18 52. j BEKENDMAKING. !WVif 7. feft:;-1-' j vy. y DONDERDAG JANUARIJ. D« uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J5 Franco per Post f J,9Ö. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels d J ,20 behalve hel Zegelregt. BIS WIII ilffilHSTMTtilo BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend Dat de^Gemeente-raad in zijner Vergadering van den 14den dezer, ter vervanging van den Heer J. W. HECKING, Lid van den afgetreden Raad, tot Voorzitter van het Algemeen Armbestuur binnen deze Gemeente heeft benoemd deszelfs medelid den Heer R. B. tan den BOSCH; die zijne benoe ming aangenomen heeft en in die betrekking ge ïnstalleerd is. Geschiedende hiervan openbare afkondigingop dat de benoemde Heer als zoodanig algemeen zoude erkend worden. Gedaan te Goes, den 20 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris, H. C. PILAAR, Het ALGEMEEN ARMBESTUUR alhier, betuigt zijnen dank aan den onbekenden gever van twee Coupons, ieder groot ƒ12,3x5; hetzelve heeft die gift bestemd voor twee buitengewone bedeelingen van TURF aan deszelfs gealimenteerden en hoopt daar mede aan de bedoeling van den edelen gever te vol doen. Goes, den 19 Januarij 1852. 15. B. van den BOSCH,rPt esid. H. C. PILAAR, Amanuensis. SÏIIIIk IHiWSTIJBilffil» GOES, den 22 Januarij. Men schrijft uit Amsterdam van 19 Januarij Op Maandag 20 Februarij aanslaande zal op het stadhuis alhier publiek worden aanbesteed het ma ken der fundering voor het standbeeld van Rembrandt. Naar men verneemt, zal hel op de Botermarkt, nabij het Kaasplein worden geplaatst, met het front naar de Halvemaansteeg gekeerd. In' de maand September jl. werden in de ge meente Oude Tonge bij gelegenheid der kermis al daar bij verschillende personen meestal kramers uitgegeven eenige stukken van 2,50 en van f 1 van de jaren 1847, 1848 en 1850, welke later ble ken valsch te zijn. Een ernstig onderzoek heeft tot hiertoe niet mogen leiden tot de ontdekking van den persoon of personen door vvien die valsche munt stukken zijn in omloop gebragt. Het onderzoek door het muntcollegie moet tot resultaat hebben opgeleverd, dat al de valsche muntstukken afweken van het wet tige gewigt voor de Nederl. rijksdaalders en guldens, en ten aanzien der gehalte, dat de scheikundige be- standdeelen van al deze stukken bleken te zijn tin, lood en ruime sporen koper; dat deze stukken waren gegoten in vormen vervaardigd naar echte Nederl. muntspeciën en dat zij dus in uiterlijk voorkomen die specien nabootsen doch in bestanddeelen daar niet mede overeenkomen, Men verzekert, dat de nieuw benoemde leden der in plaats van het koninklijk Instituut opgerigte Academie van Wetenschappen, alle, op 8 of 9 na, voor die benoeming bedankt hebben. Men schrijft 's Hertogenbosch van den 20 dezer Het water die geesel onzer stad en omstreken heeft alweder nieuwe verwoesting aangerigt. Heden morgen omstreeks 5 ure spoelde ten gevolge van het doorbreken eenei' Cingelkade de brug op den Vughtschen steenweg, nabij het fort St. Antoine weg. Men huivert bij de gedachte aan de ijzingwek kende ongelukken welke dit had kunnen na zich slepen. Een met twee paarden bespannen rijtuig waarin zich een twaalftal inwoners dezer stad be vonden zoude waarschijnlijk in den afgrond zijn ge stort zoo niet een jongeling welke even voor het zelve uitging het gevaar gezien en den koetsier nog tijdig genoeg gewaarschuwd hadde. Ook de Bredasche postrijder heeft zijn leven aan het toeval te danken daar hij ongeveer 5 minuten te voren nog over de brug was gereden. Men heeft dus God dank geen verlies van menschenlevens te betreuren. -Gedurende de laatste dagen vierden de armen te Scheveningen feest! Ter gelegenheid van den heu- gelijken verjaardag van II. M. de Koningin-moeder, hadden er weder, even als sedert twintig jaren, uit de fondsen van de hoogst mildadige grootvorstin door mevrouw Maas aan meer dan 300 van de behoef- tigste huisgezinnen uitdeelingeri van levensmiddelen brandstoffen en kleedingstukken plaats De kleeren, 800 a 900 stuks, waren alle, onder toezigt van me vrouw Maasdoor hare leerlingen, vervaardigd op de naaischool van Hare Majesteit. Wij waren in de gelegenheid de kleedingstukken te bezigiigen en moe ten bekennen dat, zoowel de nette bewerking, als de hoedanigheid van de stof, waarvan ze gemaakt waren, ons getroffen heeft. Men kan dan ook de zorgvuldige en zoo menschlievende belangstelling van de koningin moeder in het lot van Schevenings armen niet genoeg roemen. Moge de Algoede haar nog eene lange reeks van jaren sparen; dan worden de beden van zoovelen, die zij tot hulp en steun verstrekt verhoord. Het dezer dagen uit Londen medegedeelde ge rucht, dal het Russische gouvernement den Britshen luitenant Pim de verlangde vergunning of ondersteu ning voor de beraamde reis door Siberie geweigerd heeft, wordt bevestigd door ecnen den 12 dezer in de vergadering van het Britsche Geographische Ge nootschap medegedeelderr brief van den Russischen gezant, baron Brunnowaan den voorzitter van dat genootschap. In dien brief wordt verzekerd dat het keizerlijke Bewind het ontwerp van den ge noemden luitenant met de grootste belangstelling en welwillendheid heeft overwogen maar dat het die onderneming voor onuitvoerbaar houdt en uit dien hoofde niet heeft kunnen besluiten tot een maatregel, waardoor het leven san dien officier in de waagschaal gesteld zou worden, zonder eenige redelijke kans op goeden uitslag. Het Russische gouvernement heeft echter den heer Pim in betrekking gesteld met de heeren Bayer en Mettendorften einde te over leggen wat verrigt kan worden om de sporen van Franklin's expeditie te ontdekken. Bij dien brief is gevoegd eene van wege het Rus- siche gouvernement gedane opgaaf, betrekkelijk de moeijelijkheden die aan de voorgenomene reis door Siberie verbonden zijn. Daarin komt in de eerste j plaat» voor dat het genoemde gouvernement van den beginne af de levendigste belangstelling heeft betoond in de pogingen om de sporen van sir Franklin te ontdekken, en tot dit einde last gegeven heeft aan de beambten en de bevolking op de kusten van Azie en Amerika om Britsche onderzoekers op alle moge lijke wijze te ondersteunen, en berigten in te winnen omtrent schipbreuken op de noordelijke kusten van Siberie. Voorts wordt verklaard, dat het Russische gouvernement met diezelfde gevoelens van welwillend heid ook het ontwerp van den luitenant Pim ver nomen heeftmaar dat aan de uitvoering daarvan zóó onoverkomelijke bezwaren verbonden zijn], dot het zich verpligt heeft geacht hem daaromtrent in te lichten. Om de noordelijke kust van Siberie ts bereiken zou hij eene onmetelijke wildernis moeten doorreizen, die onder altijd durende sneeuw bedolven isen noch middelen van transportnoch leeftogt oplevert in welke op groote afstanden van elkander stammen van woeste volken wonen, waarop het Rus sische gouvernement slechts weinig invloed kan uit oefenen en wier oorlogzuchtigen aard barbaarsche zeden en haat jegens vreemdelingen zoodanig zijn dat het Russische gouvernement de persoonlijke vei ligheid van luitenant Pim en diens medgezellen geens zins zou kuunen waarborgen. Om een denkbeeld te geven van de bezwaren, welke aan den voorgenomen togt verbonden zijn, wordt de voor eenige jaren on- dernomene doch mislukte expeditie van den admiraal PKrangel herinnerd. Ofschoon voor diens reis, welke zich geenszins zoo verre als die van luitenant Pim zou uitstrekken, gedurende twee jaren door de plaat selijke overheden alle toebereidselen gemaakt waren is zij slechts voor een gedeelte volbragt kunnen wor den tengevolge van eene ziekte onder de honden welke gebruikt worden om de sleden te trekken. Daarbij werden niet meer dan 50 sleden en 600 hon den gebezigd elke slede was met leeftogt geladen berekend op 50 70 gezouten haringen voor iederen dag. De luitenant Pim zou door tolkéh'vergezeld moeten worden, en ook ten gevolge daarvan van veel meer middelen van transport voorzien moeten wezen. Hij zou 1200 a 1500 honden noodig hebben en leeftogt naar evenredigheid. Zoo vele honden zouden niet te verkrijgen zijn, vermits elke bewoner slechts het voor eigen gebruik benoodigde aantal van die dieren bezit. In't kort, het Russische gouvernement beschouwt de uitvoering van hel ontwerp als volstrekt onmogelijk. Ten slotte wordt in deze mededeeling te kennen gegeven, dat het niet waarschijnlijk is, dat de schepen van Franklin ergens op de noordkust van Siberie vergaan zijn, omdat in dit geval de kei zerlijke overheden daarvan wel eenig berigt van de inboorlingen zouder, ontvangen hebben. WifHL iililgSTUiiMi. DUITSCHLAND. - Frankfort den J6 Januarij De Porte heeft het voorstel namens Engeland gedaan wegens den aanleg van een spoorweg in Turkije goedgekeurd. De Turken zullen een spoor weg tot Alexinae (hij Nissa) op eigen kosten de Engelschen van Alexinae tot Sumendria daarstellen. Servie zal aan den aanleg van een spoorweg van Alexinae tot Belgrado deelnemen. 'Volgens de laatste over Munchen hier ontvan- gene mededeelingenis koning Otto van Grieken land plotseling door eene gevaarlijke ziekte aangetast. Een bal dat ten hove zou gegeven worden is nit- hoofde van dit treurige nieuws afgezegd.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1