«OËSSCHE 1852. MAANDAG 19 JANUARIJ. iiwii BEKENDMAKING. KENNISGEVING. HBiL HliWCTIMieiIL «ruk fsiiwmaiKiio De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodbengten van J6 regels a J.20 behalve het Zegelregt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze de Ingezetenen en verdere belangheb benden bekend dat volgens circulaire van Z. E. den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Pro vincie Zeeland, van den 22sten October 1850 A. No. 6583', 3de afdeeling Provinciaal Blad No. 1 44) door hen jaarlijks vóór of op den 31 Januarij aan de Heeren Controleur der Directe Belastingen en van het Kadaster te Middelburg en den Bewaarder der Hijpotheken en van het Kadaster te Goes opgaven behooren te worden ingezonden betrekkelijk In dijking van tegen de Zeeof tegen de vrij in Zee uitstroomende Rivieren, liggende Buitengron den ontginning van ff oeste grondendroogma king van met boezemwater bezette Eigendommen, Stichting, Herbouw, Bijbouw of Vertimmering Splitsing van l'erceelen geheele of gedeeltelijke Stooping van Gebouwen. En noodigen mitsdien een ieder die bet aangaat uit, om hun, door eene tijdige inzending ter Secre tarie dezer Gemeente uiterlijk op den 29 der loo- penrie maand van de daartoe benoodigde opgaven voor zoo veel deze Gemeente betreft, instaat testel len hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen zullende die gene welke hierin nalatig is, zich zelve de na- deelen te wijten hebben, die daaruit zullen ontstaan. En opdat niemand onwetenheid voorwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan te Goes, den 17 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. VAN DER MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Secretaris H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van cjen 4den Julij 1850 Staatsblad N". 37), lot regeling van het Kiesregl en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste- en Tweede Kamer der Staten Generaal noodigt de Ingezetenen dezer Gemeente uit, om zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den Jöden February eerstkomende ter Secretarij der Gemeente te doen blijken. Gedaan te Goes, den 17 Januarij 1852. De Burgemeester voornoemd J. C. van r>er MEER M0IIR. GOES, den J9 Januarij. Men schrijft uit Sluis, 14 Januarij: Twee Duitsc.hers, zonder papieren, werden in het laatst der vorige week door de maréchaussé over de grenzen gebragt doch zij keerden na eenigen tijd weder op ons grondgebied terng. Zij ontmoetten toen een schrijnwerker dezer stad met wien zij een on derhoud aanknoopten en al spoedig verschil kregen Een hunner dreigde den schrijnwerker over hoop te zullen steken, terwijl deze beloofde hen in eene her berg te zullen tracteren; hij lokte hen werkelijk on der dat voorgeven, in eene arbeiders woning, alwaar jiij bijgestaan door eenige arbeiderseen der iand- loopers eene soort van dolk of priem ontrukte, waarna beiden, door de met hooi- en mestvorken gewapende arbeiders alhier werden binnen gebragt. Eenige verdachte voorwerpen bij deze personen gevonden, deden de justitie besluiten hen naar Mid delburg op te zenden waaraan li. Maandag gevolg werd gegeven. Men verneemt dal de koning besloten heeft met 1 Mei a. s, geheel en al van hel beheer van den ion. Franschen schouwburg in de residentie af te zien en aan die inrigting eenvoudig eene sub sidie te verleenen. Er zal dien ten gevolge een directeur over dien schouwburg worden gesteld die de onderneming voor zijne eigene rekening zal voeren. Men zegt dat de heer Eugène Monrnsse die taak op zich genomen heeft. De Hollandsche maatschappij van landbouw afdeeling Amsterdam, beeft bepaald dat in de maand April de tentoonstelling van bloemen en gewassen als naar gewoonte in de zalen der koninklijke aka- demie van beeldende kunsten en eene najaars ten toonstelling in de maand September in de groote zaal van het Park zal worden gehouden. Men heeft die zaal gekozen, eensdeels omdat alsdan delentoon stelling van schilder- en andere kunstwerken om de twee jaren alhier plaats hebbende alsdan in de zalen der akademie wordt gehouden, maar ook omdat de zaal van het park in alle opzigten voor zoo danige tentoonstelling van bloemgewassen zeer goed is geschikt. Uit de breedvoerige berigtenaangaande de door de Nederlandsche scheepsmagt in October en Novem ber onaernomene toglen, tot fnuiking van de zeeroo- vers door de laatste Javasche Couranten medege deeld, blijkt,-dat Zr. Ms. stoomschip Hekla, onder bevel van den scheeps-luitenant Hinlopenop de kust van Sumbawa zich heeft meester gemaakt van liet be ruchte opperhoofd Uaing Magassing, benevens een aantal volgelingen en hetzelve r.aar Makassar heeft overgebragt dat de stoomschepen Hekla. en Sa- marang verder eene landing hebben ondernomen op de eilanden Tanna Tjampea en Kalao Toea ter ver nieling van de aldaar geankerde roovers-praauwen dat daarbij elf dergelijke vaartuigen van de grootste soort in den grond zijn geboord en zes slokken ge schut zijn buit gemaakt, terwijl nog veel geschut met de bedoelde praauwen moet zijn gezonken dat de genoemde schepen wijders den togt hebben voort gezet en den 5den November op Macasser zijn te ruggekomen na op nieuw een aantal praauwen te hebben vernield, eenige nog onbekende schuilhoeken te hebben opgespoord eri degenen, die met de roo- vers hadden geheuld eene welverdiende tuchtiging te hebben doen ondergaan. De berigten omtrent den stand van zaken in Pa- lembang vermelden de vermeestering van Bantoe Tenang en van Troessan en ook de elders behaalde voordeelen zoo dat de oproerige districten meer en meer tot rust kwamen. Den 28 September had Radja Tiang Jlam een aanval op Moeara Klingie onder nomen doch was hij met verlies van een 60tal dooden en gewonden, afgeslagen. Deze nederlaag had het hare tot de gunstige wending van zaken bijgedra gen en de resident en militaire bevelhebber, welke zich steeds in Tebing Tingie ophield had uit dien hoofde besloten aan zijne troepen eenige rust te gun nen, en inmiddels de punten te versterken, die hem daarvoor geschikt voorkwamen. Het gerucht, dal de luitenant-generaal, hertog van Saksen-Weimar, ter zake van den staal zijner gezondheid, van het eiland Java herwaarts zoude te- rugkeeren wordt bevestigd. Naar luid van bijzon dere brieven van Batavia zou de genoemde bevelheb ber reeds in den loop der maand December de reis hebben moeten aannemen, en diensvolgens in de vol gende maand hier te lande kunnen worden verwacht. DUITSCHLAND. - Frankfort den d't Januarij, De hertog van .Jugustenburg vertoeft nog steeds in ons midden en houdt talrijke conferentien met onderscheidene leden van het corps diplomatique. Naar men verneemt zijn de onderhandelingen met Denemarken reeds zoo verre gevorderd dat de tus- sehenkomst des bondsdags in de Holsteinsche aange legenheden haar einde nadert. Het geruchtdat de militaire bondscommissie reeds de noodige bevelen had gegeven tot het bouwen van kazernen in Ham burg, ten behoeve van een garnizoen van bondslroe- pen is van allen grond ontbloot. Een plan van dien aard heeft tot dusverre niet bestaan en de staat der bondsfinantien zoude deze uitgave thans niet gedoogen. Men spreekt op nieuw van het concentreren eens bondlegersen wel ten gevolge der laatste besluiten en maatregelen, door Lodewijk Napoleon genomen die een oorlogzuchtigen geest ademen. De geweldadige wijze waarop hij allen in ballingschap zendt die hem in de uitvoering van zijne plannen hinderlijk kunnen zijn geeft hier veel stof tot nadenken. Het officieele Zwitsersche bondsblad kondigt de verbanning aan van onderscheidene Fransche vlugte lingen, die in eene proclamatie aan het Fransche volk, hetzelve tegen Lodewijk Napoleon opgehitst hadden. De concentrering van eeri bondsleger bij Frank fort schijnt zwarigheden te ontmoeten en generaal von Schreckensleïn blijft nog altijd hier vertoeven. Als reden geeft men op de vrees, dat-Frankrijk daarin eene demonstratie zou zien. De Badensche regering heeft in de laatste zit ting der tweede kamer derzelver autorisatie gevraagd tot de onbepaalde verlenging van den staat van beleg. Zonderling luidde daarbij de verklaring des ministers, dat de revolntionnaire partij in Baden bare plannen nog niet heeft opgegeven doch dat dit de regering niet zoude verhinderd hebben den staat van beleg op te heffenindien haar niet groote gevaren be dreigden van de zijde van Frankrijk en Zwitserland. In het Nassausche is een nieuwe tak van in dustrie ingevoerd namelijk het vlechten van fijne stroohoeden. Om zich het daartoe benoodigde stroo tot geringen prijs te verschaffen heeft men er met goed gevolg Italiaansche boekweit aangebouwd. FRANKRIJK. Parijs, den J4 January. Ir, weerwil van de voorspelling van den Constilu- tioneldeelt de Moniteur heden de constitutie nog niet mede; alles geeft echter aanleiding om te geloo- ven, dat zij morgen zal worden bekend gemaakt. Men begrijptdat het nutteloos zou wezen, een dag voor de verschijning van dit gewigtig staatstuk gissingen betreffende deszelfs inhoud te maken. Alleen ver dient gemeld te worden, dat de constitutie zal wor den voorafgegaan door eene inleiding, op welke men veel schijnt te rekenen. Natuurlijk dat ieder met

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1