«0ESSCHE mwmm iBmiiwiifffii» MAANDAG 17 NOVEMBER. AFTBEiENDEN RAAD DER STAD GOES, GEMEENTE-RAAD TE GOES, Z. K. II. prins [Frederih heeft aan de armen- loterij in het dorp Veere bij Middelburg eene bij drage geschonken van f 50: terwijl H, K. H. prin 1851. >o. 92. O, uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 franco per Post f J,90. Gewone Jdvertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J—6 regels' a d ,20*behalve hef. Zegelregt. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhüize aldaar op woensdag J9 n or ember J85J des voor mid dags ten elf «re. OPENBARE VERGADERING van den HIEIJWK TC ten raadhüize aldaar op woensdag den J9 nofember J85J de6 namiddags ten half een ure, BEKJiNDMAKSVG. Achtervolgens artikel 3 ran Zijner Majesteits besluit van den tï Januarij 1831 N°. 68 Staatsblad N°. 2.) heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Fi- nancien bij resolutie ran den 18 Noreinber 1851 bepaald de prijzen hel opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debilanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en ge deelten ran dien rooi de derde week der trekking van de laatste klasse der 215 Staats-Loterij zullen mogen uitgeven te welen C1J VERKOOP: Geheele Loten f 84,00. Halve m. - 42,00, Vijfde - 16.80. Tiende - 8,40. Twintigste - 4,20. BIJ VERHURING: Geheele Loten 47,00. Halve - 23,50, Vijlde - 9,40. Tiende - 4,70. Twintigste - 2,35. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits be sluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 17 November 1851. Voor den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij Delegatie, de Burgemeester van Goes, J. C van der MEER MOHR. x"~r- ,L T■■■- DIAKENEN bij de HERVORMDE GEMEENTE Tg GOES, maken bij deze melding van den opbrengst der op heden ten behoeve hunner Armen gehoudene buitengewone Collecte, ad f 160 035 daarbij hun nen welmeenenden dank toebrengende aan hen die daartoe mildelijk hebben bijgedragen. Goes, 17 November 1851. Namens Diakenen 3. ADRIAANSE, Praeses. P. J. A. van DAM, Secret, BIIHIL II1SWETM1!I«I0 GOES, den J~ November. ses Frederih tot hetzelfde einde heeft bestemd een prachtig geschenk. De noodige gebouwen voor het Nederlandsche Metlray te Rijsseltbij Zutphen zullen eerlang voltooid zijn, zoodat kinderen daarin opgenomen kun- j nen worden. Tot directeur der inrigting is benoemd en reeds in functie getreden, de heer J. WSchlim- mer vroeger hoofd-onderwijzer in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam. Voor eiken knaap die geplaatst wordt moet bij de aankomst 10 en jaarlijks/60 betaald worden. De commissie tot onderzoek van de mogelijk heid eener doorgraving van Holland op zijn smalst, door middel van een kanaal, geschikt voor de groote scheepvaart en van hel daarslellen eener haven in de Noordzee, is na onderscheidene bijeenkomsten en op grond van door bare zorg bewerkstelligde waterpassing, opmetingen en peilingen voor de kust in de Noordzee, mitsgaders gelijktijdige waarnemingen omtrent den tijd, den duur en de hoogte van eb en vloed zoowel in de Noordzee als in het IJ bereids omtrent eenigè hoofdpunten overeengekomen en zet hare taak verder voort. Uil Tilburg wordt aan het Nederlandsch FPeek blad van Geneeskunde geschreven dat aldaar van 19 personen die te zamen 500 stuks Zeeuwsche oesters hadden gebruikt, 12 zijn ziek geworden en daaronder 2 vrij ernstig. Zoo als wij van goederhand vernemenmoet voor weinige dagen bij het onderzoek der zaak van de drie personen aangeklaagd van het maken en in omloop brengen van valsche coupons gebleken zijn dat deze personen zich reeds in het vorige jaar hebben schuldig gemaakt aan het namaken en uitgeven van coupons Werkelijke schuld van bet administratie kantoor van Drondgeest en Zoon Chemet en kV eet jen en C. Osslman en Zoon, groot f 12 37j, vervallen I Julij 1850. Wij vernemen tevens, dat al die valsche coupons bereids zijn ingekomen. Uit Rotterdam schrijft men Met genoegen kunnen wij vermelden, dathelboek- binderswerk, door onzen stadgenoot, den heer H.J. Hegeer naar de Londenscbe tentoonstelling gezon den niet alleen eene onderscheiding van WegedeEn- gelsche beoordeelaars is ten deel gevallen, zoo als be reids gemeld ismaar ook de Fransche Academie Nationale, Agricole, Manufacturiere et Commer- cialedie zöo als men weet eene zelfstandige be- oordeeling der groote Londensche expositie in het licht geeft, heeft daaraan hare aandacht geschonken enden heer Regeer de candidaluur voor het lidmaatschap van gemelde académie aangeboden. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 12 dezer: Heden morgen is uit deze residentie naar Stock holm vertrokken de majoor Evon Löbensels ad judant van Z. K. II. prins Frederih, om, van wege de koninklijke familie de gelukwensching over te brengen wegens de bevalling van H K. H. de kroon prinses van Zweden en Noorwegen. Men schrijft uit Arnhem, den 13 November: Heden stond voor het provinciaal geregtshof in Gelderland teregt de persoon van Ahasueres Goeie- man beschuldigd van moedwilligen doodslag ge pleegd op zijne vrouw. Uit de acte van beschuldi ging waarvan de voorlezing lj uur duurde, bleek, dat bij de geregtelijk schouwing van het lijk, zeven- lig beleedigingen daaraan waren bevonden. Vervol gens werden er 28 getuigen in deze zaak gehoord waarmede het hof zich gedurende 3 nren heeft bezi gehouden. Daarna werd de zitting opgeheven en tot den volgenden dag verdaagd. Als eene merkwaardigheid is te vermelden, dat in de stad Groningen, binnen acht dagen tijds, niet minder dan vier echtparen het voorregt genoten hun gouden bruiloftsfeest Ie vieren. De heer George, te Utrecht, voltooide dezer dagen zijn uitnemend fraai standbeeld van Willem II, bestemd voor een der pleinen van 's Gravenhage. Eene commissie van deskundigen uit de hofstad algezonder, is het werk reeds komen opnemen en heelt zich alie- zins voldaan getoond. Zeer groote talenten zooals van van den Berg en Kruseman. hadden slechts een paar aanmerkingen van ondergeschikt belang en aan deze is aanstonds voldaan. Thans prijst een ieder den stand de evenredigheden en de treffende gelijkenis. Over geheel de uitvoering is maar ééno slem. Merk waardig genoeg, deze schoone hulde aan het nationale stamhuis, is, met vergunning van lieeren curatoren der hoogeschool in een gedeelte van het bibliotheeks gebouw (de voormalige kapel van Koning Lodewijk) bewerkt en thans te dier plaatse voer een ieder te zién. Gisteren namiddag, den 12 November, is H. M. de Koningin-moeder te Utrecht aangekomen, om hel standbeeld van hoogstderz. doorluchtigen gemaal. Z. M. wijlen Koning Willem II, in hel atelier van onzen talentvollen stadgenootden beeldhouwer Ge orge te bezigtigen. Diep is de indruk geweest op het teedere gemoed der waardige Vorstin door het meesterstuk van den kunstenaar te weeg gebragt. Anna Paulowna heeft den held van Waterloo, van Hasselt en Leuven in den schoonen vorm des beeld houwers gehuldigd en de sprekende traan der Ko ninklijke weduwe het werk des kunstenaars den schoon- slen glans bijgezet. De kieschheid verbiedt ons méér te zeggen dan dal de Koningin-weduwe, innig ge roerd den heer George hare uiterste tevredenheid over zijnen welgeslaagden arbeid heeft uitgedrukt. De volgende week wordt het standbeeld naar de gie terij afgezonden, Volgens berigten uit Stockholm van deri 18 dezer bevond zich de kroonprinses naar omstandig heden zeer welvarend. Aan de jonggeborene prinses was dien dag in de slotkapel de Doop toegediend. De poststempels, welke in 1852 zullen worden ingevoerd voor de te frankeren brieven, zijn te Utrecht op de munt gereed gemaakt. Behalve het portret des konings, is de gefrankeerde som, als 15 cents, 10 cents en 5 cents, er op vermeld. Den 12 dezer des avonds is te's Hage overleden, na eene langdurige ongesteldheid, de heer J. L. van der Vliet, een man, die in de letterkundige wereld, onder den naam van Rovdewijn bekend, vooral door het uitgeven van de Tijden het Zondagsblad, eene algemeene bekendheid verworven heeft. De verdienstelijke beeldhouwer J.van der Ven, had van H. M. de Koningin den last ontvangen om in zijne edele kunst te gelijk den jong geboren prins en den te vroeg aan het ouderlijk hart door den dood ontrukten prins Maurits te gedenken. De kunste naar heeft zich van zijne taak op eene meesterlijke en gevoelvolle wijze gekweten. De door hem vervaar digde studie, welke reeds de goedkeuring der waardige moeder heeft verworven, stelt in gelijkenis prins Mau rits als een Engel voor, zijn jong geboren broeder in de armen houdende. Het kunststuk wordt in wit marmer gebeiteld en zal eene grootte hebben van circa 1,400 el.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1