BOH- in WilUKMI. OPENBARE VERKOOPING. jilllik liliWgfMliKIio GOES, den J5 January. Bij de plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der Provinciale Stalen, tusschen de Heeren J. FF. Callenfels en A. J. van Teijlingen is gebleken dat eerstgenoemde'is verkozen met 292 stemmen. Op den heer van Teijlingen hadden zich 252 stemmen vereenigd. Bij besluit van 5 Januarij 11., No. 7, heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers, in den Militie-Raad voor de ligting der Nationale Militie van 1852, in deze pro vincie, zitting houdende te Middelburg: de Heeren Jhr. Mr. MC. Paspoort van Grijpskerke lid der Staten en J. FFvan Sonsbeeck, lid van den raad der stad Middelburg. Plaatsvervangers de Hee ren G. J. Sprenger, Jid der Staten en Mr .IP. P. Vis lid van den Baad der stad Middelburg. Bij besluit van den 4den Januarij 1852is be noemd tot ontvanger der Directe Belastingen en Ac cijnzen te Ovézande c. a. de Heer fKleijnhens. thans Ontvanger te Dalen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, bij, beschikking van den 2 dezer goedgevonden te be noemen tot President en Secretaris der Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigt, voor het jaar 1852, de Heeren tot President, .lhr. Dr. B. de Jonge en lot Secretaris Jde Man, Jz Heel- en Vroedmeester beiden te Middelburg. Bij besluit van 8 januarij 11., N°. 6, heeft Z. M. goedgevonden de door den Gemeente-Raad van Cortgerie gedane benoeming van den Burgemeester A. van Dammetot Secretaris, met zijne goed keuring te bekrachtigen. Bij Z. M. besluit van den 9 Januarij 1852 N°. 65 is in deszelfs tegenwoordige functie herbe noemd en bij continuatie aangesteld de Heer Mr. B. Ferselewel van der BiltKantonregter in het Kanton Goes. De maand Februarij Van dit jaar heeft deze zeld zaamheid dat zij vijf Zondagen zal bevatten. Dit zal eerst weder in 1880 gebeuren en daarna ver- l.oopen 40 jaren eer het weder plaats heeft, hetwelk in 1920 zal wezen want 1900 zal geen schrikkeljaar zijn uithoofde van het wegnemen van een dag op het einde van iedere eeuw, Men schrijft uit Breda van den 11 dezer: De bekende booswicht II. B. van Geertruidenburg (van wien reeds herhaaldelijk in dit blad gesproken is) die zich van zijne kindschheid af aan misdaad overgaf, verscheidene gevangenisstraffen ondergingen tweemaal uit de gevangenissen te Geertruidenberg en te Goes, isontvlugt, was sedert eenige weken naar de gevangenis alhier overgebragt, om voor de arron- dissements-regtbank teregt te staan, ter zake van eerst- «emelde ontsnapping. Inmiddels is hij eergisteren «rider een sterk geleide, per voertuig, naar Dord recht en van daar met de stoomboot naar Middelburg overgebragt om aldaar de schavotstraf te ondergaan, waartoe hij door het provinciaal geregtshofin Zeeland is veroordeeld. Genoemde HB. die nu bijna der tig jaren telt, zal, zoo hij het einde van zijnen straf tijd beleeft als een grijsaard de gevangenis verlaten, daar hij, alles te zamen genomen, dertig en een half jaar in de gevangenis zal moeten doorbrengen. ilet IIandelsblad meldt uit Kleef het volgende Ter voorkoming van onaangenaamheden voor vreem delingen welke Kleef rnogten bezoeken, zij ter kennisse van het publiek gebragt dat den 11 Jan. alhier door de polieic is gearresteerd een fatsoenlijk man omdat li ij zich veroorloofde op de publieke mar ktplaats eene sigaar te rooken De policie alhier schijnt zich weinig te bekommeren om de welvaart der stad die zij immers voor het grootste gedeelte te danken heeft aan vreemdelingen, doch die de per soonlijke vrijheid, ieder oogertblik zoo arglistig bedreigd niet zoo ligt zullen blootstellen. De l.lsselbode deelt het navolgende mede Dezer dagen werd laat in den avond ten huize tan Mevrouw L wonende op een der singels van Arnhem een brandbrief bezorgd met bevel eene «om van 100 ten half twaalf ure op eene bank onder een drietal hooge boomen voor haar huis slaande neder te leggen met bedreiging dat bij gebreke daarvan haar huis in brand zou gestoken worden. De beangste weduwe wist middel haren naasten buurman een geacht predikant ter hulp te roepen. Deze geeft den natuurlijken raad, onmid dellijk den Commissaris van policie van liet voorval kennis te geven. De ijverige Commissaris is dadelijk bij de hand stelt mevrouw Z. gerust met de ver zekering dat haar huis zal worden bewaaktmaar verzoektdat zij een zakje met centen op de aange duide plaats zal neder leggen, om den dader, zoo hij het mogl komen halen, te betrappen. Dit geschiedt. Intusschen was mevrouw L. nog niet geheel en al gerusten de predikanthaar buurman biedt zich aan haar eenigen tijd gezelschap te houden. Hij ver toeft ten haren huize tot lang na middernacht, zonder dat eenig onraad ontdekt wordt. Naar huis zullende gaan en nergens een spoor van geregtsdienaars ont dekkende, komt de gedachte bij hem op, om eens te gaan zien of het nedergelegde zakje met centen wer kelijk is weggehaald of niet. Half rondtastende in het dnisterbegeeft hij zich onder de drie hooge hoornen vindt het zakje nog op de bank en wil er juist de hand naar uitstrekkentoen hij plotseling door twee sterke kerels overvallen, werd. Het waren de twee geregtsdienaars door den Commissaris van policie daar ter plaatse verstopt, die den dief meen den te betrappen. Natuurlijk beweerde onze predi kant rra van den schrik hersteld te zijn stijf en sterk zijne onschuld maar het mogt niet batenhet consigne was streng. De geregtsdienaars hadden in last, onmiddelijk voor den Commissaris te brengen elk, die zich zou opdoen om het zakje met centen weg te halen en zoo wandelde onze geachte predikant midden in den nacht, met de twee agenten naar het bureau van policie. Dal zich daar het raadsel spoedig oploste, spreekt van zelf. In de haast had men ech ter het zakje met centen op de bank laten liggen en ioen nu na eenig tijdverloop de agenten van po licie terugkwamen om hunne post te hervatten, was het verdwenen. De werkelijk schuldige had zich dien tusschentijd ten nutte gemaakt om den vermeen den buit te bemagtigen en tot dus ver heeft men geen spoor van hem ontdekt. WML ifWKMlSSH» DUITSCHLAND. - Frankfort, den J0 Januarij. Het is nu definitief besloten, dat in het aanstaande jaar te Weenen eene algemeene Oostenrijbsnhe ten toonstelling varr voorwerpen van industrie zal plaats hebben. Het herigt door sommige dagbladen mede gedeeld als zou de Deensch-Duitsche kwestie vol komen geregeld zijn was voorbarig, In het vraag stuk der sterulen in de hertogdommen wordt niet toegegeven en evenmin aan aller pogingen om eene inlijving van Sleeswiik in Denemarken te bewerk stelligen. Voor deze beide punten geregeld zijn zullen de boinistroepen Sleeswijk rriet ontruimen, fn doorgaans goed onderrigte kringen meent men te weten dal van wege de militaire bondscommissie aan eenige hoofd officieren te Hamburg is opgedra gen om naar eene geschikte plaats te zien voor het bouwen van eene groote kazerne op kosten van den bond. De tegenwoordige slaat van zaken in Frankrijk schijnt de Zuid-Duitscbe regeringen het vertrouwen in te boezemen dat de vrede niet gestoord zal wor den. Baden heeft reeds een aanvang gemaakt vele manschappen met verlof naar hunne haarsteden terug te zenden de sterkte der ir>fanterie—bataillons wordt op de helft gereduceerd. Eergisteren avond is generaal Lamoriciere hier aangekomen en nam zijn intrek in het hotel üisch, waar hij zich in het vreemdelingen-boek als proscrit inschreef; hij zal hier waarschijnlijk eenige dagen doorbrengen. FRANKRIJK. Parus, den JO Januarij. Heden is aan de munt voor eene waarde van 20.000 fr. aan 5 frankstukken met het borstbeeld van Lodewijk Napoleon geslagen. De menigte verdrong zich aan het gebouw der munt, om eenige van die muntstukken te bekomen. Men zegt dat de heer Thiers eene brochure zal uitgeven onder den titelBeroep op Europa. Niet alleen dat Lodewijk Napoleon Bona parte, deze zijne handteekening in die van Lodewijk Napoleon veranderde zijn de door hem uitgevaar digde decreten thans van de Tuillerien en niet meer van hel Elysée gedagleekend. Er is sprakedat in de volgende week een decreet zal worden uitgevaardigd, waarbij de adellijke titels weder ingevoerd worden. De Moniteur behelst heden het lang verwachte decreetwaarbij de gezamenlijke Fransche nationale gardes worden ontbonden. Het decreet is daarop gemotiveerd, dat de natio nale garde niet een waarborg tegen de regering maar wel tegen wanorde en opstand moet zijn, heb bende men vroeger door alle burgers te wapenen den burgeroorlog voorbereid. De nationale garde zal das op nieuwe grondslagen gereorganiseerd worden; de regering bepaalt desterkte van elk legioen en afdeeling. De President der re publiek benoemt den opperbevelhebber, even als de officieren van allen rang. Bij een tweede, in den Moniteur voorkomend de creet, zijn herbenoemdtot opperbevelhebber der nationale garde var. Parijs, de generaal de Lawoes- line en tot kolonel chef van den stafbij dezelfde garde- de heer Fieyra. Eenige bewoners van de straat Lamartine hebben eene petitie aan den prefect van het departement der Seine doen toekomen waarin zij verzoeken dat op hunne straat niet wordt toegepast het besluit des ministers van binnenlandsche zaken waarbij de herstelling van de oude namen der straten wordt bevolen. De siraat Lamartine droeg voor 1848 den naam van rue Coquenard. asTOTiimii Woensdag den 21 Januarij 1852 ,j.,1 des voormiddags ten 10 ure, zal COR- ifWtiAm JKLIS VAK STRIEMop zijne Hof- stede in den Westkerke-Polder in Wol- phaarsdijk ten overstaan van den Notaris E. P. Lenshoek publiek veilen en verkoopen 113 zware regtstammige OLMEN BOOMEN hebbende dooreen eene dikte van 64 duim diameter 8 zware ESSCHEN BOOMEN, ter dikte van 55 duim, en 3 opgaande WILGEN BOOMEN dik 48 duim diameter. Op Donderdag den 22 Januarij 1852, .SKI i des namiddags ten drie ure, in de Dorps» SSlfiliyil herberg te Schore, van twee WOON HUIZEN, een SC II U R en Veertien Per- ceelen vrnchtbare BOUW-, WEILANDEN en BOSCH gelegen onder Schore Yerseke en Kruiningen aankomende den Eerzamen ©E Kflïtó en MAKfJSA «EEIÏUM j' bij uitge zette Biljetten in het breede vermeld. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van Mr. P. J. J. van Dam, te Goes. OPENBARE VERPACBTWO" van KANTON HULST. Op Maandag den 26 Ja- Jsh NgU nuarij J852 des voormid- dFfmksSiidags ten tien ure, ten Her- berge van de weduwe GlJS- brf.gt Adriaansens, te FFalsoorden, in de Gemeente Hontenisse zal door den Notaris E. F. NoëL te Hontenisse, in Hopenbaar worden verpacht voor den tijd van acht jaren Eene partij vruchtbare BOUW- en WEI- LA N D E JV s, j. 42 Bunders 68 Roeden 21 Ellen, gelegen in de Gemeente Hontenisse, aldaar in den Noordhof- en Perk-Poiders. Zullende de Pachter verpligt zijn op een gedeelte van voorschreven Landen eene geschikte Landbou wers Woning te doen Bouwen, onder bepaling van terugontvang van de waarde, bij het einde der paclu, zoo als bij de pochtvoorwaarden is omschreven. Nadere aanwijzing en onderrigting nopens die pocht voorwaarden, zijn te bekomen bij den Kentmees- ter van 's Konings Particuliere Domeinen voor het Rentambt Hulst, wonende te Hontenisse. Eene MEID, die goed met de Pot en Wasch kan omgaan, tegen Mei, bij Mevrouw van DEINSE, te FFolphaartsdijk, Tr Goes, rij F. Kleeihvens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2