GOESSCIIE 1851. DONDERDAG 4 DECEMBER. \o. m. A. J Y" as t/ i >fU Dr. uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwaï taal is j J,75 prance per Past f J,90. Gewone Advertentien worden d 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei igten van J6 regels d J .20 behalve het Zegelregt. GOESden 4 December. Bene telegrafische depêche uit Parijs, van 2 dezer, des middags ten twaalf ure meldt het volgende Heden morgen is het paleis der wetgevende ver gadering door troepen bezet. Hare ontbinding is door den president besloten. Het algemeen stemregt is hersteld. Het volk is tot het bijwonen der grondvergaderingen bijeen ge roepen die zullen worden gehouden van 14 tot 21 December. Parijs is in staat van beleg verklaard. De heer de Morny is tot minister van binnen- lundsche zaken benoemd. De generaals Changarnier Lamoriciêre de heeren l'hiers Charras en andere leden der wet gevende vergadering zijn gearresteerd. De republiek zal worden gehandhaafd. Eene latere depêche geteekend 's namiddags twee ure, bevestigt bovenstaande berigten, met de bij voeging, dat ook de staatsraad is ontbonden. In zijne proclamatie beveelt de president de benoeming van een uitvoerend bewind verantwoordelijk gedurende tien jaren. Het ministerie zal alleen tegenover den president verantwoordelijk zijn. Er zullen twee kamers zijn de eene benoemd door de kiezers de andere beslaande uit de uit- stekcndste mannen des lands. Het is de geheele eerste militaire divisie en niet «Heen de Stad Parijs die in staat van beleg is verklaard. Bij hel vertrek van de post heerschte te Parijs rust. Eene nog latere depêche dan bovenstaande meldt, dat Lodewijk Napoleon lot keizer zou ge proclameerd zijn. Parijs bleef rustig. Het verdient opmerking, dat Lodewjk Napoleon, voor zijn coup d' Etat den verjaardag van de kroo ning des keizers en der bataille van Austerlilz ge kozen heeft. Z. M. heeft aan de commissie uit de provin ciale staten van Zeeland belast met het ontwerpen der instructie voor de gedeputeerde staten, magliging verleend om na het sluiten der statenvergadering hare werkzaamheden voort te zetten. Naar men uit goede bron verneemt zijn de onderhandelingen omtrent het te sluiten postverdrag met Belgie reeds zoo ver gevorderd en met zulk een goeden uilslag bekroond, dat dit verdrag op het punt staat van geteekend te worden. Naar men verneemt is dezer dogen door den raad van Ministers met het oog op art. der Grond wet hel beginsel vastgesteld dat geene vreemde lingen, thans landsbedieningen bekleedende, tot eene bevordering in rang of betrekking, bij den koning in aanmerking zullen kunnen worden gebragl wan neer zij niet vooraf genaturaliseerd zullen wezen. Men schrijft uil 's lierlogenhosch van 27 No- vember fpoulei Schijvenaars uit de gemeente Kruisland, ouder Steenberg, die in den nacht van den tilsten Augustus op den Isfen September dezes jaars uit wraak het huis zijns broeders deed afbranden bij welke gelegenheid zijn gemelden broeder in de vlam men omkwam omtrent welk gruwelijk feit vroeger uitvoerig is geschreven stond heden voor het prov. geregtshof van Noord-Braband leregl de advocaat- generaal verklaardenimmer een verschrikkelijker zaak te hebben behandeld hij concludeerde tot de doodstraf door ophanging; mr. Moleschot trad als verdediger op de uitspraak van het vonnis is bepaald op heden over acht dagen. Men verneemt, dat tegen der, door den koning ontslagen hoofd commissaris van politie te Maastricht en een zijner adjuncten regis ingang is verleend we gens arbitraire aanhouding en omkooping. Op den 22 dezer werd door drie visschers van Urk Lubbert Homkes, At.. Klaas van Urk, Hz. en Jacob de Boer gevonden in de nabijheid van het eiland Vlieland een zeer groote visch, en heden hier door Jien aangevoerd dezelve is 70 voeten lang, in het ronde 40 voeten dik; heeft een botte of bolronde kop, en kort hierbij een gat of blaaspijp ongeveer één voet wijd; op het derde gedeelte van voren, aan iedere zijde ééne vin lang 4 voeten en 2 voeten breed benevens een uithangende navel lang 5 voeten de staart is 14 voeten breed de huid donker blaauw onder den buik vaal wit en rimpelachtig, als was dezelve met latten opgelegd. Vermoedelijk is het een cachelot of walvisch. In ons vorig nommer hebben wij het ongeluk vermeld, met den hijwagen der diligencedier.st Con cordia te Havelte voorgevallen In verschillende nader ingekomen berigten wordt de aanleideing tot deze verschrikkelijke gebeurtenis aan misbruik van sterken drank toegeschreven. De voerman was, naar men wil, in een beschonken toe stand door dat een passagier een matroos, die bij hem op den bok zat en naderhand mede verdronken is, hem uil een flesch jenever te drinken had gegeven. Het waarschijnlijkst is, dat de voerman door den drank in slaap is geraakt en de paarden met het rijtuig van den straatweg op den berm zijn gekomen en lang zamerhand de Drentsche hoofd-vaart zijn genaderd tot dat eindelijk de wielen aan de eene zijde van den bovenberrn zijn afgegleden en zoo de wagen onderste boven in het water is gestort. De omgekomen ma troos is onder hel rijtuig geraakt de voerman was ook bijna verdronken den volgenden dag kon hij nog niet spreken. De paarden zijn gered na onge veer drie uren in het water doorgebragl te hebben daar men zich natuurlijk eerst met de redding der menschen bezig hield. De justitie heeft een onder zoek ingesteld. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 29 November. Het proces tegen den bekenden president-minister van Keur-Hessen den heer Hassenpflug is dezer dagen te Greifswald geëindigd. De minister is ver oordeeld tot 4 weken gevangenisstraf wegens mis drijf, begaan toen hij nog in Pruissische dienst was. De gezamenlijke bisschoppen van Piemont heb ben den koning van Sardinië een met redenen be kleed protest doen toekomen tegen de stichting van een prolestanlsch kerkgebouw in of bij Turin. ENGELAND. Londen, den 30 November. Door de onachtzaamheid van een conducteur heeft er gisteren op den spoorweg van Brighton naar Ports mouth een ongeluk plaats gegrepen. De passagiers trein van de eerste plaats en de goederen-trein van Portsmouth, moesten namelijk bijna op hetzelfde uogenblik de brug over de rivier Arun passeren volgens den regel gaat de eerstkomende trein het eerst over de hrug waarom er dan ook aan beide zijden van de rivier wachters geplaatst zijn die aan de treinen de noodige seinen geven of zij al dan niet kunnen doorrijden. De conducteur van den pas sagiers trein nu lette ditmaal niet op het sein hem door den wachter gegeven dat de goederen trein van Portsmouth op de brug washetwelk ten ge volge had, dat de beide treinen in snelle vaart tegen elkander liepen waardoor drie rijtuigen van den goederen trein werden verpletterd terwijl de loco motief en twee rijtuigen der tweede klasse van den passagiers trein uit het spoor geraakten. Gelukkig bevonden zich in de laalsten slechts vier passagiers die allen gered werden, terwijl de stoker, ten ge volge zijner bekomen wonden is overleden. Dé conducteur heeft eene poging tot zelfmoord gedaan. De conducteurs der Islington omnibussen heb ben thans tot gerief hunner passagiers in hunne voertuigen eene doos .geplaatst waarin dagelijks dé nieuwst uitgekomen dogbladen gevonden worden. Daaronder vindt men een opschrift, waarbij de pas sagiers verzocht worden de bladen na gebruik weder ir, de doos te leggen en eveneens een penny voor het lezen in eene kleine bus, daar naast geplaatst, te werpen. Het Spaansch gouvernement hoeft onlangs een onderzoek doen instellen naar den naasten erfgenaam van kolonel O'Beillygrande van Spanje en erfge naam van bezittingendie een jaarhjksch inkomen van 5000 p. st. opleveren dewijl de kolonel thans aan verstandsverbijstering lijdt. Er zijn vele personen opgekomen maar zij die de meeste kans hebben om in het bezit daarvan te geraken zijn twee gees telijken de heeren Quaid van Killeshandra en O'Beilly van Kells. De een geeft voor van moe derszijde en de andere van vaderszijde lid der familie te zijn. Een den 24 Jul ij naar Sydney vertrokken vaar tuig is thans met 10,000 p. st. goud alhier aangekomen. FRANKRIJK. Parijs den 30 November. Er hebben heden een aantal geruchten geloopen nopens maatregelen van militairen aard die men wil dat genomen zijn. Alle deze geruchten zijn der mededeeling onwaardig daar zij voorhands op niets steunen. Het eenige dal geloof verdient, is, dat de generaal Perrot opperbevelhebber der nati onale garde van het departement der Seine, zijn ont slag heeft moeten nemen daar hij geen genoegzame trouw aan het Elysée betoonde. Verscheidene offi cieren van minderen rang zijn mede ontslagen. Naar men wil is op aanwijzing der Engelsche policie eene uitgebreide socialistische vereeniging binnen deze hoofdstad ontdekt, die meest alle hare' leden onder de fabriek-arbeiders telt. Eene anonvme brochure ten voordeeie van de herziening der constitutie, heeft in de parlementaire kringen eene zekere sensatie gemaakt. Men wil dat deze brochure geschreven is door den heer Graniet- Cassagnac en wel onder den invloed van don pre sident. Her is als 't ware een proces liet parle mentair bewind aangedaan

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1