Jlet Welzijn dezer Stad zal daa ook dezen raad boven alles dierbaar- zijn. Misschien zuilen ei- tijdstippen aanbreken waarin daden meer dan woorden zullen uoodig zijn. inzigten yan we tenschap zijn dan niet geheel voldoende. Eenheid van wil met ter zijde stelling van eenzijdige denkbeelden - daarvan alleen is hel goede le wachten. Mogen de dagen der be proeving verre af zijn. Het ga Goes wel daartoe worden alle krachten zaam- gespannen. En hiermede verklaar ik het bestuur wettig zamengesteld, wettig in werking en een ieder verpligtdat bestuur te •erbiedigen. Dhr. v. Kerkwijk beantwoordt kortelijk den Voorzitter en verzoekt dat de aanspraak in het Archief worde gedeponeerd. Aan de orde zijnde de benoeming van eenen Secretaris wordt daartoe overgegaan. Op de aanbevelings-lijst van Burgemeester en Wethouders waren geplaatst de Heeren II. C. Pilaar en J. de FouwWz., welke eerstgenoemde met algemeene stemmen wordt benoemd. Ka eene korte toespraak des Burgemeester en beantwoor ding door den benoemden wordt overgegaan tot de be noeming van Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Bij de eerste stemming verkreeg Mr. Mohr 6, Mr. Blaau been 4 en B. van den Bosch 1 stem. Bij de tweede stemming Mr. Blaaubeen 9. R. B. van den dn> Bosch en N. JFVerschoor ieder 1 stem. De Heeren M". Mohr en Blaaubeen alzoo tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand benoemd zijndeverklaren die be trekking aan te nemen. Op grond van art. 6 van het vigerend Brand-Reglement, wordt overgegaan tot de benoeming van een Gcneralen Brandmeester Daarbij werden op den Heer van Kerkwijk 10. op Mr. Blaaubeen 1 stem uitgebragtverklarende de Heer van Kerkwijk die benoeming te aanvaarden.. De Secretaris legt in handen van den Burgemeester, de «reden af voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet en 100 der Gemeente-wetwaarvan Proces-Verbaal wordt opge maakt, voorgelezen en ge teek end. Wordt voorlezing gedaan der missive van den Heer J. IV, Becking, tot nederlegging zijner betrekking als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en President van het Algemeen Armbestuur. In de eerstgenoemde betrekking bereids voorzien en de vervulling der tweede niet zoo urgent zijnde, wordt dit aangehouden tot eene volgende vergadering en besloten den Heer Becking schriftelijk voor zijne veeljarige bemoeijingen dank te betuigen. Ten slotte wordt door den Burgemeester medegedeeld ipe- dègedeeld dat door hem bereids is zamengesteld een Re glement van Orde voor den Raad: dat deze zaak spoed ver- eischt en bij airco dit Reglement ten fine van onderzoek stelt in handen eener commissieten einde zoo spoedig mogelijk verslag uit te brengen. Tot leden dier Commissie worden dooi' Z- Ed. Ach tb. be noemd de HH. Blaaubeen Soutendam en Kakebeeke. INGEZONDEN. a<t:^rt--::- - Wering van nog ven overschot van den ouden tuurdeesem van Beschermende Bkgtkn, onder het aangenomen stel rel ran vrije beweging en onbelem merd Handelsverkeer ,-« W urineer liet getij is rerloope» moet men de l.aikciis terzetten." Voorwaar een ond Nederlandsch •preekwoord, waaraan enze voorvaderen zoo getrouw waren, maar liet nakroost liet vaak bij woorden iaat voorat als hel eigenbelang .door liet benevelde oog (uilder kan nocli wil zien. Zoo vaak wendt men den blik wijd van zich been. verdiept men zich in beschouwingen ran hooge en algemeene staatsbelangen en overziet daarbij niet zelden, wat daar onder bet meer bijzonder belang betreft en wat bel ware en gepaste eigenbelang niet moest voorbijzien. Wij willen den lezer de keuze tusscben deze beide •tellingen laten voor de toepassing op bet geen wij niet onbelangrijk achten in dien zin bier kortelijk op te merken. Onder de veranderde beginselen door bet Hooger Bestuur en de Volksvertegenwoordiging aangenomen, is wel niet onopgemerkt gebleven bet stelsel van i rije beweging en onbelemmerd handelsverkeer; in hoeverre dit andei's gevoeld is of nog zen kunnen worden door den gedrukte» piijzensland der Granen, dient aan de toekomst te worden overgelaten dit voer bel ons van meer nabij omringende gelijk de tijd: evenzeer de scbeidsreglcr zal zijn tusscben hel nog niet geheel vereffend verschil van gevoelen op- zigte.Ujk.de vastgestelde algemeene vrije Scheepyaart- rcglen; wij laten dit punt echter rusten, als r.iet zoo oniniddeiijk de beurs onzer Stad en Eiland-bewoners betreffende. onder bijvoegen alleen dat wij, in hoofd beginsel bet eerste zoowel al» liet laa.lijc geheel lijn toegedaan zonder daarom de doelmatigheid te ont kennen van maatregelen van geleidelijken overgang voorbelde, van de oude op de nieuwe stelsels, vooral als de groote en magtige naburen zich daartoe den tijd vooraf benuttigd of nog ten deele voorbehouden hebben, en ons dus we) eens ontijdig tot het doen dier groote stappen op eens konden hebben ver lokt doch, hoe dan ook, wij hebben de stroom helpen verleggen en behooren alzoo de bakens te verzetten. Kn hebben wij dit meer verwijderd van ons gezien dan dringen de omstandigheden le meer om te letten wat ons daarbij van meer nabij betreft. Van meer nabij zouden wij dan blind zijn voor onze eigene bijzondere belangen en daaronder alleen bekeken hebben wal meer verwijderd van ons heeft plaatsgegrepen? Lezers, wij veroordeelen niet, oor deelt gij zelve eri Iaat ons daarto u slechts op ééne enkele aangelegenheid wijzen, op eene aangelegenheid zoo van Gewestelijk als Plaatselijk algemeen belang, in betrekking tol bet aangenomen stelsel van vrije beweging en handelsverkeer, en zegt bet ons of er «iet een overschot van den ouden zuurdeesem van beschermende reglen dient geweerd en hoe eer zoo beter opgeruimd te worden Of is de Meekrap-wortel en den handel daarin voor u, voor oris, roor zoo reien in deze Provincie, in dit Eiland, in Stad en Land niet een artikel, eene aangelegenheid welke ons na aan den rok komt is de handel daarin niét eene zaak van algemeen belang voor dit Gewest te noemen wie zal het tegenspre ken ik vertrouw niemand. En toch zoo niel reeds vroeger wij moesten er op bedacht zijn geweest bij de invoering van hel stelsel van vrije beweging en onbelemmerd handels verkeer; wam, op onzen handel in Itacin (Meekrap- wortelen) drukt nog een niet onaardig gewigl van den ouden zuurdeesem een regl op den uitvoer van f 3, per 100 N. p plus 13 °/0 syndicaal, plus zegelen kwitantie en aide noodwendige fraaijighedeii, meer onafscheidelijk van zoogenaamde besehermende, eigenlijk den handel en nijverheid bedervende, liever doodende reglen want steunende op dergelijken onderstand slaapt de prikkel tot ontwikkeling en mededinging. Alzoo, let wel, met 10 pCt. is dan nog steeds de uitvoer d. i. den handel in uwe Meekrap-wortelen bezwaard deze 10 °/0 moeten nu nog van de lage prijzen af, eer wij kunnen concurreren, Eene aan zienlijke vraag voor Itacin deed ons dit jaar bedui detide partijen daarvan afzetten, waardoor aanvankelijk dé prijzen der Meekrap werden geschraagd wij ver kochten toch de Hacin voor f 17,eenen prijs, die thans de waarde ran het fijn gereede of gestampte goed, »an zeer goede onberoofden vertegenwoordigt maar ziet. zoo als we goed aan het verschepen waren, bleek liet ook hierin weder spoedig dat de Zceuw- sche bodem niel meer alleen de Meekrap voortbrengt; er kwamen Fransche aanbiedingen en van elders en nu weiden de prijzen verlaagd daarenboven met de 10 °/0 die w ij Nederlanders ons zeiven nog opge legd houden terwijl ande'en die niet kennen en van daar dat plotseling de vraag voor Racin heeft opgehouden ondanks dat er voor het buitenland nog vraag genoeg bestond maar de heillooze uitgaande reg/en drongen ons terug en onze waar ran de builenlandsche markt, Hoe vindt gij liet?... Zou het ook lijd worden, «om de bakens te verzetten» nu wij het zien «dal het getij is verloopen eri er komt geen nieuwe, geen heilzaam werkende en blijvende schuring als door de ebbe want die door de vloed kunstmatig daargesteld voert steeds grondstoffen aan en hoopt die op tot verstnorens toe of hebben wij er niet reeds genoeg om elke ebbe alle middelen tol af- en uitvoer tot goeden afzet te bevorderen of ook welkom te heelen Maai hooien wij sommigen daartegen aanvoeren hoe dan met onze fabrieken, met onze oude en nieuwe meesturen, moeten wij van de eersten dan het stamp werk geheel zien stilstaan of de inkoopi prijs van Racin voor de laatste moedwillig verhoogen dan zullen deze er weder door lijden. Neen, Lezers, soo is het niet, laat de oude stoven er maar op bedacht zijn om zoo dit doen lijk is, zuivereonbesmette, betere Racin* te maken, en uvve sloren zullen er hetere rekening bij vinden dan hij liet stampen van Fijne Mee, die niet meer in trek is; en wal de nieuwe fabrieken betreft, deze is het geen nadeel want de prijzen van goede en zuinig bewerkte fijne Mee of van hel zoogenaamd hard goed zullen immer» die der Racin volgen - als wij het slechts zooverre brengen dat wij met beide kunnen concurreren en op de binnen- en bui- tenlandsche markten, de mededinging met onze Racin, en ons hard goed kunnen doorstaan. Wenden wij daartoe dan nu alle onze pogingen aan dan behooren wij ook niet te vertragen in de afwering van hetgeen in den uitvoer alleen ons en anderen niet drukt dan moet dat uitgaande regt hoe eer zoo beter worden opgeheven dit toch be hoeft nn wel geen uitvoeriger betoog meer. Niet alleen in Schouwen, Thetlen en /Walcheren worden daartoe bescheidene verzoekschriften aan de Hooge Regering onderteekend maar zijn wij wel onderrigt, dan ligt er een gelijk adres ter teekening voor Zuid- en Noord-Beveland, dus ook voor ons, gereed ten kantore van onzen Stadgenoot de Heer J. Fransen van de Putte dat aller deelneming wachtimmers van alle weidenkenden die hun wel begrepen, geoorloold eigenbelang niet miskennen en, de bakens willen helpen verzetten nu het getij veranderd is:» vertragen wij dan niet ter onder steuning der gelegenheid die ons ten gentakke ook hier aangeboden wordt, GOESden SO November, De Javasche Courant van 27 September, meldt het volgende De minister van slaatoud gouverneur-generaal van Nedcrlandsch-Indie, de heer J. J. Bochussen, heeft heden de reis naar Nederland aanvaard over Calcutta en verder langs den zoogenaamden over land weg. Tot het overbrengen van Z. Exc. en gevolg naar Calcutta, is gebezigd Zr. Ms. stoomsehip Ardjoeno. Voor zijn vertrek werd door den tegenwoordigen gouverneur-generaal een afscheids diner gegeven aan den afgetreden landvoogd bij hetwelk de hoogere autoriteiten, ambtenaren en officieren, alsmede eenige leden van den handelstand tegenwoordig waren. De toasten welke H. Exc. elkander toebragten werden met belangstelling aangehoord en met harte lijkheid gedronken, Het waren woorden van afscheid en heilwenschen voor de toekomst, met ernst en wel- meenendheid uitgesproken. Z. Exe, de minister van slaat oud gouverneur- generaal, heeft nog eene receptiegegeven voor heeren, welke zeer druk werd bezocht. ENGELAND. Londen, den J5 November. Het heeft zich bevestigd, dat liet vertrek van Kos suth 't welk op den 14 dezer bepaald was, eenige dagen is uitgesteld en wel tot den 20, als wanneer hij met het stoomschip Humboldt, hetwelk dan van Havre te Cowes verwacht wordt de reis naar New- York zal aannemen. Naar het schijnt is Kossuth voornemens de nog overige dagen van zijn verblijf hier le lande te heligen tot het bezorgen van bijzon dere belangen althansbij zijne eergisteren in Ha- novers-squaregehoudene toespraak aan de personen, welke hem adressen aanboden heefl hij als 't ware afscheid van het Engelsche publiek genomen en te kennen gegeven, dat dit de laatste keer was, dat hij het vóór zijn vertrek naar Noord-Amerika toesprak. Hij heelt voorts bij die gelegenheid zich zeer tevre den beloond over hel onthaal hetwelk hij hier le lande had genoten en gezegd dal de menigvuldige adressen welke hem sedert zijne komst in dit land aangeboden waren en welke gezamenlijk door om streeks anderhalf millioen ingezetenen xvaren onder- teekend hem het bewijs opleverden, dat de publieke ineening zich hier ten vnordeele vanjle vrijheid ver klaarde. Ten slotte spoorde hij allen aan om hij de beweging ten gunste van hervormingen in dit land zelf, Hongarije niel te rergeten, en vooral te zorgen, dat Rusland belet werd, zich op het vasteland van Europa te doen gelden. Tot aandrang voegde hij hierbij, dat de zegepraal der staalkundige vrijheid in Europa tevens die van den vrijen handel zou zón waarbij dit Rijk zulk een overgroot belang heeft. Er is sprake van het aanleggen van eenen nieu wen tncer korten en regtstreekschen spoorweg van Leipzig naar Berlijn waardoor voortaan het verkeer tusscheu de havens der Oostzee en het Zuidelijk Duitschland voornamelijk over eerstgenoemde handel stad zoude plaats hebben. Tc Goes, bij F. Kx.tte(i.w«.NC dk Zoo*.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2