GOEHSCNE 1851. DONDERDAG 18 DECEMBER. Biifwii it &!Miiiwf«iii0 - NOTIFICATIE. BlIIIILr BfflSVSTSMKIft De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90. Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van A6 regels it f J,20 behalve het Zegelregt. Slllïltl; BEK «BOBTE MM. db STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie de sluiting der Groote Jagt is bepaald op den 31 sten dezer maand met zons-ondergang zullende het tijdstip der sluiting van de Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk is mitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middeibürg den 15 December 1851, De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. GOES, den J5 December. Op de laatste algemeene vergadering van leden en correspondenten van het Kon. Nederl. Instituut, welke den 15 te Amsterdam werd gehouden is door de tweede klasse berigt uitgebragt, omtrent de door haar in der tijd gedane prijsuitschrijvingen is gebleken, dat op de vraag, ten onderwerp hebbende eene ge schiedenis der Neder duitsche versificatieis in gekomen, één antwoord, aan hetwelk de uitgeloofde prijs eenparig is toegekend en waarvan bij de ope ning van het naambriefje is gebleken schrijver te zijn de heer Prudens van Duijse. Men verneemtdat Z. M, op de bekende re kwesten betreflende de zaak van het Iluiszittenhuis te Leijden afwijzend heeft beschikt. Uit Harderwijk meldt men van den 15 dezer: Naar men verneemtis de justitie hier thans op het spoor van een vermoedelijk gepleegde» moord. Bij gelegenheid van onderlinge hooggaande oneenig- heid tusschen zekeren slaapsteêhouder en de vrouw waarmede hij in ongehuwden staat leefdemoet de laatste den eerste gedreigd hebben eene voor vier jaren door hem gepleegde misdaad aan het licht te znllen brengen. Zij moet er bij gevoegd hebben dat het slagtoffer van die gruweldaad in den kelder begraven lag. Men zegt, dat beide personen in hech tenis genomen zijn en de bevoegde magt reeds een onderzoek in loco heeft gedaan. Men schrijft uit Amsterdam van den 15 dezer: De kerkenraad der Remonstrantsche gomeente te Rotterdam heeftgelijk wij dit reeds hebben ge zegd, de levensgroote afbeelding tan den hoogleeraar Abraham des Amorie van der Hoeven doen ver vaardigen, om daarmede de kerkenraads-kamer te ver sieren. Dit bestuur heeft daarom niet slechts den dank verdiend van des professors tallooze vrienden en bewonderaars van alle belijdenissen, omdat het diens afbeelding voor de nakomelingschap heeft be waard maar de rrienden van ware kunst zijn aan dien raad verpligtdat hij de vervaardiging van het portret des welsprekendsten redenaars aan een der welsprekendste penseelen heeft toevertrouwd. Het bestuur heeft deze tweeledige daad bekroond, door verlof te geven om het schoone voortbrengsel in de kunstzaal der maatschappij Ar li el Amicitiae ten toon te stellenwaar het niet slechts ter kennis van het publiek komtmaar tevens dient om de weduwen en weezen-kas der maatschappij te helpen stijven. Reeds gisteren werd het door een groot getal bezoekers bewonderd, welk druk bezoek gewis zal aanhouden. Op vier haringschuiten na, zijn thans al de pin ken van desteurharing-visscherij, onder den Engelschen walte Seheveningen terug gekeerd waarvan twee nog eenige dagen geleden op nieuw zijn afgevaren deze behooren aan de reeders A. Mos en P. de Hiel, welke pogingen zeer pleiten voor den ijver hunner visschers. Bevreemding baart hetdat bij het zoo gunstige weder de visscherij reeds gesloten is of dat de visschers niet weder eene reis hebben ondernomen; hetgeen te meer bevreemding verwekt, omdat het toch gebleken isdat er nog haring te vangen was. Men beklaagt zich soms over wettelijke bepalingen, die de visscherij zoo als men het noemt aan banden legt en velen verlangen naar de bevoegdheid om door te mogen visschen en nu het niet verboden is en niets verhindert de steurharing- visscherij voort te zetten staakt men dezelve huiten noodzakelijkheid. De vis scherij is dit jaar buitengewoon gunstig geweest. Jam mer dat men bij zoo veel zegen het verlies van eene pink Schevenings Welvaren) te betreuren had. Te Norg zag men dezer dagen zeker persoon vroeger schaapherder te Langelo des avonds bezig een kuil te graven. Toen de man echter wat te lang uitbleef i gingen de buren derwaarts en vonden bovengenoemde» in den door hem gegraven kuil waar hij het zand zoo over zich heen had gewerkt dat men hem bijna niet konde zien. Indien de buren wat later gekomen waren zouden zij zonder twijfel een lijk aanschouwd hebben. Op de vraag, waarom hij zulks deed anlwoordde hij dat men hem beticht had een misdrijf gepleegd te hebben. Thans wordt deze persoon ten strengste bewaakt. DUITSCJILAND. - Frankfort, den 34 December. Door den bondsdag worden thans bij de En- gelsehe regering nadrukkelijke stappen gedaan ten einde dezelve te bewegen de politieke vlugtelingen van haar grondgebied te verwijderen. Binnen weinige dagen loopt de termijn af, die door den bondsdag is bepaald, tot regeling der kwes tie betreffende de instandhouding der Duitsche vloot. Naar men uit goede bronnen verneemt zouden on derscheidene Duitsche regeringen verklaard hebben dat zij niet willens waren hiertoe langer geldelijke bijdragen te leveren. Het Beijersche contingent voor het bondsleger, dat onder de bevelen van den generaal v. Schrecken- stein, thans mobiel wordt gemaakt, heeft bevel ont vangen zich marschvaardig te houden. Het plan om eene centrale bondspolitie in Duitschland te vestigen is definitif opgegevendaar men niet geslaagd is de bedenkingen uit den weg te ruimen, die door eenige regeringen hiertegen werden geopperd. Ook zullen de hier gehouden conferentien tol regeling der tol- en handelsaangelegenhedeu niet weder herval worden. ENGELAND. Londen, den J3 December. De bestuurders des maatschappij voor den telegraaf tusschen Dover en Calais laten thans verscheidene nieuwe metalen kabels vervaardigen, welke ten spoe digste mede in de zee neergelaten znllen worden, om dat de thans bestaande draad niet toereikende is voor de menigte berigten die dagelijks daarmede overge- bragt worden. Zondag en Maandag jl. hebben in Schotland hevige stormen gewoed. Daarbij zijn verscheidene schepen op de kust vergaan, en op de landgoederen van den graaf van Argyle bij Inverarij, zijn meer dan duizend boomen, waaronder zeer zware, omver geworpen. Onze Times bestrijdt steeds de gewelddadige Fransche revolutie, en merkt daarbij aan, dat het te hopen is, dal Lodewijk Napoleon de jammeren, die Frankrijk getroffen hebben, niet zal vermeerderen met die van een buitenlandschen oorlog. De schrijver be toont zich in dit opzigt niet geheel gerusten acht het ligt mogelijk, dat de President, door zucht naar krijgsroem, zich tot gevaarlijke stappen zal laten ver leiden, llij vermaant derhalve het Brilsche gouver nement ernstig tot groote waakzaamheid. FRANKRIJK. Parijs, den J3 December. Er valt heden niet veel belangrijks mede te dee- ien. Volgens de dagbladen is weêr een geheim ge nootschap op den Faubourg du Temple ontdekt. Het blijkt nu dat op de dagen van 3 en 4 dezer slechts een gedeelte van de roode partij deel aan het gevecht genomen heeft en dat de meerderheid van oordeel geweest isdat men zich stil moest houden. In die afdeeling welke een werkdadig aandeel aan de gebeurtenissen van die dagen heeft genomenwas geloot wie de eerste barricades zouden verdedigen en wie in reserve zouden blijven, Dat de meerder heid geen lust had om den strijd te wagen was ongetwijfeld, dewijl men zeer goed inzag dat men van de groote meerderheid der bevolking niets te wachten had. Zoo hebben ongeveer een dozijn af gevaardigden van de bergpartij den nacht van 4 op 5 December in de voorstad St. Antoine doorgefaragl, zonder meer dan ongeveer 40 personen te kunnen bijeenbrengen. De staat van zaken wordt hier te Parijs van dag tot dag gunstiger in de handelswereld komt klaar blijkelijk meer leven en beweging. Door de werk zaamheden aan den spoorweg die Parijs en zijne omstreken nader aan de departementen verbindt en waarvoor 5 millioen bestemd zijn, bekomen een aan tal arbeiders werk. Ook zal de stad onderscheidene werken aanbesteden. Een bekwaam werkmandie te vergeefs sedert 1849 naar werk zocht, werd gisteren op de prefectuur ontboden waar hem eenige her stellingen aan de kerken van Parijs werden opge dragen ten bedrage van 10,000 fr.; het werk bin nen zes weken te voltooijen. Het een en ander maakt een zeer goeden indruk op de bevolking. Minder voordeelig ziet het er nog in de departe menten uithet bewind zal ook daar ongetwijfeld de bovenhand behouden maar het is met dat al uitgemaaktdat de staat van zaken in het Zuiden nog verre van gunstig is. Tot nu toe is Lyon stil. Generaal Castellane kan geen man van het garni zoen missen maar zijne maatregelen zijn zoo goed genomen dat hij voor alles instaat. Onder de personen die hun ontslag verzocht heb-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1