1853. DONDERDAG 8 JANUARIJ. BIIIHk iiüWCTUBii»„ •.\vk 9% m .v -vcxv\ «v« C. tkO T S r- OT S»« K 0 V ,VÓ< -V1 5 VJ-'.V De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Pott f Jpil. Gewone Jdvertentien worden 'a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 6 regels a J,20 behalve het Zegelregt. GOES, den 8 Januarij. Men meldt uit 's Gravenhage van den 4 dezer Z. K. H. prins Frederik heeft den voornacht wederom zeer onrustig doorgebragt is later eenig- zins bedaard en bevindt zich overigens niet slimmer. 5 Januarij. Z. K. H. Prins Frederik heeft een meer rustigen nacht doorgebragt en bevindt zich eenigzins beter. Men schrijft uit Amsterdam 5 Januarij De Harlinger beurtman, die gisteren middag reeds hier verwacht werd, nog op dit oogenbiik niet gear riveerd zijnde maakt men zich omtrent het lot van het vaartuig en de bemanning zeer ongerust zelfs loopt alhier het geruchtdat het vaartuig met man en muis zou zijn vet gaan. Men verneemt dat er ten behoeve van het te Groningen op te rigten monument, voor wijlen prof. van &winderen door de gezamenlijke onderwijzers des lands, bijgedragen is eene som van 570. Zondag 30 December had te Borger in de Chr. Afg. kerk hel volgend ongeval plaats. De leeraar dezer gemeente, die, uithoofde van zijn zwak ligchaamsgestei doorgaans eene vuurstoof mede naar den kansel neemt, had het ongeluk dezelve omver te stooten waardoor de kansel in brand raakte eer Z. Eerw. zulks bemerkte. Spoedig schoten eenige der aanwezige hoorders toedie den brand nog bij tijds bluschten. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld dat eene 90jarige vrouw den 3 Januarij van Goor (^Overijssel) te Odoorn is aangekomen om een be zoek aan hare schoondochter en kleinkinderen te brengen. De afstand van beide plaatsen is 18 uren en genoemde vrouw heeft deze reis in twee dagen t_e voel afgelegd. Men schrijft uit Amsterdam van den 6 dezer: Men genoegen kunnen wij vermelden, dat de Har linger beurtman, waarover men zich zeer ongerust maakte lieden morgen in den besten staat alhier is gearriveerd. Het oponthoud was door tegenwind veroorzaakt. Te Loon op Zand heeft men den 4 Januarij een merkwaardig luchtverschijnsel waargenomen. Een vuurbol namelijk op het gezigt ter grootte eener voile maan bewoog zich met eene gematigde snel heid van het zuiden naar het noorden, waar hij ver dween zijn helder schijnsel verlichtte met schitte renden glans, eenige seconden, (Jen omtrek. Men wil daaruit eene ophanden zijnde strenge vorst afleiden. Men schrijft uil Hotter darn van den 7 dezer: Aan het dagblad de Nederlander is bel volgende herigt toegezonden «Ter voldoening aan art. 8 van bet Kon, besluit ?an 26 October 1851, No. 3, bij welk art. bepaald was, dat op 31 December 1851 de overgave der be zittingen van bet Kon. Ned. Instituut zou geschieden, hadden zich in den morgen vari dien dag de voor zitters en de secretarissen der vier klassen de alge tneene penningmeester en de bibliothekaris des fnsti tuuts 'op het Trippenhuis vereeuigd, en wachtten daar geduldig af, wie er, met de behoorlijke magtiging des ministers voorzien, zoude verschijnen, om gemelde bezittingen in ontvang te nemen. Dit wachten ging met eenige nieuwsgierigheid gepaard aangezien men omtrent het punt der ovetgifle volstrekt niets van den sninisler vernomen bad. Intnsscben werd het I ure na den middag, en nog was er niemand verschenen, het werd 2 ure, nog geen mensch, en de aanwezige heeren begonnen eikander eenigzints verwonderd aan te kijken bet werd 3 ure, en nu begreep men, dat men lang genoeg gewacht had en dat de minister die vaak en bij herhaling gezegd bad, dat hij gewig- tiger dingen in 'l hoofd had dan het Kon. Nederl. Instituut, en wiens anders zoo ijzervast geheugen op dit punt alieen wel eens wat zwak was gebleken, het stervende ligchaam thans ook wederom vergeten had. Wat zou men doen Men maakte proces-verbaal op, waarin men vertelde dat men voor niets had zitten wachten, men verzegelde al wat voor verzegeling vat baar was, en men maakte zich gereed te vertrekken, toen er op eens, als een Deus ex machina verscheen.... Wat? de minister? of iemand van zijnentwege? of althans eene ministerieele aanschrijving Neen eene oude vrouw die brengster was van een vodjen papier inhoudende eene lastgeving per telegraaf overgezonden en verstrekt op den Hoogleeraar Mi- quel om in zijne hoedanigheid van voorzitter der nieuwe Academie van Wetenschappen, de bezittingen des Instiluuis over te nemen. De aanwezigen begre pen echter, dat zulk eene karlebel, waarvan hun de anlenticiteit in geenendeele gewaarborgd was hun niet tot ofliciële décharge kon verstrekken en dat alzoo daarvan geene notitie kon genom;n worden. De heer Miqueldie als voorzitter der eerste klasse bij de handeling tegenwoordig was geweest, verzocht acte van deze weigering, welke acte hem verleend werd hiermede iiep de plegtigheid af, en de bezittingen des Inslitunts zijn op 1 Januarij 1852 onbeheerd en verzegeld gebleven. Onder 't naar huis keeren konden de heeren hij eenig nadenken niet nalaten deze cavaliere han delwijze des Ministers volkomen consequent te vinden en de kroon opzettende aan ai wat vroeger door Z. Exc. met betrekking tot de koninklijke instelling verrigt of liever verzuimd was. Zaturdag jl. is te Parijs in den schouwburg genaamd le Theatre de Ia Pörle Saint-Martin voor de eerste maal ten tooneele opgevoerd een nieuw drama, iu vijf bedrijven en in dichtmaat, getiteld Imagier de Harlem 't welk vervaardigd is door de bekende letterkundigen Méry en Gerard de Nerval. De hoofdpersoon van dat drama is niemand anders dan de Haai Icmsche burger Laurens Janszvon Coster en in zoover is het overeenkomstig met de geschiedenis, dat Cosier daarin voorkomt als de eerste uitvinder van de boekdrukkunst Voor 't overige zullen diege nen, welke verder daarin naar geschiedkundige waar heden mogten zoeken, zich wel denkelijk zeer te leur gesteld vinden. Coster wordt voorgesteld als gedurig strijdvoereiide tegen den boozen geest, die, het belang van de uitvinding der boekdrukkunst gevoelende, ai- les wat mogelijk is in liet werk stelt, om den onder gang van Cosier le bewerken. Op verschillende tij den en bij verschillende gelegenheden wordt Coster aan allerlei verzoekingen blootgesteld en wel voor eerst aan het hof van den Duitschen Keizer Frede rik IIIverder op het kasteel in de Ardennen; aan liet hof van den Franschen Koning Lodewjk XI; op een kasteel van rlnne de Ueaujeu in Spanje waar de Inquisitie hem wil laten verbranden, en aan het hof der Iiorgia1s De geest des kwaads, of satan, vertoont zich aan hein in acht verschillende karakters, als hoveling hofnar alchimist Olivier-le-Daim de god Pan hoofd-alcade heul en eindelijk Ma- chiavel. Gulleuberg, Faust en Schoeffer komen in het bedoelde drama voor als leerlingen van Cos/er, die hij aan het hof van Lodewijk XI heeft leeren kennen en daar in de geheimen der boekdrukkunst ingewijd. De llaarlemsche Coster blijft in den strijd tegen den boozen geest overwinnaar. De boekdruk kunst wordt overal verbreid Coster wordt verheer lijkt terwijl satan, met een gil, in den grond ver zinkt. Het stuk heeft te Parijs grooten opgang ge maakt en schijnt de belangstelling der volksmenigte zeer op le wekken. DU1TSCHLAND. - Frankfort, den 2 Januarij. Er zijn allerlei geruchten in omloop nopens de huwelijks-plannen van Lodewijk Napoleon. Vol gens particuliere mededeeling uit VVeenen zal hij zich met eene prinses van Wassa in den echt be geven en te dier gelegenheid d en titel van prins regent aannemen. Van de zijde der Oostenrijksohe regering zoude dit voornemen begunstigd worden. In het groothertogdom Baden is de staat van beleg niet alleen weder voor onbepaalden tijd ver lengd, maar zijn er tevens onderscheidene geschriften verboden geworden. In liet kanion Neufchalel houden de royalisten talrijke bijeenkomsten ten gunste vari de herstelling van bet gezag des konings van Pruissen. Men vreest, dat dit aanleiding zal geven tot ernstige onlusten daar de groote meerderheid der bevolking hierover zeer verbitterd is. Bij den tegenwoordigen staat van zaken in Zwitserland moet dit plan noodwendig schip breuk lijden. ENGELAND. Londen, den 29 December. Uit Parijs wordt van goederhand gemeld dat de President Lodewijk Napoleon een bijzonderen gezant gelast heeft, aan de Koningin van Engeland zijn ern stig verlangen te betuigen dat de alliantie tusscheij de beide landen,meer en meer van een vertrouwe- lijken aard moge worden en alzoo strekken moge tot bevestiging van den aJgemeenen vrede. Onze Times wantrouwt steeds den loop van za ken in Frankrijk. Gisteren sprak dat blad van het zenden van vier vertrouwde diplomatieke agenten van den president naar de onderscheidene hoven van Euro pa ten einde de inzigteu van het Fransche kabinet mede te deelen en wederkeerig bekend te worden met de gezindheid der vreemde hoven jegens Frankrijk. De Times meent, dat, ingeval deze zendingen slechts ten doel hebben om de erkenning van het nieuwe Fransche gouvernementop den grondslag van ver vulling der bestaande tractaten te verwerven aan het welslagen van dezelve niet te twijfelen is; maar, indien Lodewijk Napoleon nu, even als in 1849 en 1850, door middel van die vertrouwde zendelingen eene poging mogt aanwenden, om onder zekere voorwaar den de bewilliging van deze of gene mogendheden voor het volvoeren van bem zeiven betreffende ontwerpen te koopen, dan zou dit tot ernstige bezwaren aanlei ding kunnen geven. Het afwijken van Frankrijk van de in Europa gevestigde orde van zaken zou andere inbreuken op die orde en op de grondslagen des vredes kunnen uitlokken of bevorderen. Aan Busland zou uitbreiding in het Oosten voorgespiegeld kunnen wor den de naijver van Pruisseri jegens Oostenrijk die liet Duitsch-Verbond onlangs aan den rand van een oorlog bragl zou weder opgewekt kunnen worden Oostenrijk zou men kunnen winnen door dé onzijdig-

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1