ai6de Staats-Loterij. Zoodra lord John Russell dit vernam gaf hij dadelijk zijn ongenoegen aan den minister van buiten- iandsche zaken te kennen dat hij in zulk eene be langrijke kwestie buiten weten zijner collega's gehan deld had. Het antwoord van lord Palmerston hierop luidde, dat hij slechts een onderhoud als particulier met den graaf' PP ale ski had gehad; dat het gouver nement door eene particuliere handeling geenszins gebonden was en het desnoods Frankrijk den oorlog kon aandoen zonder eenige door hem opgenome verpligting te schenden dat de graaf PPaleski met onwederlegbare bewijzen gestaafd had, dat Lodewijk Napoleon, weinige dagen na zijne stoute handelwijze door de oppositie partij der wetgevende vergadering, (die insgelijks een coup d'etat voorbereid had) ge arresteerd en naar Vincennes gevoerd zoude zijn ware hij haar niet voorgekomen. Daarom had hij de door den president genomen maatregelen goedgekeurd doch hij deed uitkomen dat hij toen nog niet bekend was met de arrestatien, den strijd, enz., welke na de nieuwe orde van zaken plaats hadden eu dat hij derhalve geineend had, zijne collega's niet te behoeven te raadplegen over gebeur tenissen welke eerst begonnen waren. Overigens meende hij als zelfstandig secretaris van staat niet ver- pligt te zijn zijne collega's over elke zaak, tot zijn departement behoorende, te raadplegen. Lord Pal- mers/on eindigde met te zeggen, dat zijn antwoord, naar hij meende, zeer bevredigend was; dat hijeenig- zins op eene kleine voldoening rekende; doch tot zijne groote verwondering, werd hii aangezocht om af te treden. Den 22 December werd er een kabinetsraad ge houden. De leden van denzelven volkomen onbe kend zijnde met het hierboven medegedeelde ver namen toen, dat lord Palmerston geen deel van het ministerie meer uitmaakte. Daar deze demissie reeds haar beslag had gekregen werd er niets gedaan om eene verzoening teweeg te brengen. Na den minis terraad begaf zich lord John Russell naar Windsor, om de Koningin van het gebeurde kennis te geven terwijl vier leden van den kabinetsraad den burggraaf bij geschrifte hun leedwezen over zijne aftreding heb ben te kennen gegeven. De vrienden van lord Palmerston, die leden van het parlement zijn hebben besloten om onver wijld na de bijeenkomst van het Parlementhet vraagstuk der demissie van den burggraaf ter sprake te brengen. Het kabinet zou aangezocht worden om de correspondentie, te dier zake tusschen lord John Russell en den secretaris van staat voor buitenland- sche zaken gevoeld mede te deelen. Naar men verneemt moet de denkwijze, aan gaande de laatste gebeurtenissen in Frankrijk hier te lande zeer vcrandeid zijn. Aar. onderscheidene «luglelingen moet kennis zijn gegeven dat er bij de opening van het parlement eene biil zou ingediend worden volgens welke bet ministerie op zijne ver antwoordelijkheid eiken vreemdeling die de open bare rust z-ou verstoren, uit Londen zou kunnen ver wijderen. Deze mededeeiing moet rele viugtelingen vooral Duilscliers bewogen hebben naar de Vereenigde Stalen te vertrekken. FRANKRIJK. Parijs, den 8 January. Hel belangrijkste, hetwelk beden medegedeeld kan worden, is, dat, naar men van goederhand verneemt, drie der gevangenen van het fort Ham in vrijheid zijn gesteld of liever naar de gienzen zijn gevoerd. Het zijn de heeren Changarnier'laze en Charras. De nacht van 8 op 9 dezer bragten zij reeds te Va lenciennes door ieder bewaakt wordende door een vrederegler en agenten der geheime policie. Van alle zijden wordt dienaangaande echter de stiptste geheimhouding in acht genomen alhoewel men do juistheid van het berigt niet in twijfel trekt. Wordt het bevestigd, dan houdt men het vooi zeker, da', weldra ook de heeren de Lamoricière, Redeau en Lejlo in vrijheid gesteld of eveneens naar de grenzen gevoerd zullen worden. De generaal Cavaignac bevindt zich nog altijd binnen deze hoofdstad. Men gelooft dat bij verlof j.al bekomen om in Parijs of in Frankrijk te blijven en dat hij zich alzoo niet naar de Nederlanden be geven zal. Na de republikeinsche opschriften op openbare en bijzondere gebouwen verboden te hebben heeft de prefect van policie thans bevel gegeven dat al de nog bestaande vrijheidsbooirien zullen moeten worden weggeruimd. Aan dit bevel is overal ge durende dezen morgen gevolg gegeven zonder dat dit tot eenig verzet van de zijde der bergpartij of tot eenige wanordelijkheid aanleiding gaf. Het is aan geen redelijken twijfel onderhevig of deze en dergelijke maatregelen verwekken echter groot misnoegen onder de volksklasse, zonder dat dit mis noegen evenwel een zoodanig karakter aanneemt dat men voor ernstige ongeregeldheden zou behoeven te vreezen. Het bevestigt zich dat een decreet zal worden uitgevaardigd bepalendedat de bestaande ciubs van welken aard ook, binnen een zekeren tijd zullen moeten ontbonden zijn. De meest onschadelijke zuilen daarna weder mogen opgerigt worden nadat hare reglementen door de regering zijn goedgekeurd. Andermaal wordt gemeld, dat thans op het Elysée niet minder dan veertien decreten gereed liggen allen maatregelen vaststellende van hervorming ver betering en opheffing of vernietiging van bestaande instellingen. Daaronder behoort ook naar men meldt het besluit waarbij de nationale garde ont bonden wordt. Met geen zekerheid kan men nog het tijdstip op geven waarop de constitutie zal worden bekend gemaakt. Men zegt zelfsdat dit langer duren zal dan men zulks vroeger had vermoed, daar de regering, ten einde aan bestaande of nog te verrijzen moeije- lijkheden het hoofd te kunnen bieden hare tegen woordige vrijheid van handelen wil behouden, zonder zich zelve nog te binden aan de voorschriften der constitutie. Men zegt, dat het voornemen bestaat, om deJulij kolom te doen afbreken daardoor zullen tevens de namen verdwijnen van de opperhoofden of volkslei ders, die bij vroegere gevechten op barricades, op de troepen zegepraalden een aantal dier namen waren op de kolom ingegrift. Het zinnebeeld, dat zich op de kolom bevindt namelijk de genius der om wenteling, zijne toorts schuddende, zal dan mede vervallen, zullende terzelfder plaats eene nieuwe kolom worden opgerigt, waarop het standbeeld zal geplaatst worden van den voormaligen aartsbisschop van Parijs, den olijftijk, als teeken van vrede, uitstrekkende over de plek gronds zelvewaarop men hem vermoordde, -Bij besluit van Lodewijk Napoleon wordt be paald dat de gendarmerie voortaan helmen zal dra gen. Deze maatregel is hoofdzakelijk genomen om de gendarmen beter tegenaanvallen te beveiligen, die inde departementen meest altijd geschieden doormid del van naar het hoofd gerigte steenworpen, Ten gevolge eener failliet-verklaring en daarop gevolgd vonniszijn gisteren de meubelen van den beer Alexandre Dumas in het openbaar verkocht. Het besluit, waarbij de uitwisschiog der woor den Prijheid, Gelijkheid en Broederschap van alle openbare gebouwen, wordt bevolen en tevens de her stelling gelast van die, welke daarop vóór 1848 prijk ten heeft, gelijk te verwachten was, een diepen in druk op de massa der bevolking dezer stad gemaakt. Vooral in de faubourgs was daarover heden niet wei nig gemor. Men ziet nu de ontbinding der nationale garde te gemoetalsmede de gedwongene opheffing van alie zoogenaamde onderlinge holpgenootschappen. Vooral deze laatste maatregel zal zoo het er wer kelijk toe komt een origunstigen indruk maken. Op dit oogenblik echter is de magt van het bewind zoo groot dat het alles meent te kunnen onderne men. Intusschen moet men erkennen dat vele van deze genootschappen van hunne oorspronkelijke be stemming afgeweken en een soort van staatknndige clubs geworden zijn, zoodal hunne opheffing wel als geregtvaardigd kan beschouwd worden. Heden zag men hier voor hel eerst sedert 2 Dec. een dagblad verschijnen met geheele placaten in blanco; een teeken dat de censuur hier haar werk verrigt had. Dit blad was de Opinion Publique. Tot dusverre hadden de dagbladen die met de censuur overhoop lagen, altijd voor de doorgehaalde zinsneden of artikelen andere in de plaats gesteld de Opi nion publique is het eerste blad dat een aanvang maakt met dit soort van oppositiedie tijdens de restauratie met zoo goéd gevolg is gevoerd. Het schijnt dat men met de constitutie nog maar niet klaar kan komen sommige artikelen ten minste moeten tot gewigtige bedenkingen aanleiding hebben gegeven. De dag waarop zij zal verschijnen, is dus nog met geen waarschijnlijkheid te bepalen. Het bevestigt zich dat de president groote plan nen heeft tot verbetering van den materieelen toe stand der arbeidende klassen. Ook wordt van goe derhand verzekerd dat hij aan de gezanten der vreemde mogendheden, o. a, aan den Oostenrijkscher,, de meest stellige verzekeringen heeft gegeven van zijn voor nemen om den aigemeenen vrede te bewaren. Aan de oorlogzuchtige geruchten, die men sedert eenigen tijd in deze stad had verspreid gelooft dan ook bijna niemand meer. Den 6 dezer had et te Lyon eene manifestatie in den grooten schouwburg plaats. Men speelde er namelijk le Deserteur, een militair-ballet. Ofschoon de handeling van het stuk in een tijdperk vóór hei keizerrijk geplaatst wasbragt men den Fransch keizerlijken arend op het tooneel. Dit verwekte algemeene sensatie en de zaal weergalmde van bravo's, terwijl de aanschouwers in geestdrift opstonden, om dit zinnebeeld van vroegere glorie te begroeten. Het dagblad V Opinion publique mag voorshands niet meer verschijuen uithoofde het die gedeelten van het blad in blanco had afgedruktwelke door de censuur waren afgekeurd. Er is besloten, dat de benaming president in de nieuwe constitutie niet meer zal gevonden worden en dat Lodewijk Napoleon in alle openbare en officieele acten zal voorkomen onder den naam van prinsof hoofd van den slaat. De directie der Fransche bank laat, midden in den tuin van dit gebouw kelders aanleggen met muren van ruim 9 Parijsche voeten dikte. Zij zullen zoodanig ingerigt wezen dat zij in een oogenblik onder water gezet kunnen worden en overigens voorzien zijn van ijzeren deuren, wier hechtheid te gen alle aanvallen bestand is. In deze kelders zal voortaan de voorraad van specie bewaard worden. Er zal bij wijze van proef eene ontzagchelijke groote zon van electrisch licht geplaatst worden op de toren van St. Jacques la Boucherie. Maandag 12 dezer, zal de munt een aanvang maken met het slaan van specie, voorzien van de beeldtenis des presidents. Niet alleen de nieuwe munt zal met den naam en de beeldtenis van Lodewijk Bonaparte prijken maar ook de medailles van aanmoediging, de brevet» ten en de poststempelseven als in de Vereenigde Staten en Belgie. Het borstbeeld van den prins zal in alle geregts- zalen en in de ambtskamers der mairieën geplaatst worden; evenwel zal het regt bij voortduring worden uitgesproken in naam van het Fransche volk. Alle versieringen aan openbare gebouwen en pu blieke inrigtingen, zoowel van binnen als van buiten, betrekking hebbende tot het voormalige keizerrijk zullen hersteld worden. Zoo heeft de president reeds de bronzen buste des keizers boven den ingang van het Museum laten plaatsen en de historische schil derijen nit het keizerlijk tijdvak zullen ook weder op hunne oude plaats komen. De triomfboog van het Carrousse! zal met een triomfwagen en paarden ver sierd worden even als ten tijde des keizers. prijzen van 1000 en daarboven. Jsle Klasse. 4de Lijst. Geene. Op Woensdag den 21 Januari; 1852, llglllll des voormiddagsten 10 ure, zal COR» XF.I.IS TAAI miGN op zijne Hof- stede in den Westkerke-Polder in Wol- phaarsdijk ten overstaan van den Notaris E. P, Lenshoek publiek veilen en verkoopen113 zware regtstammige OLMEN BOOMEN hebbende dooreen eene dikte van 64 duim diameter; 8 zware ESSCHEN BOOMEN, ter dikte van 55 duim, en 3 opgaande WILGEN BOOMENdik 48 duim diameter. Donderdag den 29 Januarij 1852 voor middags ten 10 ure, in de herberg bij M. van Ejjkeren, te Ovezande, Openbare Ver- kooping van WOONHUIS en ERF, zijnde TIMMERMANS-WINKEL, aldaar, Kadastraal Sec tie A. N,s. 147 en 148, behoorende aan A. BE RUITER. Te bevragen bij den Notaris fak den Bussche te Goes. Te Goes, bij F. Klbkcwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2