GOÜSSCME COUR A IT. 1852. miïmm mmwmwxim» "5155^ iiii w5ïiiïiT""~' MAANDAG 12 JANUARI*!» @EMEBNTE-R&AB TE &OES, •■Af. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van J6 regels d f J.ZO behalve hel Zegelregl. OPENBARE VERGADERING tan den te» raadhuize aldaar OP WOENSDAG VEN Jh JANUARI} J85Z des middags ten twaalf ure, GOES, den JZ Januarij. In bel jaar 1851 zijn hier te lande aan 154 bin nenslands gebouwde zeeschepen, metende 16714 las ten (daaronder 33 barken, 10 brikken, 18 schoeners, 39 koffen, 37 galjooten 15 tjalken, enz.) voor de eerste maal zeebrieten verleend, en aan 13 buitens lands gebouwde zeeschepen metende 1080 lasten. In 1850 waren zoodanige brieven verleend aan 129 binnenslands gebouwde schepen, metende 12080 las ten en aan 7 buitenslands gebouwde, metende 518 lasten. Men schrijft nit 's Gravenhage van 8 Januarij: Gisteren morgen kwam jhr. Gevers van Kethel en Spalandvoorzitter van de algemeene rekenka mer in een rijtuig gezeten van den Rijswijkschen weg naar 's Gravenhage. Reeds op den weg gingen de twee paarden aan het hollen. De koetsier had het ongeluk van derr bok te vallen en een been te breken. De paarden gingen door, over de Bogt tan Goiriea iijnregt tot in de Hoogstraat en alzoo door het meest bezochte gedeelte der stad, zonder dat men ze lot staan kon brengen. Met ongelooflijke vaart snelden zij over bruggen en straten verbrijzelden sleenen palen en zouden gewis verder doorgehold zijn indien zich niet gelukkig in de Hoogstraat twee rijtuigen bevonden hadden waartusschen zij geraak ten en aidus tot staan kwamen. Niettegenstaande het ochtend was en zich veel volk in de straten bevond, heeft men geen ongeluk gehad. De heer Gevers die in het rijtuig gebleven is heeftalhoewel hevig ontsteld en verschrikt, geenerlei letsel gekregen. Men vestigt onze aandacht op eene nog al merk waardige omstandigheid, waarvan wij onzen lezers de kennis niet onthouden willen Niemand zul hel nog ontgaan zijn dat Lodewijk Napoleons beruchte coup d'état plaats vond op 2 December 1851,. Nu bevatte het op 1 November jl. uitgekomen nummer van de te Parijs verschijnende Revue Briltannique eene treffende voorspelling van uie gebeurtenis, welke omstandigheid aan de aandacht van het meerendeel des publieks ontsnapt schijnt te zijn. Op blz. 241—244 van dat. November nommer wordt schertsenderwijze gesproken over een te Londen verschenen zoogenaamdprofetisch almanakje van Saktiel ï'oa Sze waarin allerlei ongelukken voor speld worden welke Frankrijk en zijn president in den jare 1852 zouden moeten treffen. De redacteur tan (ie Revue, de met lof bekende dr. Amédée Pichot merkt daarop aan (in eene noot aan den voet van blz. 243) dat men zich daardoor niet moet laten veront rusten, want dat hij eene geheel anders luidende voor spelling kent en daarop doet hij de bedoelde merk waardige mededeeiing die wij hier vertaald laten volgen Een bij ons wel bekend heer die op zijne vrouw het magnetismus had laten aanwenden om hare ge zondheid te herstellen bespeurde bij haar een zoo- danigen graad van clairvoyance dat hij zich uit gelokt gevoelde om haar eenige vragen te doen, over den afloop van de tegenwoordige crisis. De dame verklaarde alstoen onder anderen zeer bepaald aan haren echtgenoot, dat zij hem in hofcostuum naar de Tuileriën zag gaan. Onmogelijk 1 riep de on^ dervrager uit ik heb wel een hol'costuum gehad waarmede ik mij onder het koningschap naar het kasteel begaf; maar in 1848 heb ik het aan een kleèrenkoopinan verkocht, Dat doet er niet toe hernam de somnambule, die vast op haar stuk bleef staan ik zie u vriend lief, in hofcostuum en gij zijt de eenige niet, -Maar wij leven thans toch onder de republiek, 'l Doet er altenaaa! niets toe, ik zie de hofcostumen en zij scharen zich ron dom een persohaadje die hunne hulde ontvangt. Behoort die persoon dan lot den ouderen tak? Neen. Tot den jongeren lak? - Neen neen ik herken hem nu 'tis Lodewjk Napoleon. Is hij keizer? Neen. Koning Neen. Wat is hij dan? Het hoofd van den staat, echter noch op grond van koninklijk noch op dien van keizerlijk gezag [a un titre qui n'est ni royal ni imperial)'!maar hij is het, en hij zal het nog achttien jaren zijn.» Wij hebben dit gesprek tusschen man en vrouw bekort maar het is authentiek. Tot dusverre de heer Pichot. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat deze voorspelling ruim eene maand vóór 2 December ge daan is op een tijd toen niemand nog, hoeveel ge ruchten van coups fP éi al er ook geloopen hebben zulk een slap van den president zóó nabij achtte, ge steld al dat iemand er iri werkelijkheid aan geloofde; voorlsdat de president inderdaad den 1 Januarij dezes jaars eene receptie van de hooge staatsligchamen en aanzienlijke personen gehouden heeft, op de Tui- lerien waar hij nog geene receptie gehouden had maar altijd in het Elysée Bourbon en eindelijk, dat de voorzegging juist den nieuwen rang van den president aangeeft, gelijk de gebeurtenissen dien ver wezenlijkt hebben olschoon iedereen toenmaals ge loofde dal Lodewijk Napoleonging hij eenmaal over tol een coup d,etat zich (ol keizer zou laten proclameren dan zal men de hierboven medege deelde voorspelling gewis niet anders dan als zeer merk waardig kunnen noemen. DUITSCHLAND, - Frankfort den 7 Januarij. Al de bestuurders der door de polioie ontbonden vereenigingen alsmede vele leden derzelve, voor zoo verre zij vreemdelingen zijn hebben hevei ont vangen in den loop van dezen dag onze slad en haar grondgebied te verlaten. Volgens mededeeiing uit Genèvc is het onder de wapenen roepen der weerbare manschappen al daar niet geschied uithoofde van eenig gevaar dat van de zijde van Frankrijk dreigde deze maatregel werd enkel genomen tegen de uitvoering van eene zamenzvveringlegen de regering gesmeed, met het plan om dezelve omver te werpen.. Naar men verneemt moet onze regering in vereeniging met Pruissen en Rusland wederom eene zeer scherpe nota aan de Engelsche regering gerigl hebben, waarin op de verwijdering van Mazzini en eenige andere der beruchtste vlugtelingen uit Londen aangedrongen wordt. Wordt dit verlangen niet toe gestaan dan zouden geene Engelsche burgers in die drie rijken meer geduld worden. Drie Duitsche vlugteiingeu dje onlangs deel had- den genomen aan een Ie Genève beraamden inval op het Fransche grondgebied, werden geboeid naar Bern gebragt en slechts op borglogt van een aanzienlijk ingezetene op vrije voelen gesteld. Zij zullen echter met passen voorzien Zwitserland verlaten om zich naar Amerika in te schepen. Dit iot treft mede vele Fransche vlugtelingen, en onder deze het voormalige lid der nationale vergadering Avril. Uil Dresden wordt geschreven dat men al daar zeer geruststellende verklaringen van de Fran sche regering heeft ontvangen; zij luiden zeer vrede lievend en behelzen de verzekering, dat Frankrijk geene oorlogzuchtige plannen koestert. Naar men van goederhand verneemt mag men thans het iot der Duitsche vloot als volkomen beslist beschouwen. Het voorstel van Oostenrijk, ter barer instandhouding, vond weinig of geene ondersteuning, en ofschoon voor het oogenbiik nog in de ioopende uitgaven kan voorzien worden ziet men echter met zekerheid de ontbinding der Duitsche marine te ge- moet. Uit Bern wordt medegedeeld dat men in de naburige Duitsche staten en in de Fransche departe menten, weigert de nieuwe kleinere Zwitsersche munt specie aan te nemen. Uit Frankfort schrijft men van 7 Januarij In de lokalen der onlbondene en verboden veree nigingen is door de politie eene huiszoeking bewerk stelligd, en beslag gelegd op de aldaat gevonden boe ken acten en paketten. De veelvuldige die/stallen en aanrandingen van personen die in de jongste tijden hier plaats had den heeft de politie bewogen eene algemeene jagt te maken op het vreemde gespuis dat van alle zijden herwaarts was gekomen. Velen dier land- loopers zijn gearresteerd op wagens gepakt en door gendarmen over de grenzen gebragt. -Vrij algemeen wordt in Weenen beweerd dat de aftreding van lord Palmerston voornamelijk is bewerkt door de bekende zaak der vlugtelingen en dat de gebeurtenissen in Frankrijk hierop geen den minsten invloed hebben uitgeoefend. Volgens de jongste mededeelingen uit Straatsburg, is de staat van zaken in den Elzas hoogst bevredigend, alom heerscht de beste geest onder de bevolking. Dc bedrijvigheid in de fabrieken neemt dagelijks toe, en de meeste fabriekaten hebben eene prijsverhooging van 15 lot 20 pCt. ondergaan. Dit wordt mede bij de vaste eigendommen waargenomen ENGELAND. Londen, den 7 Januarij. De Morning Herald meldt thans de ware oor zaak der aftreding van iord Palmerston te kennen. Volgens dat blad zou namelijk de graaf Waleski, Fransch gezant alhierzich r,aar den burggraaf be geven en hem den coup d'êtat en de redenen, door welke Lodewijk Napoleon tot dien slap geleid is medegedeeld hebben. Lord Palmerston moet toen de stappen, door den President gedaan, goedgekeurd, en bij het einde der conferentie den graaf PPaleski gezegd hebben dat de door dezen gegevene inlich tingen voldoende waren om het gehouden gedrag van den President te regtvaardigen.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1