GOESSCHE 1851. mmwmmm&Mo ISO DERDAG 1*1 NOVEMBER. mmm muiuwmtiii. PUBLIEKE BESTEDING. Billllk De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,76 Franco per Post f J,90. Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 6 regels a J.20 behalve het. Zegelregt. Op Woensdag den 26 November 1851 des na middags ten een ure, zal het KOLLEGIE van BE- GENTEN over hei HUIS van ARRESTie GOES, ten Raadhuize aldaar, publiek en aan den rninstaan- nemende trachten aan te besteden Eenige Verbeteringen aan de Luchtgaten in de Gevangen-Lokalen Bakenskamer en Dubbele Hut. Waarvan het Bestek en de Conditiën van heden ai tot den dag der besteding, ter Secretarie ter lezing zullen liggen en de locale aanwijzing zal gedaan wor den op Woensdag den 19 dezer, des voormiddags ten tien ure. Goes, den 12 November 1851. Het Kollegie voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Presid. H. C. PILAAR, Secretaris. GOESden J3 November. Bij besluit van den 8 November j 1.no, 57, heeft Zijne Majesteit goedgevonden, op daartoe gedaan ver zoek een eervol ontslag te verleenen aan den heer dr. L. C. de Pevalals kapitein koinmandant der dienstdoende schutterij alhier Op den 9 dezer is te's Gravenhage bij Z. K. U. Prins Frederik der Nederlanden het officiële berigt ontvangen, dat H. K. H. de Kroonprinses ran Zwe den en Noorwegen (dochter van Z. K. II.) den 31 October te Stockholm voorspoedig is bevallen van eene dochter bij het vertrek van hel berigt be vonden zich II. K. H. en de jonggeborene bijzon der welvarende. Deze verblijdende tijding is her waarts overgebragt door den graaf van Lager berg adjudant van Z. K. H. den Kroonprins van Zweden en Noorwegen die in het Hotel de VEurope is afgestapt. Volgens berigten uit Stokholm loopende tot den 5 dezer bevond zich de kroonprinses bijzonder welvarende. De jonggeborene zou bij den Doop de namen bekomen van Louisa Josephine Eugenia. Men verwacht eertsdaags eene wijziging in de, ten verleden jare vastgestelde organisatie van de in fanterie, voor zooveel namelijk betreft de daarbij ingevoerde onderscheiding van onder-officieren en kor poraals van de 2 klasse op eene mindere soldij als hebbende de ondervinding reeds doen zien dat vooral voor den onder-officier dat geringe soldij bedrag niet toereikend is om overeenkomstig zijnen stand te leven. -Men schrijft uit Rotterdam van den 11 dezer De dag van heden was bestemd om het stoffelijk overschot van den waardigen sir Edward Cromwell Disbrowebuitengewoon gezant eu gevohnagtigd mi nister van 11. M. de koningin van Groot-Rrittannie, bij het Nederlandsche Hof, van 's Gravenhage naar deze stad over te brengen om van hier per stoom boot naar Engeland te worden vervoerd, De laatste eer, den overledene te 's Gravenhage be wezen, geschiedde op eene zeer plegtige wijze, zijnde het lijk met den volgenden stoet naar het jagt geleid, dat ter zijner ontvangstaan het Zieken aldaar ge reed lag Een detachement kavallerie de lijkwagen, deslip pen gedragen door den minister van buiteniandsche zaken en de drie oudste in rang zijnde leden van hel corps diplomatique de familie des overledene de legatie van het Britsche hofbenevens den generaal van Tuyl\ twee hofrijtuigen van Z M. den koning: een hofrijtuig van Z. K. II. prins Frederik de mi nister en secretaris-generaal van liet ministerie van buiteniandsche zaken het corps diplomatique de staf van de stedelijke dienstdoende schutterij en van het garnizoen de ministers des konings de commis saris des konings in de provincie Zuid-Holland en de gouverneur der residentie eene deputatie van burge meester en wethouders der residentie de vrienden van den overledene een detachement kavallerie tot sluiting van den trein. Ten ongeveer 2 ure kwam het jagt alhier aan en werd het lijk des vereerden gezants ontvangen door eene commissie uit burgemeester en wethouders, den Engelschen consul den heer Turing enz. Vervol gens werd de kist in eene lijkkoets bespannen met 4 paarden, geplaatst, en naar de Boompjes gebragt, voorafgegaan door een detachement dragonders, daar toe uit 's Gravenhage gekomen en een detachement infanterie hier in garnizoen en gevolgd door eene hof koets de familie des overledene de commissie uit burgemeester en wethouders, den Engelschen cunsul, enz. insgelijks in rijtuigen gezeten en gelijke deta chementen tot sluiting van den trein. Aan de Boompjes lag de Engelsche oorlogs-stoom- boot Lightningkommandant slllen, daartoe opzet telijk uit Londen herwaarts gekomen gereed zoo dra de stoet stil hield weid de kist door de matrozen, van den lijkwagen genomen en op de stoomboot over- gebragt. De beide zonen des overledene de burgemeester dezer stad, de Engelsche consul, enz. volgden het lijk. Gedurende deze piegliglieid werd van het ter reede liggende wachtschip, een salvo uil hel geschut gelost. Vervolgens werd de lijkkist in eene op het dek gereed staande greote kist geplaatst en onder het ge bulder van het geschut der Lightning ging zij op stroom liggen oin de reis Ie aanvaarden. Overal waar de trein passeerde waren duizende belangstellende toeschouwers op de been terwijl de stille ernst, hier bij deze plegtigheid zoo zeer in acht genomen door niets werd gestoord. Den 10 dezer is te Warmond overleden Z. D. II., C. L. baron van FVijkersloothheer van Schalkwijk, Bisschop van Curiuin i. p. i. en Kom- rnandeur der orde van den Neder!. Leeuw. Den 6den dezer is voor het provinciaal geregts- hof te Groningen behandeld de zaak van den persoon, die zoo als in der tijd gemeld is betrokken was in de onvoorzigtigheid, begaan met het begieten met eau de cologne van een vriend enz. die sedert is overleden. Gedachte persoon is veroordeeld tot 6 dagen gevangenis en 8 boete. De houders van aandeelen in de Duinwater- Maatschappij zijn uitgenood!"/! om de plegtige opening der werkzaamheden met hunne tegenwoor digheid te vereeren. Deze zal plaats hebben op Dingsdag den 11 dezer, ten elf ure des voormiddags, in de duinvlakte, belendende aan het Marienduin gemeente Bloemendaal en naar men verneemt zal daarbij door Z. K H. den prins van Oranje de eerste zode worden gestoken. Naar wij uit Konstanlinopel vernemen heeft de sultan bevolen, dat de zaak der geweldadige ontvoering van den Nederlandschen vice-consul te Srnirna die niet dan na betaling van 50,000 piasters losgeld weder werd vrijgelaten ten strengste zal worden onderzocht en tevens als bewijs van leedgevoel eene met diamanten en het naamcijfer des sultans prijkende snuifdoos aan den heer v. L. doen ter hand stellen. De Deensche consul te Smirna wiens landelijke wo ning voor weinige maanden door roovers werd uit geplunderd heeft andermaal een bezoek van die lastige gasten ontvangen. DUITSCHLAND. - Frankfort, den7 November. Na hare terugkomst te Eisenachhad da hertogin van Orleans verklaard dat zij willens was weder haar vast verblijf in deze stad te zullen nemen. Haar plotseling vertrek naar Engeland, baart derhalve groot opzien, en geeft in onze politieke kringen aanleiding tot allerlei gissingen. Intusschen verneemt men dat zulks is geschied op het dringend verlangen van den hertog van Nemours, die bij de naderende crisis in Frankrijk hare tegenwoordigheid te Claremont voor zeer noodig hield. H. K. H. de Prinses van Pruissen wordt in Baden-Baden verwacht. Niet zonder bevreemding bemerkt men, dat daar bij voortduring Vele adeljjke Fransche familien aankomen hetgeen anders in dit gevorderde jaargetijde het geval niet is. In de afgeloöpene week zijn weder 4 schepen, met ongeveer 284 passagiers van hier naar Noord- Amerika vertrokken. Het aantal landverhuizers, die sedert de opening der scheepvaart van dit jaar tot nu toe met schepen van deze stad direct naar de nieuwe wereld zijn op reis gegaan, bedraagt nagenoeg 12,000 indirect, via Liverpool, 6000. Onze dagbladen maken melding van een brief welke door een hoog geplaatsten Ëngelschman aan een der Fransche gezanten bij eene der Noordsche groote mogendheden is geschreven en waarin is ge waagd van het verschil 't welk in de gedragingen van Kossuth te Marseille en in Engeland is waarge nomen, Daarin komt voor, dat de koningin opliet aanhouden van haren gemaalharen minister lord Palmerston ernstig heeft aanbevolen om in het belang van de kroon en dat der andere souvereinen, welke zoo zeer worden bedreigd door de voortdurende woelingen der Demagogen zich met Kossuth te verstaan, ten einde hem de meest mogelijke omzig- tigheid in zijne aanspraken aan te raden. De minister heeft daarop een vertrouwd persoon naar Southamp ton gezonden en diens mondgesprek met der. uit gewekenen Hongaar heeft nog plaats gehad aan boord van het stoomschip, 't welk hem naar Engeland had overgebragt. De uilkomst is bekend. Met onze Constitutie en met de gebruikelijke omzigtigheid onzer souvereinen (dus vervolgt de briefschrijver dien lord J wordt genoemd) zal Oud-Engeland nog langen tijd het hoofd kunnen bieden aan dien lang zaam werkenden maar gevaarlijken arbeid welke zoo vele Europesche Regeringen heeft ondermijnd.» Naar men beweert verlangt de Oostenrijksche regering vau het hof van Turin dat hetzelve zich nader aan de Duitsche politiek zal aansluiten het geen bezwaarlijk het geval zal worden daar zulks tegen de openbare meening in Sardinië aandruiseht.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1