevallene door eenige personen op een afstand bemerkt zijnde, hebben da delijk hulp willen verleenen, hetgeen door de, moeder halstarrig van de hand is gewezen. De pojicie daarvan kennis gegeven zijnde heeft zich naar de plaats des onheils gespoed, doch alle hulp was reeds tevergeefs. Deze gruwelijke daad wordt aan volslagene armoede toegeschreven. - Volgens het Handelsblad is den 1 Mei 11. te Son Taï in Cochinchina de abt Schofler Roomsch-Katholiek zendeling uit Mittelbron in 29 jarigen ouderdom onthoofd. Hij was met acht in- iandsche priesters naar een zeer uitgebreid district in het noord-westeiijk deel des rijks gezonden. Dade lijk na zijne aankomst aldaar werd hij door de Man darijnen verradendie hem opspoordeu en lieten grijpen. Hij werd naar de hoofdstad gevoerd en aldaar ter dood veroordeeld. Bij zijne ter dood- brenging waren twee regementen soldaten tegen woordig, omdat men pogingen der christenen vreesde ter zijner bevrijding. Witlik Miwmmaimm. DUITSCHLAND. - Frankfort den 2d Januarij. Volgens een alhier algemeen verspreid gerucht zijn hier gisteren berigten uit Griekenland ontvangen, die den toestand van den koning als hoogst gevaarlijk afschilderen. Er schijnt weinig of geen hoop op zijne genezing le bestaan. In een particulier schrijven heeft Lodewijk Napoleon aan den koning zijne herkiezing gemeld. Den 11 dezer is te Rome, als naar gewoonte, door de Congregatie der Propaganda hel dusgenaamde taai- feest gehouden. Veertigsprekers, uil de verschil-

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1