1851* itfcj ^#-V' MAANDAG «I NOVEMBER. STlil IMilïCTMTHE PUBLICATIE. BEKENDMAKING. /•t| BIIIIIL II1IWIWMMII, mm lik" m rs ^SilGELENjj courant. f "-■•■* -- V"" - De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberig/en van 6 regels k f d.20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER er WETHOUDERS vak GOES, brengen bij deze ter kennis van derzeiver Ingezetenen Dat de Commissie tot de (Economische Spijsuit- deelingbestaande uit de heeren Mr. M. P. BLAAUBEEN, President F. S. A. KNIT EL. N. VERVENNE, Pz. Dr. L. C. de PEVAL. A. NORTIER. voor Wijk A. B. Mr D. P. J J. de FOUW. Wz. I J. van RENTERGEM de FOUW. i J. W. van KERKWIJK. Mr. J. L. LIEBERT. A. van DAM Sec. Thes. hare hoogst nuttige werkzaamheden tegen den vol genden Winter weder zal aanvangen en dat de zelve, aan de huizen der Ingezetenen, Biljetten heeft doen rondbrengen op welke de inschrijvingen tot instandhouding van deze Weldadige Inrigting worden verzocht. De heilzame strekking van deze instelling voorna melijk door de ruime deelneming en onderstenning der Ingezetenen opgerigt en gedurende vele jaren staande gehouden is te algemeen bekend en in vo rige winters gebleken otri, in de steeds bezwarende omstandigheden voor de Armen niet op dezelve als een krachtig middel van voorziening tegen nijpend gebrek het oog te vestigen. Een ieder toch zal over tuigd zijn dat de uitdeeling van eene verwarmende en voedzame SOEP, gedurende den ophanden zijnden Winter, voor de Armen, weder eene onmisbare be hoefte is. De aanzienlijke hoeveelheid der benoodigde levens middelen en de te verwachten vele aanvragenzullen intusschen wederom eene buitengewone ondersteuning noodzakelijk maken; en Burgemeester en Wethouders gevoelen zich daardoor gedrongen, de Ingezetenen op nieuw tot ruime giften op te wekken ten einde de Commissie de uitvoering van hare menschlievende taak gemakkelijk te maken; het overbodig achtende daartoe meerdere drangredenen le bezigen daar ieder met genoegen de vele en doeltreffende bemoeijingen der Commissie in de voorgaande Winters en de daar- stelling vaneen opzettelijk voor haar ingerigt lokaal, heeft moeten opmerken en voorzeker blijmoedig en onbekrompen bijdragen zal tot bereiking van haar edel doel En opdat deze algemeen bekend worde zal daaraan op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 1 November 1851 Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van dek MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De waarnemende Secretaris II. C PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die liet aa SP® IR Dat volgens art. 1 van het Reglement op het houden van openbare Veemarkten tot han del in Paarden Runderen Schapen en Farkens binnen dezelfde Stad, gearresteerd den 7 April 1845 en gepubliceerd den 26 dier maand op iederen Dingsdag in de maand November, zijnde dit jaar den 11, 18 en 25 dier maand, aldaar zoodanige Veemarkt zal gehouden worden en dat dezelve zal onderworpen zijn aan de bepalingen in dat Reglement vervat. En zal zulks door afkondiging, aanplakking en insertie in de Stads-Courant worden bekend gemaakt Gedaan ten Raadhuize van Goesden i November 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De waarnemende Secretaris II. C. PILAAR. GOESden 3 November. Den lsten dezer had alhier in eene opzettelijk daartoe gehoudene vergadering van de leden van den nieuwen gemeente-raad van Goes het onderzoek plaats van hunne geloofsbrieven, die alle in vereischte orde bevonden zijn zonder dat eenige bedenking te gen de toelating van een hunner gerezen is Door den gemeente-raad le Baarland zijn tot Wethouders benoemd Gerardus Burgerhoudt en Piet er Bruggeman. Te Borsselen, tot Wethouders Pieter de Maaker en Jan van V fFes/einde en tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand Izaak Rottier Jz. en Pieter de Maaker. Te Ileinkenszand tot Wethouders: Jan Aal- bregtse Rijk en Jacob Kole en tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand: Jan Marcus Fermande van Cleverskerke en Jan Aalbregtse Rijk. Te Kloetinge tot Wethouders: Jan Trimpe er, Cornells van Liere Jz. zijnde die beiden tevens benoemd tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Te Oudelande tot Wethouders: Pieter Mol en JohannesJanse Mol. In deze gemeente hebben de wethouders verklaard noch jaarwedde noch presentie geld te verlangen terwijl ook met algemeene stem men is besloten aan den Baad geene presentie-gelden toe te staan. Op verzoek deelen wij nog mede dat in de gemeente Zuiddorpe, door den raad tol Wethouders zijn benoemd: F. de Graeve en J. Bruggeman en tot Secretaris en Ontvanger F. C. Moerdijk. Ais een voorbeeld van ongemeene vruchtbaar heid kan strekken dat de heer M. de Gier een der meest ervaren landbouwers uit den omtrek van een kamp land groot circa twee morgen waarop hij in het voorjaar 4J mud haver had uitgezaaid gewonnen heeft 143 mud behalve bet overmaatse). Inde diergaarde van het zoölogisch genootschap Natura arlis magistra le Amsterdam is eene belangrijke bezending zoogdieren en vogelen aange komen afkomstig uit de onlangs in Engeland ver kochte verzameling van den graaf van Derby. Men schrijft uit Assen van 30 October Ten bewijze hoe belangrijk voor deze provincie de honigbouw en bijenteelt iskan strekkendat eergisteren hier voor circa f 5000 honig is aangevoerd en geleverd eene bevestiging tevens van het reeds elders vermelde dat de bijenhouders dit jaar hunne moeite rijkelijk beloond zien. Terwijl de steurharing-visscherij zich in de laatste dagen eenigermate gunstiger laat aanzien, en eenigen stof tot blijde vooruitzigten levert blijft intus schen de kant- of kustvisscherij op den duur zóó on gunstig als zich de meest bejaarde bewoners van Sche- veningen niet berinneren. Pinken welke soms zes of zeven dagen in de zee rond gezworven hebben keeren op het strand terug met eene vangst van eenige weinige visschen zonder waarde en toch moet men, ter eere van de arme visschers erkennen, dat zij door al die misvangst niet worden ontmoedigd inaar bun bedrijf vlijtig blijven uitoefenen. Op de begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken, komt voor 1852 een post voor, tot bestrijding der kosten van het opmaken en ver vaardigen eener geologische kaart van Nederland en wel ten bedrage van 10,000, In den staat van toelichting tot die begrooting, leest men deswege het volgende Art. 142. Deze kosten komen op de vroegere begrootingen niet voor. De kennis van de geologische vorming van Neder land laat veel te wenschen over; dit is ten deele toe le schrijven aan het gemis van een grondig onder zoek dat tot het zamenstellen van eene beschrijving en kaart onontbeerlijk is. Eene commissie van ge leerden, die zich wegens deze zaak voor eenige jaren tot de regering wende, gaf, daartoe uitgenoodigd een uitvoerig verslag met begrooting waaruit blijkt dat het onderzoek en het uitgeven van kaart en be schrijving in zeven jaren volbragt kan zijn en in alles ongeveer 50,000 zal kosten. Het groot belang dal de wetenschap en de nijverheid bij dezen arbeid beeft, maakt het wenschelijk, dat die van rijkswege bevor derd en bekostigd worde. Daarom is, voor de eerste uitgaven, voor 1852 eene som van f 10,000 gesteld, DU1TSCHLAND. - Frankfort, den 28 October. De Lloyd behelst heden een hevig artikel van eene onbekende hand welke echter aan de regering waarschijnlijk niet onbekend zal zijn waarin alle slechte zijden van de staatkunde van lord Palmer- slim blootgelegd worden. Daarin wordt vooropgesteld dat de Engelschen zich voorzeker meer dan andere natiën ongestraft kunnen veroorloven want de zee welke ben omringt beschermt hen voor eene wre kende vergelding. Des te lafhartiger en minder eervol zoo gaat het blad voort is derhalve eene staatkunde, welke, van hare veiligheid overtuigd, nog de slechtste elementen van andere landen op zijnen bodem duldt, om de rust van Europa te verstoren. Maar men weet dat Engeland eene vloot bezit, waar door dat rijk onoverwinbaar is. Dat is zijne eer. Voorts wordt in dit artikel aan Europa gevraagd wat van de vroeger op het vasteland bestaande neiging en voorliefde voor de Engelschen geworden iswaar Engeland nog bemind wordt en waar de moraal der Engelsche grondstellingen nog in aanzien staat Eu dit alles heeft Engeland aan een man te danken. Ten slotte wordt er van de mogelijkheid gewaagd dat Engeland welligt behoefte kan gevoelen aan de vriendschap van het Oude Europa wanneer een maal de met sterren bezaaide vlag Brittannie zal ver kondigen, hoe vele schepen bet in zee mag houden,

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1