t«n. Wij'kunnen dit berigl lu'et eindigen dan wet dfc vurige bede, dal onze stad voortaan lang gespaard Wijité voor zulk een groots ramp, en dat in veler nood kal voorzien en veler smart en pijn zal wor den, 'verligt. In de Nieuwe Rotterd. Courant van heden leest men daaromtrent het volgende: Door eene vriendelijke hand zien wij ons in staat gesteld het volgende extract van een brief uit Zie- rikr.ee mede te deelen een verhaal bevattende van een ongeluk, hetwelk op 1 Januarij aldaar plaats greep Een ontzettend ongeluk heeft heden op der. eersteu rlsg des jaars onze stad getroffen. Heden avond na melijk werd er zoo als gewoonlijk op nieuwe jaar plaats vindt, zeer veel met slangen of zoogenaamde zwermer*enz, geschoten. Dit was ook het geval in de korte St. Jansstraatwaar men als het ware een ciub jongens had, die, bij IVPaulussen, bus kruid kochten en het voor zijne deur afschoten. Een der jongens vond er echter vermaak in slangen of zwermen in de huizen te werpen, met het allernood- Ipttigst gevolg, dat eerie slang in een vaatje buskruid vloog, hetwelk hij WPaulussen in den winkel ter terkoop stond en waarop de verschrikkelijkste uit barsting volgde. Als in eeri oogwenk stortte het geheele gebouw in en werden allen die in en bij het gebouw stonden fcpder het puin bedolven. Onmogelijk is het eene beschrijving te geven, van l»et tooneel, dat toen plaats vond; ouders jammerden (jm hunne kinderen en kinderen om hunne ouders, zonder dat er voor het oogenblik aan iets lot redding kon worden gedacht, daar vooreeist de geheele straat, dpov het ntdervallend puin was versperd en ieder te tie tweede uitbarsting vreesde. Toen eindelijk de eerste schrik voorbij, de schut terij in de wapens was en de brandspuiten aangerukt waren begon men de ongelukkige siagtoffers van onder het puin weg te halen. Eerst vond men het r(ooriije van de dochter van Paulussen (een jongen van circa 12jarenj; doch hij was zoo schrikkelijk misvormd dat meri hem alleen aan de kleederen koude herkennen ook was er geen spoor van leven in hem te ontdekken. Achtervolgens werden vari onder het puin tevoor schijn gehaald: Het verkoolde lijk van de echtgenoot van Paulussen het lijk van een zoontje van Lodewijks, tie barbier, oud 11 jaren; nog een zoontje van Lo dewijks, oud 9 jaren, met gebroken armen en beenen, doch nog levende '-en zoon van van den Ende den metselaar, oud 1 tijaren, in zulk een toestand, dat zijne ouders hem slechts aan eene toevallige om standigheid herkenden namelijk dat hij schoenen nun had met nieuwe achterlappen hij is heden nog ■an de gevolgen overleden de oudste zoon van den heer Sr.hoefelenberg zoo vreeselijk verbrand en verschroeid dat men ,denktdat hij morgen reeds eene prooi des doods zijn zal een zoontje van den ïleèr Borrendamrneden Apotheker, 9 jaren oud, oók.allervreeseiijkst gebrand; het Sjarig zoontje van de wed. de Enter, in de Poststraat ten gevolge van het nedervallende puin zoodanig gekwetst dat bet op dit oogenblik nog in bedenkelijke» toestand verkeert het zoontje van den heer Cats, uen Wijn- kooper, vvien de hagel in het regter oog is gevlogen en wiens eene oor zoodanig van het hoofd was ge scheurd dat liet in het bijzijn van eenige genees- beeren aan het hoofd is vast moeten genaaid wor den. Bij het stellige verlies van het regter oog, is zijn toestand nog bedenkelijk. (VPaulussen, nog levende doch overal gekwetst, moest men met ge weld van onder de dekbalken te voorschijn halen. Bovendien zijn nog een aantal personen in meer of wóndere mate gebrand doch niet gevaarlijk. Om u eenig denkbeeld te geven van de kracht der Uitbarsting dient nog, dat bij den heer la Brand, «lèh apotheker, al de glazen niet alleen zijn stuk ge slagen maar potjes, Seschjes en al wat voor de gla- kali stond is nedergevallen en gebroken zoodat het in zijn buis een vreesselijke ruïne is; van het huis des •irnidverkoopers is bijna geen steen op den anderen ge bléven. Ook bij den heer LV. van der Pol is de gevel stellig meer dan een band breed voorover ge zakt, zoodat men vreesde, dat dezelve ook neder- ztorten zou. Eene commissie van timmerlieden en metselaars heeft deze vrees vooralsnog voor ongegrond ^verklaard. Op de plaats des ongeluks is nog een piket der .schutterij aanwezig voor het oogenblik echter bestaal er geene vrees meer voor brand; er zijn dan ook vol strekt geene speren daarvan t« ontdekken. >t Men schrijft uit Gravenhage van den 80 December. Heden avond zou.er bij Z. K. H. prins Frederik een groot bal plaats hebben, waartoe ruim 600 per sonen waren uitgenoodigd doch ten gevolge eener ongesteldheid van den prins zal het geen voortgang hebben. Z. K. H. heeft een zeer onrustigen nacht, doorgebragtdoch was heden morgen iets beter. 31 December. Prins Frederih heeft den af- geioopen nacht onrustig doorgebragt bevond zich heden morgen iets beter. 1 Januarij. Z. K. H. prins Frederik heeft een zeer onrustigen en pijnlijken nacht doorgebragt doch is in den morgenstond tot eenige rust gekomen. 2 Januarij. Z. K. II. prins Frederik heeft een meer rustigen nacht doorgebragt en bevindt zich heden iets beter. 3 Januarij. Z. K. II. prins Frederik, beeff den afgeloopen nacht tot 3 ure onrustig en pijnlijk doorgebragt, is vervolgens oenen korten tijd tot rust gekomen, doch is weder pijnlijk en onrustig ontwaakt. Men schrijft uit Maastricht 30 December Dezer dogen zijn er, bij gelegenheid van het doen van uilgravingen voor den spoorweg naar Aken, in de Gemeente Sclnn op Geule nabij Valkenburg, een aantal doodsbeenderen opgegraven en wel ten getale van 20 geraamten. De ligging der beenderen doet vermoeden, dat dit liet stoffelijk overschot is der lieden, die inden tijd der zoogenaamde Bokkenrijders aldaar zijn vermoord geworden; althans Worden er nog lie den gevonden die zich daarvan iets kunnen herin neren alsmede van de aanhouding en de ter dood brenging van twee dusgenoeinde Bokkenrijders als beschuldigd van verschillende moorden. Hel is dus meer dan waarschijnlijk, dat déïiu opgegravene been deren de geraamten van dusdanige siagtoffers zijn. Naar wij vernemen bestaal liet voornemen om het standbeeld van wijlen Koning LVillem II, door den heer Georges te .Utrecht vervaardigd te Parijs te doen gieten. FBANKBIJK. Parijs, den 30 December. Gisteren was in de opera het gerucht van een ver ijdelden moordaanslag op den president in omloop tot dusverre schijnt te blijken dat dit gerucht van allen grond ontbloot was. Mei; neemt steeds de groot ste maatregelen van voorzorg; zoo vaak de president uitgaatis zijn rijtuig door kavallerie geëscorteerd. Donderdag zullen de maatregelen van voorzorg ver dubbeld worden. Op den 1 Januarij heersehtc eene buitenge wone beweging in de stad'. De straten zijn vol volk en de winkels en openbare plaatsen worden buiten gewoon druk bezocht. De roode republikeinen strooijen allerlei onwaarschijnlijke geruchten uit doch slagen er in het algemeen niet in om ongerustheid onder de bevolking te verspreiden. Zoo verhaalde men heden onder meer andere ongerijmdheden dat de pans in het geheim te Parijs was gekomenom Bodewijk Napoleon tot keizer te kroonen daar entegen zouden de ultra's van alle partijen de pleg- tigheid in Nótre Dame uitgekozen hebben om een aanslag op het leven van den president te wagen alle geruchten die volkomen gelogenstraft zijn. Wat de komst des pausen betreft dit praatje ver dient wel niets als een schouder ophalen en wat aan gaat een aanslag op den man die thans het lot van Frankrijk in banden beeft, liet bewind Koestert daar omtrent hoegenaamd geen vrees. Niet alleen zijn de meest mogelijke voorzorgen genomen maar men vermoedt met vrij veel grond dat op dit oogenblik ten minste geen misdadig plan, van dien aard bestaat. De toegangkaartjes voor bel Te Denm zijn mét groote spaarzaamheid uitgedeeld welligl uit liet oogpunt van voorzigtigheid. De kerk zelve was niet eens geheel vol. Op het oogenblik toen liet rijtuig van den presi dent op het plein van Nótre-Daine aankwam iverd de trom op hel plein en binnen in de kerk geroerd; de klokken der Cathedraal begonnen te luiden en de fanfares der muziek vermengden zich met tallooze kreten van leve NapoleonHier en daar hoorde men bet geroep: Leve de Keizer! Aan de kerk genaderd kuste hij een kruis, dat de aartsbisschop, aan het hoofd van de geestelijkheid der hoofdstad hem aanbood en werd voorts in processie naar de voor hein bestaande plaats geleid. Het gebouw le verde een prachtig gezigt op. Men merkte op dot de president voor de eeiste keer de uniform dei armee droeg. Onmiddelijk werd het Te Deum door drie honderd zangers en twee honderd muziekanten aan geheven. De ceremonie, die tegen den middag begon, duurde een uur. Voor het vertrek uit de kerk hieven de leden der consultative commissie den kreet aan leve Napoleon De militairen beantwoordden dien kreet met geestdrift; het corps diplomatique, de magis tratuur, kortom, de burgerlijke autoriteiten, be waarden echter het stilzwijgen ietsdat het scherp luisterend oor van Lodewijk Napoleon wel niet zal ontgaan zijn. De president werd weder door den aartsbisschop en de geestelijkheid in processie de kerk uitgeleid terwijl ook toen, zoo binnen als buiten het gebouw, de trom werd geroerd de kreten van Leve Napo leon werden gehoord en de heeren met hunne hoeden en de dames met hare zakdoeken als om strijd zwaai den en wuifden. Buiten de kerk dezelfde teekenen van geestdrift, voortdurende langs den geheelen weg tot aan het paleis der Tuilerien waarheen de pre sident zich begaf met dezelfde bedekking, welke hem bij zijn vertrek had geëscorteerd, teneinde daar, vol gens het programma, de burgerlijke en militaire au toriteiten te ontvangen. Gelijk gezegd er heerschte door de geheele stad eene buitengewone beweging. Vooral op de boule vards verdrong de menigte zich zoodanig dat de passage bijkans gestremd werd. Men heeft echter geenerlei ongeregeldheden te betreuren. Hedenavond zijn alle openbare gebouwen geïllumineerd jammer dat eene dikke mist dit schouwspel minder schitte rend zal maken. Particuliere illuminatiën zijn zeld zaam. Men hecht echter weinig gewigt aan deze omstandigheid na de rampen door zoovele revo lution geleden. Onder de voorzorgen, welke net bestuur genomen had behoort o. a,, dat nog Dingsdag avond in een ministerraad de weg is veranderd welke de Presi dent naar de Nötre-Daine nemen zou en dat de nieuwe weg, even zorgvuldig ais de eerst bepaalde, geheim gehouden is. Ter gedachtenis van de verkiezing van 20 en 21 December, zullen hier, naar men zegt, na de officieele afkondiging van de benoeming des presidents, gedenkpenningen geslagen worden. Er zullen nieuwe muntstukken geslagen worden, waaróp aan de zijde liet borstbeeld van den president én aan de andere zijde eene kroon met het opschrift Fransche Republiekzal staan zijnde eene navol ging vanjhet ten tijde van het Consulaat geslagen geld. De vrienden van den President zijn in den hoog- sten graad verbolgen over de taal der Engelsche dag. bladen, ten opzigte van de Fransche aangelegenheden. NÏDDEINPttIJZGN Vau de volgende Artikelen te Goes, Van den 16 tot den 31 December 1S51, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarive f7,79. Bogge f6,25 Vroege Gerst f5,00. Late Gerst f 4,28. Boekweit f 0,00. Haver f 2,33. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,18. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 9,79. Bogge Meel f 7,90. allen per mudde Boter f 0,70. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 29j cs. Tarwe Brood 17| cs. Bogge Brood 14 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalls- Vleesch 50 cs. Sehapen-Vleeseh 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vleeseh 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,30, Late Aardappelen f 2,40. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f 7.50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine 'I'akkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. hel vat. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 es. het ned. pond. itiml ''flu1 eit de HAND te KOOP. eene partij Éggt zware OLMEN SOCMENonder 'w' Enpelle; te bevragen bij den Burgemee»- ter aldaar. fï Goes, bij F. KLEEuvjrEtis <fc loon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2