GOESSCHE (OIRAAT. 1851. mmssL mwmmwwL MAAXDAG I DECEMBER, i'vua s [)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avo?ids. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco jser Post f J ,90. Gewone Advertentien worden a SO els. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a .i..SO behalve het Zegelregl. GOESden J December Men verneemtdat de heer J. P, Schouberg eerste stempel-snijder aan 'srijks munt te Utrecht, door Z. M. den Koning van Zweden, benoemd is tot ridder van de Wasa-orde. Uit Wijk aan Zee wordt berigt, dat door de com missie belast met het ontwerp van een kanaal door Holland op zijn smalst, aldaar en in de omstreken van Amsterdam bakens gesteld en opmetingen ge daan zijn ten einde hierdoor eene kaart te kunnen verkrijgen, waarop niet alleen de kortste en voordee- ligste afstand kan berekend wordenmaar waarop de omliggende landen en waters, de hoogten der dui nen de grootte der vlakten en de verschillende af standen zijn voorgesteld. Laatstleden Dingsdag is voor de bekende zaak van het Huiszittenhuis bij Z. M. den koning ten gehoore geweest om Z. M. te verzoeken om alsnog de schikking te doen goedkeuren waaromtrent men bij beide partijen was overeengekomendoch wier bekrachtiging HH. gedeputeerde staten gemeend heb ben te moeten weigeren eene commissie uit den sledelijken raad bestaande uit de HH. A. tl. van der Boón Mesch H. Cock, A, Harteveldt,/s. van der Hoeven en P. H. baron Taets van Amerongen uit den kerkeraad de HH. H. Fang- man, J. E. C. Moltzer. F. van Oordt,JPFz. en Scholten. Voorts nog uit de onderleekenaren van een ver zoekschrift aan Z. M. door een aanzienlijk aantal ingezetenen aangeboden, de HH. H. R. de Breuk Couvée. P. van Geer. A. T. L. Rouwenhorsl Mulder en 1'. I, Tickler. Z. M. heeft die comrnissiën met de meeste wel willendheid ontvangen. Het ligt echter in den aard der zake dat men hier niet terstond een beslissend antwoord kon verwachten. Zoodra dit gegeven zal zijn zullen wij het mededeelen. LC.) Men verneemt dat ten gevolge van het on langs ingesteld onderzoek omtrent de geestelijke goe deren enz in Gelderland aan het beheer der domeinen zijn overgegaan en doorliet domein-bestuur zijn overgenomen alle goederen, behoorende aan de vicary van Op Hemerl. Het beheer over deze vicary wordt thans gevoerd door of van wege den collator en het moet blijken, dat het ordelijk, en in den geest der bepalingen omtrent de viearyen heelt plaatsgehad. Men verneemt verder met genoegen, dal de Staalde lasten eerbiedigt, die op de viearyen blijken te rusten, en de regten van derden in geen opzigt wil hebben verkort. De maatregel van het gouvernement, om in Gelderland overeenkomstig de daaromtrent be- bestaande wettige bepalingen het beheer van alle viearyen en verdere geestelijke goederen waar dat beheer tot heden nog door particulieren werd uitge oefend aan het domein te doen overgeven wordt door zeer velen toegejuicht als een maatregel van orde en ook omdat nu de reglhebbenden op de revenuen de verzekering erlangen, die te zullen blij ven genieten welke verzekering hun ontbrak zoo lang door sommige beheervoerders vaak eigendunkelijk over de inkomsten werd beschikt. Men schrijft uit Smilde van den 27 November Heden nacht ongeveer ten 12 ure, raakte de bij wagen, behoorende lot de diligence-dienst Concordia, van Groningen op Zwolle door onbezonnenheid van den voerman, binnen de gemeente fiavelthe in de Drenlsche hoofdvaart met dat ongelukkig gevolg, dat verscheidene der daarin aanwezige personen met moeite zijn geredeenigen zich hebben bezeerd zoo ook de voerman en een matroos benevens een scheepskok zijn verdronken hebbende men bet lijk des eersten nog niét gevonden. Als eene hoogst zeldzame gebeurtenis wordt ge meld uit de gemeente Helvoirt (Noord-Brabant), dat de huisvrouw van L. van Dalen, den 24 September is bevallen van haar 24ste kind waarvan 20 levend en 4 dood geboren waren en dat die echte lieden den 25 November 1851 hun 25-jarig huwelijk mei hunne nog 10 levende kinderen hebben gevierd. Uit Groningen wordt van den 27 November het volgende gemeld. Op den 22 dezer zijn in de omstreken van Bour- tange 4 {ooijevaars gezien, waaruit'men besluit, dut de winter die zich reeds doet gevoelen evenwel buitengewoon zacht zal zijn. Eveneens wordt ons uit Apingadam berigt dat Donderdag den 20 dezer, te Tuikwerd nog een ooijevaar is gezien, waarop bet vermoeden wordt ge grond, dat we een zachlen winter te wachten hebben. ÜUITSCHLAND. -Frankfort, den S6 November. He reis des konings van Pruissen naar Hannover om bij de ^begrafenis des overleden konings tegen woordig te zijn wordt niet alleen aan belangstelling in den overledene toegeschreven, maar zou mede ten doel) hebben om de denkwijze van den nieuwen sou- vereindie eenigzins tot Oostenrijk overhelt, roor zijne staatkunde |lej|wimien. De keizer van Oosten rijk varr zijne zijde heeft zich niet naar Hannover be geven maar zich bij de begrafenis door prins de Lobkovitz doen vertegenwoordigen die te gelijk overbrenger is van een eigenhandigen brief^vairjj zijn souverein aan George VMen kan dus op een levendigen strijd om meerderen of minderen invloed op Hannover, tusschen beide vorsten rekenen. De President der Fransche republiek heeft aan de Zwitsersche gemeente Ermallingen waar zijne moeder Hortensia, op liet slot Arrennenberg hare laatste levensdagen doorbrugt. een geschenk van 500 fr. doen toekomen ter verbetering van het kerk gebouw aldaar. ENGELAND. Lonken, den 26 November. Onze dagbladen geveri thans geregeld door den onderzeeschen telegraaf de beursberigten uit Weenen, Berlijn en andere sleden Jvan bet vaste land, van den vorigen dag. Dezer dagen is te Kamsgate eene proef geno men met de reddingbootaan welke onder 280 mededingers, de door den hertog van Northumber land uitgeloofde prijs van 100 p. st. is toegewezen. Bij die proef heeft het vaartuig na in zee omge worpen te zijn, in 14 seconden zijnen stand op het water van zelf weder aangenomen. Behalve deze eigenschap van zich zelf op te rigten, biedt de boot het voordeel aan, dat zij gemakkelijk te besturen is, ongemeen snel kan zeilen en buiten de roeibanken, eene ruimte voor 50 nienschen heelt. De maker van deze reddingboot is de heer JBeecking te Yarmout. De overleden koning van Hanriover ontving van het Engelsche gouvernement 21,000 p. st. jaarhjksch inkomen. De hertogin van Gloucester is thans de eenig overgebleven telg die George 111 en eene familie van 15 personen overleeft zij ontvangt een jaargeld van 16,000 p. st. Bijzondere melding verdient de som aan den koning der Belgen toegekend eene wet van George III verzekert hem eene jaarlijksche toelage van 50,000 p. st. met eene residentie op Claremont. De hertogin van Kent geniet 30,000 p. st. per jaar everi als prins Albert die boven dien kolonel van een regiment is welk kommande ment met eenige bijkomende kleinigheden hem nog 3000 p. st. opbrengst. De hertog van Cambridge ontvangt aan verschillende sommen 15,000 p. st. in het vorige jaar zijn 11.217 schilderijen van hnitenland.sche meesters in Engeland ingevoerd waaronder 2982 uil Frankrijk, 2286 uit Belgie 1518 uit Nederland, 1109 uil de vier vrije Duitsche steden, 1045 uit Toskane, 362 uil verschillende an dere Jtaüaansclte staten, 197 uit Spanje, 147 uit Portugal, 231 uit Malta en 1340 uit vijftien andere landen. Gisteren is er bij ï.loyd berigt ontvangen van het vergaan in de Atlantische zee van het Engelsche schip Unicorn, hetwelk met 300 landverhuizers van Liverpool vertrokken was. De schipbreuk had plaats op den 9 11. ten gevolge varr een hevigen wind waardoor bet vaartuig de masten verloor en onder scheidene lekken bekwam. De passagiers die zich ir. de sloepen begaven zijn denzelfden dag behou den aan boord gekomen van liet Amerikaansche schip Daniel FFebsler en te Liverpool terug gebragt. Toen de ongelukkigen aan boord van dit vaartuig werden opgenomen, hadden zij in een tijdsbestek van 24 uren alle voedsel ontbeerd. Een hunner is op den overlogt bezweken. Niettegenstaande de groole moeijelijkhederi welke het aanleggen van een ijzeren spoorweg over de landengte van Panama oplevertzijn de werk zaamheden reeds zoover gevorderd dat den 25 De cember aanstaande de eerste sectie over eene uit gestrektheid van 7 mijlen voor het publiek zal geopend worden. Men heeft te Dover op rripuw de proef geno men zoo als reeds eenige dogen vroeger was geschied bij gelegenheid van een bezoek des hertogs van PP ti ling Ion, met het losbranden van een scherp geladen kanon door middel eener elektrieke vonk van eene batterij te Calais geplaatst en door de draden van den telegraaf geleid. Zoodra de batterij te Dover was leruggebragtgaf de kommandant bevel orrr twee draden met Calais in aanraking te stellen ten einde zoodoende de elektrische gemeenschap tusschen Do ver en Calais, en van Calais tot Dover, door middel van een' onafgebroken draad te doen Ontslaan, De elektrieke vonk doorliep alstoen de rigting door bet kanaal en terug namelijk een bogtigen weg van een twintigtal mijlen. De proef gelukte volkomen tot groote verwondering van eene menigte personen, die daarbij tegenwoordig waren. Er verliep zeifs geenc seconde tusschen het vertrek van de vonk der batterij en het losbranden van bet kanon hoewel de vonk zooals wij gezegd hebben een twintigtal mijlen te doorloopen had alvorens het doel. te bereiken. Té New-York is voor eenigen lijd eene water leiding van Gulta-Percha-buizen voltooid, door welke van de oevers der East-rivier driukwater naar liet Blackwel-Island gebragt wordt. Het nederlaten van de buizen in de rivier, wier diepte op eenige plaat sen 60 voeten bedraagtwerd op eene lengte van 680 voeten, door middel van ankervormige gewigten van 15 ponden zwaarte, met volkomen bevredigenden k.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1