GOESSCHE loiKwr. ~-~wssrmmmmr 1851. Ko. MAANDAG 8 DECEMBER. BICTilII MIIBMWi. GEMEENTE-RAAD TE GOES, ÜIIIIL fifiSSffiiKS» iïV'- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J.75 Prance per Post f .1,90. Gewone Hdvertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van .16 regels a .1,20 behalve hel Zegelregl. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhu1ze aldaar OF WOENSDAG DEN JO DECEMBER J85.1 des namiddags ten half een ure* GOES, den 8 December. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, aan de vereeniging Zuid-Bevelandsche Dorcas geves tigd te Goes, voor eene te houdene loterij, ten ge schenke te geven vier fraaije prijzen bestaande in een prachtig bewerkt Kanapé kussen en dito Lam- penkleedje een sierlijk ingelegd Rozenhouten Kistje met drie Flacons voor odeurs en een fraai Schilpad den Dames Werkdoosje. Bij de beraadslagingen van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal van heden hebben onderschei dene leden de aandacht gevestigd op de gebeurtenissen te Parijs. De heer van Ball heeft hel eerst het woord ge voerd. Hij heeft de vergadering aandachtig gemaakt op de ontvangene tijdingen uit Parijs en op de on berekenbare gevolgen, welke de aldaar plaats hebbende gebeurtenissen kunnen opleveren voor de naburige Staten niet alleen maar voor geheel Europa daar niemand kan voorzien of orde en vrijheid of een van beide daar onder zal bezwijken. Even als men bij watersnood onderlinge geschillen ter zijde stelt en zich op de dijken vereenigtom deze tegen den vloed te beschermen achtte hij het wenschelijk, dat men zich in deze oogenblikken betreffende het on- derwerpelijke hoofdstuk waaraan zulke teedere be langen verkocht zijn, en ook ten aanzien der volgende, zoo min mogelijk aan een woordenstrijd mogt wagen, waarvan de gevolgen soms naóeelig zouden kunnen werken. Hij hoopte alzoo dat men aan het vader land en aan Europa een goed voorbeeld zou geven en daarmede toonen dat men ook bij verschil van meening, eensgezind is lot het afwenden van bui tenlandse!) gevaar, en dat de vreemdeling, welke zich soms mogt vleijen van hier te lande twist en twee- dragt te kunnen zaaijen, zich daarin zoude bedriegen. De heer Groen heeft almede verklaard, dat de ge volgen der bedoelde gebeurtenissen kwalijk te bere kenen zullen zijn maar dat hij wel verre van het onzeker te achten oi' orde of vrijheid daarbij bet onderspit zullen delven het voor vrij zeker hield dat regeringloosheid en dwingelandij de bovenhand zouden bekomen, Ook hij wenschte eendragt en wilde zich gaarne verbinden, om zelfs als rapporteur der commissie zoomin mogelijk liet woord te voeren. Hij meende echter, dot men zich niet al te zeer door hetgeen buiten ons gebeurde, moest laten wegslepen, maar in 'loog houden, dat de gewenschte eendragt bet best zoude vyorden verkregen, door op den voor grond te stellen al wat strekken kon, ter bestrijding van de lieillooze beginselen, welke laatstelijk in Frank rijk hebben geheerscht. De heer van Dam heeft geoordeelddat de jongste beraadslagingen hebben geleerd dat ook dergelijke itrijd nog moeilijkheid kan baren, en heeft met den Keer van Hall ingestemd -dat men door zich te wachten voor hartstogtelijke discussier! ook aan den vreemdeling bewijzen moetdat hier te lande een dragt en eensgezindheid heerschen. Hij voor zich heeft verzekerd zich daarnaar te 'zullen gedragen. Ook andere vertegenwoordigers spraken in denzelf den geest. ENGELAND, Londen, den 2 December. Men heeft heden, met den onderzeeschen telegraaf, het berigt bekomen, dut de Voorzitter der Fransche Republiek Lodewijh Napoleon Bonaparte op eigen gezag, de Vertegenwoordigers en den Staats raad heeft ontbonden, en het opperbewind, ter ves tiging eener nieuwe orde van zaken, in handen heeft genomen. De ministers hebben ten twee ure vergadering ge houden, waarbij de voornaamste hunner tegenwoordig zijn geweest. De tijding van dezen dusgenaamden Coup d'etat heeft ter beurze een diepen indruk gemaakt inzon derheid vermits men zich daarbij voorstelt, dat de voorzitter, bij het doorzetten van dezen maatregel van geweld tegen de bestaande orde van zaken immers voor het oogenblik," de hand reikt aan de democra tische partij en daardoor aan dien rnagtigeri tegenstan der geerie geringe) kracht bijzet. Men schijnt beducht, dat deze daad bedenkelijke gevolgen kan hebben voor de rust van Europa, FRANKRIJK. Parijs, den 3 December. De gebeurtenissen welke in den loop van heden hebben plaats gehad, komen op liet volgende neder: Van middernacht tot 5 ure des morgens was de hoofd stad even rustig, als hudde er geene gebeurtenis van belang plaats gehad. De troepen zeiven bevonden zich in de kasernen om uil te rusten. Ten 5 ure begonnen zich de werklieden op de straten te ver- toonen. Op ondeisciieidenc plaatsen namen zij eene goede houding aan, doch in de voorstad St. Anloine waren zij zeer opgewonden. Hel eerst trok de pro clamatie van de heeren Benoist d'Hzy, Kilet, Cha- pot en Molin namens de afgevaardigden, die ir.de rnairie van hel 10de arrondissement bijeen gekomen waren, hunne aandacht. Bij deze proclamatie wordt, de president der republiek voor een verrader ver klaard van zijne bediening ontzet en worden de burgers opgeroepen om hem gehoorzaamheid te weigeren. Die proclamatie werd bij fakkellicht met luider stem gelezen en maakte een diepen indruk. Ten 9 ure werd de aandacht gewekt door een tien tal rijtuigen van allerlei soort waarin vele gevan genen gezeten waren die onder bedekking van lan siers naar Vincennes gebragt werden. Ten 7 ure vernam men in de voorstad, dal er des nachts nieuwe arreslatien hadden plaats gehad. Onder de gevan genen telde men de heeren Hecurl Philippe en Lebastard en een dertigtal andere hoofden van de democratie der voorstad. Ten 8 ure werd eene proclamatie aangeplakt door den heer Michel (van Bourges) onderteekend waarin een beroep op de wapenen werd gedaan. Ten 9 ure werd er eene derde proclamatie van afgevaardigden der bergpartij, in de hoofdstad Sl. Antoine en op de boulevards van la Bastille en aan de poort St. Denis aangeplakt. Zij behelsde, zoo als die van de afgevaardigden der regterzijde, dat de president van zijne bediening ver vallen verklaard was. Door deze proteslatie der bergpartij nam de opgewondenheid toe. De bewo ners der voorstad, orider de leiding van verscheidene afgevaardigden der bergpartij trokken naar den wachtpost Monlreuil; in het middendergrootestia.it van deze volkrijke wijk werd dezelve ontwapend hij bestond slechts uit vijftien a twintig manschappen. Door den uitslag dezer eerste poging aangemoedigd, wierpen zij niet ver van daar tegenover de straat St. Marguerite, met cabrioletten, omnibussen, meu belen, enz. eene barricade op. Ten 10 ure trok een bataiilon van het 9 regiment van linie naar de barricade, en werden alstoen door den commissaris van politic de drie gebruikelijke sommatien gedaan. De afgevaardigden antwoordden hierop, door de werklieden tot den opstand aan te zetteo. Toen schoten verscheidene werklieden met geweren die zij aan den wachtpost uit de straat Montreuil ontnomen hadden op de troepen en werd er een soldaat aan den arm gekwetst. De soldaten lieten dit niet onbeantwoord, maar losten een salvo, waar door naar men zegt onderscheidene volksvertegen woordigers gekwetst werden. Sommigen meenen stellig te weten, dat van de drie vertegenwoordigers, die zich vóór de troepen bevonden (de heeren Es- quiros BaudinMadier de Monijan) de heer Baudin alleen doodelijk getroffen is. De twee an dere volksvertegenwoordigers werden in een naburig huis opgesloten, doch slaagden er in om te ontvlug- ten. Eene vrouw alsmede een werkman zijn bij dezen strijd mede zwaar gewond. De andere werk lieden zijn eindelijk op de vlugt gegaan onder het aanheffen der kreten leve de RepubliekTen 11 ure werd eene patrouille der republikeinsche garde te paard in de voorstad St. Antoine, met steenen begroet. Deze kavalerislen hieuwen op de aanvallers in die echter spoedig de vlugt namen. Van des morgens 6 ure tot des middags was de policie onop houdelijk bezig de proclairiatien tegen den president gerigt af te scheuren. Ten 1 ure kwamen andere' afgevaardigden in de voorstad St. Antoine; zij noo- digden de burgers uit om de werkplaatsen te sluiten, waarin nog eenige werklieden bezig waren en ver zochten de bewoners een kraclitigen tegenstand aan den president te bieden. Zij deden buitendien nog eene proclamatie aanplakken waarin zij in hevige bewoordingen tegen de schending der constitutie protesteerden. Ten 2 ure werd de groote straat der voorstad St. Antoine, in hare geheele uilgestrektheid van de barrière du Tröne tot aan de Bastille, afgezet. Ongeveer ten 4 ure waren de boulevards van de Bas tille tol aan den schouwburg van het Gymnasium geheel afgezet, De kolonel t'ieyra heeft al de bou levards, alvorens zij door de troepen bezet werden, vergezeld van een sterk geleide bezocht overal werden op zijn weg de kreten van leve rle, Republiek aangeheven. Thans (7 ure) doorkruisen talrijke patrouilles de stad om de orde te handhaven. Eenige derzelve be staan uit een geheel regiment, De openbare tuinen zijn gesloten. De tuin van liet Luxembourg en het paleis zelf, hebben eene dubbele militaire versterking bekomen. Hel plein van de Louvre is afgezet. Deu geheelen dag zog men bivouac-vuren op het plein van het Pantheon op het plein voor het stadhuis op de pleinen der Bas tille Dauphine enz. De verkoop van dagbladen in de straten heeft een fabelachtig cijfer bereikt. Het is ongehoord, hoe daarmede thans wordt gespeculeerd. Men bood giste ren de avondbladen voor 2,50 fr, het stok te koop.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1