fiOESStlIË 1851. MAANDAG 15 DECEMBER. PUBLICATIE. Vgo* v' - I)e uitgave deler Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 75 Franco per Post J ,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei igten van J6 regels d J ,20 behalve het Zegelregt BIWMH 4 IlffifiSm&Tffil, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente en verdere belanghebbenden Dat door den Geineente-Raad, in zijne vergadering van lieden, verder gevolg willende geven aan het be sluit van den 5 September 11. door den afgetreden Slads-Raad, tot afschaffing der heffing van POORT GELDEN genomen, goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van den 27 dierzelfde maand N°. 45 is be sloten Dat van af den eersten Jannarij aanstaande die hef fing volgens de bij het Reglement op het Openen en Sluiten der Poorten voor de Stad Goes de dato 27 October 1848, gevoegde, in het Koninklijk be sluit van den 29 Junij 1848, N°. 191, goedgekeurd tariefza! ophouden. Dat artt. 2,3, het eerste lid van art. 4 en het eerste gedeelte van het tweede lid deszelven artikels, mitsgaders art. 6 van gemeld Reglement, zoo lang de herziening en goedkeuring van alle de Plaatselijke Belastingen niet hebben plaats gehad in werking blijven. Eri dat de Poortiers in hunne bediening zullen blij ven en in hunne belooning, alsmede in die der Klap- perlieden na de finale sluiting de poorten openende, nader zal worden voorzien. Zoo dat het Reglement op het Openen en Sluiten der Poorten te Goes alsdan zal bevatten de volgende alsnog verbindende bepalingen. Ten eersten. De Slads-Poorlcn, zullen in overeenstemming, met het bepaalde bii deliberatie van den Stedelijken Raad, van den 2 December 1847, bij opgemeld Koninklijk Besluit mede goedgekeurd geopend en op het klinket gesloten worden als volgt Gedurende de Geopende des Gesloten des maand morgens avonds January. ten 6 ure. ten 5 ure, February 5 6 Maart 4 7 April 4 8 Mei 3 r> 9 Junij 3 9 Julij 3 9 Augustus 4 9 September 4 8 October 5 7 November 6 6 December 6 5 Ten tweeden. De sluiting op het klinket zal op de bepaalde uren worden aangekondigd door de kleine Stad- huisklok, en bij het ophouden dezer klok, mitsgaders het openenop de bovenbepaalde urenworden verrigt, door de poortiers of andere daartoe, door hel Stedelijk Bestuur gequalificeerde bedienden;*weike zullen gehouden zijn om van het oogenbiik dei- sluiting op het klinket tot het doorlaten van een ieder die zulks zal begeren aan de poorten te ver blijven, tot des avonds ten 11 ure, wanneer de finale sluiting zal plaats hebben met uitzondering van de Ganze-poort en 's ff eer Hendrikskinderen-barrière. welke den gebeelen nacht, toegankelijk zullen blijven. Ten derden. Het is aan Heeren Burgemeester en Wethouders vrijgelaten om tot meerdere verzekering der rigtige perceptie van de Stedelijke Belastingen, en liet i'aoi- literen van hel opzigt der Policie de Koepoort dezer Stad, later dan de overige Stadspoorten te doen ope nen en dezelve vroeger te doen sluiten. Waarvan alsdan publicatie zal worden gedaan. Ook zullen dezelve bevoegd zijn om ingeval van Brand of andere buitengewone voorvallende pooi ten open te stellen. Ten vierden. Alle vroegere bepalingen te dezer zakeworden gehouden voor ingetrokken en vervallen. Zullende tusschen het sluiten eu openen van dé Havenpoort langs de Begraafplaats naar de 's Heer Hendrikskinderen-Barrière gelegenheid lot het bin nenkomen der Stad worden gegeven. En opdat zulks algemeen bekend zij en niemand daaromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze op de gebruikelijke wijze bij aflezing van de Puije van het Raadhuisworden afgekondigd, alornme aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 10 Decem ber 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van DEn MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Secretaris II, C. PILAAR. PUBLIEKE VERP&GETMÖ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 20 December 1851 des namiddags ten een ure ten Raadhuize aldaar pu bliek en aan de meestbiedenden trachten te verpach ten voor den tijd van zeven jaren, de twee on derstaande perceelen Gemeente eigendom te weten 1°. De Groole Sloofweideliggende benoorden de Zoute f estlangs de begraafplaats in Zwartboek sectie JNo. 233 gr ooi 4J lt 80 EU. en No. 234 groot J ff. 34 80 Zamen J ff. 16 R. 60 Ell. 2. De nornbre van J8 R. 90 Eli. Hoveniering, gelegen in de Zoute Pestachter de ko renmolen de Kijf Gebroeders aan den Molendijksectie D. No 982bis. Waarvan de voorwaarden van heden af tot den dag der verpachting ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing zullen liggen, op iederen werkdag van des morgens negen tol des namiddags twee ure. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 10 Decem ber 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van mn MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PILAAR. GOES, den Jó December. Bij de zeldzame gelegenheden die zich in eene kleine plaats als deze voordoen tol het genieten van algemeen en geestbeschavend genoegen moet men voorzeker iedere poging, die daartoe wordt aangewend, van ganscher harte toejuichen. Zulk een avond was voor onze stad den avond van Donderdag 11 dezer. Het te dezer stede sints eenigen tijd bestaande gezelschap, dat zich onder den naam «Vondel vereenigt, tot beoefening der oudere en nieuwere Ne- derriuitsche Dichters en der uiterlijke welsprekenheid, gaf op dezen avond in het openbaareene Proeve vande vorderingen in liet Tak van Declamatie, en had, door eene ruime uitdeeling van toegang-biljetten, ieder belangstellende in de gelegenheid gesteld daarbij te genwoordig te zijn. Ten einde vooi eene gepaste en bevallige afwisseling zorg te dragen bad men behalve door bel kiezen van Dichtstukken van onderscheiden genre, de voor- dragl dier stukken telkens doen afwisselen door uit muntende Mannen-Zangkoren mede door de Leden van Vondel uitgevoerd. Het Programma voor dien avond was als volgt VOOR de DECLAMATIE: 1. Eduard de Derde voor Ca lais door de Buit. 3 Het Sterfbed iu de Hut door van Lennep. 5 De Kist, door van Zegge len. VOOR den ZANG 2. Der Jaeger Abschied, ven Bartdoidy. 4. Gottwiege dicii in Schlum- mervan ZötiNEn. 6. Barcarolevon Kücken. door ter 8. Abdel-Kader Haar. 10. Jephta's Dochter - Toiiens. 12. Ines de Castro. Dialoog door da Costa. door 7. Abendchor ausdem Nacht- lager von Grenada von Kreützeh. 9. DieBethende, von Diadeem. 11. Das Bild der Rose; quartet mit Tenor-Solo, von Rsi- chardt. 13. Afscheid van Abenheim. Was de verwachting die men algemeen van dien avond koesterde groot bleek zulks niet weinig uit de aanzienlijke schare, die zoo uit onze stad als om streken was opgekomen: die verwachting werd ech ter verre overtroffen. Reeds dadelijk bij het binnenkomen der zaal, wer den wij inderdaad verrast door het uiterst smaak volle waarmede die was ingerigt zoo ook door de orde en regelmaat door IIli. Commissarissen zoo uitmuntend in acht genomen. En nu de hoofdzaak de uitvoering der stukken zelve Ons bestek laat geene uitvoerige beschrijving toe, Voor diegenen die het feest bijwoonden zou onze herhaling wel overbodig zijn; voor hen, die van het genot verstoken bleven zonden onze woorden niet Jan eene te flaauwe schets kunnen opleveren. Wij kunnen echter niet nalaten eene beschouwing te geven van den indruk dien een en ander op ons maakte, en ons daarbij eene enkele bescheidene aan merking veroorloven. Het woord dat tol Inleiding strekte en de voor drag! van Eduard de Derde voor Calais, voldeden ons bij uitnemenheid en men erkende al spoedig den meester in de kunst den geoefenden Declamator. De verschillende fraaije doch moeijelijke nuances die in dit gedicht voorkomen maar bovenal het ta fereel waar Eduards gemalin optreedt werden onverbeterlijk voorgedragen en menig oog zagen wij een stillen traan wegpinken. Het Sterfbed in de Hut, ofschoon niet zóó moei- jelijk als het voorgaande, levert echter ook eigenaar dige bezwaren op die juist door den spreker wer den gevoeld en goed werden te boven gekomen. De losheid van den aanhef «Zeg, Kindlief, hebt gij hier in 't woud" enz. en den overgang tot den toon van medelijden in Maar hoe 1 gij antwoordt niet en schreit" bevielen ons bij uitstek en wij willen het niet ontkennen, beter dan hel tooneel aan het sterf bed, waarbij, naar ons inzien, eenigzins meer pleg- tige ernst en eene minder vlugge voordrag!, aange namer zouden geweest zijn.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1