«OESSCHE OlKAlT.i MAANDAG 5 AND A III J. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. B E K ENDMAK ING. m k&t De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,7B Franco per Post f Jr90. Gewone Advertenlien worden a. SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Dood-bei iglen van J6 regels d J,20 behalve hel Zegelregl. BURGEMEESTER en W ETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dalgde tweede suppleloire beschrijving over het jaar 1851, voor de Plaatselijke Belasting op de HON DEN afgeloopen en dien conform het kohier opge maakt is, alsmede dat hetzelve, ter voldoening aan het bepaalde bij Art. 2 van het Regiement, door den Raad dezer Stad vastgesteld den 9 April 1830,-en goedgekeurd bij Koninklijk besluit van deh 5 Augustus daaraanvolgende N°. 11 van heden af, gedurende veertien dagen, in den voormiddag, ter Stads-Griffie ter visie zal liggen ten einde ieder belastingschul dige in de gelegenheid te stellen, om zijne reclames gedurende deze veertien dagen aan den Gemeente- Raad in te dienen. Wordende een iegelijk die hij deze beschrijving rnogt zijn overgeslagen aangemaand om zich dien tijd ten nutte te maken tot het doen van zijne aan gifte ten Kantore van den Ontvanger der Plaatse lijke Belastingen zoo en gelijk in meergemeld Art. 2 van het Reglement is voorgeschreven. Terwijl de Ingezetenen te dezer gelegenheid worden herinnerd aan de bepalingen van Art. 5 des ineerge- waagden Regleinenls: dat diegenen, welke na den afloop der beschrijving een of meer Honden zai willen hou den boven die waarvoor hij beschreven is, daarvan insgelijks schriftelijk aangifte zal moeten doen ten Kantore van voornoemden Ontvanger. En ten einde een ieder hiervan kennis drage zal deze worden geaffigeerd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goesden 3 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER rn WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het Suppletoir Kohier, wegens het PATENT- REGT, over het jaar 1851 op 1852, voor deze Ge meente, over liet tweede kwartaal van dat jaar, door Zijne Excellentie den Staatsraad Commissaris des Rollings inde Provincie Zeeland executoir verklaard, den 20 deze, aan den Ontvanger van 's Rijks Belas tingen, ter invordering volgens de wet toegezonden is. W ordende ieder belastingschuldige mitsdien ver maand en gelast om na bekomene kennisgeving van gemeklen Ontvanger zijn verschuldigde over eenkomstig de bepalingen der wet te voldoen op straffe van daartoe anderzins te zullen worden ge dwongen. Terwijl diegenen welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen of verloren hebben zich van een dubbeld van hetzelve, ten Kantore van den Ontvanger zullen kunnen voorzien, en zij die zouden verineenen, dat hun aanslag te hoog of niet overeenkomstig is met hunne opgave zich deswegens met inachtne ming van de voorschriften ten dien aanzien, wegens de Directe Belastingen in het algemeen' beslaande door tusschenkoinst van den Controleur der Divisie hunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en in de Goes sche Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 3 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. (L PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend: Dat de Gemeente-Raad in zijne vergadering van den 29sten December 1851 ter vervanging van den Heer J. KAKEBEEKE, Lid van den afgetreden Raad, tot Hoofd -Commissaris over de Vereeniging van Werk lieden tot het lossen, laden, vervoeren en verwerken van Goederen binnen deze gemeente, heeft benoemd deszelfs medelid, den Heer A. SMALLEGANGE. Geschiedende hiervan openbare afkondiging, opdat de benoemde Meer in die betrekking zoude worden erkand door wie 'l behoort. Gedaan te Goes, den 5 Januarij 1852, Burgemeesser en Wethouders voornoemd J. C. van dek MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris, If.C PI L A A R. GOES, den J Januarij J85i- De Directie over liet Weeshuis in deze Stad, voort gaande met de jaarlijksche opgave in dezer Stads-Courant van den staat van der Weezen Spaarpiot of Gemeenen Schotel, aangelegd in 181*6, heeft het genoegen, alsnu te kunnen vermelden Dat het bedrag op uit. December 1850 van 314,255 gedurende het jaar 1851 is vermeerderd Door de vvekelijksche bijdrage van eenen Cent van iedere Wees, met f 40,1*2 Door 'giften- 32,52 .Door renten. - 14,08® 87,02tr Dus geheelen ontvang 401,28 Terwijl aan 7 Kinderendie het gesticht in 1851 verlaten hebben, voor derzelver aan deel is afgegeven31,04 Zoo dat op ultimo December 1851 in den gemeenen Schotel was ƒ370,24 Bestaandè in 500 21 pCt. Nationale Schuld, aange kocht voorƒ277,955 100 3 pCt. dito. - 6.5,75 en in Geldspecie.26,53T Als voren 370,24 Onder dankbetuiging aan de edele gevers, voor be- wezene medewerking tot den aanwas van dezen kinder schat, en verbetering van der Weezen uitzigt in de toekomstworden zijzoo zigtbaar door den Hemel- schen "Vader beschermd en gezegendook in het aan denken van hunne stadgenooten aanbevolen. Tot Lid en Voorzitter vim de Directie over de Leenbank binnen deze gemeente is benoemd de Heer Mr. kVG. de Knokke van der Meuten lid van den gemeente-raad ter vervanging van den Heer Kakekeeke, die met genoemde betrekkingen was' bekleed als lid san "den afgetre'd'eu Baud. Volgens den staat van Geboorte eif Overlijden opgemaakt bij den Burgerlijken Stand, zijn alhier ge durende het jaar 1851 geboren 100 kinderen van het mannelijk- en 104 vrouwelijk geslacht, te zamen "204 kinderen. Overleden 78 personen van het mannelijk-en S4 vrouwelijk geslacht, te zamen 162 personen; waaronder 3 ekleis woonachtig, zijnde 2 van het mannelijk» en 1 van het vrouwelijk geslacht Onder weili gelai niet begrepen zijn 10 levenloos aangegesene kinderen, zijnde 3 van liet mannelijk- en 7 van het vrouwelijk geslacht. Er hebben in datzelfde jaar 45 huwelijks-voltrek kingen plaats gehad. De Zierikzeesche' Courant deelt hel volgende verschrikkelijke ongeluk mede, den I Januarij aldaar voorgevallen De nieuwjaarsdag nam voor deze stad een treurig einde. Iels wat hier volgens ons geheugen nog nimmer gebeurde en, Gode zij dank, onder de zeld zaamheden behoort greep helaas nu plaats. In den winkel van den vunrwerkverkooper en smid Paulussen in de Korte St, Jansstraalhad eene ontploffing van kruid plaats, welke de treurigste ge volgen na zich sleepte; deze, namelijk dat liet win kelhuis en de nevenstaande smidse instortte, en hen, die er in waren, onder het puin begroef, en eenige. knapen die zich daar met iiet afschieten van voet zoekers vermaakten, deerlijk kwetste; terwijl de ge houwen in den omtrek en aan de overzijde, meer der ol minder geleden hebben. De oorzaak daarvan schijnt te moeten worden toegeschreven aan de on bedachtzaamheid en baldadigheid van een' tot nog toe onbekendedie een brandende voetzoeker in den winkel wierp, die juist op een openstaand vaatje met kruid nederkwam deels aan de onvoorzigttgheid van zulk een vaatje te hebben open iaten staan en geen veiliger bergplaats lë hebben gegeven. Onbeschrijfelijk groot was de ontsteltenis hart brekend menig tooneel. Van onder het puin zijn dood opgehaald de vrouw des huizes, een I3jarige zoon van de bij hare ouders inwonende dochter, we duwe C. de Bruin en een 14jarige zoon van E. Lodewijk; en zwaar gekwetst een zoon van M. van den Ende, oud J6 jaren die des avonds ten 10 ure aan de gevolgen er van is overleden; terwijl ff'. Paulussen ook zwaar gekwetst van onder het puin is gehaald en thans mede is overleden. Ongeveer een 20tal in het huis aanwezige op de stoep zic.li bevindende of toevallig daar langs passerende perso nen, hebben min of meer ernstige wonden bekomen, waaronder eenige knapen zijn die zich thans nog niet buiten gevaar bevinden. De schutterij en de brandspuiten waren terstond op de plaalsdes ongeluks tegenwoordig. De dienst der laatstgenoemde is geluk kig niet noodig geweest. De schutterij heeft op lof felijke wijzede orde bewaard en den ganschen nacht door wacht gehouden. Wij zullen niet wagen den angst, de schrik en ver warring te beschrijven, die de ramp teweeg bragt evenmin het treurige schouwspel dat de Korte 5f. Jansstraat den volgenden dag aanbood, toen men eerst regl kon zien welk eene schade en verwoesting de ontploffing heeft aangerigt. Men is nu ijverig bezig om het puin weg te ruimen en de schade leherjtcl-

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1