IDMIJZü, Van de volgende Artikelen te Goes, ben behoort de heer dl, Thomas, redacteur tan het Journal des Dèbats der Itevue des Deux Mondes en levens hoogleeraar aan het lyceum te Versailles. Het is voor dezen laatsten post dat hij bedankt heeft in een brief aan den rector der aka- demie waarin hij o. a. zegt dat het onderwijs in de geschiedenis niets beteekentwanneer de hoog- ieeraor daarvan geen gebruik maakt om in de har ten der jengd het gevoel voor regt en wet te ont wikkelen en levendig te houden en dat hem dit, als ambtenaar van den staat, thans moeijelijk valt, nu de grondslag van het bewind is usurpatie leugen en geweld. Het schijnt te blijken dat er onder de raads lieden van den heer L. Napoleon verschil van gevoelen heerschl, omtrent hetgeen verder zal behooren te ge schieden. De voorzitter zelf schijnt gezind te zijn om den gemakkelijken weg in te slaan, en wordt krach- lig daartoe aangespoord doar burgerlijke raadslieden, met den minister de Morny aan het hoofd. Deze laatste moet het ontslag randen heer Thiers uit zijne gevangenis hebben doorgedreven. De militaire raads lieden onder welke de generaal Saint-drnaud, de tegenwoordige minister van oorlog, eene eerste plaats bekleedt, moeten daarentegen de grootste gestrengheid blijven aanraden. Die raadslieden schijnen zeer on tevreden te zijn geweest over het ontslag van den heer Thiers, en het wordt aan hen toegeschreven, dat die staatsman uit Frankrijk is verwijderd. Van lieverlede worder. de dagbladen weder uit gegeven, De staatkundige beschouwingen hebben ech ter in de anti-elyzésche organen geheel opgehouden. De uitgaaf van het bekende weekblad I' Illustration is gedurende 12 uren opgehouden geworden, omdat de politie de zoogenaamde rebus niet kon uitvinden. Klaarblijkelijk vreesde zij dat daaraan eenige staat kundige bedoeling was verbonden. 14 December. De Moniteur deelt heden de lijst mede van de leden der kommissie van advies. Hun aantal bedraagt niet minder dan 178, Onder dit getal bevinden zich 125 leden der voormalige wetgevende vergadering. Men telt onder deze vier- en-twintig, die middelijk of onmiddelijk tot de ver- eeniging der Due des Pyramides behoorden. Minder talrijk zijn er de legilimistische notabiliteiten in ver tegenwoordigd. Onder degenen, die zijn blijven weigeren deel uit te maken van de kommissie behooren de heeren Lion FaucherBennit Champy Jloulay Granier de Goulard JPêrier Suchet d' Al- bufera Bevgnoliiély d'Boissel, Maillard Marchand enz. Men mist op deze liistden naam van den maarschalk Jerome Bonaparte, Den 3 December vergezelde hij Lodewijk Napoleon Of zijn togt langs de boulevards, maar heeft daaiop in den avond van den 4 aan Lodewijk Napoleon ion volgenden brief geschreven: Waarde Neef Met Fransche bloed heeft gestroomd stuit het bloedbad, door een ernstig beroep op het volk. Uwe bedoelingen worden slecht begrepen. Uwe tweede proclamatie, waarin gij van de verkiezingen spreekt is ongunstig door het volk ontvangen, dat haar niet als de heistelling van het algemeen kiesregt beschouwt. De vrijheid is niet gewaarborgd, wanneer een wetge vend ligehaam niet medewerkt om de republiek te vestigen. Het leger heeft thans de magt in handen. Dit is juist het oogenblik om de stoffelijke zegepraal door een zedelijke te vollooijen wat toch een gou vernement niet doen kan, wanneer het eene nederlaag lijdt, moet het doen wanneer het overwint. Bewerk de restauratie van het volk na de oude vernietigd te hebben. Doe afkondigen, dat door middel van het onbeperkte opregte en het meest met de grootste vrijheid vereenigbare kiesregtde president der re publiek en de constituerende vergadering benoemd zullen worden tot redding en herstelling der repu bliek. Het is uit naam van mijn overleden broeder, en zijn afschuw voor den burgeroorlog dselende. dat ik u schrijf; vertrouw op mijne veeljarige ondervinding en denk er aan dat Frankrijk Europa en het na geslacht uw gedrag zal beoordeelen. Uw toegenegen Oom [gel.) Jerome Bonaparte. Men zegt dat de heeren SchoelcherFavre en Bancel zich thans met de redacteurs van den National te Londen bevinden. De eerste heeft zijn leven sleehls aan de merischlievendheid der soldaten te danken. Hij slreed op dezelfde barricade, waarop de heer Baudin sneuvelde; bij het naderen der troe- pen plaatste hij zich voor dezelve en wilde niet wijken. De bevelvoerende officier kommandeerde daarop eene charge met de bajonet doch de soldaten passeerden links en regis van den heer Schoelcher ten einde hem het leven te redden evenwel werd hij daarbij ligtelijk door een bajonnetsteek gekwetst. Binnen weinige dagen zal Lodewijk Napoleon eene revue houden over de gezamenlijke troepen, die tot handhaving der orde hebben medegewerkt. In de departementen hebben nog onderscheidene gevechten plaats gehad. De ir.surgenten van Carpentras zijn in een nachtelijk gevecht geheel geslagen. Zij die het gevecht over leefden, dwalen thans als vlugtelingen in het gebergte rond. In het departement der Beneden Alpen heeft eene sterke afdeeling insurgenten in hel bezit van een stuk geschut, in de nabijheid van Digne, een bijzon der sterke positie ingenomen, waardoor het hen mo gelijk werd een bataillon van het 14de regiment van linie terug te slaan. Er heeft ook een hevig gevecht plaats gehad in het gebergte van Salerneu waarbij de insurgenten geslagen en verstrooid werden, terwijl 50 gevangenen, die zij medegevoerd hadden, konden worden in vrij heid gesteld. De opstand in het Zuiden is als geëindigd te beschouwen wel is hij in het departement der Be neden-Alpen nog niet geheel gedemptdoch de troepen zijn daar ran de voornaamste punten meester en kunnen de insurgenten met gemak ten onder brengen. Niet zonder bezorgdheid is inen echter overdege- volgen die de onderdrukte insurrectie in de depar tementen na zich zal slepen daardoor zwerft toch een groot aantal lieden rond, die nu hun hei! in roof en moord zullen zoeken. De hier bedoelde lieden leefden tot dusverre tan de toelagen, die de geheime genootschappen hen verstrekten, of hadden andere der gelijke hulpbronnen terwijl zij in hun ellendig be staan tevreden bleven door de hoop op den opstand van 1852 die voor hen groole voordeelen moesten opleveren; steeds hieven zij weigeren om door voort- durenden maar geregelden arbeid het dagelijksch brood te verdienen. Men vreest dus, dat de depar tementen nog lang de treurige gevolgen zullen onder vinden van de gebeurtenissen dezer maand. De wijze waarop de generaal Oudinol, ont slagen is vindt afkeuring zelfs bij het leger het welk men trouwens reeds tracht te doen nadenken over het deel dat het nam aan de gebeurtenissen van de laatste dagen. Alle dagbladen die uit de provinciën bin nen deze hoofdstad aankomen, dragen dfi blijken hoe streng de censuur op hen wordt toegepast. Onder vele anderen kunnen de Alliance van Nantes de dlbeille van Poitiers de Midi var, Toulouse en r Indépendant van Laval genoemd worden, die slechts ten halve of gedeeltelijk bedrukt uitkomen. In het departement du Var zijn de onlusten gedempt dit ging echter niet zoo gemakkelijk ais te Sisteron vermits de insurgenten daar 2000 man sterk waren en onder bevel van den redacteur van het te Marseille uitkomende dagblad l.e Peuple overal schrik verspreidden. Deze bende is nog niet geheel verslagen. Zij heft belastingen in de streken waar zij zich vertoont dwingt de boeren zich te wapenen en met haar mede te trekken en neemt eindelijk de voornaamste personen uit het district gevangen, ten einde hen bij een gevecht met de troepen voorop te stellen en deze als hel ware het vuren te beletten. De insurgenten van Crest namen naar het gebergte de vlugt, doch hebben bereids aan den prefect hunne onderwerping aangeboden. Deze heeft elke onder handeling geweigerd voor dat de insurgenten hunne opperhoofden of leiders aan de bevoegde autoriteiten zullen hebben overgeleverd. In overeenstemming met het Belgische gouver nement zijn zeer strenge maatregelen genomen om de pogingen der Londensc.he uitgewekenen te beletten, die schijnen te willen beproeven om aan de grenzen onlusten te verwekken. 15 December. De thans verschijnende dagbladen hebben zich bijna allen voor het niet deelnemen aan de naderende stemming verklaard la Presse pn Ie Pays hebben daarbij bepaaldelijk de partij van Lo dewijk Napoleon gekozen, De hoofdredactie van la l'resse is van den heer Ent. de Girardin overgegaan op den heer Perodeaad, Men wil echter, dat Lodewijk Napoleon nog voor de verkiezingen, eene drukperswet uitvaardigen zaldie bestemd isom aan de dagbladen eenige meerdere vrijheid te geven. De hertog van Ènghien, broeder der heeren de la Moskowa en Edgard Ney, doch even gehecht aan de familie Orleans als zijne broeders aan Lodewijk Napoleon heeft toen zijn regiment voor de her kiezing van Lodewijk Napoleon stemdeopenlijk tegen die herkiezing zijne stem uitgebragt terwijl hij daarna zijne demissie gaf als kolonel van het regiment (het 7de regim. drag., in garniz. te Mans). Men verhaalt als zeker, dat de heer Guizot den plaats gehad hebbenden coup d'etat goedkeurt men gaat daarbij zoover van er op te zinspelen dat de heer Guizot met de portefeuille van buitenlandsche zaken zal belast worden. Men maakt reeds berekeningen nopens den ver- moedelijken uitslag der naderende verkiezingen en be weert dat Lodewijk Napoleon daarbij eene meer derheid van 6 a 7 millioen stemmen Zal verkrijgen. Alhoewel dit overdreven kan zijn, schijnt het, dat dezelfde landlieden, die vroeger de insurgerende so cialisten toejuichten, hen thans, na hunne nederlaag, vervolgen en de partij van Lodewijk Napoleon kiezen. Van den 1 tot den 15 December 1851 Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f7,60. Bogge f6,30. Vroege Gerst f4,53. Late Gerst f 4,11. Boekweit f 0,00. Haver f 2,53. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,41. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 9,60. Rogge Meel f 7,95. allen per mudde. Boter f 0,68. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 29t cs. Tarwe Brood 175 cs. Bogge Brood 14 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalfs- Vleesch 50 cs. Schapen-Yieesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs. allen per ned, pond. Vroege Aardappelen f 2,40. Late Aardappelen f 2,60. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f 7.50. Esschen Hout f7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 9,43. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. hel ned. pond. BOUTVERïSOOPÏKGra, Ten overstaan van den Notaris G. Ris- seedirresiderende te Goes, op de vol- gende dagen telkens des morgens ten 10 jjAsbk. ure te beginnen als Op Woensdag den 24 December 1851 onder s Beer drendskerlieaan deri Dijk bij M. Meo- lknberg voor den Wel Edelen Heer HAKE- ISEEKEqq., van ruim 150 stuks zware opgaande OLMEN-, ESSCHEN- en GAAUWGROOT BOO- MEN. En op Woensdag den 31 December 1851 voor W. ©E JtAASEÏi, Wed., op hare Hofstede onder 's Beer drendskerkeaan den Postweg, van 20 stuks extra zware opgaande OLMEN BOOMEN zeer geschikt voor li erkhout, 120 GAAUWGROOT BOOMEN en een partijtje DROOGE MUTSAARD. De Notaris Bemeges zal op Maandag den 29 December 1851 des voordemid dags ten tien ure, aan den Zanddijk onder Rruiningcn bij partijtjes tot ieders ge riefpubliek verkoopen ruim 380 stuks op en aan genoemden Dijk staande opgaande OLMEN BOO MEN, waarvan onderscheidene geschikt voor Werk- hout; te beginnen bij de Hofstede van Adbiaan Nieuwenhuijze; - en zijn nadere inforrnalien te be komen bij den Edel Achtb, Heer Mr. B. Te tiSE- leivel van der Bilt, te Kapelle en ten kan tore van gemelden Notaris te Kruiningen. Te Goes, bij F. Klekuwens Zoos.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2