GEREGTËLIJKE AANKONDIGINGT Iieid >an Zwitserland on de onafhankelijkheid derSar- iliniscfie. Stalen op te offeren. Hetgeen Lodewijk Napoleon in het binnenland verrigt, doet vreezen, dat hij ook ten aanzien ran het buitenland het voor beeld ran zijn oom den Keizer zal willen volgen en wie verzekert dat hij indien hij werkelijk dien vreg rnogt inslaan geene geallieerden en rnedepligti- gen zou vinden lieden velt de linies geen gunstiger oordeel over den binnenlandschen toestand van Frankrijk. De President bezit thans eene schier onbeperkte magt maar als men de zaken wel inziet ontbreekt het de troon, die als de decoratie in eene pantomime is spgerigtaan een degehjken grondslag; in de aan drift, die de 7| millioen burgers heeft bewogen om hunne stem voor het eensklaps opgerezen gouverne ment uit te brengen is iets onnatuurlijks en kunst matigs. Welke heilzame en duurzame instellingen en hervormingen kunnen verwacht worden van een willekeurig gouvernement, zonder de vrijheid der drukpers en zonder de ondersteuning van de verlichte volksklassen De loutere aanraking van het despotiek gezag doet de levende en levendmakende veerkracht rersteenen, zonder welke geene maatschappelijke ver beteringen tot stand kunnen komen. De bedoelingen van Lodewijk Napoleon zijn ongetwijfeld goed. maar iijne beloften, de verwachtingen, die hij heeft op gewekt, en misschien ook de denkbeelden, die hij zélf heeft doen ontstaan schijnen grootelijks te ver schillen van de praclische en wezenlijke behoeften «an zijn toestand het is te vreezendat het met veel ophef toegezegde model-Rijk op niets anders of beters zal berusten, dan op de oude grondslagen van despolismus en onderdrukking. FRANKRIJK. Pakijs, den 3 January. L« Patrie doet opmerken, dat de luisterrijke ce remonie in Nólre Dame, niet meer dan 190,000 fr. gekost heeft terwijl de uitgaven ten behoeve van de ceremoniën die bij gelegenheid van de iijkpleg- tigheid voor wijlen den hertog van Orleans in de zelfde kerk plaats hadden, niet minder dan 461,000 fr, hebben bedragen Maandag zal de president der republiek, met al de officiereu van zijn huis in de Tuilerien zijn intrek nemen. Onmiddelijk na zijn vertrek zal men een aanvang maken met het doen van de noodige herstellingen aan het paleis van het Elysée. Men heeft te Marseille een geheim genootschap van demagogen ontdekt. Om onder de leden opge nomen te worden moest men den volgenden eed zweeren Ik vrij man zweer in naam der mar telaars voor de vrijheid dat ik mijn arm, ten allen tijdo en op alle plaatsen tegen de staalkundige en godsdienstige dwingelandij zal wapenen. Ik zweer dat ik hulp en bijstand zal verleenen aan al mijne broeders zoo dikwijls de omstandigheden dit zullen tereischen en zulks zoowel met mijne bezittingen als door middel van mijne physieke en morele krachten. Ik zweer den verrader mij door bet lot aangewezen, te zullen dooden. Ik zweer eene lijdelijke gehoorzaamheid aan mijne chefs, in'alles wat zij mij bevelen volgens de beginselen in dezen eed afgeba kend. lit zweer dat ik nooit iets zal zeggen, nooit iets zal openbaar maken van hetgeen in deze maat schappij gedaan of gezegd wordt en ik onderwerp mij aan den schandelijksten dood zoo ik ooit mijn •ed breek. Ik zweer dal ik mij van wapens zal voorzien tot verdediging van de regten des volks. De formule van installatie, was als volgt: Volgens de mij verleende magtdoop ik u van dit oogen- biik af, tot iid der bei «partij. Volgens een gerucht, dat eenige vermelding ver- «lient en hetgeen veel veld wint, wil men dat Lodewijk Napoleon in de nieuwe constitutie den titel van Keizer der Fransche republiek zal aannemen. Men verwacht hier de ontbinding der nationale garde ten einde haar op geheel nieuwe grondslagen le hervormen waarbij dan de sterkte van het corps eene aanzienlijke vermindering zal ondergaan. Het bewind namelijk zou zoo zegt men ten minste de nationale gardes kiezen uit de vrijwilligers, welke als welgezinde lieden bekend staan. Velen meenen zelfs dat de Moniteur liet besluit betreffende de ontbin ding reeds morgen zal mededeelen. Volgens een ander, hoewel nog zeer los, gerucht zou ook de universiteit met eene ontbinding bedreigd worden. Mogt zich dit gerucht bevestigen, dan zou daaruit blijken dat de partij van de Univers de parlydie in den laats,ten tijd deer den heer d* I Montalembert vertegenwoordigd werd, meer en meer j invloed op den president krijg}. Maar hoewel voor de universiteit, door haren geest van eenzijdigheid en monopolie, in alles wat het onderwijs betreft, weinig sympathie bestaat bij al diegenen, welke in dit op- zigl voorstanders van vrijheid zijn, heeft deze instel ling echter diepe wortelen in Frankrijk geschoten zoodat hare opheffing een onaangenameri indruk zon maken bijzonder indien het vroegere monopolie der universiteit in zaken van het onderwijs nu in handen der kerkelijke partij kwam. De doodvonnissen door den krijgsraad te Lyon, hebben hier een levendigen indruk gemaakt men hoopt evenwel dat de president de veroordeelde per sonen gratie zal schenken. Heden morgen 6 ure heeft men eeri aanvang gemaakt met liet afbreken van het kolossale stand beeld der vrijheid dat sedert 1848 op het plein van het paleis Bourbon staat, Bij besluit van den prefect van het departe ment der Monden van de Rhone, moeten alle poli tieke inscriplien zonder uitzondering onmiddelijk van de openbare gebouwen worden verwijderd in zooverre zij geen betrekking hebben op historische overleveringen of op bijzondere roemrijke feiten of handelingen van weldadigheid. Den 5 Januarij was de president ligtelijk on gesteld. en heelt het, diner op het Stadhuis niet kun nen bijwonen. Hij is vervangen door den heer de Morny. Indien men geloof mag slaan aan de berigten van vele provinciale dagbladen dan heeft de handel en industrie sedert de laatste gebeurtenissen een nieuw leven gekregen; in sommige fabrieksteden zijn zoo vele bestellingen ontvangen dat men vooreerst ter naauwernood aan de helft kan voldoen. EXTRACT uit de Registers van den Burger lijken Stand der Stad Goes gedurende de maand December 1851. Geboren Den Jsten. Helena Catharinadochter van Marinus Jacobus Dorst en Adriana Witte, den 3den. Maria, dochter van Johannes Adolphus Abraham Fransen van de Putte en Francina Abellina Dnrger. Pieternella Corneliadochter van Josias Dronkers en Jacomina Steijns. den 7den. Pieter Jacobus, zoon van Adriaan V erberlemoes en Dirkje Schippers, den J2den. Pieter nella Suzannadochter van Anionius van Leent en Catharina Jacoha Briels. den J4den. Adriaan Cornelis, zoon van Pieter van Liere en Dina van Stelle, den Jóden. Johanneszoon van Job Dronkers en Maria Calrina van Striem. Johanneszoon van Ar ie van de Visse en Magrieta de Jonge. Pieternella, doch ter van Giles Haworth en Pieternella Flink, den J8den. Susanna Hendrika, dochter van Jan Cornelis Domini- cus van den Eussclie en Sara Paulina de Jongh. den J9den. Klisabeth, dochter van Job Jobse en Jannetje de Nooijer. den 20'sten. Adriana Cornelia, dochter van Pieternella Jacoha Boulboulle. den 23sten. Jan zoon van Cornelia Allemekinders. den 24sten. Lucia Pelro- nella, dochter van Johannis Theodorus de Poorter en Sophia Katrina Allert. den 25slen. Cornelis, zoon van Janus van Luijk en Pieternella Badens. Geertrui Johannadochter van Adrianus Bernardus Kien en Johanna Cornelia Koopman, den 26sten. Adriaanzoon van Marinus Fraanje en Klisabeth Graafmans. den 29sten. Paulinadochter van Heinrich Sigg en Maria de Zwarte, den 33'sten. Johanneszoon van Adriaan de Winter en Joostina Timmermans. Dus 8 van het mannelijk- en JJ van het vrouwelijk geslacht, in het geheel J9. Overreden Den Jsten. Kornelia Johanna, oud9 jarendochter van Pieter Johannes Meijler en Klisabeth van Blit- terswijk. den 3den. Marinus, oud 3 maanden, zoon van Philippus Adreas Knieriem en Adriana Pieternella Maria Hoelands. den 5den. Dinaoud 3 maanden dochter van Hnibregt Schouten en Bastiana Johanna de Plaa. den óden. Hendricus Jacobus Verbist, oud •19 jaren, den Ssten. Helena Catharinaoud 6 dagen dochter van Marinus Jacobus Dorst en Adriana Witte, den 9den. Izakoud J1 maandenzoon van Marinus Johannes Clement overlen Plizabet Booze. den JOden. Maria den Hollander, oud 82 jaren wed. van Pieter van Yersel. den JJden Adriaan Vreelceoud 25 jaren, den J-'/den. Jacoha Catharina, oud 5 jarendochter van Joost Prins on Sophie Louise lioljing. Anna Elisabeth Fredriksoud 50 jarenwed. van Willem van den Thoorn. den J8den. Janis Wesstraate, oud 42 jaren. den23sten. Johanna, oud JO maanden, doch ter van Fredrik Willem Goossen en Catharina de Waard, den 28sten. Cornelia, oud 7 maandendochter van Cornelis Nieuwersteeg en Johanna de Bath, den SOsten. Maria Jacoba Boulboulle, oud 5J jaren, wed. van Pieter Behage. den 3Jsten. Dina Pieternella Kou- wenberg oud 48 jarenwed. van Marinus Quaak. Dus 5 van het mannelijk- en JO van het vrouwelijk geslachtin het geheel J5. Den J4den April J85Jis aan boord van Zr. Ms. brik de Zwaluw, laatst ter reede van Makassar (eiland Celebes'), overleden Maarten Wagenaar, oud 37 jaren. Den 5den November 11., is te Ommen (prov. Drenthe) overleden Ferdinand van Wiemenoud J8 jaren. Den 29sien November 11.is te Middelburg overle den Johannes Jacobus Sampon oud 55 jaren. 2i6!e Sfaats-Loterij. prijzen van 1000 en daarboven. Jste Klasse, Iste Lijst. N°. 6444 een Prijs van f 20,000. N°. 14233 en 2656, ieder een Prijs van 1000. 2de Lijst. N°. 12851 een Prijs van 1250, N'. 9460, een Prijs van f 5000. JN°. 13306, 16827 en 8860 ieder een Prijs van f 1000, 3de Lijst, N°. 10697 een Prijs van 2,500. N°. 1713, 16563, 19960, 11802 en 11355 ieder een Prijs van f 1000. Heden beviel voorspoedig van een' welge schapen ZOON, A, J. de KONING, hartelijk geliefde Echtgenoot van Ouderkerk a/d Yssel P. SCHELLING- 5 Januarij 1852. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Goes, van den Negen en Twinligslen December Achttien Honderd Een en Vijftigwaarvan de expeditie op den volgenden dag is geregistreerd is MA1SIIVÏTS reimsSchipper en Koopman te Axel, ver klaard te zijn in staat van Faillissement, en benoemd tot Regter-Commissaris Mr. J. J. van DEINSE Regter in voorschrevene Regtbank en tot Curator II. J. van ECK Doctor in de Letteren te Axel terwijl dit Faillissement is aangevangen den Negen en Twintigsten December Achttien Honderd Een en Vijftig. Axel, den 6den Januarij 1852. Foor Uittreksel deugdelijk verklaard dooi den Curator. II. J. van ECK. Op Maandag den J9 Ja nuarij J852des voormid- 3gSis t'a8s ten 10 urenullen de Erfgenamen van wijlen JAA' KEMIJNSE en COKAELIA VAN DMHE, op bekomen regïerlijk bevel, ten overstaan van den No taris J. G. Itl.sSB£Utrresiderende le Goes, op den Dorpe van Kappelle, in de Herberg bij M. van Maris publiek presenteren te verkoopen Elf per- ceelen BOUWLAND, WEILAND en BOSCH, gelegen in de Gemeenten van Kappelle, Sehore en Yersekete zamen Ier nombre van 15 Bunders, 69 Roeden 31 Ellen, Breeder bij uitgezette biljetten omschreven. Information te bekomen ten Kantore van gemel- den Notaris RjssBKtnr, UIT de HAND ie KOOP eene partij zware OLMEN BOOMENonder Kapellete bevragen bij den Burgemees ter aldaar. Tegen half Februarij wordt verlangd op eene Buitenplaats onder 's Gravenpoldereene Burger DIENSTMEID, goed met Pot en Wasch kunnende omgaan. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. Tegen Maart aanstaande benoodigd een onge- huwden SMIDS-KNECHT liefst van de fi K. Gods dienst, bij ue wed. P. KIC1IAK!) alhier. Tg Goes, bij F. Kleeuwbns Zoos, i

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2