iiiDiinm, DUITSCIILAND. - Frankfort, den JJ November. Volgens beriglen uit Zara van den 5 dezer, wordt Albanië weder door aardbevingen bezocht. Ballona is geheel verwoest en het slot ingestort. Ongeveer 2000 menschen hebben bij dezen ramp het leven ver loren. De berigten uit Tyrol luiden bij voortduring hoogst treurig nopens de verschrikkelijke verwoestin gen door overstroomingen aangerigt. Gansche dor pen zijn onbewoonbaar gemaakt en de ingezetenen naren ter naauwernood in staat om met een gedeelte van hun vee bet leven te redden. Berigten uit Bagdad melden dat de cholera daar voortdurend verwoestingen aanrigt. Binnen een tijdsverloop van 8 dagen stierven daar ruim 1000 men schen aan die vreesselijke ziekte. Men had dagen waarop het aantal dooden niet minder dan 150 be reikte. Uil al de streken van het noorden van Italië ontvangt men berigten van groote verwoestingen, welke door het overstroomen der van de Alpen aikomende vloeden zijn aangerigt. In Pruissen wordt gesproken van het verbieden van het stoken van gebrande wateren uit aardappelen, terzake van de uitgestrektheid van het bederf in dezelve. Ter gelegenheid van den verjaardag van den dood van Robert Blum, vond men gisteren ochtend twee zwarte vanen op den Mein-oever geplantde politie heeft ze dadelijk weggenomen. In onze politieke kringen weet men met zeker heid dat de Oostenrijksche gezant te Washington bevel heeft ontvangen de Noord-Amerikaansche Staten te verlaten ingeval de president of eertig ander lid der regering met Kossuth in eenige officiële betrek king tnogl treden. In dit geval zal de Amerikaansche gezant Ie Weenen mede uitgenoodigd worden zich te verwijderen. Tot dus verre leeft Koning Ernst Augustus nog doch zijn toestand is zoo verergerd dat men weinig ofgeene hoop opzijn behoud meer heeft. De zieke heeft een zeer onrustigen nacht doorgebragt en kent bijna niemand meer. ENGELAND. Londen, den J2 November. De Times bevat twee merkwaardige brieven, door don generaal Bem aan Kossuth gezonden, dd. 6 Juni) 1849. Ze zijn geschreven uit Hermannstadt in Zevenbergen. De generaal beklaagt zich in deze brieven aan Kossuth over de wijze, waarop hij de bevolking dier provincie regeert. Hij beschuldigde hem de eene lijrannie op de andere te stapelen, alleen door verbeurdverklaringen plunderingen en krijgs raden te regeren. Hij zeide hem zelfs, in onder scheidene plaatsen van zijne brieven zijne bevelen niet te zullen uitvoeren. Hij eindigt met te zeggen, rial bel gedrag der gouvernements-commissarissen weldra den Hongaarschen naam in Zevenbergen zou doen vervloeken. Met den eersten December aanstaande zal het zoogenaamde kristallen-paleis, 't welk voor de ten toonstelling heeft gediend weder aan de personen welke hel hebben gebouwd, worden overgegeven, en zullen de eigenaars van de nog niet afgehaalde ten toongestelde voorwerpen zich deswegens met hen moe ten verstaan. Onderscheidene particuliere hrieven uit Ame- ika gewagen van de aanzienlijke sommen die reeds ten voordeele der Hongaren in Amerika bijeenver zameld zijn. De policiem3gt der hoofdstad is aanzienlijk 'verminderd. I)e 1000 nieuwe poüciedienaren die bij gelegenheid der tentoonstelling in dienst waren gesteld zijn wederom na meer of min belangrijke belooningen te hebben ontvangen, ontslagen. Daar door is de policiemagt weder tot hare gewone sterkte teruggebragt. - In de gisteren hier gehoudene zitting van hel Kon. Geograpliische Genootschap heeft de luitenant Pim efen ontwerp ontwikkeld om de schepen van sir John Franklin op te sporen in tot dus ver niet daartoe onderzochte streken. De genoemde zee-offi- eier meent, dat Franklin door Wellington-kanaal gestevend is, en vervolgens, door het ijs belet zijnde om door de Behring-straat de westelijke kust van Noord-Amerika te bereiken, zijn logt langs de noordelijke kust van Azie voortgezet en daar welligt de Kolyma-rivier bereikt heeft. Ten einde nu den vermisten reiziger in die streken op te sporen is hij voornemens, den 18 dezer van hier naar Peters burg te vertrekken daar de ondersteuning van het Russische gouvernement te vragen voor de volvoering van zijn plan vervolgens over den spoorweg naar Moscau te reizen verder, met sleden, over Tobolsk en Irkutz naar Tokoutz (een afstand van 5368 Eng. mijlen), en van Tokoutz naar de Kolyma (1200 mijlen) op zoodanige wijze, als hij 't best den togt zal kunnen doen. Hl) vleit zich die rivier in on geveer vier maanden te kunnen bereiken, en is voor nemens daarna de noordelijke kust van Siberie te onderzoeken. Hij berekent dat deze geheele togt in 1854 volbragt zal kunnen zijn ten ware hij eer der in zijn doel geslaagd mogt zijn. Dit ontwerp heeft bijval gevonden bij het genoemde genootschap en is onder anderen door de kapiteinen Kellett en Penny (die aan de laatste expeditie van sir John Franklin hebben deelgenomen) ondersteund. De secretaris van het Kussisclte gezantschap welke de vergadering bijwoonde, beeft verklaard, dat de on derneming van luitenant Pim ongetwijfeld door het Russische gouvernement begunstigd zou worden. Ter bestrijding van de kosten der reis heeft tot dus ver alleen de echlgenoote Van sir Franklin eene zekere som beschikbaar gesteld maar het Geogra- phisch Genootschap heeft gisteren besloten om ook de ondersteuning van de admiraliteit te verzoeken. FRANKRIJK. Parijs, den J2 November. In de zitting der wetgevende vergadering van heden is het ministerie er slecht van afgekomen. Twee ministers, de heeren de Thurigny en Daviel zijn in de debatten gemengd geworden de een al even ongelukkig als de ander. Door de linker- en regterzijde der vergadering gesmaad leverden zij het droevigste schouwspel op dal men zien kan dat namelijk, van een vernederd, onmagtig gouvernement, dat zich op niemand kan veriaten. De aanhangers van het Elyseé zehen lieten den minister van justitie in den steek. Kortom het was een ongelukkige dag voor ieder. Het kabinet zal zich na eene zoodanige nederlaag waarschijnlijk niet kunnen staande houden. Eene zoodanige zelfverloochening zal de president van zijne ministers wel niet kunnen vergen hoewel hij hen heeft doen belovendat zij niet zouden aftreden hoedanig de stemming der wetgevende vergadering ook mogt uitvallen. De heeren de Turigny en Daviel zijn niet alleen geslagenmen kan zeggen dat zij beschimpt zijn De minister van binnen- iandsche zaken kon toch ter naauwernood zijne rede voering uitspreken, zoo talrijk waren de interruplien, zoo oorverdoovend was het geweld, dat de volksver tegenwoordigers onderling maakten. Herhaaldelijk was hij zelf verpligt de vergadering in haar eigen belang en in dat des lands, lot liet aannemen eener meer parlementaire bonding uit te noodigen doch dit baatte hoegenaamd niets. Hel geweld werd er zelfs door verhoogd, daar nu de linkerzijde der reg- zijde en daartegen de regterzijde der linkerzijde het verwijt deed van den minister te storen terwijl eigenlijk de schuldigen zoowel tot de regler als tot de linkerzijde behoorden. Veel erger ging het nog den minister van justitie dezen liet men bijna in het geheel niet aan het woord komen. Bij ieder woord dat hij sprak barste hel eene gedeelte der volks vertegenwoordigers in een schaterend gelach uit terwijl het andere hein op ironische wijze toejuichte en dat gelach en gejuich duurde zoo lang tot de minister verpligt was de tribune te verlaten. De generaal Cavaignat; had zelfs met diepe verontwaar diging doch vruchteloos verzocht, dat men de rege ring ten minste booren zoude. In zoodanige om standigheden is het wél onmogelijk eene portefeuille te behouden Men noemt reeds de personen die welligt deel van hét nieuwe kabinet zouden kunnen uitmaken. De aanspraak des Voorzitters aan de troepen is heden het hooid-ondsrwerp der gesprekken en der vertoogen in de dagbladen. De legilimistische en orleanistische organen zijn fel verbolgen over den uitval welken de heer Lodewijk Napoleon zich heeft veroorloofd ten aanzien der vorige Regeringen, die steeds zouden zijn geweken. Van die zijde wordt aangemerkt dat de lieer Lodewijk Napoleon te kwader ure dergelijke beleedigende uitdrukking heeft gebezigd en schijnt te hebhen vergeten dat onder anderen het Fransche leger den hertog van Angoti- Iéme in Spanjen is gevolgdde hertogen .van Or leans en van Aumale in Algerie, den Prins can Join- ville te St. Jean d'Ulloa en te Mogador. Verder wordt aangevoerd, dat de Voorzitter verkeerd handelt met te verkondigen dat hij voortaan de troepen zal toeroepen: alk ga, volgt mij want dat twee malen reeds die kreet door hem is aangeheven: ge worden maar hij niet gevolgd is geworden en het wel denkelijk eene derde maal niet beter met hem zal afloopen omdat het volk orde wil en alleen diegenen zal volgen, welke de orde zal kunnen waar borgen en verzekeren. De Napoleontische dagbladen komen tegen deze en dergelijke beweringen nadrukkelijk op, en houden vol, dat de heer L. Napoleon zeer gematigd heeft gespro ken en de aandacht had kunnen vestigen indien hij dit had gewild op het hoofd eener dynastie die heimelijk in eene fiacre en daarna in een omnibus de vlugt heeft genomen; en op vorsten-zonen, die ver momd vrouwen en kinderen verlieten, niettegenstaande er 20,000 man troepen op het plein la Concorde geschaard stonden. Wat de toespeling op Boulogne en Straatsburg aangaat, vermeenen de Napoleontische organen, dat Vorsten niet beschimpt mogen worden, als zij hnn leven wagen zonder te worden gevolgd maar welals zij achteraf blijven terwijl het leger voor hen strijdt. De scheuring en verdeeldheid onder de voorstanders van orde en wet nemen op eene indedaad jammerlijke wijze toe. Heden heeft de opening van den onderzeeschen telegraaf tusschen Calais en Dover plaats gehad en wel met het beste gevolg. Eene telegraphische dé pêche langs dezen weg ontvangen berigtle heden avond de slotkoersen der consols ter beurze van Londen van heden, De vereeniging van alle nuances der republikein- sche oppositie heelt heden avond plaats gehad. Zij is tot het besluit gekomen met het oog op de ern stige omstandigheden geriglwaarin geene redevoe ringen baten dat slechts één harer de tribune zal beklimmen om niet weder eene kritiek te voeren die thans overbodig is, op de wet van 31 Mei 1850, maar om de pleglige proleslatie van het volk en der geheele oppositie legen deze wetdie tot den bur geroorlog leidt te hernieuwen. De vereeniging telde meer dan 200 leden zij werd gepresideerd door den heer Mie/tel (van Bourges), De heer Michel zal in de wetgevende vergadering namens de vereeniging hel woord voeren. Te Havre is een brief van Kossuth ontvangen, meldende: dat hij voor zich, zijn gezin en gevolgde aangeboden passage op liet stoomschip Humboldt aanneemt Dit vaartuig zal den 29 dezer Havre ver laten, Southampton aandoen om Kossu/hen dozijnen in te riemen en dan de reis naar New-York voort zetten. Van de volgende Artikelen le Goes, Van den 1 tot den 15 November 1851 A/el inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f7,00. Rogge f 5,85. Vroege Gerst 4,25. Late Gerst f 4,00. Boekweit f 0,00. Haver 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,10. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 9,20. Rogge Meel f 7,50. allen per muddc. Boter f 0,80. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sohe Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 14 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalls- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleescb 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vleesch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,30. Late Aardappelen f 2,50. de mudde. Jenever f 60,00. per val. IJpen Hout f7,50. Esschen Hout 7,50. per wisse. Groole Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 9,45. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. •2i5'e SlaaLs-Loterij. PRIJZEN VAN 1000 RN DAARBOVEN. 5de Klasse. 8ste Lijst. No. 11020, een Prij^ van f 19"000. No. 15588 een Prijs van f 1000. Te Goes, bij F. Klkbuwess Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2