GOËSSCHE rOlRWT, 1851. DONDERDAG S5 DECEMBER. biwmii k mmmmmm* GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. A'i vó De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs fier Kwartaal is f J,75 Franco ver Past f d ff). Gewone Fdvertentien worden a $0 cis. de regel geplaatst. Geboorte-. Huwelijkse en Dwodherigten van d6 regels d f d,20 behalve hel Zegelregt. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP MAANDAG DEN 29 DECEMBER J85J DES NAMIDDAGS TEN HALF EEN URE. OPROEPING took de Vervolg en Slot van ons vorig No.) n Art. 56. De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven vermeld, wordt gehouden, voor hun die ongehuwd zijn, de woonplaats der ouderen, en hij overlijden van beiden, die van den eerstbenoem- den voogd; voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun bestaan hebbenin twijfelachtige gevallen omtrent gehuwdenzal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij, op den eersten Januari) van elk jaar, tot de uitoefening van eenlg beroep, patent hebben bekomen, of wel voor het middel van het personeel en mobilair, of dat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijnen voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen, de plaats waar zij zich bevinden; met deze verdere bepalingen: dat zij, die in een vreemd land,.uit ouders ter oorzake van 'slands dienst afwezend, of anderzins op reis zijnde, buiten het Rijk geboren zijn, zullen worden ingeschreven binnen die plaats, alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben i dat jonge lieden, 'door hun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die gemeente zullen worden gebragt, alwaar hunne ouders, eerst in rang benoemden voogd of curator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad, en, wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn, of dat dezelve buiten het Rijk is gelegenop die van de plaats alwaar zij zich bevinden. Dat zijdie geene oudersvoogden of eigen be staan hebben, zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden. Dat de geallimenteerden en kinderen in Godshui zen en liefdadige gestichten, zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar de godshuizen zijn gelegen of de allimentatie geschiedt. En dat ten opzigte van de gevangenenwelke in de jaren der loting vallen, de regenten der gevange nissen verpligt zullen zijn, vóór den 10 Jannarij van ieder jaar, aan het Bestuur van de Gemeente, alwaar die gevangenen hunne vaste woonplaats hebben, eene naauwkeurige opgave te doen van alles, wat hetzelve voor de opschrijving noodig heeft te wetenmet bij voeging der misdaad waarvan zij beschuldigd of om welke zij veroordeeld zijn geworden, en den tijd voor welken zij 'zijn geconfineerd. Art. 59. Het register zal bevatten alle jongelingen, die hun 19d,! jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar uitmaken. Tot de gemeente in welke iemand bij het intre den van desxelfs 19dc jaar voor de eerste klasse zal zijn ingeschreven, zal hij, met betrekking tot de Na tionale Militie blijven behooren, werwaarts hij.zijn do micilie gedurende den tijd dat hij in de jaren der Nationale Militie valtmoge overbrengen. Art. 63. De alzoo ontdekte personendoor den Militie-Raad, na gedaan onderzoek in hunne eerste zit ting, tot de dienst voor altijd, uit hoofde van lig- ehaams-gebreken of andere omstandigheden, ongeschikt bevonden wordendeof wel wanneer zij redenen kun nen allegueren, die hen van de dienst finaal vrijstellen, zullen in eene boete worden verwezen, naar gelang der personen en omstandigheden, van niet minder dan vijf gulden, doch niet te bovengaande de som van honderd guldenen, ingeval van volstrekt onvermogen, worden gestraft met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijnde, dat zij finaal behooren te worden vrijgesteld, of geene voldoende redenen van vrijstelling kunnende allegueren, zullen zij tot de boete, hierboven vermeld, worden verwezen en aan het hoofd van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klasse, welke hunnen ouderdom ook zijn mag, worden geplaatst. Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebreken, waarvan de genezing mogelijk is, tot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende, zullen zij tot de boeten of penaliteitenbij art. 63 bepaald, worden verwezen en voor één jaar worden vrijgesteld, doch liet. volgende jaar, of in het jaar wanneer zij ioi do dioijoi gviovliÜ-lcG OjJU1 tl WUlUou iia.II liCG hoofd der lotingslijst worden geplaatst. Art. 166. De nasporingen naar de dienstpligtigen der Nationale Militie, welke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst mogten onttrekken zullen op gelijke wijze bestuurd worden, als ten op zigte der deserteurs van het krijgsvolk van den Staat gebruikelijk is. De gearresteerden zullen aan den Provincialen kommandant worden overgegeven./' Dezulken welke voor zich zeiven bij de Nationale Militie reeds dienenen thans in een der termen van vrijstelling, bij de wet omschreven, gekomen zijn, en ten gevolge van dien hun ontslag mogten verlangen, ofte derzelver ouders, voogden, curators of gemagtigden, worden bij dezen uitgenoodigd, aan Heeren Gecommit teerden tot het werk der Nationale Militie alhier voor den 5 Januari) aanstaandein te zenden de schriftelijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de behoorlijke bewijzenbij art. 21 der wet gevor derd met herinneringdatzoo deze aanvragen niet uiterlijk voor den dó dierzelve maand zijn ingekomen of daarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde mogten bevonden worden, dezelve niet meer zullen wor den geadmitteerd. En worden bij dezen uitgenoodigdalle degenen, welke genegen mogten zijn zich voor deze Stad als vrijwilligers in de dienst der Nationale Militie te en gageren, om zich daartoe aan te melden ten Stadhuize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsgaders de premie aan hun uit te reikenzullen worden kenbaar gemaaktvan heden af tot primo Eebruarij aanstaande; terwijl dezelve wel speciaal wor den herinnerd, dat diegenen, die als vrijwilligers ver langen in dienst te treden de laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gewoonden wijdeTs moeten voldoen aan de verpligtingen bij de wet ten hunnen opzigte voorgeschreven. Wordende degenen, welke ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaand, gelast, om ten naauwkeu- rigsten aan deze oproeping te voldoen, terwijl de nalatig blijvenden hun zeiven zullen te wijten hebben, de gevolgen die daaruit zouden resulteren. Tot de uitvoering der werkzaamheden in dezen, zijn met ons Burgèmeester uit den Gemeente-Raad, voorgedragende Heeren PHILLIP VERVENNE, Nz. en Mr. W. G. de KNOKKE van deb MEULEN. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gepubli ceerd, geafficeerd en geïnsereerd in de Goesche Courant. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goesden 20 De cember 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. O. van dek MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris II. C. PILAAR, GOES, den 25 December. Men leest het volgende in de (Oude) Rotttr- damsc/te Courant De vischvangst in de Zuiderzee is grootendceli vernietigd. Voor de eilanden en plaatsen als Vol lenhoven Blokzijl en Genemuiden is dit schadelijk vooral in den tegenwoordigen tijd nu de panharing wordt verwacht, om ze te rooken en naar binnen- en tc icricirtcii. xre DOrzaaK ligt eenigzints in de beweging der stoombooten maar zij moet vee! meer gezocht worden in het aanzienlijk getal robben of zeehonden die den baring des daags verslinden de netten der visschers dikwerf doorbijten zoodat de moeite van een geheelen dag zeiiens dikwijls be loond wordt met schade aan net en want. Er blijft dus voor den nijveren visscher niets anders over, dan des nachts eene hoogst onzekere vangst te wagen omdat dan de robben zich niet te water begeven maar op de drooge platen verblijven om hunne jongen en zich zeiven te beveiligen. Men heeft reedj netten van ijzerdraad gemaakt doch dit is een zeer onhandig vischvvant. Hel is daarbij niet alleen de pan haring, maar ook andere visch waarop de zeehond jagt maakt. Hel ware te wenschen dat er van hooger hand maatregelen werden genomen omdat robben- gedierte uit te roeijen. l)e schelvisch welke door de schokkers in de provincie Overijssel wordt aan- gebragt wordt thans grootendeels naar Amsterdam verzonden alwaar zij voor Huitschland wordt in gezouten. Binnen korten tijd zal dr. E. M. Beima, con servator aan 's Rijks museum te Leydenmet den jongen baron van Heemstra zijne reis naar het Oosten aanvaarden. Met genoegen vernemen wij, dat de heer Beima zijne natuurkundige beschrijving van onzen aardbol, uitmakende een gedeelte varr het eerste deel van het beroemde werk van prof. Uilkens, de P olmaahlheden van den Schepper in zijne Schep selen beschouwd, voor zijne afreize afgewerkt beeft. in de Kamper Courant leest men het volgende: Volgens een particulier berigt van Soerabaija, was aldaar in October 11. een rijke Chinees overleden nalatende ruim 5 miliioen guldens. Een uur voor zijn dood liet bij een korps Europesche muzijkanten voor zijne legerstede komen die enkel vrolijke stukken moesten spelen en op liet punt van zijn sterven Wilhelmus tienmaal herhalen. Deze Chinees is op zijne begeerte gelegd in eene keurige kist, aangevuld met thee van f 20 het pond. De kosten der begra. fenis zouden zoo om de 20,000 beloopen.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1