De Kist, was mede met zorg bestudeerd en werd juist naar den aard vandat stukje voorgedragen. De toon daarbij aangeslagen was los en echt komisch en werd goed volgehouden. Het gesmoord gelach der hoorders was den spreker voor den goeden uilslag borg. Wij kunnen echter niet nalaten den spreker te waarschuwen voor al te natuurlijke gesticulatie waarop hier en daar wel iets was aan te merken. Abdel-Kader beviel ons goed doch naar wij meenen bespeurd te hebben, minder aan het algemeen. De geestvervoering varj den hoofdpersoon in dit dicht stuk, die iets woests, iets wilds, iets al te hevigs heeft, (ofschoon eigen aan en natuurlijk in het zuidelijk ka rakter) 'tgeen in dit dichtstuk niet weinig doorstraalt, bevalt gewoonlijk minder aan de Dames. Wij .houden bei echter voor zeer doelmatig, ja noodzakelijk, dat »ok dit genre van poëzij wordt beoefend en prijzen het dusdat ook hierin eene proeve van voordragt is geleverd., Wij mogen den spreker dan ook geluk wenschen met zijn wélslagen hierin doch vermeenon, dal hij tevens wél zal doen, eene zekere dofheid van stem, in sommige passages zeer merkbaar, te zoeken te overwinnen. Beter beviel, in de schatting der hoorders, de voor dragt tan Jejjhla's dochterOok ons voldeed de voor dragt daarvan bij uitnemenheid. Kracht en gevoel waren daarbij niet te miskennen. Bij de slotwoorden der regels trol ons echter, hier en daar, een zekeren dreun of nagalm, dieniet overal aangenaam voor het gehoor was. De opvoering der Dialoog Ines de Castromag als eene eerste proeve in dit genre, als volkomen wei- gelukt worden beschouwd. De rol van Pedro werd bovenal goed vervuld, en bet kwam ons voor, dat 'nij, die deze rol vervulde, als acteur op het tooneel nog beter op zijne plaats was dan in den catheder. Ook de Kei werd met gevoel en juistheid, zonderde minste hapering voorgedragen. Wij wenschen van harte, dat deleden van Vondel op deze soort van Poëzij, de Dramatische, steeds meer en meer de aandacht mogen blijven vestigen, en hun goede smaak die hun ook bij deze keuze heeft be stuurd, steeds door het voordragen van klassieke stuk keu moge merkbaar zijn. Thans nog een enkel woord over den Zang. Ons onbevoegd rekenende daarover naar eisch en waarde te oordeelen, melden wij hiervan alleen, 't geen wij door anderen hoorden opmerken. Even gelukkig als de lezers in hunne keuze waren geweest, getuigden ook de muzikale stukjes van eenen goeden en zuiveren smaak, en waren zij zeer passende hij het voorgedragene. Inderdaad roerenri en treffend was het Gott wiege dish, in SchlummeC onmiddelijk na het Sterfbed in de Hul gezongen. IS iet minder voldeed ons de Barcarole"doch boven alles weid a Das Bild der Rose" met zooveel gevoel gezongen, en met zulk eene juistheid geaccom pagneerd dal velen waanden een verborgen Instru ment te hooien. Van zeer bevoegde beoordeelaars hoorden wij de verklaring, dat op geen der stemmen iets was aan te merken, maar bovenal den leider van hel gezang en den eersten Tenor den meest mogeiijken lof* mag worden toegezwaaid. Zoo als bij alles eene zekere voorkeur bestaat, be viel ons het minste het afscheid". Doch even alsof de zangers zulks hadden vermoed, was het den hoorders eene bijzonder aangename surprisetoen onmiddelijk na het le couplet daarvan, met diep gevoel drie coupletten van het Nederl. Volkslied weiden gezongen, 'tgeen dan ook onverdeelden bijval eu daverend applaudissement verwierf, liet kort woord, door een der hoorders, uit naam der Vergadering gesproken was ten slotte een wel kom bewijs van de ingenomenheid waarmede allen vervuld waren. Wij eindigen dit verslag, waarbij wij, zoo ons bestek dit had gedoogd,door in nadere bijzonderheden te treden voor ieder der mede-werkenden nog veel vleijends hadden kunnen voegen, met den hartelijken wenscli dat de leden van Vondel door voortgaande oefening er, studie, zich al meer en meer mogen be kwamen en spoedig de lust zullen gevoelen ontwaken, om ons andermaal op zulk eenen avond te vergasten, om op zulk eene wijze hel aangename verkeer in ons midden te verboogen. Men schrijft nit 's Grarenhage 12 dezer; Heden heeft het.Prov. geregtshof in Zuid-Holland, kamer, van strafzaken onder het voorzitterschap van den heer inr. J. Philipse uitspraak gedaan in de zaak van Frederik Rudolph Frebus laatstelijk lakkei bij de hofhouding van Z. H. H. Prins Fre derik der Nederlanden, beschuldigd van poging tot moord op den hoffourier Pabst, wien hij, uit wraak wegens het, zoo hij beweerde, door den invloed van gemelden hoffourier bewerkt ontslag uit zijne dienst, in den morgen van Dingsdag 9 Sept. 11. met een opzettelijk daartoe gekocht mes, een geweldigen steek in de borst had toegebragt waarvan de verwonde echter na eenige weken door heelkundige hulp is genezen. Hel hof heeft den besch. te dier zake schuldig verklaard aan poging tot moedwilliger) dood slag met geleiderlage begaan, dat is poging tot moord, welke door uiterlijke daden gebleken een begin van uitvoering beeft gehad doch door toevallige en van den wil des daders onafhankelijke omstandig heden hare uitwerking heeft gemist. Het hof heeft hem mitsdien veroordeeld tot de straffe des doods door middel van ophanging aan eene galguit te voeren binnen de stad.'s Gravenhage. Door het provinciaal geregtshof in Noord-Hol land (in raadkamer vergaderd) is thans de openbare lereglslelling bevolen van Jan Slotboom ter zake van doodslag met voorbedachten rade en verraderlijk begaan, voorafgegaan of gevolgd door diefstal op den openbaren weg (in de Kalfjeslaan), en zulks na reeds bevorens ter zake van misdaad tot onteerende straffen veroordeeld te zijn geweest. Men schrijft uit Nijmegen van den 9 dezer Een door den jongslet) Parijscben coup d'ètat verbijsterde en door den drorik verhitte schoolmeester uil de naburige gemeente Mook werd in den voor middag van heden, ten einde van zijnen roes te be komen bij polieie-rnaatregel in bel wachthuis in bewaring gesteld. Zich hier niet op zijn gemak ge voelende ontkleedde bij zich eri poogde door den schoorsteen zich een weg naar buiten te banen het geen evenwel mislukte; toen hij vervolgens met goed succes het slot der buitendeur verbrak en langs den natuurlijken weg in zijnen natuurstaat ontsnapte. Na i zich een wijl onder den toevloed eener groote menigte van beide sere in paradijs-costuum op het voor naamste punt der stad gratis aanschouwelijk te hebben gesteld werd de socialistische wildeman andermaal door de policie ingepakt en naar eene betere bewaarplaats geleid. DUITSCHLAND. - Frankfort, den JO December. Op voorstel van onderscheidene Duitsche regeringen, zal hier eerlang een congres van hare gevoJmagtigden gehouden worden, tot regeling der landverhuizingen. Men beoogt hierbij de veelvuldige misbruiken en na- deelen te keer te gaan waarvan de landverhuizers door de kwade trouw van vele agenten dikwerf het slagtoffer worden. Naar verzekerd wordt zou tussehen de Duit sche mogendheden eene overeenkomst bestaan om ingevalle de zaken in Frankrijk eene meer dreigende houding mogten aannemen, eer) Doodsleger ran 40,000 man aan den Rijn te concentreren, tol hetwelk Oos tenrijk en Pruissen elk 15 000 man en eenige andere Duitsche staten te zamen 10 000 man zuilen leveren. In geen geval zullen de Oostenrijksche troepen het Oostelijke Duitschland ontruimen. Tenzelfden tijde zullen de contingenten der klei nere staten lot bet bezetten der bondsveslingen ge bezigd, en die staten zelve door troepen der grootere Duitsche mogendheden bezet gehouden worden. De Weimarsche troepen zullen in Luxemburg garnizoen houden. FRANKRIJK. Parijs, den JO December. De berigten uit de departementen luiden overhel algemeen vrij ongunstig. Op sommige plaatseri be schouwden de boeren de revolutie alleen als een mid del om de rijken te plunderen In het departement de la Sarthe verlieten de insurgenten hunne woningen, voorzien van kleine zakken waarmede zij zich naar de graanmarkten begaven iri de hoop van ze daar te vullen. In sommige departementen evenwel ziet het er nog ongunstiger uit Welligl zijn de tijdin gen een weinig overdreven inaar indien Joigney al niet het tooneel van een driedubbelen moord geweest is, zoo als men eerst verhaalde, dan is het toch bewezen dat te la Palisse, Béziers en Poligny misdaden gepleegd zijn te Poligny vooral heeft men gruwelen te betreuren, waarvan jonge meisjes uit de aanzienlijkste klasse der stad de slagtoöers gewor den zijn. Gisteren avond vertoonden zich twee agenten bij den heer Thiersmet verzoek om te verklaren, naar welk punt van de grenzen hij verkoos gebragt te worden. De heer Thiers gaf tot antwoord, dat hij in Frankrijk in zijn hotel hoopte te blijven. Op de aanmerking evenwel dat een langer verblijf ontno. gelijk was, antwoordde de heer Thiersdat hij al leen voor het geweld zou wijken en zijne bestemming niet verkoos op te geven. Men verklaarde toen dat men hem naar de Duitsche grenzen zou brengen en gaf hem naauwelijks den tijd om zijne goederen in te pakken waarna men hem onder geleide van acht agenten die voör zijne bedienden doorgingen met den spoorweg op Straatsburg waar de brug van Kehl bragt. Als oorzaak van dezen willekeurigen maatregel worden opgegeven een aantal bezoeken welke de heer Thiers na zijne invrijheidstelling zou ontvangen hebben onder anderen van den heer de BroglieHet Was vergeefsdat de schoonmoeder van den heer Thiers, mevr. Dosnezich over deze daad van geweld, bij den heer de Morny beklaagde; hare tusschenkomst baatte niets. Volgens een gerucht, dat echter voor alsnog geen geloof schijnt te verdienen zou ook ten opzigte van den heer Faucher een soortgelijke maatregel worden genomen. De heer St. André redacteur der As semblee Nationaleis in hechtenis genomen doch later weder in vrijheid gesteld. De directie van dit dagblad is geheel ontbonden. De regering gaat voort met de gewone nieuws tijdingen te doen aanplakken waardoor het publiek van alle gebeurtenissen tijdig kennis draagt, Dit ge schiedt op biljetten waarboven met groote letters gedrukt staat In naam van het Fransche volk Dit vleit de menigte, die gevoelt, dat zij door de omstandigheden en de behendigheid van zekere man nen gedomineerd worden. Door de policie worden nog dagelijks lieden ge arresteerd die een werkzaam aandeel genomen heb ben aan de gebeurtenissen van den 3, 4 en 5 Decemr her. De beer de Maupas is rerpiigt maatregelen van voorzorg te nemen tegen de particuliere wraak die zich in een aantal naamlooze brieven lucht geeft. Eiken nacht trekken patrouilles van 500 man en meer door de straten der stad. Den 11 December. De meest gewenschle rust blijft voortdurend in deze hoofdstad beerschen. Uit sommige departementen blijven de tijdingen minder voldoende luiden. Na een bloedig gevecht waren de insurgenten nit het stadje Crest teruggeslagen. Door de gendarmerie vervolgd wordendebad er andermaal een gevecht plaats, waarbij de gendarmerie, na eenige verliezen geleden te hebben, de bovenhand behield; er hebben een aantal arrestalien plaats gebod. Alhoewel het te Poligny thans door de vlugt der leiders van den opstand rustig is, heerseht er nog veel opgewondenheid. Te Avignon hebben voortdurend pogingen tot brandstichting plaats. Clainecy en Coulanges sur Yonne blijven nog altijd het tooneel van ongeregeldheid. Alle vrienden van orde hebben zich er naauw aaneengesloten en gaan de pogingen der insurgenten die voor geene mis daad terugdeinzen met kracht te keer. De omlig gende gemeenten lijden daarbij echter schrikkelijk, daar de insurgenten uit de steden teruggeslagen wor dende op het platte land wraak nemen. Ook le Allier, Vice-Fezensac en nog andere plaat sen is het verre van rustig te noemen. Evenwel bestaal er gegronde hoop dat aan deze onlusten spoedig een einde komen zal. De in de departementen ontwikkelde krijgsmagt is toch aan zienlijk terwijl de onruststokers geheel geïsoleerd strijden en dus met weinig moeite ten onder zullen te brengen zijn. Van goederhand kan men het berigt tegenspreken van de komst des prinsen van ,/oinville den graaf van Parijs en den hertog van Bordeaux in Frankrijk. HSJÏMMIMIL r;c-— 'tl". "S -■ 7 - z ■■■-? - Gevoelig aan de menigvuldige blijken van deelneming, bij hel overlijden onzer Moeder en Be- huwa-Moedcr, Mevrouw de Weduwe G, J. va» den BOSCH betuigen wij daarvoor onzen opregieta dank. Goes Uit aller Naam 13 December 1851. I. G. J. van den BOSCH. Te Goes, dij F. Klbkuwens Zooa,

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2